NIEUWS- EN AüVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853/ No. 90. WOENSDAG den 9 November. s es COURANT SNEEKER BINNENLAND. IJ t BUITENLAND. Wethouders voornoemd <5. TEN CATE. De Secretaris, HA GA. e t ii- lr of r t e- t- a- 1« De heer van Ree- van binnenl. zaken Hervprmde eeredienst, binnenl. zaken zou den heer de Kempe- der Heim van Dui WEENEN, 2 November. In de jongste da gen hebben de gevolmagtigden der mogend heden bijeenkomsten gehouden over de nieuwe door lord Stratford de Redcliffe ontworpen nota ter regeling der Oostersche zaak. FRANKFORT, 2 November. Uit Hamburg BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK herinneren door deze aan hunne bekendmaking van den 3 October jl. houdende, dat op Maandag den 14 November aanstaande, des voormiddags van negen tot des namiddags één uur, op het Gemeentehuis alhier, zal worden gehouden de vergadering, om de plaatsen aan te vullen der Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te dezer Stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn (zijnde de Heeren Roel Gorter en Antonie Veen), of die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uit gevallen, en dat binnen deze Gemeente kies- geregtigd zijn de heeren D. J. Bakker, J. L. Bakker, J. Bleeker W. Bleeker, A. Bleeker, A. P. Bloemen, N. Borneman, O. A. Bousma, G. N. Bouma, IJ. J. Bransma, J. H. BrenninkmeijerW. O. Bru- nings, J. Campen, P. Binkes, H. B. Braam, S. ten Cate Bz.T. ten Cate, J. ten Cate, W. H. Cnossen, L. Cock, T. Gooi, G. Cool Thz.G. Cool, J. Droge, J. F. van Druten, R. J. van Driessen, J. van Driessen, J. R. Feenstra, P. van der Feer Cz., Hendr. van der Feer, H. Fennema, Johs. Feenstra, W. H. Feenstra, Pieter B. Feenstra, J. B. Feenstra, J. van Gorkum, G. Gorter, J. ten Cate van Gonggrijp, E. de Groot, K. van Someren-Gréve, M. J. van Gent, R. Gorter, A. Groenhuizen, A. B. van Haga, B. Airing Hesselink. J. ter Horst GHz., H. S. a S. van Heslinga, F. Holt- kamp, G. Houwink, J. Halbertsma, C. T. Haagsma, K. A. Jongbloed, H. Jongbloed, H. Joustra, T. Joustra, D. E. de Jong, T. P. de Jong, L. van der Kallen, H. Kingma Jz., A. Stam van Lankhorst, Willem J. Molenaar, T. S. van der Meulen, S. van der Meulen D. M. Mello, J. Noyon, R. Nieveen, H. E. Napjus, F. H. Pijttersen, A. W. Stam, W. T. Stam, A. Sustring, S. Sijbesma, II. van Steenwijk, F. van Scheltinga, A. Vlink, G. Verwer, W. H. Visser, H. Veen, A. Veen, E. Veen, L. Veen, A. van der Weij, I. Wou ters, B. Wouters, H. Witteveen, Hans Clz. Wouda, I. van der Weij, H. Zandstra, W. van der Zij pp, Petrus Bloemen, J. Groen huizen. Sneek den 5 November 1855. Burgemeester en iet i at us ïn i! derland, waarbij zij tot gevangenisstraf enz. waren veroordeeld wegens het gewelddadig doen openbreken van de school te Appeltern, waarvan in der tijd is melding gemaakt. De raad heeft de voorgestelde middelen van cas satie ongegrond geoordeeld, en mitsdien het be roep verworpen en de requiranten in de kos ten van het geding veroordeeld. sGRAVENHAGE, 5 November. Tersteen- drukkerij van den heer G. W. Mieling, al hier, is eene keurige plaat vervaardigd, voor stellende den slag bij Quatre-Bras, op het oo- genblik dat wijlen koning Willem II, destijds prins van Oranjewerd gewond. De opbrengst daarvan is bestemd voor een prachtig ijzeren hek, dat het standbeeld Van den vorst zal om geven. Het heeft Z. M. behaagd, ook de afdee- ling Groningen van het Metalen Kruis onder Hd, beschermheerschap op te nemen. De leden van de Utrechtscbe en Leidsche studen tencorpsen, die in 1850 zijn uitgetrokken ma ken geene zwarigheid, zich aan de genoemde vereenigiog aan te sluiten. ROTTERDAM, 5 November. Naar wij ver nemen, zal er aanstaanden maandag, zijnde de van den heiligen Willebrordus, de van Nederland, des morgens ten 10 ure, eene pontificale mis door Z. H. E. den bisschop in persoon bediend worden in de kerk in de St. Jansstraat. Vele toonkunstenaars, ook uit Amsterdam, zullen aan de uitvoering der muzijk deelnemen. ROTTERDAM, 5 November. Hadden wij onlangs te vermeldendat door onzen kundigen stadgenoot, den heer J. A. M. Rekking, een aanvang was gemaakt met het leggen der dra den voor de electrische klokken, thans kun nen we onzen lezers mededeelendat die elec trische uurwerken op verschillende plaatsen dezer stad zijn geplaatst geworden. Zij zijn zeer eenvoudig van constructie en, voor zoo verre wij nu reeds kunnen beoordeelenaller- doelmatigst aangebragt in de gazlantaarns zoodat men nu, te midden van de grootste duisternis, ten allen tijde kan zien, welke uren worden aangewezen. HAARLEM, 4 November. Heden is geble ken, dat, bij de herstemming alhier voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen is mr. J. Heemskerk Bz.met 509 stemmen. De heer van Berkel bekwam 287 stemmen. GRONINGEN, 4 November. Tot ons leed wezen beeft zich thans ook te dezer de cho lera vertoond, tot dusverre echter in slechts zeer enkele gevallen. Bij de plaatselijke geneeskundige commissie zijn sedert den 50 October tot op gisteren aan gegeven 5 lijders, waarvan 2 zijn overleden, als 1 in en 1 buiten het cholera-hospitaalin be handeling gebleven 5 personen. Van gisteren tot heden middag zijn er geene lijders bij gekomen. Bij het vergevorderde jaargetijde, in verband met de sedert een paar dagen veel koudere ge steldheid van het weder, meent men zich te mogen vleijen met de hoop, dat de ziekte hier ditmaal geene uitgebreidheid van eenig belang zal verkrijgen. Niettemin wordt eene gere gelde, echter in geen geval van den genomen loop al te zeer afwijkende levenswijze, maar bovenal reinheid en het veelvuldig aanbrengen van versche lucht in de woningen, en vooral in slaapvertrekkenten ernstigste aanbevolen. DOEVEREN, 1 November. In eene weide, zeer nabij de huizen gelegen, vond men he den middag een geslagt rund, toebehoorende aan den landbouwer A. van den Ende alhier. De dieven hebben al de vier pooten met bou ten, schenkels en zooveel vleesch als er afge sneden kon worden, zonder te villen, mede genomen, en de rest van den romp laten liggen. SNEEK, 8 November. Sedert onze laatste opgave van den 1 dezer, zijn er, in de ge meente Wijnbritseradeelop nieuw 5 run deren wegens de longziekte afgemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1889. Heden is de veemarkt alhier goed bezet, men schat het aantal runderen op omstreeks 1000; de prijzen zijn hoog, doch de handel is flaauw. Naar wij vernemen is te dezer stede in de afgeloopene week een treffend blijk gegeven van warme, onbekrompene menschenliefde en Chris telijke weldadigheid. Bij de*diaconie der Her vormde gemeente alhier is, namelijk, van eenen onbekenden gever, eene gift ontvangen van dui zend gulden, om daarvan, bij de tegenwoordige duurte der levensmiddelen, aan de armen dier gemeente, buitengewone uitdeelingen te doen. De buitengewone collecte voor noodlij dende kerken en personen, zondag jl. alhier gedaan, heeft opgebragt de som van ruim f 150. Op den 51 October jl. was de staat der Nederlandsche bank als volgt omloopende f bankbiljetten ƒ81,945,455; saldo’s van reke- ningen-courant f 50,716,590,59’/,en munt en muntmateriaal ƒ91,954,965,151/,. Van de geheele som van ƒ150,000, die, bij art. 94 van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1854, voor jaarwedden aan onder wijzers en onderwijzeressen bij de lagere scho len wordt gevraagdis niet minder dan 40,055 dus nagenoeg één derde, voor Noord-Brabant bestemd. Dit heeft bij de afdeeling der twee de kamer van de staten-generaal, die belast is met het onderzoek dier begroeting, tot de vraag aanleiding gegevenwaar het aan toe te schrijven is, dat deze provincie in dit op- zigt zooveel meer dan de overigen geniet In de Waakzaamheid leest men het vol gende Zou het waar zijn dat aan den heer Zwij- senals aartsbisschop van Utrecht, reeds een tractement wordt uitbetaald van acht duizend gulden ’s jaars? Men meent het te weten. En de Roomschen zoo zeide men zouden zelven hunne hiërarchie moeten bekostigen En op de staatsbegrooting voor 1854 moes ten deze en dergelijke uitgaven voor R. K. ee redienst worden uitgetrokken pro memorial De tweede kamer der staten-generaal is bijeen geroepen tegen 8 November ek. Van haar ver wachten wij in deze duisternis licht, opdat het Nederlandsche volk zijnen waan leere in zien. En in een volgend nomuier: Volgens een tweede bij ons ingekomen be- rigt, schijnt, hetgeen wij in een vorig nommer meldden aangaande het tractement van den aartsbisschop van Utrecht” niet zoo heel on juist te zijn geweest. Den heer Zwijsen zijn namelijk over het derde kwartaal van het loo- feestdag pende jaar twee mandaten uitbetaald, elk ruim patroon 950 gulden groot, het een als Eicaris-aposlo- liekhet ander als aartsbisschop van Utrecht. In datzelfde blad geeft iemand, in een correspondentie-artikelzijne bevreemding te kennen, dat do chef van de Limburgsche ja gers te paard, bij hun vertrek uit Tilburg, nu van de aldaar steeds gevolgd wordende ge woonte is afgeweken, om, met zijne officie ren ook aan den predikant eene afscheids- groete te brengen,en wenscht hij wel te weten of zulks met of zonder voorkennis van den minister van oorlog heeft plaats gehad, met of zonder diens goedkeuring. Volgens het Handelsblad zijn baldadighe den te Helmond zeer gewoon, o. a. om in de Hervormde kerk gedurende de godsdienstoefe ning niet alleen de glazen stuk te slaan, maar zelfs steenen binnen het kerkgebouw te wer pen. Er zijn onder de Protestanten, die daar vergaderen, fabrijkanten die aan vele Room schen werk verschaffen. Men wil weten, dat er eene ministeri- ëele verandering op til is. nen zou de portefeuille verwisselen met die van terwijl de portefeuille van worden opgedragen aan naer of aan den heer van vendijke, commissaris des konings in de pro vincie Zuid-Holland. Men zegt voorts, dat, terwijl de heer de Kempenaer meer in gunst staat bij het ministerie, daarentegen de heer van der Heim voor de bedoelde betrekking van hoogerhand meer geschikt wordt gere kend. (Grondwet.} Naar wij uit eene goede bron vernemen bevindt het nader ontwerp van wet ter rege ling van het armbestuur zich in dien staat, dat het eerlang aan de staten-generaal ter over weging zal worden aangeboden, wordende de behandeling dezer zaak zooveel mogelijk be spoedigd. (Pr. 1). en A. C.} Aan den heer mr. Wde Sitter, te Gro ningen, is dezer dagen aangeboden de titel van honorair vice-president van de algemeene maat schappij tot bevordering van kunsten en nij verheid te Londen gevestigd. Van de gezamenlijke Belgische prelaten, die, onder voorzitting van den aartsbisschop van Mechelen, beraadslagen over het te geven antwoord aan de bewindsliedennopens de medewerking der geestelijkheid, ter volvoering van art. 8 van de wet op het middelbaar on derwijs, wordt een zeer bevredigend antwoord verwacht. Voor het oprigten eener Katholieke hoo- geschool te Dublin is thans door giften uit on derscheiden landen eene som van ruim 40,000 p. st. bijeen gebragten er is besloten, ter stond tot de werkelijke oprigting over te gaan. 's GRAVENHAGE, 1 November. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van G. van Erp c. s.die zich in cassatie hadden voorzien tegen een arrest van het hof van Gel-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1