NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. W-. 7 1853. No. 91. den 12 November. ZATURDAG 4jT TE 8ste Jaargang f 1 f 4 v C. .70,' SNEEKER BINNENLAND. Kathol iekge- 4 Ko- 295; Joek- I- Nij- 8} |K ïaap- 6 w. f 38. 'u 'i 7.4 oor om uit lid dat len in bid en ler- ch- der of or de in eter I tan. J. P. 7.4 gerezen geschil niet op zal vereffend zijn. Uit Rome wordt door een F zind dagblad gemeld, dat aldaar den 26 Óc- wanordelijkheden hebben plaats van het brood. Ee- geen brood te de personen die door mechanieke en schuiving het verschijnsel te weeg -r VAESl COURANT. mende dranken gebruikt zijn. Niet één sterf geval had aan boord plaats gehadzelfs wa ren er geene ziektegevallen voorgekomen, zoo- dat men ook geenen sterken drank als genees middel had behoeven aan te wenden. Het regtsgeding in zake het beruchte Tod- tenbund te Bremen is thans, na eene behande ling van 17 maanden, afgeloopen. Van de 82 beschuldigden zijn slechts 11 vrijgesproken, al de overigen zijn tot gevangenisstraf of opslui ting veroordeeld. De Badensche regering heeft besloten dat aan de jonge Katholieke geestelijken, die dezer dagen te Freiburg hun examen hebben afgelegd, zonder dat de commissaris der rege ring daarbij aanwezig was, het regt zal ont trokken worden, om kerkelijke lunctiën uit te oefenen, zoolang het met de bisschoppen gerezen geschil niet op eene bevredigende wijze De kapitein in der tijd door den heer J. Lewis Ricardo bij de Nederl. regering gestorte cautiegelden ten bedrage van vijftigduizend Nederl. gulden». )U1- eeft Ier- I ■nt1 af- gies tij' 'gt, kan oor van >m- 1 het an- I gen le der iwe nde der ek- I and der ?ele lal, en re- iwe df, I ler ing a nt één ei- I een len en. lei en jg- GRONINGEN, 6 November. Aan het fraaije orgel in de |Martini-kerk alhier, dat, zoo als men weet, van Wessel Gansfoort herkomstig is, zullen eerstdaags aanzienlijke veranderingen en verbeteringen aangebragt w’orden door den bekwamen orgelmaker P. van Oeckelen, die dit werk voor de som van f 5740 aangenomen heeft. Volgens aangifte bij de plaatselijke ge neeskundige commissie zijn van vrijdag tot he den namiddag 5 ziektegevallen bijgekomen her steld geene; overleden 1, in behandeling 6. Van den 10 meldt men: Van maandag den 7 November des namiddags tot donderdag den 10 Nov. zijn geene cholerazieken alhier bijgekomen, hersteld 2, overleden geene, in behandeling gebleven 3. ASSEN, 4 November. Naar wij vernemen, heeft bet bestuur van Zwolle zich ongenegen verklaard om mede te werken dat er een tweede scheepsveer tusschen Assen en Zwolle worde opgerigt. Te Valthe en Odoorn heerschen reeds sedert geruimen tijd besmettelijke koortsen; er zijn drie personenaan overledenen 14, voor zoo ver bekend, daaraan nog lijdende; ook in andere gemeenten dezer provincie vertonnen zich dezelve wreder. Vooral worden jeugdige en sterke menschen aangetast. BEILEN, 6 November. De wegen in deze provincie zijn zoo slecht, dat in den laalsten tijd de boekweit niet van de veenen, en de turf niet daaruit kon gehaald worden. Er zijn zeer weinig gemeentebesturen in deze provin cie, die het belang hunner ingezetenen behar tigen. Er zijn gemeenten, waar het onderling verkeer geheel afgesneden is. De voetboden van de poslerij klagen vreesselijk. Het schijnt, dat gedeputeerde staten zich de verbetering der wegen weinig aantrekken; het is te be treuren omdat er met geringe middelen iu deze provincie zeer veel kan gedaan worden, vooral met de hand- en spandiensten. ’s HERTOGENBOSCH, 4 November. Naar wij van goederhand vernemen, is te Helmond, alles tot de orde teruggekeerd. Vier personen zijn in hechtenis genomen en naar Eindhoven gebragt. Bij hunne gevangenneming moet zich een vrij ernstig verzet onder de werk lieden hebben geopenbaardde overhand is echter aan de justitie gebleven. HULST, 7 November. De landbouwers, die omstreeks de helft der jongstverloopene maand, zich beijverden, om, ondanks het ongunstige weder, hunne akkers te bezaaijen, verrigten thans bijna overal voor de tweedemaal dien zelfden arbeid. Op de uitgekomene plantjes had zich overal eene groote menigte slakken nedergezet, w'elke alles hebben weggevreten. OOSTERHOUT, 4 November. Met genoe gen verneemt men, dat zich alhier eene com missie beeft gevormd, met het doel, in den aanstaanden winter eene verloting van vrou welijke handwerken en andere voorwerpen ten behoeve der noodlijdenden dezer gemeente, te doen plaats hebben. De autorisatie van den minister van financiën is hiertoe bereids ver kregen. MAASTRICHT, 6 November. De collecte, in het hertogdom Limburg gehouden, tot le niging der verliezen, ontstaan door hagelslag op den 7 Julij 11., heeft ruim ƒ5200 opgebragt. De geheele schade, alleen van minvermogenden, bedraagt twee en een halve ton gouds. ROERMOND, 5 November. In deze stad heeft zich thans eene vrouw’en-vereeniging ge vormd, met het edele doel, om voor liefde gaven de behoeftige klasse, gedurende het gure jaargetijdevan goede soep te voorzien. De ruime bijdragen getuigen reeds van de alge- meene belangstelling. Gisteren avond ten 6*/a uur ontstond alhier brand in eene schuur, welke aan verschillen de minvermogende personen verhuurd was die daarin hunnen voorraad graan hadden ge borgen. De brand was dadelijk zoo hevig, dat aan geene redding te denken was. Men is er echter in geslaagd, het eenig belendende huis voor schade te behoeden. Onvoorzigtig- heid schijnt de oorzaak te zijn. Alleen het gebouw was tegen brandschade verzekerd. tober eenige gehad wegens de duurte nige bakkerswinkels, alwaar koop was, zijn door het gepeupel aangeval len achterhielden ten einde den prijs verder op te drijven. De oploop is door de policie uit eengejaagd maar tevens is een zeker aan tal bakkers in hechtenis genomen. De Times van den 6 dezer meldt aH of ficiééldat een Turksch korps van 2000 man, een bombardement van Bucharest hebbende ondernomen, door de Russen is op de vlugt geslagen en vervolgd. Bij Calefat en Giurge- vohebben dagelijks schermutselingen plaats. Volgens de door de Engelscbe bladen me degedeelde dépêches, moet de oorlog reeds vrij ernstig gevoerd worden. De Turken zijn op vier punten den Donau overgetrokken, name lijk te Widdin 12,000 man, om Kalafat te be zetten; te Sophia, op 20 mijlen ten zuidoos ten van Widdin, 8000 man; te Routschouk 1000 man, bestemd om het aan den linker oever, tegenover Routschouk, gelegen Giurge- wa aan te lasten; en eindelijk te Nicopoli, tegenover Turna, alwaar Omer-pacha met eene aanzienlijke krijgsmagt staat. Men voegt er bij, dat de Turken op nog een vijfde punt, langs den kant van Silistria, den overtogt zul len beproeven. Te Konstantinopel heerscht het grootste gebrek aan arbeiders, vermits alle weerbare manschappen dienst in het leger genomen heb ben. De Coradoc heeft niet eenen enkelen ar beider kunnen vinden, om kolen te laden. Men schrijft uit Odessa van den 20 Oct., dat de Russische koopvaardijschepen in de Zwarte Zee de Oostenrijksche vlag hebben ge- heschen. HARLINGEN, 8 November. Met genoegen vermelden wij, dat den 4 dezer alhier op de werf Welgelegenvan den heer Alta, de kiel ge legd is voor een snelzeilend schoonerscbip groot 110 a 120 roggelastenvoor rekening der HH. Barend Visser en Zonen. ’s GRAVENHAGE5 November. De heer Siemelink, magnetiseur alhier, heeft het plan gevormd tot oprigting eener maatschappij, ter bevordering en beoefening van het magnetis- mus in Nederland. ’s GRAVENHAGE, 8 November. In de zit ting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen een voorstel van ne gen leden dier kamer, strekkendeom met 1 Januarij aanstaande af te schaffen het tonne- geld der schepen en den accijns op het geslagt tevens met vrijdom van invoer van slagtvee. De negen voorstellers zijn deheeren: de Man, ter Bruggen Hugenholtz, van Bosse, van Hoë- vellThorbecke, ReindersDommer van Pol- dersveld, van Eek en Storm. AMSTERDAM, 5 November. Men verze kert dat heden alhier door den heer A. Ruys- senaers, afgetreden directeur en oorspronkelijk concessionaris van den onderzeeschen telegraaf tusschen de Nederlandsche en Engelsche kus ten, per deurwaarder, is beslag gelegd op de SNEEK 11 November. Uit het verslag van de Nederlandsche vereeniging, ter bevordering van het Christendom onder de Chinezen blij kt dat het batig slot van het fonds eene som van ƒ9472,95 bedroeg, en dat de volgende verga dering, onder bet presidentschap van prof. II. E. Vinke, in Mei 1854 te Utrecht zal ge houden worden. Bij de beantwoording der bedenkingen, die bij het voorloopig onderzoek der voorge- dragene begrooting van uitgaven voor het de partement van binnenl. zaken in de afdeelin- gen der tweede kamer geopperd zijn, zegt de regering ten aanzien der begrooting voor het depart, van R. K. eeredienst, «door de mede werking, die zij bij de hoofden van het R. K. kerkgenootschap gevonden heeft,” nu reeds in staat te zijn tot het invullen der aanvankelijk voor memorie uitgetrokkene posten voor het kerkelijk bestuur enz. van het R. K. kerkge nootschap, waarvoor alzoo thans 486,199,18'^ wordt aangevraagd. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de prins van Oranje met den aanvang des vol genden jaars zijne studiën voortzetlen aan de hoogeschool te Leyden als wanneer in verband daarmede bet 1ste bataillon grenadiers, waar bij hoogstdezelve als 1ste luitenant is inge deeld, thans te Delft, naar Leyden zal ver trekken, om aldaar garnizoen te houden, ter wijl het 2de bataillon van het 8ste regement, thans te Leyden, gemeld bataillon te Delft zal vervangen. {Zondagsblad.') Onlangs is door het Indisch gouvernement bij het ministerie van koloniën eene aanvrage ge daan om zes onderwijzers. Ongeveer 500 sol licitanten hebben zich reeds hiertoe aangebo den. Ook voor het twaalftal kweekelingen tusschen de 16 en 18 jaren, onlangs voor het onderwijs in Oost-Indische dienst aangevraagd, heeft zich een zeer voldoend getal sollicitanten bij het ministerie van binnenlandsche zaken opgedaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het besluit genomenom op de begrooting den post: vestigings-, vervangings- en transport kosten in de koloniën der maatschappij van weldadigheid, voor bedelaars, ad 62,410, over 1854 weg te laten. De te Haarlem gevestigde Hollandsche maatschappij van wetenschappen heeft de aan zienlijke som van ƒ2000 ter beschikking ge steld van de commissie ter oprigting van een standbeeld voor Laurens Janszoon Koster, als eene bijdrage tot het vervaardigen van het voetstuk, waarop dat beeld behoorlijk zal kun nen worden geplaatst. Dezer dagen heeft de heer dr. W. Gleuns Jr.in de vergadering van het Natuurkundig Genootschap te Groningen, eene redevoering gehouden over den tafeldans. De spreker tracht te aan te toonendat de oorzaak van bewe ging niet in de tafel of eene daarin opgewek te en tot dusver onbekende kracht gelegen is, maar in drukking brengen, zonder dat zij zich dit bewust zijn, en dat alzoo de beweging zelve mechanisch konde en behoorde verklaard te worden. Een veehouder in Engeland heeft in zij ne koestallen bakken met w’ater laten plaat sen, met de noodige zeep en handdoeken, en eischt van zijne melkers, dat zij ieder maal, wanneer zij eene koe gemolken hebben, hun ne handen wasschen alvorens aan eene ande re te beginnen. Hij had namelijk opgemerkt, dat telken reize, wanneer eene koe ongemak aan den uijer hadde melker dit kwaad aan eene andere overgebragten had daarom deze voorzorg genomen met het gelukkig ge volg, dat hij thans hoogst zeldzaam eene koe met kwade uijers heeftterwijl daarenboven de reinheid der melk er veel bij wint. Het eerste der zoogenaamde matigheids- paketschepende Jhon Barrow, kapt. Carey, is den 14 Augustus 11. van Londen te Mel bourne (Australië) aangekomen, overbrengen- gende ongeveer 150 passagiers. P verzekert, dat gedurende de reis noch door de passagiers noch door de bemanning bedwel men zeide, dat die bakkers hun brood ten einde den prijs verder op De oploop is 1 maar tevens is zeker

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1