NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1833. No. 92. WOENSDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK, den 16 November. VERGADERING i lOffliqbwiMllfflftml r De voorzitter stelt voor, de discusiên over fes COURANT. SHEERER BINNENLAND. Philipp de gemeente Wijmbritseradeel en gemaakt O- het Tolhuis Utrecht, betrekkelijk de medewerking is in de de et ril of IS- "j n !•- IS van bijzonderen aard han- eene groote gemeente ten Wethouder» voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HACA. en benoeming van TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Donderdag 10 November. In deze zitting heeft de heer Heemskerk, nadat de commissie, die belast is geweest met het onderzoek zijner geloofsbrieven, tot toe lating had geconcludeerd en na het afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen. Aan de orde zijn de beraadslagingen over de volgende wetsontwerpen 1“. De begrooting der uitgaven voor de landsdrukkerij. Aangenomen zonder discu- sie met algemeene (56) stemmen, 2°. Tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van eenen kunstweg van Swichum naar den weg van Warrega, naar Goutum en Leeuwarden. Aangenomen met algemeene stemmen, nadat de minister van binnenland- sche zaken eene kleine wijziging van redactie in den considerans hadgebragt, ter voldoening op de aanmerking in het eindverslag en tot herstel van eene drukfout; en 5°. Dat tot vereffening van het tekort over het dienstjaar 1848. Aangenomen piet alge meene stemmen. het.volbrengen van zijnen leercursus aan genoem de school. Aan het boekske strekt eene voor rede van prof. H. C. van Hall tot aanbeveling. De gemeenteraad van Heinenoord heeft besloten tot schorsing voor den tijd van vijf maanden, van af Januarij tot Junij 1854, van de heffing der gemeente-opcentenopderijks- belasting van de rogge geheven. De s Gravenhaagsche Nieuwsbode, melding makende van het voorstel der bekende negen leden van de 2de kamer der staten-generaal lot afschaffing van het tonnegeld en van den accijns op het geslagtdoet vooral opmerken, dat noch de afschaffing van het tonnegeld, noch die van den accijns op het geslagt iets doen tot vermindering van de lasten voor het eigenlijke volk, dat er hoegenaamd geen voordeel van heeft en evenmin 90 cents als f\ voor een pond kalf- vleesch kan betalen; dat de afschaffing van het tonnegeld den uitvoer nog vermeerderten dat het dus alleen maar is, om bet volk weder met het woord bezuiniging eenen wassen neus aan te draaijen. Verder zegt dat blad: «De afschaffing der 10 cents op het kalf- vleesch kan misschien de negen beeren voor stellers helpen, maar het helpt den kleinen bur ger niethet kan zijn, dat de slagters-rekening dier heeren van föï) op fïl komt; maar de ge- heele overweging, dat het noodig is, maat regelen te nemen, welke kunnen strekken, om in de tegenwoordige duurte der levensbehoeften te gemoet te komen," is, vergeleken met het voorstel zelf, eene bespotting van het grootste deel des volks!” In Genève wordt thans eene nieuwe Pro- testantsche gemeente tot stand gebragt door Italianen, die ten gevolge van de staatkundige gebeurtenissen in 1848 en 1849 derwaarts ge- vlugt waren en sedert tot de Hervormde ge loofsbelijdenis zijn toegetreden. Eene dépêche, door den Franschen con sul te Bucharest afgezonden, meldt het vol gende «Op den 2 en 5 November zijn de Turken, ten getale van 12,((00 man,, den Donau over getrokken tusschen Tourtoukaï en Oltenitza. Door generaal Vanloff, aan het hoofd van 9000 man, aangevallen, verdedigden zij zich dap per. Na eene hevige kanonnade, hebben de beide legers elkander met de bajonet bevoch ten. De strijd duurde drie uren. Aan de zijde der Russen zijn verscheidene officieren en 156 soldaten op het slagveld gebleven; 6 hoofdof ficieren, 18 officieren en 470 soldaten zijn ge kwetst. Het door de Turken geleden verlies is niet bekend; zij hebben hunne stelling bij Oltenitza behouden en zich daar versterkt. 4000 Turken houden Kalafat bezet, 2000 heb ben zich gelegerd op een eiland tegenover Giur- gewo. Een ander korps van 12,000 Turken houdt Klein-Wallachije bezet.” Volgens eene dépêche uit Weenen, hebben de Turken van den 4 tot den 5 het eiland bij Oltenitza bezet gehouden, en zijn zij met het aanbreken van den dag Wallachije binnenge rukt. Naauw hadden de Russen dit bemerkt, of er ontstond een gevecht, dat 28 uren duurde en waarvan de uitslag nog niet bekend is. Er was een gerucht verspreid, dat Giurgewo was ingenomen. De schatkist van den sultan is thans be ter voorzien. De heer Baltazzi beeft den sul tan een zeer aanzienlijk voorschot gedaan. Zelfs de Christen-bevolking is zeer bereidvaar dig, om offers te brengen. Meer dan duizend schoenmakers in Bulgarije hebben zich aange boden te Adrianopel voor het leger het noodige schoeisel te vervaardigen, waaraan groote be hoefte bestaat. Het Fransche regeringsblad van den 4 dezer deelt tijdingen mede uit het Oosten. Den 2 dezer is eene divisie van de Engelsch-Fran- sche vloot in den Bosphorus voor anker geko men. De admiraals Homelin en Dundas be vonden zich te Konstantinopel. De vijande lijkheden zijn werkelijk ook op de Russisch- Turksche grenzen aangevangen. De Turk- sche sterkte Isactcha is niet verbrand, zoo als het gerucht liepmaar slechts een dorpje nabij die sterkte gelegen, en dat houten huizen had, is eene prooi der vlammen geworden. LEEUWARDEN, 9 November. De hëer het ontwerp van wet betrekkelijk de maatre gelen tot herstel van het Nederl. West-Indisch muntwezen te bepalen op aanstaanden maan dag te 11 ure. Daartoe wordt besloten. SNEEK, 13 November. Bij de op gisteren den 14 November 1855 alhier plaats gehad hebbende stemming van leden van de kamer van koophandel en labrijken, zijn herkozen de heeren R. Gorter met 42 en A. Veen met 54 van de 66 uitgebragte stemmen; terwijl de heer D. E. de Jong 5Ó heeft bekomen, en de overigen onder verschillende personen zijn ver deeld. De verkiezing van een lid in den ge meenteraad, in plaats van den beer H. Joustra, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, is bepaald op woensdag den 7 December eerst komende. Sedert onze laatste opgave van den 8 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel, op nieuw 9 runderen wegens de longziekte af- - en 2 gestorven, zoodat het gezamen lijk getal thans bedraagt 1900. Bij koninklijk besluit Bij koninklijk besluit van 29 September jl., is bepaald, dat bet besluit van 6 Octo ber 1840, nopens het stoken van gedistilleerd uit aardappelen, nog van kracht en in wer king blijft tot 13 October 1834, of tot zooda nig ander vroeger tijdstip, als waarop bij de wet andere bepalingen omtrent deze stokerijen zullen worden ingevoerd. Het Staatsblad no. 112 bevat een besluit van de overeenkomst met het Groot-Hertogdom Hessen geslotenter wederkeerige uitlevering van boosdoeners. De Nieuwe Noord-Brabander zegt, met zekerheid vernomen te hebben, dat de Katho lieke bisschoppelijke zetels thans bepaald door de regering erkend zijn. Men meldt uit Amsterdam: Wij verne men, dat de gemeente Haren, tusschen ’s Her- togenbosch en Tilburg, door Z. M. den ko- ning geschikt is verklaard als vestigingsplaats van den boog eerw. heer Joannes Zwijsen, als aartsbisschop van Utrecht. Volgens het voorstel eener door Z. M. benoemde commissie, zal in eenige dorpen van de provinciën Gelderland, Zuid-HollandZee land en Utrecht, door voorlezingen, onderwijs gegeven worden in den landbouw. Bij het ministerie van binnenl. zaken is thans eene kwestie gende. Ergens in platten lande is bij meerderheid van stemmen goedgevonden, dat burgemeester en wethou ders de bevoegdheid hebben, om eenen open baren onderwijzer ter benoeming aan gedepu teerde staten voor te dragen. Dien ten gevolge is het vergelijkend examen afgenomen en de voordragt ingediend. Men ziet met belangstel ling de beslissing van die zaak door den mi nister tegemoet. Het advies der Theologische faculteit van Utrecht, betrekkelijk de medewerking aan eene nieuwe Bijbelvertaling, is thans ingeleverd aan de algemeene synode der Nederlandsche Her vormde kerk. De zwarigheden dezer faculteit, om aan dien arbeid deel te nemen, worden daarin in het breede ontwikkeld. Deze zijn hoofdzakelijk: de onzekerheid en verscheiden heid van inzigten bij onze godgeleerden, heer- schende op het veld van kritiek, exegetiek en dogmatiek de groote bezwaren waaraan in dezen tijd onderhevig blijft de noodzakelijke bijvoeging van inleidingen en aanteekeningen bij de bijbelvertaling; de invoering van die nieuwe bijbelvertaling; het aantal vertalers en reviseurs, enz. Volgens gedane bekendmaking, opent de hoogl. Hofstede de Groot, te Groningen, zijn coDegie ter opleideng tot zelfstandig inzigt in het Christendom voor hen, die geene godgeleer den zijn, maar vroeger studeerden of nu stu denten zijn, weder op den 13 Nov., ten 4 uur. A oor de eer der te Groningen gevestigde landhuishoudkundige school en om het belang der zaak zelve, meenen wij bijzondere melding te moeten maken van eene dezer dagen aldaar uitgekomene brochure over de boekweiten-teelt in Nederlandgeschreven door den, zoo als wij vernemen, reeds in eene betrekking van de Kaap vertrokken heer L. J. Lenting, bij DONDERDAG DEN 17 NOVEMBER 1835, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Beëediging van den heer I. XVouters, als lid van den gemeenteraad. Adressen van S. Esveld F. J. Hettinga en eenige ingezetenen, in de vorige vergadering aangehouden. Adressen van Philippus Hendriks de Wolf, alsmede van C. Bouwhuis en Philippus Wat zes de Wolf, om hen onder de hand te ver pachten de marktgelden. Adressen van P. Jongbloed en P. J. Reijen- ga, om bij het aanleggen van een beurtveer naar Almelo benoemd te worden tot schippers. Besluit omtrent de vereeniging van de be trekkingen van gemeente-ontvanger en der plaatselijke belastingen. Idem betrekkelijk de wijziging in het regle ment voor het beurtveer op Amsterdam. Adres van C. G. Sombeek, om benoemd te worden tot ontvanger der vereenigde betrek kin gen. Lijst van aanbeveling turfmeters en dragers. Benoeming van twee leden en plaatsvervan gers in het bureau van stemopneming, ter ver kiezing van een lid in den gemeenteraad. Conditiën van verpachting van onder Leeuwarden. Idem van het Tolhuis onder Loënga. Idem van 19 perceelen Land. Idem van de Draaibruggen. Missive betrekkelijk den voorgestelden hoof- delijken omslag. Adres van S. Bruineman, om hem weder onder de hand te verpachten het Boterhuis. Adres van T. Sevensma, om grond op grond- pacht. Rapporten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hunne vergadering van heden, van de schuld, sprui tende uit de beide negotiatien ieder a ƒ50,000, ten laste van de Stad, is uitgeloot, van die te gen 4 pCt. no. 46en die tegen 41/, pCt. no. 100. Wordende de houders derzelve herinnerd, dat het kapitaal, tegen overgifte van de originele obligation en de onverschenen coupons, kan worden ontvangen ten kantore van den ge meente-ontvanger te Sneek na den 10 Janu arij 1834. Sneek den 12 November 1835. Burgemeester en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1