NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-I'LAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. u 'I J 1853. No. 94. I den 23 November. WOENSDAG 11 8ste Jaargang BINNENLAND. BUITENLAND. a SNEEKER van as- het com- ue. van den hoogleeraar Lie- Zuid-Duitschland een zeer de zoogenaam- COURANT. van donderdagavond spreekt van het terug dringen der Turken tot den Donau. Reeds gisteren bevestigden wij de inneming van zen. gene WEENEN, 19 November. (Per telegraaf.) De Turken hebben alleenlijk Kalafat bezet ge houden. Een korps van 45,000 Russen heeft te Oltenitza post gevat. De Serviërs hebben bepaaldelijk geweigerd, Turksche garnizoenen te ontvangen. FRANKFORT, 15 November. Ten behoeve van onze mingegoede ingezetenen, zal door de regering dezer vrije rijksstad buitenslands meel worden aangekocht, voor een bedrag van 500,000 fl. Op aanbeveling big, wordt thans in voordeelig gebruik gemaakt van de wilde kastanjes, die tot dusverre als nutte loos werden weggeworpen. Uit de pit of kern wordt thans, op zijne aanwijzing, stijfsel, uit de loog zeep, en uit de schil eene fraaije brui ne verfstof vervaardigd. Voor de behoeftige klasse is het inzamelen dier wilde kastanjes I SNEEK, 22 November. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 18 dezer, is het wets-ontwerp, aangaande de Ned. Handel-Maatschappijmet de daaraan verbon dene overeenkomst, met 58 tegen 5 stemmen aangenomen. Z. M. heeft goedgevondenaan mr. S. van Welderen baron Rengers, op verzoekeer vol ontslag te verleenen als burgemeester van Wijmbritseradeel en dijkgraaf van Wijmbrit- seradeel’s c. a. Contributie-zeedijken Sedert onze laatste opgave van den 15 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 15 runderen wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1915. Den 14 November heeft Z. M. de koning een besluit genomen, betreffende de uitgifte der nieuwe muntbiljetten, bedoeld bij de wet van April 1852, en de inwisseling der nog’in omloop zijnde muntbiljetten, uitgegeven krach tens de wet van September 1819. Met de uitgifte der nieuwe muntbiljetten wordt een aanvang gemaakt den 5 December 1855, en deze uitgifte heeft plaats bij de Ne- derlandsche bank. De nog in omloop zijnde muntbiljetten wor den ingetrokken en door nieuwe vervangen bij de Nederlandsche bank, van den 5 tot en met den laatsten December 1855. Deze muntbil jetten zullen echter nog gedurende het geheele jaar 1854 bij de schatkist in betaling worden aangenomen en blijven tot het einde van den tijd der verjaring en alzoo tot 51 December 1855, inwisselbaar bij de Nederlandsche bank. De tusschenkomst der betaalmeesters kan worden ingeroepen, om de inwisseling bij de Nederlandsche bank te bewerkstelligen. Ter wering van alle vreemde koperen munt, heeft de minister van financiën dezer dagen de arrond.-directeuren der directe be lastingen uitgenoodigd, aan de onder hunne orders staande ontvangers te kennen te geven, dat, wanneer er behoefte aan koperen munt mogt bestaan, deze niet alleen door hen, maar ook door particulieren bij de betaalmeesters kunnen worden verkregen, mits de aanvraag geschiede voor niet minder dan ƒ2.50, en dal zij gemagtigd zijn, zoodanige particulieren, welke Nederlandsche koperen munt verlangen te bekomentot die betaalmeesters te ver wijzen. het fort Shefkatil op de Aziatische gren- Thans kunnen wij volgens later ontvan- berigten er bij voegen, dat de verove ring dier belangrijke vesting door de Turken, aan de Russen tevens een verlies berokkende van 1000 man, behalve van een groot aantal wapenen en krijgsvoorraad. Volgens een telegrafisch berigt uit Wee nen, is het Russische legerkorps, onder bevel van generaal Osten-Sacken50,000 man sterk de Pruth overgetrokken. Volgens den Morning-Chroniclezou den 1 dezer door geheel Oost-Rüsland eene nieuwe ligting van 7 man op de 1000 zielen begon nen zijn. Keizer Nicolaas heeft, naaf mén verneetnt, aan de verschillende hoven medegedeeld dat van nieuwe onderhandelingen of schikking, geege sprake kan zijn, zoo lang de Turken niet zullen zijn teruggetrokken naar den reg- ter Donau-oever en de sultan zijne oorlogs verklaring zal hebben teruggenomen. Een doctor van den staf van den koning van Napels, dr. Landolff, die tevens professor is bij de hoogeschool aldaar, heeft een middel gevonden, om den kanker te genezen. Hij heeft de waarde van zijne uitvinding proefon dervindelijk bewezen, door eene doorluchtige dame te München bij welke hij geroepen wasalsmede nog andere personen te gene zen. Het microscopisch onderzoek heeft be wezen dat de genezing, radicaal was. Het geneesmiddel bevat noch arsenicum noch kwik, en geneest zonder insnijdingen den kanker, hoe uitgebreid hij in- of uitwendig zij, mits niet verwaarloosd of in het laatste stadium, binnen twee a drie weken, hoogstens 50 a 40 dagen. De genezenen verkrijgen spoedig hun ne volkomene gezondheid terug. ’sGRAVENHAGE, 17 November. In de zfitting van den gemeenteraad alhier, van gis teren, is door de heeren de Pinto, Van der Duyn en Gobel een voorstel gedaanstrekken de tot het indienen van een adres aan den ko ning en aan de beide kamers der staten-gene- raal tot opheffing der wettelijke bepalingen welke de uitoefening der vrije visscherij in den weg staan. DRUTEN, 17 November. De waterstand in de Waal, op de hoogte van deze gemeente, is thans zoo laag, als men zich niet herinnert dat hij ooit geweest is. Op sommige plaatsen in het vaarwater staat niet meer dan een Rijnl. voet water. De scheepvaart wordt hierdoor belemmerd; de meeste schepen geraken op droog ten, voornamelijk tegenover het naburige IJ- sendoorn. Op éénen dag zaten er niet minder dan acht stoombooten en 47 kleine en groote schepen tegelijk aan den grond. ASSEN 14 November Met genoegen ver nemen wij dat de minister van financiën in aanmerking nemende de duurte der levens middelen de commiezen der 5de en 4de klas se welke gehuwd zijn, met eene gratificatie heeft begunstigd. In de op den 8 dezer te Delft gehoudene vergadering van het koninklijk Instituut van ingenieurs, is mededeeling gedaan van een schrijven van den volgenden inhoud: Gravenhage 12 October 1855. «De koning, acht gevende op de slechte in- rigting der buurten en de weinige geschikt heid van de woningen voor de behoeftige volks klasse in het vaderland, en gezien hebbende wat tot verbetering van dien noodlottigen toe stand in Engeland, België en Frankrijk beproefd wordt en gedaan is, heeft mij opgedragen den raad van het koninklijk Instituut van ingini- eurs beleefdelijk uit le noodigen, om deze zaak tot een onderwerp van gezette overwe ging te maken. «Zijne Majesteit wenscht, door den raad of door eene commissie uit de leden van het In stituut, te worden ingelicht omtrent de ver- eischten en inrigting eener arbeiderswoning, welke, voldoende aan de regelen der gezond heidsleer en overeenkomstig de behoeften van onzen landaard, tevens door de billijkheid der kosten van oprigting eenen waarborg oplevert tegen geldelijk verlies, en omtrent de midde len, welke zouden kunnen leiden ter verbe tering van den hoogst ongunstigen toestand waarin de arbeidende standen in dit opzigt verkeeren. «Ik heb de eer mij bij dezen van ’s konings bevelen te kwijten, en neem deze gelegenheid te baatom den raad van bestuur de verzeke ring aan te bieden mijner gevoelens van bij zondere achting. De secretaris des konings voor de zaken van landbouw en nijverheid, (get.) W. J. WoLTERBEEK.” Naar aanleiding daarvan, is reeds eene com missie benoemd, om het verlangde onderzoek te bewerkstelligen, met uitnoodiging, binnen een kort tijdsverloop een grondig verslag aan den beschermheer aan te bieden. De minister van binnenl. zaken heeft, ten gevolge der uiterste wilsbeschikking van den heer mr. Jacob Hendrik Hoeufft, te Breda, uitgeloofd: «een gouden eerepenning, ter waar de van ten minste twintig gouden dukaten, aan den maker van het beste, verre boven het middelmatige, gekeurde Latijnsche gedicht van ten minste vijftig regels, mits geene vertaling zijnde, noch een privaat gelegenheidsvers, noch een stuk, dat bevorens óf in druk óf in hand schrift in omloop is geweest. Het Handelsblad heeft gemelddat ook uit Amerongen een adres, onderteekend door een aantal geachte ingezetenen aan de 2de ka mer der staten-generaal is opgezonden, ter on dersteuning van het bekende adres der negen le den dier kamer; thans schrijft men deswege uit Amerongen het volgende: Het is wel mogelijk, dat dit berigt waarheid behelst; doch zooveel is zeker, dat een ander aantal geachte ingezetenen (waaronder de burge meester en zes leden van den gemeenteraad) niet alleen dit verzoekschrift niet geteekend hebben, maar zelfs van zijn bestaan niet de minste kennis dragen. Uit de strikte geheimhouding, waarmede men eenige naamteekeningen schijnt verworven te hebben, en uit de partij, van wie de inleve ring van dit adres schijnt uitgegaan te zijn, mag men gerust besluiten, dat de petitie meer als eene demonstratie ter gunste van de voor stellersdan van het voorstelmag beschouwd worden. Dezer dagen heeft de gemeente Heeswijk het tooneel opgeleverd van verregaande balda digheden. Herhaaldelijk werden er bij den daar woonachtig zijnde gepensioneerden luite nant De L. de glazen verbrijzeldweinige we ken geleden het hek van dei Herv. kerk ver nield, en nu het rijtuig van dén heer D., pre dikant te Dinther, door steenworpen bescha- ligd. De maréchausée heeft drie der belha mels gevankelijk naar ’s Bosch doen overbren gen en handhaaft thans met bezadigdheid maar met klem, door verdubbelde surveillance te Heeswijkbescherming van personen en eigendommen. Naar men verneemt, heeft het hoog ge- regtshof van appel in Hessen-Kassel zich on bevoegd verklaard, kennis te nemen der zaak van den minister Hassenpflug contra den graaf von Isenburg, en haar als eene eenvoudige po- liciezaak naar de regtbank van Fulda verwe zen. De krankzinnigheid van den graaf von Isenburg-Wachtersbach, schoonzoon des keur vorsten, bevestigt zich; hij is dezer dagen naar Illenau, een in het Badensche gelegen krank zinnigengesticht, overgebragt. Den 15 des avonds heeft het hof sises uitspraak gedaan in de zaak van plot van de Hippodrome en der Opéra Corniq Vijf beschuldigden zijn vrijgesproken; van de overigen zijn veroordeeld: 7 tot deportatie; 5 tot 8 jaren ballingschap; 1 tot 10 jaren tucht huisstraf; 5 tot 7 jaren en 5 tot 5 jaren dier straf1 tot 5 en 1 tot 5 jaren gevangenisstraf. De Amst. Cour., waaraan wij ons be rigt wegens het in brand steken van Bucha rest enz. ontleenden, zegt thans: Ten aanzien der Russisch-Turksche kwestie kunnen wij thans zeer kort zijn. De Turken hebben, zonder nieuw gevecht, en zonder zelfs door de Russen belemmerd te worden, de stelling ont ruimd, die zij op den regter Donau-oever had den ingenomen; zij hebben de quarantaine-ge- bouwen, van waar zij den levendigen aanval op 4 Nov. deden, als ook de verschansingen aldaar door hen opgerigt, doen springen, en zijn vervolgens rustig naar den regter-oever teruggetogen. De berigten der Engelsche bla den, door ons, met vermelding der bron, en derhalve zonder ze te bevestigen, medegedeeld, blijken dus voorbarig te zijn geweest. De Köln. Zeit. heeft eene telegrafische dépêche uit Bucharest van den 15 ontvangen, volgens welke de Turken tot Giurgewo zouden zijn teruggedrongen; ook een berigt uit Weenen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1