NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 95. den 26 November. ZATURDAG 8ste Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 28 NOVEMBER 1835, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. SNEEKER BINNENLAND. S. het Regle- het model in de Sneeker-Fra de mus 1 den strengsten banden-arbeid voortdurend levansgevaar zijn vinciaal kerkbestuur, mededeeling te doen TE COURANT Óp die lijst stonden de naamteekeningen onderscheidene gegoede ingezetenen, voor of minder groote bijdragen aangetee- geneeskundigen ten behoe- 1834. bijdrage tot het aanleggen en het maken van eene wijziging in ment voor de trekschepen. Besluit, houdende wijziging van de gemeente-begrooting. Benoeming van g ve van de R. K. Armenvoor Missive om eene 1 van eenen kunstweg tusschen Franeker Sneek. Voorstel tot een regtskundig onderzoek om in regten te ageren tegen de Weduwe en Er ven Berend Bakker L. van der Kallen en de Weduwe J. H. Vogelsang. Verzoeken tot onderhandsche verhuring van drie woningen en een’ tuin. Adres van Andries van der Meulenom grond op grondpacht. Benoeming van eenen commissaris en gecom mitteerde, tot de slatting van de Sneeker-Fra- Beker zeilvaart. ren openstonden, uitgestrekt op den grond liggende gevonden heeft zijne huisvrouw, de armen op haren rug gebonden en een’ doek in den mond, schier bewegenloos en nog slechts een flaauw gesteun doende hooren. Van hare banden bevrijd en eenigzins tot zich zelve ge komen, heeft de vrouw gezegd, dat zij dien avond, even na 8 uren, zich had verbeeld ie mand over den schutting te hebben hooren springen, doch zich dit weder ontgeven had, totdat zij, een uur later, op nieuw geraas vernemende, de buiten - en binnendeur had zien openen door een’ man, die door het witmaken van zijn aangezigt, haar en baard, zich onken baar had gemaakt; dat deze man haar gevraagd had om 10 gulden, en op haar te kennen ge ven, dat hij die niet bij werklieden moest ko- men zoeken, haai’ de sleutels had afgevraagd, waarop zij hem nog heeft gezegd, dat haai man de sleutels bij zich droeg en verder be wusteloos is geraakt; dat daarna, bij onder zoek, is gebleken, dat ontvreemd waren de spaar pot van de kinderen, waarin ongeveer ƒ50, een nieuw linnen hemd, een nieuw Amersfoort- sche hemdrok, beide ongemerkt. Verder is gebleken, dat de dader zich haastig moet ver wijderd hebben zijnde de beitel en de hamer, die hij in het voorhuis uit het mandje had geligt op korten afstand wedergevondenen op de randen van drie geopende laden nog eenig goed blijven hangen. Hij is reeds gevat. Den 20 dezer, des avonds, omstreeks 8 ure, had tusschen Muiden en Weesp een verschrikkelijk ongeluk plaats. Klaas Abkouer, werkman op de buitenplaats van den heer mr. S. P. Lipman en wonende te Muiderberg, keerde met zijne vrouw en vijf kinderen van Loeneu, alwaar het gezelschap het bruiloftsfeest van den oudsten zoon des gezius had bijgewoond, naar huis, toen op weg de wagenwaarin de personen zich be vonden, in het water geraakte, met dat jam merlijk gevolg, dat alleen de vader kon gered worden, terwijl de moeder en de vijf kinde ren, waarvan de oudste eene dochter van 29 en de jongste eene dochter van 10 jaar, hun nen dood in de rivier vonden. Nadere bij zonderheden aangaande deze ijzingwekkende gebeurtenis zien wij te gemoet. Nieuwe berigten aangaande krijgsverrig- tingen hebben wij heden niet mede te deelen. Het berigt van gisteren, dat de Turken met 23,000 man Kalafat bezet houden, wordt be vestigd. Hunne stellingen bij Kalarach en Gi- urgewo hebben zij ook ontruimd; de laatste echter ten gevolge van eenige schermutselingen. Wat de stelling bij Kalafat betreft, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Turken daar gedu rende den winter zullen blijven gelegerd. Uit Weenen wordt reeds gemeld, dat de Russen, versterkt door het legerkorps van generaal Os- ten-Sacken, dat de Pruth is overgetrokken en welks voorposten reeds voorbij JaSsy ston den, zich gereed maken Kalafat aan te vallen ten einde de Turken ganschelijk te verjagen en hun de stellingen te doen innemen, welke bestonden vóór den aanvang der vijandelijkhe den, waardoor dus de Russen geheel meester zouden blijven van den linkeroever zoo als de Turken van den regteroever. De kansen en de hoop op eene minnelij ke schikking van het Russisch-Turksche geschil zijn thans herboren, na den vrijwil- ligen terugtogt der Turksche troepen op den regter Donau-oever. Algemeen wordt deze te rugtogt beschouwd als het teeken van eene ge- dwongene schorsing der vijandelijkheden, die den geheelen winter zal aanhouden, in wel ken tusschentijd men vertrouwt, dat de diplo matie met goed gevolg hare vredelievende po gingen zal aanwenden. De Amst. Cour, zegt: In ons nommer van maandag 14 dezer, kwam o. a. een tele grafisch berigt uit Berlijn voor, volgens het welk de van tijd tot tijd in de Augsburger Zeitung geplaatste berigten, omtrent de mis handelingen die de Christenen in Turkije te verduren hadden, van oj/icïéele zijde gelogen straft waren. Zonder in dezen partij te kiezen, en juist om der onpartijdigheid while, achten wij het van onzen pligt thans mede te deelen, dat ip het Journal de St. Petersbourg van SNEEK, 26 November. De tweede kamer der staten-generaal heeft het wetsontwerp tot amortisatie en aflossing van nationale schuld met algemeene stemmen aangenomenen te vens beslist, h^t bekende voorstel van de ne gen leden dier kamer in overweging te nemen. Naar wij vernemen, heeft hier de vol gende laakbare handelwijze plaats gehad. Ze kere J. G. ging rond met eene lijst, ten einde geld te verzamelen, om, volgens zijn voorge ven aan behoeftigen uit den middelstand, welke niet bedeeld wordeneenige tegemoet koming in den naderenden winter te verschaf fen. van meer kend; terwijl door G. gezegd werddat hij door eene daartoe gekozene commissie, aan wier hoofd de heer V. stond, werd gezonden. Eenige ingezetenen bij anderen niet wil lende achterstaan in liefdadigheid, hebben me de voor eenige gelden geteekend welke gelden door G. zijn ontvangen. Bij het door de policie ingesteld onderzoek schijnt het gebleken te zijn, dat het voorge ven van G. bedriegelijk was, en de gelden der halve ten eigen profijte door hem zouden wor den gebruikt. Ter algemeene rekenkamer is overgebragt voor f 4,300 aan ingetrokken muntbiljetten; zoodat thans voor ƒ19,911,000 aan muntbil jetten, krachtens de wet van 1849 uitgegeven, is ingetrokken. Burgemeester en wethouders der gemeen te Kampen hebben gemeend bij de ophanden zijnde viering van het St. Nicolaas-feestde koek- en banketbakkers daar ter stede te moe ten herinneren, dat het gebruik van het zoo genaamde plakgoud ter versiering van hun ge bak, zoo mede van schadelijke verwstoffen tot kleursel, als hoogst nadeelig voor de gezond heid, uitdrukkelijk is verboden, en dat bij de wet van den 19 Mei 1829 (Staatsblad no. 33), op het vermengen van eetwaren met vergifti ge stoffen als ook op het verkoopen van de zelve, eene gevangenisstraf van 2 tot 5 jaren en geldboete van ƒ200 tot ƒ300 is bedreigd. Men meldt uit Haarlem, dat L. J. Val- lentgoed, te Houtrijk en Polanen, in den a- vond van den 14 Nov. jl. te 10 ure te huis komende, in zijne woning, waarvan de deu- 20 Oct. jl. een brief uit Konstantinopel voorkomt, waarin niet alleen de in de Augsb. Zeit. voor komende bijzonderheden volkomen bevestigd maar bovendien een aantal nieuwe berigten betreffende het droevig lot der Christenen in Turkije worden gegeven, welke, zoo ze maar voor de helft waarheid bevatten, inderdaad niet geschikt zijn, ons medegevoel voor de op hunne beurt door de Russen onderdrukte Muzelman nen op te wekken. Plaatsgebrek verhindert ons, tot ons leedwezen, dezen belangrijken brief in zijn geheel over te nemen. Genoeg zij het, dat, volgens den inhoud er van, het Turksch gouvernement al die tegen de ongelukkige Chris tenen gepleegde wreedheden oogluikend toelaai, zoo niet openlijk aanmoedigtdat de laatste» op menige plaats hunne woning niet meer dur ven verlaten, onophoudelijk aan het fanatis- hunner onderdrukkers blootgeseeld tol 1 verpligt en in zonder ooit bij de autoriteiten regt te kunnen verkrijgen. De garde, die te St. Petersburg in gar nizoen ligt, bedraagt 70,000 man. Dit fraaije corps heeft bij de laatste revue den wensch te te kennen gegeven, om in de Vorstendommen voor de goede zaak te mogen strijden. De gene raaldie het bevel over de garde voeert, deel de dit aan den czaar mede, die daardoor zigt- baar geroerd scheen. Hij liet het volgende antwoord door den generaal aan de garde over brengen «Ik ben u zeer veel dankschuldig, doch mijn vurig gebed tot den goeden God is, dat uwe diensten niet noodig mogen zijn.” Men verzekert, dat de Turksche regering 30,000 paarden heeft aangekocht voor de dienst harer kavallerie en artillerie, en dat reeds 10,000 daarvan geleverd zijn. In tegenstelling van de uiteenloopende be schouwingen en de hoogdravende taal der druk pers nopens de Oostersche kwestie, vestigt de Illustrated Londen News in een zijner laatste nommers de aandacht van het publiek op eene zinnebeeldige voorstelling, door czaar Peter de Groote, tijdens zijn verblijf te Zaandam, in 1698, onder leiding van Adriaan Schoonbeek, zoo als het onderschrift luidt, geëtst. Gemeld weekblad geeft eene afbeelding van deze in hel museum alhier berustende merkwaardigheid, die inderdaad, thans vooral, niet ten onregte de aandacht tot zich trekt, ën welligt in een niet verwijderd tijdperk czaar Peters diepen blik in de toekomst bewijzen zal. De bedoelde ets stelt namelijk Ruslands beschermengel Mi chael voor, als overwinnaar op het Turksche rijk, met den linkerarm een Grieksch kruis omhoog houdende. Het te Berlijn uitkomende Katholieke weekblad der Kirchliche Anzeiger is den 19 dezer in beslag genomen, wegens een artikel over de kerkelijke aangelegenheden in Baden. AMSTERDAM, 22 November. Gisterena vond zijn, in den algemeenen kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, gelezen een aan tal ingekomen adressen en protesten tegen de beroeping van dr. L. S. P. Meyboom, als leer- aar der genoemde gemeente. De kerkeraad heeft al de adressen, met meer dan 500 on- derteekenaren voorzien, verzonden aan het pro- en besloten dr. Meyboom van die verzending. ROTTERDAM, 22 November. Heden mor gen ongeveer ten 5 ure ontstond een hevige brand in de jeneverstokerij van de heeren H. Knock en J. Vrijmoed, aan de Oostvest alhier. Het gebouw is geheel afgebrand. Er waren tien spuiten in werking. Men is thans, 10 ure, den brand meester, hoezeer de vlammen nog voortwoeden. ZWOLLE, 20 November. Meer en meer bevestigt zich de staathuishoudkundige leer, dat- arbeid welvaart verschaft de toepassing dezer leer is de sterkste borstwering tegen de armoede. Men aanschouwe de provinciën Gel derland en Overijsselbeide landbouwende ge westen, alwaar de cultuur der woeste gronden op groote schaal wordt gedreven. Er is bijna geen hutbewoner, of hij heeft werk en brood; armoede wordt in de beteekenis van het woord niet aangetroffen. In Overijssel worden ter be vordering dezer maatschappelijke weldaad wer ken aangelegd, die dadelijk arbeid, en in de Berigt van den stand der adressen van Noorda en J. H. Lasche. Benoeming van een lid in de commissie tot regeling van den aanbouw in het voormalige boschje. Missive betrekkelijk het aanleggen van een beurtveer tusschen Sneek en Almelo. Besluit omtrent de onderhandsche verpach ting van de Bank van Leening. Magtiging tot onderlinge regeling omtrent

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1