NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIl. 1853. No. 96. WOENSDAG den 30 November, TI BINNENLAND. van BUITENLAND. Eindelijk heeft men zekere tijding, dat de vereenigde Fransch-Fngelschë vloot den 14 Nov.van wanneer de jongste befigtett uit Konstantinopel dagteekenenenden Bosphorus is ingezeild, enzonder zich voor genoemde stad op te houden, in de baai van Beïkos heeft post gevate Ruim twee jafen geleden steeg een FranSch luchtreiziger, de heer Arban, uit Barcelona op, doch keerde niet terug) Weshalve meti dacht dat hij in zee gevallen en omgekomen was. Een brief uit Alicante meldt thans, dat hij roet zijne luchtbol naaf Afrika is over gevoerd, waar hij door de inlanders gevangeh en tot slavernij veroordeeld werd. Eerst on langs gelukte het hem, te ontsnappen. Eene toenadering tusschen de twee tak ken der Bourbons, blijkens eene wederzijdsche ontmoeting van den hertog van Nemours en den graaf van Chambord, schijnt thans èrn- stig gemeend te zijn. ’s GRAVENHAGE, 24 November. Sedert eenigen tijd dragen te dezer stede de predi kanten der Ned. Herv. gemeente op den kan sel noch mantel noch bef bij hun openbaar dienstwerk. Dit geschiedt (zoo men wil) tent gevolge van een met eenparigheid van stem men door hun eerw. genomen besluit. Ook de voorzangers hebben de bovengenoemde ker kelijke onderscheidingsteekenen bij de openbard eeredienst afgelegd. SNEEK, 29 November. Sedert onze laatste opgave van den 22 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 6 runde ren wegens de longziekte afgemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1919. De eerste kamer der staten-generaal is tegen vrijdag 2 Dec. a. s. bijeengeroepen. De leden dier kamer, die nog niet beëedigd zijn geworden, zijn hiertoe opgeroepen tegen don derdag 1 Dec. ek. Uit eene goede bron vernemen wij, zegt het Handelsbladdat er wel degelijk sprake is geweest van eene verandering in het minis terie. Thans nog wil men meer bepaald we ten, dat de minister van justitie zou aftreden. De Slaat»-Courant behelst de bepalingen van den onderzeeschen telegraaf, tusschen ’s Graven ha ge en Groot-Brittanjezoo als die met den 1 December 1853 worden ingevoerd. Toen dezer dagen in de tweede kamer beraadslaagd werd over het in overweging ne men van het voorstel des heeren Thorbecke c. s. Werden door den heer Groen van Prinsterer belangrijke zaken aangevoerd. Hij herinnerde o. a., dat de vorige minister van financiën, thans een der onderteekenaren van het voorstel, vroeger gezegd heeft, dat iedere belasting inpopulair is, waaruit van zelf voorvloeit, dat ieder voorstel om afschaf fing van belasting populair is, en de 9 heeren willen hun voorstel niet populair genoemd hebben. Spr. betoogde verder omstandig: 1°. dat het voorstel in strijd is met heigeen men jaren lang van den Voormaligen minister van financiën gehoord heeft; 2°. dat er, tegenover dat gezag van dien voormaligen minister, in de memorie van toelichtingen tot het voorstel geen argument van gewigt bestaat; 5°. dat er be denkingen en nadeelen tegen dat voorstel in het midden gebragt kunnen worden, die dade lijk in het oog vallen, ook van hen, die in onze financiële aangelegenheden niet zoo zeer zijn doorgedrongen; en 4°. dat in het voorstel een beginsel ligt, waardoor de financiële en po litieke toestand van ons vaderland bedreigd wordt. Ten slotte waarschuwde spr., om het volk in den waan te brengen, dat het door afschaffing van belastingen eene gelukkiger toe komst te gemoet gaat. Hij wees daarbij op eene kernachtige spreuk, onlangs door een der le den van de kamer (den heer Thorbecke) in de vergadering geuit, die wel waardig was met gouden letteren op de wanden te prijken «Ik ken, zeide dat lid, geen vernederender schouwspel, dan dat de regering en de volks vertegenwoordiging zich de gedienstige slavin nen toonen van den volkswaan van den dag;” welke spreuk zeker evenzeer geldt bij voor stellen van financiëlen als van polilieken aard. De synodale commissie der Nederl. HerV. kerk heeft hare zittingen der gewone najaars vergadering geopend op 2 Nov., en dezelve Zijn op den 21 Nov. gesloten geworden. Behalve vele gewone en buitengewone werk zaamheden welke betrekking hebben op bij zondere gemeenten en predikanten, is eene be langrijke zaak breedvoerig ter sprake geweest, en tot dat einde gebragt hetwelk men nu koude verlangen. Het is de nieuwe Bijbelver taling. De synodale Commissie werd verblijd met het aanbod van een renteloos voorschot, gedaan door eeltige bijbelvrienden genoegzaam Om de werkzaamheden aanvankelijk te regelen. Alzoo zullen, naar genomen besluit, de geleer den aan welke dit werk is opgedragenal spoedig eene aanschrijving ontvangen tot eene zamenkomst, welke in het voorjaar in ’s Hage zal gehouden worden. Met den aanvang vart het jaar 1834 zal, bij de boekhandelaars gebr. Muller te ’s Her- togenbosch, het licht zien een nieuw week blad, bestemd, om het officieel orgaan te zijn van de algemeene synode der Ned. Hervormde kerk. De uitgever van de Kerkelijke Courant kondigt aan dat hij met de uitgave van dat blad niet te min op dezelfde wijze zal voort gaan. Den 6 Dec. aanstaande zal té Asseil van wege het ministerie van binnenl. zaken wor den aanbesteed: de aanleg van de telegraaflijn van Zwolleover Meppel en Assennaar Gro ningen in drie perceelen. De sterkte der bevolking in de koloniën der maatschappij van weldadigheid was op 1 Oct. 11. als volgt: gewone koloniën 2620, Om- merschans 2221, Veenhuizen le gest. 1279, id. 2e gest. 1617, id. 5e gest. 1762, Wateren 72, ambtenaren en hunne huisgezinnen 655 personen. Uit Meppel meldt men het volgende: In weerwil van de zorg der policie, hebben zich de diefstallen van vee uit de weide in de jongste dagenzoowel in dit als in de aangrenzende gewesten, schrikbarend vermeerderd. Zoo las men op de deur van sommige beroofden«Ons lust nog meer.” Op anderen recommandeerden zij zich voor het vervolg, en op nog anderen roemden zij de vetheid van het geslagte vee. Het is te hopen, dat eene verdubbelde sur veillance aan deze wanbedrijven die de vei ligheid zeer bedreigen, een einde zal maken. In de meeste steden van de Pruissische monarchie is aan de Duitsch-Katholieke ge meenten het gebruik der Evangelische kerken ontzegd. Men leest in de Waakzaamheid t De Jezuiten rigten op vele plaatsen in Sile- zië, Weslphalen en elders zoogenaamde maag- den-vereenigingen (Jungfrauenhundë) op. Het zijn kringen van meisjes, die bij handilag ze kere geloften afleggen. Melding makende van het bevel der Ba- densche regering, dat de Jezuiten het hertog dom binnen 10 dagen moeten verlaten, zegt dat blad: «De groothertogelijke Badensche regering is derhalve tot helzelfde standpunt gekomen als bij de staten-generaal der Veree nigde Nederlanden die deze schadelijke en en moorddadige secte,” den 4 April 1596, uit den lande weerden welk besluit den 27 Maart 1612 vernieuwd, en door een besluit der sta ten van Zeeland, van den 16 Oct. 1642, en van de staten van Holland, bij resolutie van den 23 Mei 1720, bevestigd is. Moet Ne derland nog langer die bent dulden, die zelfs in geheel Roomsche statenzoo als Nieuw- Grenada, niet toegelaten wordt De regering in Beijeren heeft strenge ver ordeningen tegen het concubinaat (de hoererij) uitgevaardigd. Waarschijnlijk heeft het ge beurde met den priester Eckart te Teisbach den kindermoordenaar, daartoe niet weinig bijgedragen. Te Lönningen, in Oldenburg, zijn door de paters Jezuiten geestelijke oefeningen ge houden, van 2429 October voor de vrou wen, en acht dagen later voor de mannen. Van gemeenschappelijke godsdienst oefening schij nen de paters Jezuiten geene minnaars te zijn. Omtrent het verzet van den aartsbisschop van Freiburg tegen de regering van Baden zegt de Weser-ZeitungAlgemeen is men overtuigd, dat het hier niet om godsdienst en kerk, maar om priesterlijke aanmatiging, niet om vrijheid, maar om heerschappij te doen is. Een groot en waarlijk niet het slechtste deel der priesterschap heeft die eischen der bis schoppen nimmer goedgevonden. Men meldt dan ook, dat het grootste deel der geestelijk heid in Baden het voorbeeld van den aarts bisschop niet zal volgen reeds heeft een lands- kapittel besloten, zich aan de jongste beslui ten der regering te onderwerpen.” Eenmet 2000 ooderieekeningen adres van adhaesieis uit München aan den aarts bisschop van Freiburg gezonden waarin deze prelaat tot volharding in zijne eischen ten gunste der Katholieke kerk wordt aangemoe- digd. Ook worden aldaar reeds geldelijke bij dragen ingezameld, tot ondersteuning Van hen die ten gevolge van deze twisten in Baden lij den. Van den bisschop van Limburg is een herderlijke brief over de kerkelijke geschillen verschenen. Ook uit DusséldorpBonn en andere steden in de Rijn-provinciezijn adressen van ad haesie aan den aartsbisschop van Freiburg toe gezonden. Onderscheidene pastoorsdie in het Badensche den laatsten herderlijken brief des aartsbisschöps van den kansel hébben af gelezen zij» dadelijk irt verzekerde bewaring genomen en gevangen gezet. FRANKFORT, 22 November. Tusscheti de Wurtembergsche regering en den bisschop van Rottenburg schijnt het mede tot geen« minzame schikking ie zullen komen. Naaf men verneemt, had de koning dezen prelaat, in eene bijzondere audiëntie, op eene zeer wel willende wijze ontvangen. Ten gevolge hier van, meenden de bisschop en zijne raadgevers op de toegevendheid der regering te kunnen rekenen. Van de zijde der regering zijn de onderhandelingen daarop dadelijk afgebroken. In het Nassauscbe zullen de openlijke processiën der Katholieke geestelijkheid door de regering verboden worden. BERLIJN, 23 October. De korenmarkt had gisteren en eergisteren een zeer gunstig aan zien voor de verbruikers. De vereeniging voor den invoer, die zich alhier gevormd beeft, bragt eergisteren eene niet onbeduidende hoe veelheid voortreffelijke rogge aan de markt, en verkocht voor 75'/t thlr. per wispel. Er was meer vraag dan aanbod waaraan echter op andere wijze Voldaan kon worden. Giste ren was de dubbele hoeveelheid ter markt ën er werden weder goede zaken gedaan; de! vereeniging zettë tegen 75 thlr. af. Dit han delsverkeer bestaat alleen tusschen de bakkers en de vereeniging, welke tot beginsel heeft aangenomen, om noch aan speculanten, noch aan buitenlandsche kooplieden af te doen, maar door reëelen verkoop aan de bakkers, zonder tusschenhandelbet leveren van goed, groot en goedkoop brood in Berlijn mogelijk te ma ken. Een aanzienlijk handelshuis staat aan het hoofd der vereeniging en heeft voorraad en middelen genoeg, om deze markt lang te doen stand houden. MADRID, 19 November. De zitting der cortes is heden namens de koningin geopend, zonder troonrede. Dé heer Martinez de la Ro sa, de regeringskandidaat, werd met 116 van de 191 uitgebragte stemmen tot voorzitter ge kozen. Eén der eerste ontwerpen, die aan de Cortes zullen worden aangeboden, is dat, be treffende de vestiging van landbouw-koloniën. LONDEN 25 November. Hoe weinig er te rekenen valt op de juistheid der telegrafi sche dépêches, bewijst beden de Morning- Postdie gisteren eene derde editie gaf, om eene overwinning der Turken in Azië te be- rigten, en heden daarbij voegt, dat hij wat later eene tegenovergestelde tijding ontving. De tijding, welke de Time» heden geeft, behelzende een bevel, aan Omer-Pacha toege-* zondenom de krijgsbewegingen gedurende den winter te staken, wordt geloofd, als zijndein overeenstemming met den wensch der diplomatie. SNEEKER COURANT. ■—KK I 'I I IgggÉS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1