NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w 1853. No. 98. WOENSDAG 1850 ÊEEiffiii -r Jï SNEEKER re re BINNENLAND. t e e Eergisteren (J treek t van I- i> n e r o ti n t 1 e tl 1- 5, ot ar e- lit 6,000 12,618 29,000 ie 9 ?n te ti— te 1851 1852 I- is e d sr a. 1, n ''-n' Uit Willemstad wordt gemeld, dat, bij de duurte van liet vleesch en andere levensmid delen het aldaar voor de mindere klasse als een voorregt geacht Werd, dat thans op het Hol- landsche Diep zoo verbazend veel spiering wordt gevangen, dat de kleinere soort voor 6 cent per ben of mand wordt verkqcht, terwijl alleen de grootste soorten verzonden worden. Terwijl uit Württemberg wordt geschre ven, dat de koning heeft te kennen gegeven, dat hij voornemens, is de oneenigheden met de bisschoppen voor zich alleen te regelen en men daarbij voegt, dat de onderhandelingen werkelijk reeds een aanvaog hebben genomen, duurt daarentegen het conflict in Baden voort. Ook in de Beijersche Paltz zijn dagelijks ge beden uitgeschreven ter ondersteuning van de hardbesprongene kerk” in Baden, gebeden te gen de vervolgers van die kerk (oratio contra jiersecutores ecclesiae). Ook worden aldaar col lecten gedaan, om de Badensche, geestelijken geldelijk te ondersteunen. De bisschop van Fulda, in Hessen-Kasselheeft mede gebeden uitgeschreven, ten einde den aartsbisschop van Freiburg te hulp te komen. Van den aartsbisschop van Freiburg is een besluit verschenen, waarbij alle Katholie ke geestelijken in Baden met schorsing in hun ne function bedreigd worden, in gevalle zij nog ders in dienst. Volgens de Engelsche bladen hebben de Turken in den avond van den 21 de Russen gedwongen het eiland tegenover Giurgewo te verlaten. Twee pogingen der Russen, om bet eiland te herwinnen, mislukten, doch tusschen 7 en 8 ure in den morgen van den 24 be- magtigden zij het weder. Den 25 des nachts trachtten de Turken het te heroveren, doch zij werden teruggeslagen. Het schijnt zeker, dat de Russen op dat punt de rivier zullen overtrekken; te dien einde zijn ponten naar Orsowa gezonden, om de talrijke eilandjes van den stroom met den regteroever te verbinden. Uit Odessa wordt berigt, dat de Russi sche regering geweigerd heeft goed te keuren het voorstel van vorst Menzikoff, om den uit voer van granen uit die haven te verbieden. In een’ brief van den secretaris der En- gelscbe legatie te Wassington, wordt, naar luid van berigten uit Peking, gemeld, dat de keizer van China den 2 Aug. uit zijne hoofd stad naar Tartarye was gevlugt, en dat de in- surgenten destijds niet meer dan zes dagmar- schen van die stad waren verwijderd. ’s GRAVENHAGE, 50 November. De Staats courant deelt heden een koninklijk besluit mede, waarbij eene staats-commissie wordt in gesteld ten einde te onderzoeken welke maat regelen, met het oog op den tegenwoordigen toestand der slaven-bevolking in de koloniën en bezittingen van het rijk in andere wereld- deelen door de regering kunnen en behooren te worden genomen; met opdragt aan die In 1849, bij de oprigting 4,674 p. st. cc cc Het genootschap heeft meer dan 500 arbei achterlijk mogten blijven in hel afkondigen van den jongsten herderlijken brief van dien prelaat. Naar men berekent, heeft naauwe- iijks het tiende gedeelte der geestelijkheid de zen herderlijken brief van den kansel afgele zen. In weerwil hiervan is hij reeds bij dui- zende exemplaren in het gansche land ver spreid, en zal in de eerstvolgende dagen door eenen tweeden gevolgd worden. De aartsbis schop moet, zoo men wil, in zijnen tegens.and jegens de regering, op den bijstand van de kamers rekenen daar in dezelve van de 65 leden 55 Katholieken en slechts 28 Protestan ten zijn. Te München heeft de Katholieke geeste lijkheid zich tot de regering gewend, tot het verkrijgen van verlof, om, ten behoeve van den aartsbisschop van Freiburg, geldelijke bijdra gen in te zamelen. Zij heeft hierop een af wijzend antwoord ontvangen. De halfofficiëe- le dagbladen in Weenen willen niets weten van eene Oosten rij ksche bemiddeling in de Ba densche kerkelijke geschillen, daarbij verkla rende dat enkel de paus hiertoe geregtigd is. Het Badensche ofiiciëele dagblad behelst een uitvoerig overzigt nopens bet ontstaan en den voortgang der kerkelijke geschillen aldaar waaruit de regering het gevolg trekt, dat 2ij genoodzaakt is met nadruk op te treden om de eiseben dier geestelijkheid binnen de be hoorlijke grenzen terug te wijzen. Te Schneidemühl hebben de gezworenen voor weinige dagen het doodvonnis over vier le den ééner familie uitgesproken. Een 65jarige landman had, in vereeniging met zijne 62jarige vrouw, met zijne dochter en zijnen schoon zoon, zijnen eigenen zoon en de vrouw van dezen uit hebzucht op eene gruwzame wijze vermoord. Het onderzoek heef! bet bovendien waarschijnlijk gemaakt, dat hij voor dertig jaren zijnen eigenen vader en voor tien jaren eenen veehandelaar vermoord heeft. Alle vier zullen nu eersldaags onthoofd worden. Over Madrid z:jn tijdingen ontvangen uit Portugal, waarin gemeld wordt, dat een op stand te Oporto was uilgebroken tegen hei re gentschap van den koning-gemaalin een an der berigt uit Badajos wordt gezegd, dat het 15de regement infanterie, in de rigting van den Douro, tot opstand was overgeslagen en don Miguel had geproclameerd. Het genootschap voor lersche zendelingen zet zijn werk met ijver voort. Het ontving: staats-commissie, om van hare bevinding ver slag te doen, onder bijvoeging van de voor-* stellen, waartoe dat onderzoek mogt aanlei ding geven. In de zitting van den gemeenteraad al hier van heden, is met algemeene stemmen, met uitzondering alleen van den heer Varke- visserna discussie aangenomen het voorstel van den heer de Pinto, ondersteund door de heeren van der Duyn en Gobelstrekkende dat de raad zich bij adres wende tot Z. M. den koning en de beide kamers der staien- generaal, ten einde te verkrijgen opheffing van de bepalingen die eene vrije uitoefening der visscherij in den weg staan. Men verneemt, dat het ontwerp van web nopens het armbestuur onlangs bij den raad van state is behandeld, en dat het eertsdaags aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden aangeboden. AMSTERDAM, 2 December. Wij ontvin gen heden namiddag het voorloopig verslag der afdeelingen van de tweede kamer der staten-ge neraal, over het voorstel der negen leden, tot afschaffing van tonnegeld en van den accijns op het geslagt. Dit uitgebreide stuk eindigt als volgt; Op grond van al de voorafgaande bedenkin gen en bezwaren heeft de zeer groole meer derheid der leden, die aan het onderzoek van het voorstel tot afschaffing van den accijns op het geslagt en het tonnegeld hebben deelgeno men, zich tegen de aanneming van dat voor stel verklaard.” UTRECHT29 November, de gedenkdag der verlossing van de Fransche overheersching, is in de kerken van de Ned. Herv. gemeente alhier, ten be hoeve van de armen der gemeente, ontvangen de som van ƒ1548.25, waaronder een bank biljet van duizend gulden. De studerende jeugd aan deze universi- teitaltijd gereed om te helpen, dikwijls ook zonder dat hare hnlp wordt ingeroepen, beeft goedgevonden eene inschrijving te openen om de behoeftige klasse alhier op deze of gene wijze te ondersteunen. Eerst sedert drie da gen ligt de teekenlijst op de studenteu-socie- teit, en bereids is voor eene betrekkelijk aan zienlijke som ingeschreven. Op welke wijze de in te schrijven som zal besteed worden schijnt nog niet bepaald te zijn. Volgens ge rucht, zou het voornemen zijnom dekens aan te schaffen, en volgens aanwijzing van de dia- koniën der verschillende gezindten aan de desbehoevenden uit te deelen. Men verneemt, dat in den loop van de zen winter in het gebouw van kunsten en wetenschappen eenige voorlezingen zullen ge houden worden «over de geschiedenis der Christelijke kerk in Nederland tot op de ves tiging der Hervorming,” waartoe lijsten van deelneming eerstdaags aan de ingezetenen zul len aangeboden worden. OUDEWATER, 2 December. Sedert bijna een jaar heerscht in de lijnbanen alhier eene drukte, zoo als men die in lang niet gekend heeft. Men kan alzoo uithoofde van de door de armbesturen genomene voorzorgen gevoegd bij de door de bazen gegeven verhooging van loon, den winter tamelijk gerust te gemoet gaan. OOTMARSSUM, 28 November. Van hier is eene petitie ingezonden tegen het voorstel van den heer Thorbecke c. s., en ter aanbeve ling van de afschaffing van den accijns op den turf en het zout, als eene meer afdoende tege moetkoming aan de geringere klasse, die min der buiten zout en turf kan leven dan buiten rundvleesch; te meer, omdat zij [nl. wanneer zij de daartoe noodige centen slechts bezit] ook reeds onbelastbaar vleesch en spek in het var kens- en schapenvleesch bekomen kan. COEVORDEN, 1 December. Naar wij ver nemen werd gisteren te Dalen eene slaglkoe op f 90 aangegevenin weerwil dat deskun digen haar slechts op ƒ80 getaxeerd hadden. De ambtenaren waren hiermede niet tevreden en wilden, dat de eigenaar die Waarde met ƒ25 zoude verhoogen. Hieraan wilde bij niet voldoen maar liet hun de koe met 7 pCt. verhooging houden. De ambtenaren hielden SNEEK 6 December. Sedert onze laatste opgave van den 29 Nov., zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel op nieuw 8 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1927. Van regeringswege is ten behoeve der kamers van koophandel en fabrijken verzon den een op den 5 dezer te Hannover uit gevaardigd patent, waarbij, ten vervolge op dat van 15 Aug jl., eenige bepalingen der Pruissische tolwetnopens den in- en uitvoer van waren ter zee worden afgekoodigddie met 1 Januarij 1854, ook in Hannover, in werking komen 2. opgaaf van de larra-usan- tiëndie met 1 Januarij 1854 bij den suiker handel te Hamburg worden ingevoerd. Vólgens een berigt van Zr. Ms. consul-ge- ileraal te Alexandrië, van 17 November jl., heeft de Egyptische regering het verbod van uitvoer van granen en peulvruchten in zoover gewijzigd, dat die uit voer toegestaan wordt wat betreft de granen, die zich thans in de pakhuizen der Europesche kooplieden daar ter stede bevinden. Het quantum wordt berekend op ongeveer 250,0(10 ardebs (circa 15,000 last), doch blijft overigens alle uitvoer verboden. Door Z. M. den koning is toegestaan de afscheiding van de Nederlandsche Israëlitische gemeente, onder den naam van Beth Jacobs, alsmede het bestaan van eene Israëlitische gemeente te Ommenals bijkerk onder bet ressort der hoofd-synagoge te Zwolle, ring De^ venter. Ter algemeene rekenkamer is weder over- gebragt voor eene som van ƒ7500 aan inge trokken muntbiljetten van ƒ1000 en ƒ500, makende, mét inbegrip der vroegere opgaven, een bedrag uit van ƒ19,911,000. Aan eenen particulieren brief uit ’s Hage ontleenen wij het volgende: Al wat men dezer dagen weder goedgevonden heeft, betrekkelijk verandering van 1 zeggenspeciaal nu titie betreft, kan ik het personeel der ministers te wat den minister van jus- u verzekeren, dat men als nieuws uit de lucht gegrepen kan aanmerken. Bij deze gelegenheid moet ik nog (zoo het nog voor sommigen nöodig mogt zijn) hierbij voe gen, dat ik vroeger vergeten bad hetzelfde te zeggen met betrekking tot het berigt, dat van de terugroeping van den heer Duymaer van Twist en diens vervanging door den generaal de Stuers gewaagde. In eene vergadering der maatschappij tot bevordering der geneeskundeafdeeliug s Gra- venhageis een geval voorgesteld, belangrijk genoeg om ter algemeene kennise te worden gebragt. Het is de gelukkige uitslag eener o- peratie van een jong kind welks mond na genoeg geheel was digtgegroeid. Door eene kunstbewerking was door dr. Hoven bij dat kind een bijna nieuwe mond gevormd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1