NIEUWS- EN AÜVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I' T 1853. No. 99. ZATURDAG den 10 December. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK SNEEKER BINNENLAND. betaald jn 1 K k 1 COURANT. van Hongaarsche huza- 1 December. Door den het ontwerp aangenomen werkhuis, tot opname SNEEK, 9December. Op gisteren is tot lid van den gemeente-raad alhier benoemd de heer A. Haagsma, notaris, met 160 van de 297 stemmen, hebbende de heer G. Houwink 155, en vier andere personen ieder ééne stem be komen. Men verneemtdat door het bedanken van den heer IJ. Wouda, om tevens de be trekking van ontvanger der plaatselijke belas tingen waar te nemendoor den gemeente raad de betrekking van gemeente-ontvanger te dezer stede met den 51 December ek. is va cant verklaard; zullende alzoo eerlang tot de benoeming van eenen gemeente ontvanger, te vens belast met de betrekking van ontvanger der plaatselijke belastingen worden overgegaan. Door den algemeenen kerkeraad der Her vormde gemeente alhier is heden het volgen de, alphabetisch gesteld, twaalftal van predi kanten gemaakt: A. Begemann, te BovencarspelH. J. Bruins, te Leusden; T. J. van Griethuysen, th. dr. te ’tWaal; T. J. Montijn, te Goudriaan H. Oolgaardt, te Zwartsluis; H. D. Ouwersloot, te ScberpenzeelW. P. Scbeuêr, te Sassen- heim; J. W. G. R. Schorse, te Almelo; G. L. Talma, te Vreeland; J. M. Verff, te Masten broek; J. C. Verhoeff, te Sluis A, van IJzen- dijkte Hoevelaken. Z. M.. heeft goedgevonden de gemengde commissie uit de provinciale staten van Gro ningen en Friesland, belast met het onderzoek en de overweging van het plan eener bedijking van een gedeelte der Lauwerzeemagtiging te verleenenhare werkzaamheden na het sluiten der staten-vergadering voort te zetten. Men veneemt, dat Z. M. de koning den heer mr. H. Provó Kluit, burgemeester van Amsterdam, benoemd heeft tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 5 en 6 dezer het 6de en 7de hoofd stuk der staatsbegrooting voor 1854 (Hervorm de en R. Katholieke eeredienst) aangenomen het eerste met 50 tegen 12, en het laatste met 55 tegen 12 stemmen. MAANDAG DEN 12 DECEMBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN' TER BEHANDELING. Benoeming van eenen leverancier der ge neesmiddelen, ten behoeve van de stads alge- meene armenvoor het 4de kwartaal van 1854. Regtskundig onderzoek, betrekkelijk eene regtsvordering tegen de weduwe en erven Be rend Bakker en tegen L. van der Kallen. Voorstel, om tegen genoemde personen een regtsgeding te voeren. Voorstel tot ontslag van den provisionelen ontvanger der plaatselijke belastingen. Adres van den heer Johs. Risselada, om be noemd te worden tot gemeente-ontvanger, te vens belast met de waarneming der betrekking van ontvanger der plaatselijke belastingen. Borgtogt van den te benoemen gemeente ontvanger, tevens belast met de betrekking van ontvanger der plaatselijke belastingen. Missive van de voormalige handels-vereeni- ging te dezer stede, ten geleide van concep ten voor reglementen en vragtlijsten voor beurt schepen. Besluit, houdende arrestering van de ge- meente-rekening over 1852. Missive over een te maken reglement en Vrachtlijst voor het beurtveer tusschen Sneek en Dockum. Voortzetting der behandeling van de reke ning van het stads werkhuis. Missive van den heer A. Haagsma, houden de aanneming van zijne benoeming tot lid van den gemeente-raad. Onderzoek der geloofsbrief van genoemd lid. Brief van het Israëlitisch kerk- en armbe stuur, om suppletie der toegestane subsidie over 1855. In het kiesdistrict Assen is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen de heer mr. L. graaf van Heiden Reinestein, met 486 van de 712 uitgebragre geldige stemmen. Te Gouda is vac-ant de openbare meisjes kostschool, waaraan eene jaarwedde van ƒ1000, benevens ƒ500 voor woning verbonden is. Te Arkel is de openbare school vacant, inko men ƒ500. Te Rotterdam is eene diakonie- school der Roomsch-Katholieke gemeente va cant, inkomen500. Men. schrijft uit Blokzijl van 4 Dec.: Naar men verneemt, plaatste zekere K., te Vollenhoven, na telkens eenig geld te hebben vermist en den dader maar niet te hebben kunnen uitvinden, aan wien de ontvreemding daarvan was toe te schrijven, een’ policie-die>- naar in zijne woning, op eenen tijd, dat hij met zijne vrouw naar de kerk was. De dief, een jongendie wel eens bezig heden bij den heer K. verrigtte als naar ge woonte ruim baan denkende te vinden,schuift, misschien op zijnen gewonen tijd, het raam op, treedt binnen, trekt de lade los en geeft den veldwachter, die hem daarop aansprak, zeker in de gedachte, dat het een ander was, die zich met hetzelfde doel daar bevonden zonder naar hem om te zien, ten antwoord: Kom maar hier, er is voor u ook nog wel wat.” Zijn gedachte kameraad arresteerde hem echter en bragt hem naar Zwolle. De twee leden van den gemeenteraad van Appeltern, die in der tijd de bekende verbre- king van afsluiting van het schoolgebouw in die gemeente bevolen of bewerkstelligd hebben, zijn in hun beroep op den hoogen raad in cassatie niet gelukkig geslaagd, en is het arrest van het prov. geregtsliof van Gelderland, houdende be vestiging van het vonnis der arr. reglbank te Nijmegen, waarbij zij veroordeeld werden lot eene gevangenisstraf elk voor den tijd van drie maanden en elk in eene geldboete van ƒ25, mitsgaders in de kosten door de verwerping van het beroep in cassatie, bevestigd. Dezer dagen werden de ingezetenen der gemeenten Cuyk en Wychen verontrust, door het ontvangen van zoogenaamde bedreig- of brandbrieven enz., die hun met de brievenpos- terij, met het postmerk Grave, Dedam en Zeve- naar werden toegezonden. De plaatselijke be sturen namen alle mogelijke maatregelen, om den schrijver der brieven te ontdekken; ook de officieren van justitie te ’s Hertogenhosch en Nijmegen trokken zich de zaak aan, terwijl de luit.-commandant der maréchaussee te Grave op de plaats zelve van het misdrijf met zijne brigades alle nasporingen deed. Aanvankelijk scheen alle moeite vruchteloos te zijn, maar onvermoeid zette de bedoelde luitenant, J. A. Chappuis, zijne nasporingen voort, met dat ge lukkig gevolg, dat de vermoedelijke schrijver ontdekt, gevangen genomen en in het huis van arrest te ’s Hertogen bosch is overgebragt. Men schrijft uit Baden: Den 26 Nov., op welken dag de Jezuitep Freiburg moesten ontruimen, werd hun bekend gemaaktdat de regering hun het verder verblijf in die stad ver oorlooft. Aan de ei,schen van den aartsbis schop zal de regering evenwel volstrekt niet toegeven. Volgens de Köln Ztg. is de Deutsche Volkshalle van den 5 dezer weder in beslag genomen, wegens eene advertentie in dat blad, waarin iemand aankondigt, dat hij be reid is voor de Badensche geestelijken milde gif ten in ontvangst te nemen. Men schrijft uit Kleef dd. 29 November: Heden had alhier eene weddingschap plaats met den heer F. de Weerd, eigenaar van twee Hongaarsche paarden, en den heer de Mei van Alkemade, om den afstand van Kleef naar Nij megen en terug met deze paarden, niet anders dan in vollen gestrekten draf, af te leggen in twee uren, bedragende de dubbele lengte der baan negen uren gaans, Deze rid is dan ook volvoerd in twee uren en ééne minuutwelke minuut, naar strikt regt, aanleiding heeft ge geven, dgt men de weddingschap als verloren heeft beschouwd- De premie is terstond uit betaald en de paarden bevinden zich in vol maakten toestand. Eene patrouille renwelke dezer dagen over het militaire cordon naar het Zwitsersch grondgebied was gedeserteerd, werd aldaar ontwapend en de 'manschappen naar de grenzen teruggebragt en aan de Oostenrijksche autoriteiten uitgeleverd. Deze handelwijs wordt algemeen gelaakt, als ieene overdrevene zucht der regering, om het Oostenrijksche kabinet welgevallig te zijn. Terzelfder tijd wordt een zeer waakzaam oog op de politieke, bijzonder Italiaansche vlugte- lingeh gehouden, die zich, naar het kanton Tessino willen begeven. De Parijsche Patrie wil weten, dat Omer- pacba met regt bezorgd wegens den gezond heidstoestand zijner troepen, de door hem be trokkene legerplaatsen, in de ongezonde oever- ,st reken heeft verlaten, om naar de steden en de met zorg ingerigte kantonnementen terug te trekken, met achterlating van kleine korpsen om de bewegingen der Russen te observeren. De bewering van the Pressals zoude ee ne nota van den keizer van Rusland alle hoop op eene vredelievende schikking der Oostersche kwestie voor goed vernietigen wordt door den Times en andere bladen bepaald tegengesproken. Te New-York wordt een legerkorps ge vormd, met de bestemming, om Turkije hulp te verleenen; alle uitgewekenen zullen daar aan deel nemen. LEEUWARDEN, gemeenteraad alhier is tot daarstelling van een van allen, die verlangen te werken en geschikt heid voor het werk hebben. ’s GRAVENHAGE, 2 December. Men ver neemt, dat de Christelijke Afgescheidene ge meente alhier vergunning heeft verkregen, om eenmaal des jaars eene openbare collecte te mogen doen ten behoeve van hare armen. AMSTERD/kM4 December. Wij hebben voor eenigen tijd gesproken van het voorne men, om hier ter stede, en wel in het Rok- in, een glazen gebouw op te rigten, bepaal delijk bestemd om te dienen voor tentoonstel ling van bloemen en planten. Aan dit voor nemen wordt thans gevolg gegeven, en sedert eenige dagen is men reeds bezig in het Rokin nabij de Grimsluisde palen daartoe in te heijen. UTRECHT, 5 December. Gisteren morgen is in de Janskerk, waar de predikdienst werd vervuld door ds. van den Ham, door de diake nen voor de armen gecollecteerd o. a. eene gift in bankpapier a ƒ1000. In de nijpende omstan digheden der armen, is eene weldadigheid als deze op des te hoogeren prijs te schatten. HELDER, 5 December. In de afgeloopene week hebben bier de verschillende bestedin gen plaats gehad van vleesch voor de marine, het garnizoen en de hospitalen. De prijzen waarvoor de leveranciën zijn aangenomen, loopen van 42 tot 45 cents het Nederlandsch pond. Denkt men nu aan de strenge, zich dagelijks afwisselende middelen van surveil lance, waaraan de aannemers bij de aflevering zijn blootgesteld, zoodat er aan misbruiken naauwelijks te denken valt, dan neigt men gemakkelijk tot het besluit, dat de prijs van het vleesch kunstmatig wordt opgevoerd, en dat, volgens de verklaring van een voornaam slagter alhier, de afschaffing van den rijksac- cijns eene niet alleen uiterst geringe, maar dan nog zeer kortstondige prijsvermindering ten gevolge zou hebben. AMERSFOORT, 5 December. In de op he den alhier gehoudene vergadering van den ge meenteraad is besloten tot vestiging te dezer stede van een instituut (dag- en kostschool), met opdragt aan burgemeester en wethouders, om in de dagbladen eene oproeping te doen van sollicitanten voor de betrekking van institu- teur, waaraan verbonden zal zijn eene jaar wedde van ƒ600. GRONINGEN, 7 December. Ook in deze stad wordt veel gedaan, om aan de buitenge wone duurte der levensmiddelen te gemoet te komen. De maatregel, van stadswege geno men, om den accijns van de rogge op te heffen, werkt, in verband met de afschaffing der broodzetting, gunstig op den prijs van het brood, zoodat het roggebrood van 4 Ned. pd. dat vóór de opheffing en afschaffing, volgens

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1