NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. SL Tl ■J 1853. No. 100. den 14 December. WOENSDAG v t 8ste Jaargang mpinuBMliil SNEEKER BINNENLAND. arrondissement I i De Directeur voornoemd ESSER. en hun ontslag diensvolgens ^zullen <2 COURANT. B EKENDMAKING. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennis van het publiek, dat er gedurende besloten water slechts een maal ’s daags gelegenheid bestaat tot verzen ding van brieven naar Leeuwardenen wel des morgens 83/t uur; alle andere gelegenhe den, buiten de gewone post, hebben opge houden. 27 November 1855. Ook hier had heden een verregaand schan daal plaats, een vernieuwd bewijs van Room- schen euvelmoed en onverdraagzaamheid. Ge durende de openbare godsdienstoefening der Hervormde gemeente, werd de binnendeur van het portaal des kerkgebouws, zoo mede het dak derwijze met steenen gebombardeerd, dat de predikant in de voortzetting van zijn hei lig dienstwerk verhinderd werd, en ontstelte nis en schrik zich over de vergadering, ver spreidde. Groot moet de ergernis zijn, die zulke tooneelen bij ieder weldenkend mensch opwekken. Waarlijk mag de regering in dit een dagblad uit Milaan, de Do moor a zio is aan den aartsbisschop aldaar de zer dagen een nagenoeg gelijk lot als korte lings den Keurhessischen president-minister vou Hassenptlug bejegend. Hij heeft namelijk twist gekregen met zijnen secretaris, den heer Condiania; van woorden kwam men tot da den en de secretaris gaf den kerkvoogd eeni- ge zoo hevige vuistslagen, dat deze onder luid hulpgeschrei op de vlugt toog. Even als graaf Ysenburg, is ook de heer Condiania in een krankzinnigen-gesticht gebragt. De Schwab Merkur verklaart uit eéne goede bron, dat het berigt ten eenenmale logen achtig is, dat de koning vaö Wurtemberg be loofd heefttoe te geven aan de eischen van den bisschop van Rottenburg, die geheel over eenkomen met die van den aartsbisschop van Freiburg. Mevrouw Goldschmidt (Jenny Lind), die sedert vier jaren zich in Duitschland niet heeft doen hoorenis den 28 November te Dresden opgetreden in een concert ten voordeele der armenen werd door een voornaam publiek met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. Te Weenen is uit Bucharest berigt ont vangen, dat de Russische troepen zich begin nen terug te trekken in hunne winterkwar tieren en dit moet alle vrees voor verdere wapenfeiten gedurende dit saizoen doen ver dwijnen. De hertog en de hertogin van Montpen- sier worden den 20 December te Madrid ver wacht, tegen welk tijdstip ook de bevalling der koningin wordt te gemoet gezien. Het lersche dagblad the IEarder van 5 Dec. vermeldt het volgende bewijs van de wer king eener R. K. hiërarchie in Zuid-Amerika. De gouverneur der Andes (Ecuador) dagvaardde een’ priester, ten gevolge van een verschil tus- schen de geestelijkheid en de burgerlijke over heden, voor de burgerlijke regtbank, en liet na eene weigering den gedaagde in hechtenis ne men. De aartsbisschop van Santiago verbood, daarop onmiddellijk de bediening der sacramen ten door het geheele departement van Las An des, totdat de gouverneur afgezet zou zijn. De uitslag der zaak is nog niet bekend. Volgens het dagblad van Konstantinopel blijft in Turkije steeds de grootste geestdrift heerschen. Hoogst belangrijke offers worden BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de respectieve ingezetenen dezer Stad, dat bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817, omtrent de inrigting der Nationale Militie, is bepaald Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het plaatselijk bestuur in geschrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie voor zich zelven dienende manschappen, diein den loop van het laatst verleden jaar, hetzij door overlij den van een’ vader, of wel moederweduwe zijn de, of door eene plaats gehad hebbende regter- lijke separatie of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door overlijden van eenen broeder of broeders, regt op vrijstelling, overeenkom stig de bepalingen bij art. 91 en volgens Zij ner Majesteits decisie van den 50 Augustus 1817, ook die bij art. 91 gemaakt, hebben verkregen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften, volgens ge zegde 21e art. zullen moeten worden overge legd de noodige bewijzen, ingerigt overeen komstig de voorschriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En: Dat tot het doen der voorschreven jaarlijk- sche aanvragen om ontslag, even zeer als de manschappen zelven, ook derzelver ouders, voogden, curators en gemagtigden bevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 9 December 1835. Burgemeester en JE et houders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris II AG A arij aanstaande, en voorts betaalbaar zijn dage lijks, zon- en feestdagen uitgezonderd. In de vergadering van de eerste kamer der staten-generaal van 3 Dec., is met 18 te gen 7 stemmen beslistdat de heer Cost Jor- dens ten gevolge zijner herbenoeming tot kan- tonregter te Deventer, opgehouden heeft lid der kamer te zijn. Door Z. Ms. gezant te Konstantinopel wordt berigt, dat, volgens eene van den Ne- derlandschen consul te Galabz ontvangene me- dedeeling, de vaart op den Donau tegenwoor dig als zeer gevaarlijk is te beschouwen, zelfs voor de neutrale schepen. Men meldt uit Tjallebird, in Engwirden: De raad onzer gemeente heeft, ter gemoetko- ming in de duurte der levensmiddelen Rel hal ve roggenbrood voor de minvermogenden doch niet geal i men teerden bij de bakkers verkrijg baar gesteld voor twintig centen. De uitdee- ling der bons geschiedt wekelijks door com- missien zamengesteld uit leden van den raad, armvoogden diakenen en wijkmeesters. Te Franeker is bij herstemming tot lid der prov. staten van Friesland met 598 stem men verkozen de heer J. Kingma, tegeu 2G8 stemmen, die de heer mr. J. W. Tromp op zich vereenigde. Op zondag-avondden 4 dezer, werd te Utrecht, op verzoek van den stads-doctor Ou denhof!’, de lucht pij p-opening verrigt aan het kindje van zekeren Denter, wegens dreigenden stikdood door croep. De operatie werd gedaan door den heer Lamie, bijgestaan door den chi- rurgijn-majoor van Hasselt. Het kindje was tot op den 8 dezer redelijk welvarende. Terwijl men in de laatste dagen van ver schillende zijden adressen van adhaesie aan het bekende voorstel van de negen leden der twee de kamer heeft opgezondenschrijft men thans het volgende uit Hoorn: Zoo verre men tot heden heeft kunnen na gaan, heeft men nog niet de minste begeerte in dit ons district kunnen opmerken, om het voorstel der negen mannen door petitiën te ondersteunen. Men begrijpt bier ook, dat de vermindering niet ten voordeele van den min deren burgerstand en gewis niet van de ar beidende klasse zal strekken welke beide door eene vermindering van eenige centen per pond bij den sterken uitvoer van veetochom den primitief hoogen prijs van het vleesch, dit, zoo als het noodig ware, niet zullen kunnen verkrijgen, en het dus onnuttig zou zijn, ’slands inkomsten zoo aanzienlijk te verminderen, zon der een groot en nuttig doel te bereiken. De eendekooijen in de omstreken van Dru- nen leveren in het tegenwoordig saisoen onge kende uitkomsten op. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat op de eendekooi van de Vaan te Vlijmen op ééhen dag ruim duizend eendvogels gevangen zijn. Men wil het afkomen Vftn de massa’s dier vo gels aangemerkt hebben als een bewijs van schielijk gestreng ingevallen vorst in het land hunner herkomst. (Grondw.) Bij Doodewaard liggen thans meer dan veertig zeilschepen en zeven stoombootendie wegens den lagen stand van het water niet verder kunnen komen. Gedeeltelijk zijn zij met aardappelen bevracht, die naar Holland en Engeland bestemd zijn. In geene jaren is de stand van het water in de Waal zoo bui tengewoon laag geweest. Aan de Fakkel ontleenen wij het volgen de ingezonden berigt Hapert, (kanton Bladel, SNEEK, 15 December. Sedert onze laatste opgave van den G dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 5 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat 1 Eindhoven, provincie Noord-Brabanf). Zondag het gezamenlijk getal thans bedraagt 1952. Z. M. heeft aan den Jansenistischen aarts bisschop van Utrecht eene jaarwedde vanyi800 en aan den Jansenistischen bisschop van Utrecht eene jaarwedde van f 1500 toegekend. De minister van financiën heeft ter ken- nisse van de belanghebbenden gebragt, dat gedurende de maanden JanuarijFebruary en Maart 1834, en niet langer, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen, de voldoening zal plaats hebben der pensioe nen ten laste van den staat, loopende over de 4e drie maanden 1835; zullende gezegde beta ling aauvaug nemen op maandag den 21 Janu- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat het op halen van Asch, Vuilnis, Secreetmest enz. is gepacht door Godert de Jagerom in te gaan den 13 dezer maand; dat het ophalen van zoo danige speciën geschiedt ter bevordering van reinheid en zindelijkheid en ten gerijve der ingezetenenen dat mitsdien elk en een iege lijk wordt uitgenoodigd, om zooveel mogelijk in dezen mede te werken, en genoemde spe ciën bij uitsluiting te stellen ter beschikking van den pachter. Sneek den 12 December. 1835. Burgemeester en JVethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IACA. gewest wel bijzonder waakzaam zijn en ge streng de toenemende baldadigheid der fana tieke onderdanen van Rome straffen. De marechaussee uit Bladel heeft haren pligt ge daan. Van het gebeurde onderrigt, heeft zij de zaak met dien ernst en naauwkeurigheid onderzocht, als noodig was, met dit resultaat, dat vier boeren-knapen gevankelijk naar Eind hoven zijn overgebragl. Wij hopen van het openbaar ministerie en de arrondissements-regtbank aldaar', dat zij, ook ten deze, aan roeping tin é’éa zullen ge trouw weten te zijn. De regering van het groothertogdom Ba den zal aan de kamer een ontwerp van wet indienen, betreffende de huwelijken tusschen Protestanten en Katholieken. Naar aanleiding van de talrijke manifes- tatiën ter gunste van dén aartsbisschop van Freiburg, heeft de Pruissische policié het slren- ste toezigt op de Jeztiiten bevolen tot hunne uitzetting is echter niet besloten hoezeët het gerucht daarvan reeds is verspreid. Eerstdaags zal bet beslist Worden, of dë heer von Usedom, Pruissisch gezant bij het pau selijke hof, al dan niet naar Rome zal terug- keeren. Van den aartsbisschop van Keulen is we der een herderlijke brief verschenen, Waarin, met opzigt tot de kerkelijke geschillen in Ba den, op nieuw het leerstelsel wordt uiteenge zet, dat men aan God meer gehoorzaamheid dan aan de menschen schuldig is. Op de ver klaring van den directeur van policie’ te Hei delberg, dat het met zijne pligten als Katho liek niet strookte om de besluiten der rëgè- ring tegen de geestelijkheid ten uitvoer te leg gen, is deze ambtenaar van zijnen post ontzet. Men ziet hierin een nieuw bewijs, dat de re gering voornemens is, op den ingeslagen weg voort te gaan. Volgens

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1