MELWS- EN ADTEDTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AIIIIONDISSEHENT SNEEK. 1853. Jfa, 102. WOENSDAG VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK, DONDERDAG DEN 22 DECEMBER 1853, des namiddags ten half zeven uur. PVNTÈN TER BEHANDELING. den 21 December. VERGADERING 8ste Jaargang. S'ZEL I,! I SNEEKER BINNENLAND. van Wesel, de benoeming voor die betrekking, Beëediging van den heer A. Haagsma, als lid van den gemeen te-raad. Benoeming van eenen stads algemeenen arm voogd. Brief van den heer J. O. C. waarbij dezelve bedankt voor van geneesheer bij de R. K. armen. Nieuwe lijst van voordrag! tot benoeming van eenen geneesheer. Besluit van goedkeuring tot onderhandsche verpachting van eenen tuin. Adressen, om benoemd te worden tot ge- meente-on tvanger. Aanbeveling, door den heer R. Gorter en anderen, van den heer Johs. Risselade, tol gem een te-on tvanger. Lijst van aanbeveling en benoeming. Reglement zangschool. Verordening tegen verlotingen. Idem op het maken en schoonhouden van ijsbanen. Adres se, om ter-saizoen. Missive van de plaatselijke schoolcommissie. van de agenten verhooging van i van policie, 2de klas jaarwedde in bet win- COURANT muzijk- en voor de stedelijke door de departementen worden aangekondigd Door den minister van financiën is, bij fnissive "Van den 50 Nov. jl., no. 181, bepaald, dat de kosten der exploiten, waarbij de aan maning geschiedt, bedoeld bij art. 165 der ge meentewet, zoo die op den veroordeelde niet verhaalbaar zijn, ten laste zullen komen van den staat, en niet van de gemeenten. SNEEK, 20 December. Onze hooggeachte en veelbeminde leeraar, de weleerw. zeer gel. heer dr. G. J. Vinke, hield zondag avond jl voor eene bijzonder talrijke schare van toe hoorders, ook van elders tot ons gekomen, al hier zijne afscheidsrede, naar aanleiding van Openb. 5: 11, Houdt wat (jij hebt, enz. In drukwekkend was vooral deze laatste rede van den begaafden man en gewis voor velen on vergetelijk, inzonderheid ook de wenken en waarschuwingen,, die bij mede bij deze gele genheid gaf, om toch niet, door laauwheid en onverschilligheid, de dierbare voorregten en zegeningen des Christendoms in het algemeen, en die der Hervorming in het bijzonder, ver zegeld door het bloed der vaderen, ons immer weder te laten ontrooven. Wij hopen en vertrouwen, met dien ijverigen Evangeliedie naar, dat zijn werk onder ons, hoewel dan slechts van korten duur, niet vruchteloos ge weest zij, maar integendeel nog rijke vruch ten drage; dat het hem en de zijne vooris in alle betrekkingen steeds welga, en dat de Heer der gemeente hem ook in uilgebreider werk kring tot eenen meer uitgebreiden zegen stelle, zoodat ook door zijnen arbeid het koningrijk der hemelen dagelijks meer en meer kome! Sedert onze laatste opgave van den 15 dezer, zijn er, in de gemeente Wijmbritsera- deel, op nieuw 5 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1957. De minister van marine heeft het noodig geacht, de ouders en voogden, die verlangen mogten dat hunne zonen of pupillen in het volgende jaar, als adelborst voor de eigenlijke zeedienst op de koninklij ke academie voor de zee- en landmagt, worden toegelaten, voorloopig te herinneren, dat zoodanige jongelingen, welke op den 1 Januarij 1834 den vollen ouderdom van dertien jaren hebben bereikt en hun zes tiende jaar nog niet zijn ingetreden, tot het examen voor de genoemde betrekking bepaald, zu|lf*n kunnen mededingen. Zullende voorts, te zijner tijd, de gewone jaarlijkse he oproeping door de departementen van marine en oorlog Men verzekert, dat de commissie, door den koning benoemd, om het werk eener regter- lijke organisatie voor te bereiden, bereids ha ren arbeid voltooid en baar verslag aan den minister van justitie overhandigd heeft. Wij vernemen, dat dr. G. D. J. Schotel zich dezer dagen te Dordrecht heeft bezig ge houden met het doorzoeken der archieventen einde aanteekeningen te maken voor eene Ge schiedenis der Dortsche Synode 1618 1619 die hij van plan is in het licht te geven en waar voor hij ook andere archieven wenscht te raad plegen. Mogt iemand in het bezit zijn van handschriften, die synode betreffende, zoo wordt hij ten vriéndelijkste uitgenoodigd, die (zoo mogelijk) aan bet adres van den boekver- kooper P. H. Noordendorp, te’sHage, te zen den, zullende deze na gebruik franco en ia dank worden teruggezonden. Alle vrienden en beminnaars der kunst zullen met belangstelling vernemen, dat bet antieke rood en groen, die twee vermaarde marmersoorten welke de hooge oudheid ver meldde, en wier 'groenen sedert onheugelijke tijden verloren waren, thans door den te A- thene gevestigden Duitscben beeldhouwer Sie gel zijn teruggevonden. Het antieke rood ont dekte hij in het zuiderdeel van de bergketen van Taygetes, en het antieke groen op de noord kust van bet eiland Tinos. In den nacht van 11 op 12 dezer, kwam een wagen met schippersgezellen omstreeks te 5 uur té Smilde, bij het logement de Veenhoop aan; toen de wagen weder weg zoude rijden, verzocht eene dame, met mof en boa en ove rigens fatsoenlijk gekleed, of zij mede mogt rijden naar Assen; dit werd haar geweigerd; de schippersgezellen hadden een kwaad ver moeden op deze nachlreizigster, en zij verwit tigden daarom de policie te Assen, bij hunne aankomst aldaar, dat deZe dame in aan logt was; maar ziet, naauwelijks was de policie daarvan geïnformeerd, of reeds keerde de bedoelde dame in hetzelfde logement in, waar ook de schippers waren, zoodat zij in weinig korteren tijd ils de goed opgereden wagen den afstand van Smilde naar Assen had afgelegd. Ondervraagd lijnde, gaf zij te kennen, dat zij de vrouw was van den doctor G. te Sneek, dat zij een zoon van haar, die te Amsterdam studeerde, had bezocht, en op weg was naar Pekel-A. Zij toonde eene kwitantie, waaruit bleek, dat zij den vorigen nacht te Zwolle had doorge- bragt; zij was dus in éénen dag van Zwolle naar Assen gemarcheerd. De policie heeft geene reden gevonden, om haar te bemoeijelijken. (Dr. Cour.) Men meldt uit Alkmaar, dd. 14 Decem ber. Gisteren avond omstreeks 10 ure, is ee ne tuinmanswoning buiten de Kennemerpoort, met de daaraan belendende perceelen, in de asch gelegd. De bewoners der brandende huis jes sliepen gerust, toen de brand door de bu ren ontdekt werd, die met gevaar van bun ei gen leven het raam inklommen en de nog sla pende lieden, waaronder een jong kind inde wieg, van eenen anders wissen dood reddeden. Volgens een te Koningsbergen verspreid gerucht, dat veel geloof vindt, heeft, in eene naburige provinciestad, eene vrouw uit den deftigen stand haar kind, dat zij nog zoogde, laten verhongeren. De ontaarde moeder be vindt zich in hechtenis, hoewel men hoopt, dat het vermoeden van waanzinnigheid zich moge bevestigen. De bevolking van den Pruissischen staat bedraagt thans 16,935,420 zielen, vormende 5,419,220 gezinnen. Van dat cijfer der be volking zijn 10,559,994 Protestanten, 6,552,295 Katholieken, 1483 Grieken, 14780 Menno nieten en 226,865 Israëliten. In slechts drie provinciën van Pruissen zijn de Katholieken talrijker dan de Protestanten: d^ Rijnprovin cie, Westfalen en Posen. Met opzigt tot de kerkelijke geschillen in Baden, is het sedert eenige dagen tamelijk stil. Naar men echter van daar verneemt, zoude van de zijde van onderscheidene Katho lieke ambtenaren, thans zwarigheid worden ge maakt, om de tegen de geestelijken voorgeschre- yene dwangmaatregelen ten uitvoer te brengen. De kardinaal-raartsbisschop yan Bourges heeft aan den aartsbisschop van Freiburg (in Baden) kennis gegeven, dat hij 10,000 francs voor hem beschikbaar heeft. Men leest in de Herkaauwer t De Nederlandsche R. Katholieken hebben de zer dagen ook een adres van adbaesie aan den aartsbisschop van Freiburg gezonden. Zij keuren dus de handelingen van den pre laat goed, die in verzet is tegen zijne Wettige regering, welke niets onbillijks doet. Het is de vereeniging: Regt voor allen, te Amsterdam, die het adres gezonden heeft. Men schrijft uit Zwitserland: Voor het geregtshof der confederatie zullen eerstdaags teregt staan Giovani Nessi, aarts priester te Locarno, Marco Gagliardi', aarts priester te Tosona, Fernando Veratti, kanun nik te Lugano, een priesler en nog twee an dere personen, beschuldigd van zamenspanning met den Lombardijer Contini tegen de rust des vaderlands. De Frankforter Postz. bevat een brief uit Lissabon, inhoudende, dat, onmiddellijk na de opening van de eerstkomende zitting der cortes, de koning-regent de meerderjarig- verklaring van zijnen oudsten zoon, koning Pe dro V, zal voorstellen. Volgens sommigen, zou deze laatste vooraf eene reis door Portu gal en Spanje ondernemen. Te Rotterdam is ontvangen een schrijven van de bekende mevr. Johnson uit Hongkong van 20 Mei jl., hoofdzakelijk loopende over de in China plaats hebbende pogingen, om de beerschende dynastie omver te werpen, het blijkt daaruit, dat de oproerlingen, ofschoon weinig te vertrouwen, als het ware eene gods dienstige kleur in hunne bannieren geschreven hebben zij hebben b. v. bet doopen (en wel zoo als dat in de jeugd des Christendoms plaats vond, bij indompeling) ingevoerd, vieren den zevenden dag stiptelijk, hebben de tien gebo den als hun wetboek aangenomen enz.' De Kronstadler Zeil, deelt de volgende opgave mede der Turksche en Russische troe pen aan den Donau I. Turksche krijgsmagtTe Widdin en omstreken, 50,000 man, waaronder 6000 man kavalerie en 2000 man artillerie met 250 stuk ken zwaar geschut. Bij Rahowa, 5000 man ongeregelde en 2000 man geregelde troepen. Bij Nocopoli 10,000 man; bij Sistowa 8000 man. In en om Rotuschonk 20,000 mam; in en om Silistria 15,000; bij Rassowa 11,000; bij Hirsowa 14,000 man die geposteerd zijn langs den Donau verder op tot Kirkina, een onbeduidend vlek aan de monding Van den Dooau-arm, die onder den naam van Kedril- le bekend is. II. Van het Russsische leger liggen te Ibraila 10,000 man en 5 afdeelingen Kozakken, benevens 2000 man Wallachijsche militie. Te Galaez staan 8000 man; tegeno ver Isaktscbi 6000 man; van Ibraila tot Tur- tukai 20,000 man; terwijl in laatstgenoemde stad 7000 man in bezetting liggen. Bij Giur- gewo zijn 8000 man, en een half uur ten noordwesten van Oltenitza 15,000 man gepos teerd; tegenover Islas, in de rigting vat» Tur- nastaan 10,000 man; 6000 man liggen in Karakal, en 8000 zijn gekampeerd in de na bijheid van Krajowa. Het bevestigt zich, dat Persie aan den oorlog verklaard heeft. De Courier de la Dróme bevat het vol gende schrijven uit de Ardéchenopens een dierengevecht op Engelsche wijze, waarvan het kasteel van den heer R. het tooneel is ge weest, en dat als niet onaardig vermelding verdient De broeder van den heer R. had dezen voor eenige jaren eenen jongen witten ijsbeer uit Rusland medegebragt, die, door eene zorgvuldige oppassing, het toedienen van raauw vleesch en talrijke indompelingen, tegenwoordig een krachtvol dier geworden is. Voor eenige da gen nu wilde men, bij gelegenheid dat de ei genaar een feest zou vieren, de krachten en den moed van dit kind der IJszee beproeven en hem ten dien einde laten vechten met eenigo honden, die tot bewaking van het kasteel dien den. Door eene toevallige omstandigheid, die de ouden ongetwijfeld als een voorteeken zouden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1