CO NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1853. No. 103. ZATURDAG den 24 December. i^Sste Jaargang* 24 Dit ANT SNEEKER BINNENLAND. de 2de kamer V naamd niet twijfelde, dan den Zij was en waarschijnlijk den reglen weg het werk eener te bereiden, bereids haar verslag grond. Eene telegrafische depêche gisteren (dings- Triëst ontvangen, houdt in, dat de eene nieuwe nederlaag hebben gele- Russische generaal Rebukoff heeft naamci niet twijfelde, dan zou den regteroever Worden voortgezet naar men hoog geroemde onder- dag) van Turken i den. De den 2 Dec. eene Turksche krijgsmagt voor A- lexandronopel geslagen, met verovering van 24 stukken geschut; op 1500 man dooden schat men het verlies aan de Turksche zijde. In Polen is de longziekte onder het rund vee uitgebarsten, weshalve de invoer van vee uit dat rijk in Pruissen is verboden. De regering van het Zwitsersche kanton Appen/ell heeft 600 vaten meel uit New-York doen komen. De vracht daarvan kost van New- York tot Antwerpen 5086 frs. en van Ant- Bij dat alles geraken, voor weinige dagen zoo u w handelingen weder niet weinig op den achter- SNEEK, 25 December. Uit het bestaand twaalftal van predikanten is door den alge- meenen kerkenraad der Hervormde gemeente alhier heden het navolgend zestal gemaakt, al- phabetisch gesteld: A. Begeman te Bovencar- spel H. J. Bruins, te Leusden II. Oolgaardt te Zwartsluis; W. P. Scbeuer, te Sassenheim J. W. G. R. Schorse, te Almelo en J. C. Verhoef!', te Sluis. Gisteren had alhier, nog juist vóór den thans ingevallen dooi, eene hardrijderij op schaatsen plaats, door jongelieden beneden de 16 jaarwaaraan een 50tal deelnam, en die in de beste orde is afgeloopen. Prijs en pre- miën waren onderscheidene kleedingstukken. Z. M. heeft bij besluit van den 7 dezer, no. 95, beslist, dat het lidmaatschap der reg- terlijke magi onvereenigbaar is met de func tion van rentmeester der stads armenkamer te Schiedam. De minister van oo.ilog heeft ter alge- meene kennisse gebragt, dat er vooi’ onge huwde personen gelegenheid bestaat, om bij het korps muzijkanten te Batavia geplaatst te worden en wel voor de volgende instrumen ten, als: 2 eerste klarinetisten 2 tweede idem; 1 eerste fagotist; 1 hoornist; 1 tweede trom bonist en 1 eerste trompetter. Zij, die daar toe genegen zijn, zullen zich, voor de mili taire dienst in Oost-Indië, voor den tijd van zes jaren moeten verbinden. Zij zullen aan vankelijk als serjant der inf. worden aange nomen en als zoodanig hunne bestemming vol gen, om later, bij hunne komst in Indië, naar gelang hunner bekwaamheden, bij het korps muzijkanten te Batavia te worden geplaatst als stafmuzijkant der 1ste, 2de of 5de kl. en eene soldij genieten: die der 1ste kl. ƒ2.00; 2de kl. 1.40 en 5de kl. ƒ1.20 daags. Men verneemt, dat de minister van bin- nenlandsche zaken, alvorens te beschikken op het verzoek van de Zwolsche stoom boot-maat- schappijom eene stoombootdienst te mogen aanleggen van Assen over Meppel naar Zwart sluis, heeft verlangd, dat er eene proefvaart met eene stoomboot, langs de Drentsche Hoofd vaart en het Meppelerdiep plaats hebbe. Na de behandeling van het voorstel der negen leden zal, naar wij vernemen, de twee de kamer tot op den 15 Febr. ek. uiteengaan. Men heeft verzekerd, dat de commissie, door den koning benoemd, om regterlijke organisatie voor haren arbeid voltooid en haar verslag aan minister van justitie overhandigd heeft, is onwaar. In eene avondz.itling van der staten-generaal van 21 dezer, is het be kende wets-ontwerp der negen leden met 41 tegen 24 stemmen verworpen. De Tijd berigt, dat het den paus behaagd heeft, «den hoog eerw. heer J. P. Deppen, professor in het seminarie van s Bosch, te be noemen tot bisschop van Samos, i. p. i.met de bepaling, dat z. h. behulpzaam zal zijn aan mgr. Zwysen, zoowel in het aartsbisdom van Utrecht als in het bisdom van ’s Bosch. Ten bewijze, dat housings ook op visch azen, deden wij mede, dat 11. zaterdag namid dag de landmam H. S. van Rouveen, met zijn’ hond, op ruim een half uur afstand van Has selt, in de nabijheid der Dedemsvaart, zulk een roofdier heeft gevangen, hetwelk twee stuks groote palingen in zijn hol had. Men leest in de Nederlander Gisteren werd er op nieuw, voor de derde maal in 4 weken, duizend gulden in bankpa pier in de Janskerk (te Utrecht) gecollecteerd. Zulke bewijzen van buitengewone weldadig heid zijn dubbel verblijdend in een’ tijd als dezen, waarin de diaconie het is niét over dreven dubbele middelen behoeft, om aan de armen der gemeente het allernoodigste te verschaffen. Volgens onderscheidene berigten uit Ne- derlandsch-Indië, zou de gouverneur-generaal Dnymaer van Twist, weinige oogenblikken vóór bet vertrek van de landmail verpligtzijn geweest, het dagelijksch beheer van zaken over te dragen aan den raad van Indië, tijdelijk r 'I werpen tot Rorschach 6755 frs. De koopprijs van het meel bedroeg 19,556 frs., de zee-as- surantie 559 frs. en de onkosten beliepen 106 frs. Een vierpondsbrood komt derhalve op on geveer 27 kreutzer te staan. De in Engeland gevestigde maatschappij voor de daarstelling van een zeevaart-kanaal tusschen de beide oceanen door de landengte van Darien heeft een aantal ingenieurs in dienst genomen, om het terrein in bijzonder heden op te nemen; zij zullen den 17 dezer naar Midden-Amerika vertrekken. Ook zijn officieren der Noord-Amerikaansclie, derFran- sche en der Engelsche marine door hunne gou vernementen met opnemingen belast, opdat eindelijk uitgemaakt worde, of de uitvoering van het grootsche plan al of niet mogelijk en wenschelijk is. Alen meent het getal eijeren van verschil lende soort, dat jaarlijks in het vereenigd ko ningrijk van Groot-Brittanje gebruikt wordt gerust op vijftien honderd millioen en de ge zamenlijke waarde daarvan op drie millioen ponden sterling te mogen schatten. Ierland alleen levert jaarlijks ruin vijf honderd mil lioen eijeren. Niet zelden gebeurt lietdan aan het station van den spoorweg te Liverpool na genoeg een millioen eijeren uit Ierland ont vangen en van daar naar de verschillende fa- brijkdistrikten verder gezonden wordt, Terwijl het v] eeschverbruik in Engeland, gelijk bekend is, tegen kerstijd gewoonlijk toe neemt, is op de Londensche vleeschmarkt het rund-, schapen, kalfs- en varkenvleesch thans veel hooger in prijs, dan om kerstijd ten vo- rigen jare, en in vergelijking met denzelfden tijd van het jaar 1851 is de rijzing nog aan zienlijken De Londensche veemarkt was, zegt de Times van den 14 dezer, nooit zoo ruim voorzien als thans, hoewel de aanvoer niet grooter is dan de vraag. Maandag jl. waren er 7057 runderen, 25,852 schapen, 260 kal veren en 290 varkens van binnen- en buiten lands ter verkoop aangebragt, en het markt plein was zoo digt met vee bezet, dat er eerst in den namiddag ruimte was voor de koopers, om tusschen het vee te gaan. In het algemeen was het bij de van binnenslands aangebragté runderen merkbaar, dat de Engelsche veefok kers niet meer zooveel overvet vee aanbieden, maar er meer op bedacht zijn, vee met veel en goed vleesch aan de markt te brengen. De versterkingswerken te Dover worden met allen ijver voortgezet, zoodat men gelooft, dat ze in de maand Julij zoover gevorderd zullen zijn, dat de plaats alsdan 500 man troe pen meer zal kunnen bevatten. Dover zal na de geëindigde werken zoo sterk worden, als die plaats wegens hare ligging behoort te zijn. De behoefte te Brussel schijnt zeer groot te zijn, vermits de gemeenteraad eene procla matie heeft uitgevaardigd, om de ingezetenen uit te noodigen tot ondersteuning der behoef- tigen en het bestuur behulpzaam te zijn door bijdragen in geld, kleederen en huisraad. ROTTERDAM, 20 December. In den toe stand der rivier voor deze stad is geene noe- menswaardige verandering gekomen. Slechts scheen het ijs, dat steeds drijvende blijft, wat minder en dunner dan gisteren hetgeen daaraan wordt toegeschreven, dat de Maas voor IJs- selinonde zich heeft vastgezet. Voor Gorinchem zat den 19 de rivier geheel digt. Het ijs is reeds zoo sterk, dat men met paard en kar van Woudrichem haar gepas seerd heeft. Evenwel is het zoo sterk niet van Sleenwijk naar Gorinchem, daar men toen nog schietschouwen gebruikte, die aan de kan ten door het ijs zakten echter zou men he den een pad leggen. Voor Tiel heeft zich het ijs in de rivier den 18 vastgezet. De meeste in het ijs bevroren schepen liggen nog aan de kade. Zoo ook de stoomboot Admiraal de Ruiterwaarvoor men eene soort van noodhaven graaft. DIRKSLAND, 17 December. Eergisteren werd eene arme vrouw, 74 jaren oud, die slecht van gezigt was, door hare kleindochter' doodgevroren op het veld gevonden, sedert twee dagen vermist door het mistige weder van gedwaald. vice-president Ruloffs, ten einde zich tot herstel van zijne gezondheid te begeven naar de koe ler gelegene buitenplaats van den gouverneur- generaal, Tjipannas, in de bovenlanden. De Oostenrijksche Correspondent trekt in een artikel over de kerkejijke geschillen in Baden bepaald partij voor de geestelijkheid, en vermaant de regering, niet te volharden bij hare maatregelen van gestrengheid. Volgens de Köln. Zeit., zou de keizer Napoleon, door tusschenkomst van den bisschop van Straatsburg, den aartsbisschop van Frei burg (in Baden.) hebben geraden, zich te ont houden van eiken nieuwen stap in zijn con flict met de regering, totdat de zaak te Rome eene beslissing zal hebben erlangd. «Met welke middelen,” leest men in de Schwab. Mercur., «men eene zaak, die men eene goede, eene heilige zaek noemt, zoekt te verdedigen, blijkt uit een vlugschrift, dat men thans in Baden in het geheim zoekt te ver breiden. Het is een zaraenweefsel van grove onwaarheden, die als zuivere waarheid wor den voorgesteld. Het heet daarin o. a., dat de regering de Katholieke kerk wil opheffen, om den Katholieken voor te schrijven, wat zij ge- looven zullen; de regering zou pauselijke bul len wel aangenomen, maar niet afgekondigd, ja, zelfs het vermogen der kerk aangetast heb ben; de door de regering aangestelde priesters zouden geene priesters des Heeren en het niet gehoorzamen van de voorschriften der regering ten dezen allezins geoorloofd, ja, pligtmatig zijn,” enz. Door de regering was aan de po- licie last gegeven, om dit vlugschrift gestreng na te sporen. Het getal der aan de Berlijnsche hooge- school studerende Noord-Amerikanen vermeer dert van jaar tot jaar. Voornamelijk zijn zij voor de philozofische natuur-wetenschappelijke en technische studiën ingeschreven. Ook vele Italianen beoefenen die vakken aan deze hoo- gescbool. Eene telegrafische depêche uit Weenen houdt in, dat de porte, na langdurige onder- handelingen, eindelijk heeft toegestemd in het beramen van eene schikking. 'De keizer van Rusland heeft den militai ren gouverneur van Moskau bevolen zijnen dank aan den handelsstand en den adel dier stad over te brengen voor het geschenk van 56,000 roebels en 540 kavalleriepaarden, om die in den Oorlog tegen de Turkeu aan te wen den. Berigten uit Petersburg van den 9 dezer zeggen, dat een oorlogzuchtige geest in alle standen aldaar is doorgedrongen. De keizer woonde dagelijks inspectiën en parades bij. Volgens de jongste volkstelling bedroeg de bevolking van Rusland, die in den Kaukasus en Azië daaronder begrepen, 65,170,598 zielen. Volgens een schrijen uit Bucharest, van den 6 dezer, was men ook aldaar van meening, dat het binnen weinige dagen bij Kalefat zeer heet zou toegaan. Reeds waren er troepen af gezonden, om die vesting te bestormen. De last daartoe was opgedragen aari den generaal An- rep, een uitstekend krijgsman, die ook in 1828 en 1829 tegen de Turken diende. Als Kale fat, het laatste nog door dé Turken bezette punt op den linker Donau-oever, zou geval len zijn waaraan men te Bucharest hoege- de strijd op en voltooid, zietde nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1