EN AOÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- F 7 1853. No. 104. WOENSDAG den 28 December. B 8ste Jaargang* VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK V/ BINNENLAND. del IHIlWlllllllllilllMllUü| deelneming i aartsbisschop ’s rijks middelen in de van dit jaar is geweest dezelfde maanden van de eerste kamer der dezer, zijn de wels- 1) tot amortisatie en en 2) tot bevordering en andere le- die thans van den pau- Nederland gezonden is? de Waakzaamheid berigt al de woelingen en ver- Ons gouvernement n. Onze voorvade- Pius in Nederland? Overal baas, 'Zl.GU Adres van Taux van geneesmiddelen Brief van bellie prediken. En dat dit tot de praeroga- tiven der Katholieke kerk en hare bisschoppen behoort, zal toch wel niet betoogd kunnen worden.” Er is aan de rijks-ontvangers in Baden be vel gegeven, om onverwijld over te gaan tot het innen van de geldstraffen, waartoe Katholieke geestelijken veroordeeld zijn. Ingeval van wei gering, zal het bedrag hiervan op hun tracte- ment gekort worden. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat de re gering den heer v. Uria, den eenigen ambte naar, die geweigerd heeft het besluit der rege ring, tegen de geestelijkheid, toe te passen, heeft ontslagen als stadsdirector van Heidel berg. Men leest in de Herkaauwer 1 Wie is de man selijken stoel naar De man, gelijk ons die oorzaaak is van volgingen in Toscane, moest dien gezant weigere ren zouden dat zeker gedaan hebben, de IX is immers nog geen baas i ’t Zou anders wel aardig zijn, behalve in zijn eigen land.” En vervolgens «Verder is het zeer opmerkelijk: Dat eensklaps in alle landen van de wereld de priesters tegen de wereldlijke magt opstaan om het verlorene terrein te herwinnen. Dat ech ter de wereldlijke magt overal begint in te zien„dat men niets aan de immer onverzade- lijken toegeven moet. Dat de Jezuiten over al en ook bij ons in Nederland dreigen, met gelijke geschiedenis als in Baden. Dat ze van alles partij weten te trekken, om geld te krij gen. Dat echter aan den anderen kant, ge lijk in Zwitserland en Italië, de R. Katholie ken hoe langer hoe verstandiger en vrijgevi ger worden. Dat ze al meer en meer tot het zuivere Protestantisme overgaan. Dat Frank rijk en België dat zelfde spoor volgen, enz. enz. En nu zij het oordeel aan anderen overge laten, of het rijk der duisternis kans heeft, om op het rijk des lichts de overwinning te behalen.”- Men leest in de "Waakzaamheid «Wij verwijzen de Katholieke Nederland- sche Stemmen, die bet verhaal der lijkopening te Haren, bij Megen, als laster doen voorko men naar het parket van den officier der regt- bank te ’s Bosch alwaar regterlijke bewijzen tot staving der waarheid voorhanden zijn.” De geschillen met den aartsbisschop van Dosen en Gnesen dreigen eene ernstige wen ding te nemen. Te Genève, waar de partij der Ultramon- tanen bij de jongste verkiezing eene zoo belang rijke nederlaag heeft geleden, is besloten, om de voorlezingen over het Protestan lismus, die tot heden met veel vrucht in de stad gehouden worden, ook uit te strekken tot het platte land. Gedurende de afgeloopene maand is de scheepvaart door de Sond ongemeen levendig geweest. Meer dan 22,000 schepen van alle vlaggen zijn de zeeëngte doorgevaren. De Patrie beweert, dat Perzie den oor log aan Turkije niet heeft verklaard, en dat het gerucht daarvan slechts door Russische zendelingen door geheel Europa is verspreid. Wel is, volgens dat blad, eenige spanning ontstaan tusschen den schah en den gezant van Engeland te Teheran. Het half officieel J. de Constant, deelt een verzoekschrift mede van den Griekschen patri arch Anthimos en van de Synode van Kon- stantinopel, vragende de gunst, den sultan op zijne voorgenomene reis naar Adrianopel te mo gen vergezellen. Deze zaak had groot opzien gebaard en zou, meende men, van beslissen— den invloed op de Grieksche onderdanen der porte zijn. Een dagblad maakt de volgende niet on aardige opmerking: Hoezeer verandert toch alles in de wereld! Voorheen smeekte men, in het formulier kerkgebed, Gods hoede en bescherming tegen de Turken, als de erfvij anden des Christendoms af. Thans draagt menigeen de Turken als in het hart, en zou SNEEK, 27 December. Laatstleden zatur- turdag nacht, werd dooor den agent van poli- cie, 2de klasse, W. Duba, aangehouden de per soon van Evert de Boer, terwijl hij een’ti)ieu- wcn koperen kelel droeg. Voor de comm, van policie gebragl, verklaarde bij, die te hebben gevonden. Spoedig echter bleek het, dat die ketel, eenige oogenblikken ie voren bij den koper slager K. alhier was gestolen. Dientengevolge is genoemde de Boer in het buis van arrest al hier gebragt, en aan de justitie overgegeven. Des te belangrijker is deze aanhouding, niet tegenstaande de geringe waarde van het ont vreemde, wanneer men weet, dat de gearres teerde, als een doorslepen dief bekend, gedu rig de banden der justitie heeft weten te ont komen. Sedert onze laatste opgave van den 20 dezer, zijn er, in de gemeente Wijmbritsera- deel, op nieuw 10 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1947. De opbrengst van elf eerste maanden ƒ52,840,926.94. In 1852 was zij ƒ51,726,641.751/. In de zitting van staten-generaal van 21 ontwerpen aangenomen aflossing van schuld, van den aanvoer van granen vensmiddelen. Daarna zijn de algemeene be raadslagingen gebonden over de staatsbegroo- ting voor 1854. Vervolgens zijn de hoofd stukken I, II, III en IV dier begrooting allen met algemeene stemmen aangenomen. De haven van Harlingen blijft gedurende den winter toegankelijk voor de schepen. Men ziet dagelijks de op Engeland varende stoom schepen binnenkomen en met rijke ladingen, die, langs het ijs en per as, zelfs van de nabu rige provinciën worden aangevoerd weder ver trekken. In Amsterdam hebben 109 med. doctoren 75 heelmeesters en 145 apolhecars eene ver klaring geteekend en openbaar gemaakt, inhou dende dat zij, uitgenoodigd tot deelneming aan eene instelling, genaamd: «Nederlandscbe verzekerings-maatschappij voor geneeskundige behandeling,” dergelijke instelling zoo geheel in strijd achten met de waardigheid van hun nen stand en de belangen hunner medebur gers ten opzigte eener goede geneeskundige behandeling, dat niemand hunner daaraan -deel zal nemen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Groningen beeft eene circulaire gezonden aan zijne geloofsgenooten, waarbij een beroep ge daan wordt op hunne liefdadigheid. Daarbij wordt te kennen gegeven, dat der diaconie uit de stadskas eene subsidie is toegestaan var 4200, doch dat dezer behoeften bovendien DONDERDAG DEN 29 DECEMBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van heeren gedeputeerde staten, be trekkelijk de gemeente-begrooting voor 1854', en voorstel daaromtrent van burgemeester en wethouders. Twee missives van de kamer van koophan- en fabrijken, omtrent de Sneeker-Fra- neker zeilvaart, en het adres van de Zwol- sche schippers tegen het aanleggen van een beurtveer naar Almelo. Douwe Jans de Boer. voor de armen. den heer W. T. Stam, waarbij dezelve bedankt voor de benoeming van arm voogd. Idem van den heer Jobs. Risselada, hou dende aanneming van de benoeming tot ge meen le-ont vanger. Acte van borgtogt. Beëcdiging. nog eene som vereischen van 7000. Bij deze gelegenheid wordt aangehaald, dat, nu bijna honderd jaar verleden, nl. den 25 Sept. 1737, burgemeesteren en raad in Groningen aan pre dikantenouderlingen en diakenen hebben toegestaan het doen eener collecte, ten behoeve der diaconiekas, die 10,000 car. guldens ach teruit was, welke collecte toen heeft opge- bragt 10,000-2-1. In de gemeente Kloosterburen heeft men voor de behoeftigen, om hen eenigzins te ge- moet te komen bij de buitengewone duurte der levensbehoeften, het roggebrood van 4 Ned. ponden verkrijgbaar gesteld voor 50 cents en de vijf kop gort voor 55 cents. Een 26jarige dienstmaagd te Assen, die weldra zou huwen, ging den 18 dezer, met baren minnaar schaatsenrijden. Even vóór zij de schaatsen aanbond, klaagde zij over kramp in de ingewanden en nadat zij op de Nor- gèrvaart, ongeveer !/t uur gaans van Assen, op het ijs was gevallen, werd bare ongesteld heid zoo hevig, dat men baai’ in een rijtuig naar Assen terug moest brengen alwaar zij in het ouderlijk huis ongeveer 24 uren later onder hevige pijnen is bezweken. Het oud-diakengezelscbap te Meppel le vert thans aan de minvermogende volksklasse de kop beste aardappelen voor 2 cents; drie maal in de week bestaat er gelegenheid, om daarvan gebruik te maken, en ontvangt als dan ieder hoofd van een huisgezin voor twee dagen de benoodigde aardappels: een huisgezin b. v. van 6 personen ontvangt voor twee dagen 12 kop. Zij echter, die van diaconie of ander- zins reeds onderstand genieten, zijn hiervan uitgesloten. Prinses Marianne der Nederlanden heeft, naar men verneemt, 20,000 thaler geschonken tot den bouw van eene Evangelische kerk-op hare heerlijkheid Kamenz, terwijl zij levens den grond, noodig tot den bouw dier kerk en der pastorij heeft afgestaan. Den 15 dezer is het nieuwe kerkgebouw der Waldensen te Turyn, ten behoeve van welks stichting in Nederland aanzienlijke gif ten zijn geschonken plegtig ingewijd. Uit Dublin wordt van den 15 dezer be rigtdat het eerwaarde kappittel en geheele Katholieke clerus van het diocese Dublin een adres van deelneming aan den aartsbisschop van Freiburg hebben gerigt. Wij vernemen, zegt de Tijd, dat mgr. J. Zwysen, aartsbisschop van Utrecht, eenen brief van deelneming en aanmoediging aan z. d. h. den aartsbisschop van Freiburg heeft gezonden. In een orgaan van het Pruissisch bestuur, de Eerlijnsche Zeil., leest men het volgende: De in Baden ontstane botsing zegt dat blad ofschoon men baar lang heeft kun nen voorzien, blijft niettemin zeer belreurens- waardig, omdat zij het begrip en het bewust zijn van het regt bij het volk verwart en, bij het gezag, hetwelk de Katholieke kerk in za ken van geloof over hare leden uitoefent, de gewetens verontrust. Maar zooveel schijnt niet twijfelachtig *e zijn,'dat de open strijd dien de aartsbisschoppelijke stoel te Freiburg met de Badensche regering begonnen heeft, en het weder te voorschijn roepen der mid- deleeuwsche wapenen van banvloek en excom municatie, het middel niet is, om tot eene gewenschte schikking te geraken. Alle eerbied voor iedere kerk, en dus ook voor de Katho lieke maar daaromtrent behoorde men zich toch niet aan begoocheling over te geven, daar in onze dagen niet ligt weder een flerc- drik VII barrevoets naar Rome zou trekken, om den pantoffel van den heiligen vader te kus sen! Het is een groot onderscheid, of de kerk met eigene erkende regten in den staat be staan, dan of zij den staat overheeren wil. Wanneer de Freiburgsche aartsbisschop in zijnen onlangs uitgevaardigden herderlijken brief de leer verkondigt, dat de Christen aan de wettige overheid slechts in geoorloofde din gen gehoorzaamheid schuldig is, en wanneer bij bet onderzoek en de beslissing, of iets al dan niet geoorloofd zij, aan iederen «Chris ten” in het bijzonder voorbehoudt, dan doet l hij in wraarheid niets anders dan openlijk re- COURANT. SHEERER t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1