EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER’. NIEUWS- VF l 1 1854. No. 1. den 4 Januarij. ZATURDAG J «Me Jaargang» Wi if h T i f mgggig t Ir 2, 3, 4, 5, 6, SNEEKER A. (1 r n BINNENLAND. s r van L i volstrekt onvermogen gevangenis van één 8 a t ze n d re il n ir Advertentïén uiterlijk Dings- middag één uur. geldleenin- droogma- een geza- dat mits- geen geval ’s morgens ’s middags ’s namiddags uur voor die Z/V'-c-ó Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaturdag. Abo n neme nls-p rijs voor 5 maanden ƒ1.40, buiten de stad franco f 1.6a, enkele nommers 7'/2 cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier re gelsgewone letter40 cents en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 55 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. Bezorging van dag en Nrijdag COURANT BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle manspersonen, binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende, die op den 1 Januarij 1854 hun 19de jaar zijn in getreden, en gevolgelijk allen, die in den jare 1855 geboren zijn, ten einde zich te doen in schrijven in bet register voor de Nationale Militie van deze gemeente, zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wet houders op den Raadhuize worden gevaceerd Maandag den 9 Januarij 1854, om 9 uur voor die van wijk 1 7, 8, 9, 10, De rivier voor deze stad is geheel digt en het ijs heeft eene dikte als in geene jaren het geval is geweest; groote goederen vrachten wor den dan ook heen en weder gevoerd, en als in gestadigen optogt begaven zich heden dui- zende inwoners dezer stad naar de Lentsche zijde, ten einde aan het ijsvermaak deel ie ne men. Voor de hier ter stede zich vermenig vuldigende onbemiddelde klasse is het strenge saizoen echter zeer drukkend, zoodat de ar moede, bij staking van alle werk, inderdaad groot is en buitengewone ondersteuning ver dient. Als blijk boe zulks algemeen gevoeld wordt, kan dienen, dat één ingezeten dezer stad het voornemen heeft opgevat, om dage lijks, gedurende dit saizoen, voor honderd vijftig behoeftige huisgezinnen, uit eigen mid delen, warme spijs te doen bereiden. Men verneemt, dat het gemeen tebes! uur het van vroeger bestaande soeplocaal met gereedschap pen tot dat menschlievend eiude kosteloos ten gebruike heeft afgestaan. Door deazelfden philantroop is tevens een groot aantal schoe nen, kousen en sokken aangekocht, om aan hulpbehoevenden te worden uiigedeeld. Ten opzigte van het berigt, onlangs me degedeeld over de beweging van den grond van den zoogenaamden Zandberg, tusscben Rijswijk en Ravenswaaihebben wij een schrij ven ontvangen, waarin wordt beweerd, dat het hoogst onwaarschijnlijk zijn zou, dat die be weging een’vulkanischen oorsprong had. Schrij ver merkt op, dat een zelfde verschijnsel ook tijdens de droogmaking van hel Haarlemmer meer is waargenomen, iets wat hem aanlei ding geeft tot hel gevoelen, dat, daar de omstre ken van Rijswijk a,rootendeels op zoogenaamde derrie-grond, die door zijne weekheid zeer ge makkelijk voor verschuiving vatbaar is, rusten, deze door den minderen druk van het tegen woordig buitengewoon lage water, en daaruit volgenden lagen waterstand van de binnendijks gelegene poelen, allen steun van het water missende, eene langzame verschuiving onder gaan en daardoor aan den bovengrond eene ge ringe beweging mededeelen. (Z7. Cl.) Te Altona zijn de beide geestelijken bij de Evangelisch-Gereformeerde kerk aldaar, de heeren Reuscher en Begemann, door bet K. Holstein-Lauenburgsch ministerie in deze hun ne betrekking bevestigd. De prins-regent van Baden heeft den landdag van het groothertogdom op den 9 Ja nuarij bijeengeroepen. De landsafgevaardigden zullen nu gelegenheid hebben, om hunne gevoe lens te doen kennen nopens het conflict met den aartsbisschop van Freiburg. Uit eene goed onderrigte bron verneemt men, dat de beide kamers zich bepaaldelijk vóór de regering zullen verklaren en de vorderingen, alsmede de eigendnnkelijke handelwijze van den ge noemden geestelijke, afkeuren. De in hechtenis genomene Roomsche gees telijken in Baden zijn weder op vrije voeten gesteld, maar men heeft hun daarbij verklaard, dat, in geval Ie. zij zich op nieuw legen de re gering mogten verzetten, hen eene veel strengere straf te wachten staat. Ook in het Nassausche dreigen de kerkelijke geschillen van eenen zeer ernstigen aard te worden. In Wuriemberg blijft meer uitzigt op eene minzame schikking met den bisschop. Te Rome was men algemeen van gevoe len, dat men op het punt was eene schikking tot stand te brengen tusscben den H. stoel en de Duitsche regeringen, ter zake van de clericale kwestie aan den Opper-Rijn. De bondsvergadering heeft ten aanzien van Limburg bfeslotendat het, ten opzigte der kwestie van de uitlevering van misdadi gers beschouwd zal worden als in eene ex ceptionele positie te verkeeren, tengevolge van zijne betrekking tot Nederland, onder welks wetgeving het staat. Men gelooft, dat de on derscheidene regeringen der bondstaten deze zienswijze zullen goedkeuren. De emancipatie der vrouwen is in Noord- Amerika reeds ver gevorderd. Te Philadel phia is eene faculteit opgerigt, om vrouwen tot geneeskundigen te maken. Twee manne- lijke en drie vrouwelijke professoren geven er onderwijs eene der laatste in de anatomie. van 55 jaren worden toegelaten de lengte heb bende van 1 el 570 s< epen en de bij de wet ge vorderde vereischten heziltende, om zich bij de Natiole Militie vrijwillig te verbinden, en zich te dien einde in voormeld register te doen in schrijven, zullende aan een ieder hunner daar voor eene belooning of premie van 50 gulden worden gegeven, zoodra zij'door den Militie- Raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden af- gekoncbgd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 51 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. 9 9y 10 10*- 11 11| 12 12*. 1 "Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zij, die hun verblijf binnen het Rijk hebben komen vestigen en als ingezetenen moe ten worden beschouwd, voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn, zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen, die gehuwd zijn, of om welke redenen ook regt op vrijstelling ver- meenen te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand, daartoe door hen schriftelijk ge- magtigd te doen inschrijven, zullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan 25 gul den of, ingeval van gestraft worden met eene tot twee maanden. Dat zij/ welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zul len worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden, en niet te boven gaande de som van honderd gulden, of, ingeval van vol strekt onvermogen, tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrij vings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek.en de zulken, welke zich dan nog niet hebben laten inschrijven dadelijk zullen worden gearres teerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragt, en, na voor de dienst geschikt bevonden te zijn aan den provincia len kommandant ter inlijving worden overge geven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straffen, hierboven genoemdzullen worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen gebragtdat van af den 2den tot den laat- sten der maand Januarij aanstaande, ter Se cretary dezer gemeente, van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur, zal openliggen een register, bestemd voor de inschrijving van Vrijwilli gers, en dat mitsdien worden uitgenoodigd al le zoodanige ingezetenen, welke op den I Ja nuarij 1854, ongehuwd, hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 50ste nog niet hebben vol- bragtten ware zij reeds in dienst der Neder- landsche Armee of Nationale Militie hebben gestaan, in welk geval zij tot den ouderdom SNEEK, 5 Januarij. De tweede hardrijde rij op schaatsen alhier heeft jl. zaturdag plaats gehad en is weder in de beste orde afgeloo- pen. De prijs, een gouden horologie, werd behaald door S. Gabes van der Leij, en de premie, een zilveren lepel en vork, door E. Bouwmeester; terwijl nog bovendien aan ie der der twree daaraanvolgende hardrijders een paar nieuwe schaatsen als buitengewone pre- miën -werden uitgereikt. Het zegenwenschen op nieuwjaarsdag, door de minvermogenden aan de meergegoed- denwas alhier ditmaal zoo goed als geheel afgeschaft; men zag of hoorde daarvan bijna niets zoodat men, in dit opzigtwaarlijk niet kon weten dat het nieuwjaar was. Daaren tegen werden des voormiddags, in onderschei dene localen1500 behoeftigen op koffij met koek onthaald, en werden daarna 1600 por tion gekookte groene erwten met spek en worst uitgedeeld. Ter goedmaking van de daartoe vereischte kosten, had men vooraf eene lijst van inieekening aan de meergegoedden aange boden terwijl men later, door het plaatsen van bussen bij drie leden der An dezen bestaan de commissie, de gelegenheid tot het geven van bijdragen tot dat einde nog tot den 6 de zer heeft opengesteld. Naar wij vernemen, heeft onze stadge noot Kramps, kagchelmaker op den Oosterdijk alhier, thans een werktuig vervaardigd, waar mede de ijsbanen in betrekkelijk korten tijd van de sneeuw kunnen worden ontdaan en wel zoodanig, dat dezelve geheel zuiver en ef fen .worden. Het werktuig wordt door één of twee paarden getrokken,- naar gelang van de lengte der baan en is reeds op gister hierme de eene proef genomen van hier naar IJlst, een afstand van een uur gaans, waar men in een vierde uur tijds eene zeer goede baan heeft gemaakt; terwijl het werktuig na dien tijd nog aanmerkelijk moet zijn verbeterd. De uitvin der wil aan belanghebbenden in deze provin cie hetzelve voor bet gebruik gratis afslaan, zoodat men zich slechts de benoodigde paar den hebbe aan te schaffen. Sedert onze laatste opgave van den 27 Dec. jl., zijn er, in de gemeente Wijmbritser- adeel, op nieuw 22 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1969. Z. M. beeft benoemd tot burgemeester van Wijmbritseradeel mr. M. Bakker alhier. De minister van financiën heeft ter ken nis van de belanghebbenden gebragt, dat met 1 Januarij 1854 zullen aflosbaar gesteld zijn alle obligation, gesproten uit de gedane gen voor de kosten der bedijking en king van het Haarlemmermeer, tot menlijk bedrag van ƒ8,000,000, en dien de rente dier geldleeningen in verder dan tot den verschijndag, 1 Januarij 1854, kan worden goedgedaan. De coupon van 1 Julij 1854 moet alzoo nog bij de coupons aan wezig zijn. Volgens de officiële opgaven wegens den staat onzer rivieren, van 27 December, bedroeg de ijsdikte voor het Katerveer 20 Ned. dui men. De Waal voor Nijmegen, de Rijn voor Arnhem, de Lek voor Vreeswijk zaten steeds vast. Bij Dordrecht werd de Merwe te voet gepasseerd. Men schrijft uit Nijmegen, dd. 25 Dec.:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1