EN ADIERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1854. No. 2. den 7 Januarij. ZATURDAG ‘4 10 10*. COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. gevangenis van één vreemd aan Friesland in de zaak boete van niet minder niet te boven gaande de ten, of, ingeval van vol- tot eene gevangenis van wijk 1 2, 5, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende, die op den 1 Januarij 1854 hun 19de jaar zijn in getreden, en gevolgelijk allen, die in den jare 1855 geboren zijn, ten einde zich te doen in schrijven in het register vooi’ de Nationale Militie van deze gemeente, zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wet houders op den Raadhuize worden gevaceerd: Maandag den 9 Januarij 1854, ’s morgens ’s middags ’s namiddags zal kunnen voorwenden, zal deze worden af- gekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 51 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd s. Ten catÉ; De Secretaris IIA GA. uur voor die van een tegenhanger op den Nolks-Almanak voor Ned. Kath.hebben de hh. mr. J. J. D. Nep- veu en ds. Alb. van Toorenenbergen, bij N. de Zwaan te Utrecht, een’ E'olks-Almanak voor Ned. Protestanten uitgegeven, met bet hoofddoel: «Protesteren met het Evangelie en de geschiedenis in de band, tegen elkeschee- ve voorstelling van Christelijke waarheid en geschiedenis beide, en dit, omdat wij het Godsrijk alleen op bet fondament der apos telen en profeten Wenschen te handhaven, en opdat het door geene verminkte of verdraaide geschiedenis ontluisterd, of, zoo als helaas! on der ons Protestanten ook wel geschiedt, aan aardscbgezinde beginselen of bedoelingen dienst baar gemaakt worde. Uit liefde lot dat Gods rijk, waartoe wij allen rekenen te behooren uit alle geslachten natiën en tongen die den Heere Christus waarlijk liefhebbenaanvaard den wij onze moeijelijke taak. Te trachten dit Godsrijk ook door dezen onzen arbeid te bevorderentot meer eer van Gods heiligen naam, was ons ijverig streven. Liefde tot on ze broederen, liefde tot de dwalenden, roet wier dwalingen wij evenwel geenen vrede heb ben noch hebben mogen, was het beginsel onzer pogingen.” Onderscheidene Protests ntsche dagbladen houden niet op te wijzen op het gevaarlijke der Vereeniging Nincentius de Paula voor het Protestantisme, als zoekende deze sociëteit steeds gelden bijeen te zamelen, om, ja een klein ge deelte daarvan aan de armen te geven, maar voornamelijk, om Protestanten tot de zooge noemde alleen-zaligmakende kerk over te halen. Vooral werkt zij door concerten en loterijen. Men bedenke het wel, dat men ten minste zijn geld niet geve, om zijne eigene geloofsge- nooten afvallig te zien maken. (Herk.') Uit den Studenten Almanak voor 1854 blijkt, dat het getal te Leyden ingeschrevene studenten bedraagt 629, waarvan 156 aan de Athenaea en elders studeren. De 495 te Ley den studerenden zijn verdeeld als volgt: in (te wis- en natuurkunde 17; in de letteren 50; in de geneeskunde 92; in de regten 221; in de godgeleerdheid 154. Als een bewijs van den belangrijken scheeps bouw in de provincie Groningen, kan worden medegedeeld, dat in 1855 op de werven te Gro ningen Hoogezand Sappemeer, Zuidbroek Veendam en Wildervank gebouwd en te Gro ningen opgetuigd en voltooid zijn 65 zeesche pen, die, benevens 12 in 1852 gebouwd, al len in het vorige jaar of vertrokken zijn of tot vertrek gereed liggen. Buiten de boven genoemde zijn mede nog aan werven te Pekel-A en Delfzijl 6 zeeschepen gebouwd. Een dagblad van Kamerrijk behelst! het volgend aandoénlijk verhaal: Eenige dagen geleden merkte men op, dat een huis in de Sint-Annastraat, sedert drie weken door eenen maneene vrouw en vier kinderen bewoond gesloten bleef, zonder dat men iemand daaruit zag gaan, terwijl men nogtans zeker wist, dat de huurders niet verhuisd waren. De buren vroegen elkander af: Wat gaat in dat huis om? zijn zij dood, of worden zij allen door ziekte verhin derd uit te gaan?” Eindelijk besloot men, om uit de onzekerheid te gerakenaan de deur te kloppen. «Niemand binnen,” riep de huisvader. «Doe open, of wij halen de policie,” antwoordden de buren, nu nog meer beangstigd over hetgene in dat huis gebeurd mogt zijn. Op deze bedreiging ging de deur open, om het akeligste schouwspel van ellende te vertoo- nen, dat men zich kan voorstellen. Vader, moeder, kinderen, allen bijna naakt. Het jongste kind zat op den schoot der moeder en vroeg den bezoekers om broodmaar de moe der gebood het te zwijgen, en legde het kind hare hand op den mond. Nu vernam men van hen, dat zij, na hunne laatste kleeding- stukken verkocht te hebben om aan brood te komenen daar hun niets meer te verkoopen overbleef, tot het treurig besluit gekomen waren, om af te wachten tot de dood hen van den honger kwam verlossen. Sedert drie dagen verkeerden zij in dien toestand. Dit ongelukkig huisgezin was om 9 11 1II 12 12| 1 U Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zij, die hun verblijf binnen het Rijk hebben komen vestigen en als ingezetenen moe ten worden beschouwd, voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn, zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen, die gehuwd zijn, of om welke redenen ook regt op vrijstelling ver- meenen te hebben, als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand, daartoe door hen schriftelijk ge- magtigdie doen inschrijven, zullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan 25 gul den of, ingeval van 1 gestraft worden met eene tot twee maanden. Dat zij, welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zul len worden tot eene dan vijf gulden, en i som van honderd guld strekt onvermogen, vier dagen lot zes weken. Dat het inschrij vings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek., en de zulken, welke zich Jan nog niet hebben laten inschrijven dadelijk zullen worden gearres teerd en naar de hoofdplaals der provincie worden overgebragt, en, na voor de dienst geschikt bevonden te zijn aan den provincia len kommaodant ter inlijving worden overge geven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boelen en straffen, hierboven genoemdzulten worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen gebragtdat van af den 2den tot den laat- sten der maand Januarij aanstaande, ter Se cretary dezer gemeente van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur, zal openliggen een register, bestemd voor dc inschrijving van Vrijwilli gers, en dat mitsdien worden uitgenoodigd al le zoodanige ingezetenen, welke op den 1 Ja nuarij 1854 ongehuwd, hun 19de jaar zijn ingeireden en hun 50ste nog niet hebben.vol- bragtten ware zij reeds in dienst der Neder- landsche Armee of Nationale Militie hebben gestaan, in welk geval zij tot den ouderdom van 55 jaren worden toegelaten de lengte heb bende van 1 el 570 strepen en de bij de wet ge vorderde vereischten bezittende, om zich bij de Natiole Militie vrijwillig te verbindenen zich te dien einde in voormeld register te doen in schrijven, zullende aan een ieder hunner daar voor eene belooning of premie van 50 gulden worden gegevenzoodra zij door den Mi lit ie- Raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde SNEEK, G Januarij. In het jaar 1855 zijn aan het bureau van den burgerlijken stand al hier aangegeven: geborenen 140 van het man nelijk en 146 van het vrouwelijk geslachtza- men 286, waaronder 9 onechlen en 2 twee lingparen; gehuwd 57 jongs-mans en jonge dochters 2 jongmans en weduwen, 15 weduw naars en jonge dochters, 5 weduwnaars en we duwen, zamen 57 paren; echtscheiding 1 overleden 85 van het mannelijk en 90 van bet vrouwelijk geslacht, zamen 175, waar onder 15 levenloos geborenen. De kerkeraad de Hervormde gemeente al hier heeft heden uit het bestaande zestal van predikanten het navolgende drietal gemaakt: H. Oolgaardt, te Zwartsluis; W. P. Scheuer, te Sassenheim en J. W. G. R. Schotse, te Al melo en daaruit terstond met eenparigheid van stemmen beroepen den weleerwaarden zeer ge leerden heer Hendrikus Oolgaardt predikant te Zwartsluis. Ook hier is sedert vrijdag jl. buitenge woon veel sneeuw gevallen, en is daardoor de communicatie in het algemeen zeer moeijelijk geworden en de aankomst der posten uitermate vertraagd. In tusschen verschaft de opruiming der sneeuw, op de straten en wegen in en buiten deze stad, waarmede men reeds sedert gisteren druk bezig is, aan vele arbeiders nog eenig werk. Z. M. heeft uit de door de tweede kamer aangebodene nominatie, bestaande uit de hee ren Bachine, Pfister en van Eyk, den heer Pfister benoemd tot lid der rekenkamer, ier vervulling van de openslaande plaats, door het overlijden van den heer van Idsinga. Z. M. heeft een nieuw tarief goedgekeurd voor het overbrengen van berigten langs de lijn der Neder), telegraaf-maatschappijtusschen volstrekt onvermogen Amsterdam en het Nieuwe Diep, met bepaling, dat dit tarief met den 1 dezer zal in werking komen. De kosten der depêches zijn: van 1 tot 25 woorden f 1 van 26 tot 50 woorden ƒ2; van 51 tot 100 woorden ƒ5. Overigens worden de voorschriften gevolgd die met den- zelfden dag bij de Duitsch-Oostenrijksche te- legraaf-vereeniging ia gebruik komen. De Grondwet meldt: «Wij vernemen, dat de verandering, die het personeel van het ministerie door de benoeming van den heer Mutsaers heeft ondergaan, hoogstwaarschijnlijk nog door eene andere zal worden opgevolgd. «Het ministerie moet, naar men zegt, niet ongeneigd zijn, om den minister van finan ciën te bewegen, zich alleen met het departe ment van Herv. eeredienst te vergenoegen.” Het provinciaal geregtshof van heeft dingsdag jl. uitspraak gedaan van P. B., die voor eenigen tijd, op den pu- blieken weg tusschen Leeuwarden en Harlin gen eene vrouw gewelddadig aangevallenmis handeld en beroofd heeft. Het hof heeft hem aan de hem ten laste gelegde misdaad schuldig verklaard en mitsdien veroordeeld tot geese- ling, brandmerk, tuchthuisstraf voor den tijd van 12 achtereenvolgende jaren en in de kos ten van het regtsgeding. De heer J. van der Wel, grondeigenaar en landbouwer te Delft, heeft dezer dagen een eeregeschenk ontvangen, bestaande in eenen kostbaren gouden ring, met carolijnen Steen bezet, van Z. Exc. den generaal J. van Daehn, chef der genie van het Russische keizerrijk, voor de verzending van eene uitmuntende col lecte Hollandsch horenvee, op de landgoederen van gemelden generaal, in het koningrijk Polen. Het doel van deze verzending vee, welke aan den heer van der Wel als gereputeerd bekwaam landbouwer werd opgedragen, is om het ras van het Hollandsche horenvee in Polen te ver spreiden. Ter «opwekking van echt Evangelisch- en historisch-Protestantschen volksgeest” en als L Wl J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1