NIEUWS- EN ADVEKTENTJE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEHENT SNEER. 1854. No. 3. WOENSDAG den’ll January. 9de Jaargang. k 1 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. een l- 6 k de Groninger welke 58 in de gaan, in is thans verdeeld in drie afdeelingen, als: IC„...l van het gebergte Alego, dat van Deze Zijn .•6 SNEEK, 10 Januarij. Sedert onze laatste opgave van den 4 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 18 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1987. Door tusschenkomende omstandigheden, kannaar wij vernemen de door ons aange- kondigde openlijke vergadering van het reci- teer-collegie alhier op morgen geen plaats heb ben. Het heeft den koning behaagd, bij besluit van 5 Jan., den minister van financiën, E. C. U. van Doorn, als zoodanig op zijn verzoek eervol te ontslaan, onder dankbetuiging voor de gewigtige, in die betrekking bewezene dien sten, en hem tijdelijk te benoemen tot minis ter voor de zaken van de Hervormde en an dere eerediensten. Z. M. heeft bij hetzelfde besluit het bestuur van het departement van financiën tijdelijk opgedragen aan den minister van staat en van buitenlandsche zaken, mr. F. A. van Hall. Het gerucht loopt, dat de heer van Heem stra, commissaris des konings in de provin cie Utrecht, met de portefeuille van het de partement van Hervormde eeredienst zou wor den belast. In 1835 zijn door de onderscheidene pro vinciale commissiën van onderwijs uitgereikt: 173 akten van onderwijzer voor den tweeden rang; 257 akten van onderwijzer voor den der den rang; 296 akten van onderwijzer voor den vierden rang; 8 akten van huisonderwijzer; 165 akten van schoolhouderes en 11 akten van huisonderw ij zeres. Op 51 December jl. was de opgave der Nederlandsche bank als volgt: omloopende bankbiljetten ƒ76,908,443,00; saldo’s van re- keningen-courant ƒ41,695,882.59; munt en munt-materiaal 90,891,660.86'/2. Men leest in de Staats-CourantDoor het Deensche ministerie van marine is bekend gemaakt, dat, volgens officiële berigten, Kon- stantinopel, Alexandrie, Smyrna, Candia, Da- miette, Marocco, Tunis en Tripoli als door de pest besmet te beschouwen zijn. Alle ove rige havens en plaatsen van Griekenland, Tur kije en de Barbarijsche staten worden, wat de pest betreft, voor verdacht verklaard. Men meldt uit Enkhuizen 5 Januarij In de laatste dagen begon op onderscheidene plaatsen in de Zuiderzee het ijs van liever lede te verdwijnen. Losgerukte ijsschotsen, door eenen krachtigen stroom noordwaarts ge stuwd, verbrijzelden het stoombootshoofd, even als dit vroegere winters, door dezelfde oorza ken te weeg gebragt, bet geval was. Daar echter heden de wind weder naar het oos ten is gekeerd, zullen weldra de watervlak ten op nieuw in ijsvelden verkeerd zijn. Men meldt uit Nijmegen, dd. 2 Januraij: In den afgeloopen nacht is alhier een stout moedige diefstal gepleegd. Vermoedelijk door middel van valsche sleutels zich, aan de straat zijde, den toegang gebaand hebbende tot de consistoriekamer der Hervormde of St. Stevens- kerk, heeft men aldaar, door middel van braak, ontvreemd het bij de jongste feestdagen gecol lecteerde ten behoeve der openbare eeredienst, tot een bedrag van circa 40. Ofschoon men ook getracht heeft de sluiting der armenkas met geweld te breken, is men evenwel hierin gelukkig niet geslaagd, zoodat, door toeval lige omstandigheden, dat product der liefda digheid, nagenoeg eene som van ƒ1000 uitma kende, is gespaard gebleven. De daders zijn tot dusverre onbekend. Volgens den Noord-Brabanderzal de Roomsche litteratuur worden verrijkt met een allerbelangrijkst werk; eerstdaags toch zal, op verzoek van mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, eene beschrijving van het zoogenoem de miraculetise beeld van Onze Lievë Vrouw van ’s Hertogenboschmet kerkelijke goedkeu ring, worden uitgegeven. In den avond van den eersten dag des nieuw begonnen jaarswerd in de nabijheid der stad Hardenbergh op den openbaren weg iemand aangerand. Gelukkig kwam er op zijn geroep van moord, moord!”zekere P. ter hul- pe snellen, door wien hij werd ontzet, gelaat evenwel was reeds bijna onkenbaar van bloed, en had men hem zijn geld, horologie, hoed en halsdas ontroofd. Men vermeen f den hoofddader te kennen en er is van het gebeur de proces-verbaal opgemaakt. Men is niet on geneigd, de aanleidende oorzaak tot het vol brengen dezer daad in hel overmatig gebruik van’ sterken drank te zoeken. Men meldt uit Almelo, dd. 2 Januarij: Dezer dagen werd alhier in het huis van arrest overgebragt een persoon, in dit arrondissement woonachtig, die verdacht wordt gehouden van poging lot moord op een’ van eenig geld voor- zienen marskramer, dezer dagen in eene nabu rige gemeente gepleegd. Naar men zegt, moet hij denzelven met een geweer opgewacht en een schot op hem gelost hebben, zoodat gezegde marskramer in den arm is verwond. Hebzucht schijnt de eenige drijfveer dezer gruweldaad geweest te zijn. Het getal studenten aan hoogeschool bedraagt 282, van godgeleerdheid, 10 in de letteren, 89 in de voorbereidende wetenschappen voor godgel. en regten, 37 in de regten, 52 in de geneeskun de, 6 in de wis- en natuurkunde, 40 in de voorbereidende wetenschappen voor de genees kundige studiën. In het Nassausche worden eenige geeste lijken wegens roajesteitsbeleediging van den kansel, geregielijk vervolgd. Uit Koppenhagen wordt gemeld, dat met het begin van het nieuwe jaar aan de hooge school aldaar de Deensche in plaats van de Latijnsche taal zal worden gebezigd. De pro gramma’s, redevoeringen, voorlezingen, theses enz. moeten voortaan in de landtaal vervat zijn. Uit Koppenhagen wordt van 51 Decem ber geschreven, dat men daar lenteweder heeft, en dat, behalve één dag, toen de thermometer 2 graden onder nul aanwees, men geheel het saizoen niet van de koude te lijden had. De vaart op den Sond is volkomen onbelemmerd. Door de regeringen van Denemarken en Zweden is aan alle gouvernementen eene iden tieke nota gezonden waarin zij verklaren in geval van oorlog, gemeenschappelijk de meest strikte onzijdigheid in acht te zullen nemen. Volgens de Nashville Gazette is Lola Mon tes onlangs gearresteerd en zwaar geboet ge worden, omdat zij haren Chineschen bediende met zijne lange haarlok aan de huisdeur had vastgebonden en hem vervolgens braaf afge rost. Later heeft de zonderlinge gravin de be woners van Californie’ daardoor ten hoogste verbaasd, dat zij gedurende eenen geheelen dag, in het Bloomer-costuum, in de goudgroeven ar beidde. De Manchester Eraminer zegt, dat er stappen zijn gedaan, die allezins doen denken dat de strijd tusschen de werklieden en fa brikanten aldaar spoedig ten einde zal zijn. De gemeenteraad van Parijs heeft wegens de verhooging van de huur der huizen beslo ten, dat de woningen van 230 frs. huur en minder, in het vervolg vrij zullen worden ge steld van de personele belasting. Tot dus verre was deze vrijstelling alleen verleend aan wo ningen van 200 frs. en minder. Te Parijs is thans de zekere tijding ont vangen, dat de Fransche Jezuiten, die zich te Keulen bevonden, die stad zijn uitgezet. De paters Kiefer en Santhier moesten Keulen ver laten, alwaar zij zich pas gevestigd hadden. In Zwitserland heeft de Bodenzee thans eenen waterstand, zoo als men zich niet her inneren kan dien ooit gezien te hebben. Op de diepste plaatsen verheffen zich een aantal zandbanken en eilandjes. Indien het koude en drooge weder aldaar blijft aanhoudenzal men dit uitgebreide meer bijna droogvoets kunnen passeren. Er worden dagelijks vele oude wa penen, munten enz. op den bodem gevonden. In Silezie komen thans vele vlugtelingen uit het koningrijk Polen aan, om zich aan de ligting voor de millitaire dienst te onttrekken, die aldaar met de uiterste gestrengheid wordt ten uitvoer gebragt. Zij klagen mede over de talrijke verlokkingen, om tot de orthodoxe Grieksche kerk over te gaan. COURANT. De staat van zaken in Spanje doet ernstige gebeurtenissen verwachten. De Charleston Mercury van 25 Novem ber deelt mede, dat in Zuid-Caroline bij eenen openbaren verkoop van slaven, daags te voren gehouden, door den kolonel Condy zeer hooge prijzen werden bedongen. Een meisje van 16 jaar werd b. v. verkocht voor 770, een van 18 jaren voor 790, een man van 40 jaren voor 770 en een jongen van 18 jaren, zijnde kleermakersleerling, voor 900 dollars. De millitaire intendant-gener. van Nieuw Castillië zal voor een’ krijgsraad teregt staan, Hij is thans in hechtenis, beschuldigd van ver duistering van staatsgelden. Het oorlogstooueel in Azië strekt zich uit van het fort Sint-Nicolaas tot den berg Arrarat en i het kustland den berg Arrarat, en dat van Massis. verandering is een gevolg van de door Perzie aangenomene houding en de door de Russen be haalde voordeelen. ’sGRAVENHAGE, 5 Januarij. Het heeft HH. MM. de koningin en de koningin-moe- der, als ook H. K. H. prinses Frederik der Nederlanden behaagd, ieder een geschenk als prijs in de loterij van vrouwelijke handwer ken enz., ten behoeve der armen te Middel burg, in te zenden. In de laatste dagen is er alhier een veel vuldig gebruik gemaakt van het rijden met ar- resleden. Men merkte daaronder vele schoons en prachtige sleden, fraaije en heerlijk ge tooide paarden op. Ook II. M. de koningin nam aan dit wintervermaak deel. Er bevin den zich des middags zeer vele wandelaren in het Voorhout, of in den omtrek daarvan, om getuigen van dat vermaak te zijn. Bij gelegenheid van het kersfeest, heeft de jeugdige prinses Maria, dochter van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, op het paleis ontvangen een groot aantal behoeftige kinde ren met hunne moeders, die aldaar eenen gerui- men tijd zijn verbleven en voor wie aldaar een smakelijke maaltijd was aangerigt, waaraan ook de prinses deel nam. Voorts werden er ver schillende kleedingstukken aan de kinderen ten geschenke gegeven. AMSTERDAM, 5 Januarij. De commissie van 24 Sept, heeft in de afgeloopene week haar eerste verslag ingediend aan den minister van justitie, dat is, de grondslagen voor eene toe komstige regterlijke organisatie. De minister Zal deafover nu in overleg treden met de com missie: en van de vraag, of men het daarover zal kunnen eens worden, zal het vermoedelijk afhangen, of de arbeid verder zal worden voortgezet. Welke de grondslagen der com missie zijn, is niet bekend en kan ook niet bekend zijn, omdat, als wij wel onderrigt zijn, men is overeengekomen, om die zorgvuldig ge heim te houden. Wij hebben echter reden, om te onderstellen, dat zij merkelijk afwij ken van die van het bekende verslag van 1848. UTRECHT, 4 Januarij. Wij vernemen met zekerheid, dat ons garnizoen in hel voor jaar eene aanzienlijke versterking zal onder- Het korps mineurs uit Arnhem zal hier bezetting komen, terwijl de kavalerie uit Maastricht, naar men er bij voegt, in Arnhem en Zutphen garnizoen zal gaan houden. DELFT, 4 Januarij. Alhier is onder den. naam Philodemus opgerigt eene vereeniging die zich ten doel stelt, oude, vervallene, onge zonde woningen der arbeidende klasse binnen deze stad te sloopen of te herstellen en door betere, voor de gezondheid ingerigte, te vervan gen, om die tegen eenen matigen huurprijs aan. den minder gegoeden arbeidzamen werkman te verhuren. De vereeniging bestaat uit aandeelen op naam van ƒ100, rentende 2'/ pet. De stortingen geschieden naar gelang der behoefte. Het is te wenschendat deze onderneming tot het zoo hoogst weldadige doelde bevorde ring van welvaart en zedelijkheid der arbeiders klasse ruime deelneming moge ondervinden, en de mingegoeden daardoor betere, gezonde en min kostbare woningen erlangen. VEENDAM, 2 Januarij. De collecte, alhier in de vorige week gehouden, ten voordeele 1 1,1 1 iOWliiiMlBW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1