EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. MEOWS- 1854. No. 4. ZATURDAG den 14 January. F J BINNEN- EN BUITENLAND. I COURANT. SNEEKER bisschop om hare zonen aan de Wurzberg te doen bespieg. wijsbegeerte en school te Groningen benoemd dr. W. J. A. Jonckbloet, thans hoogleeraar in die faculteit te Deventer. De ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode zegt, dat de minister van financiën is afgetreden we gens verschil van gevoelen met zijne ambtge- nooten van justitie en buitenlandscbe zaken, omtrent vermindering van lasten. De Bode zegt verder, dat, als de vrees voor oorlog mogt wijken, en onze toestand eene verminde ring van lasten mogt gedoogenhij de aan dacht vestigt op de intrekking der bepalingen van de wet op het personeel, betreffende de vrouwelijke dienstboden, de opheffing der pa- tentpligtigheid van eenige bedrijven, en het doen wegvallen uit de rei der accijnsen van dien op de bieren en azijnen. Wij vernemen, dat bij de regering het voornemen bestaat, de belasting op de deu ren en vensters af te schaffen, en die op de huurwaarde te verhoogen tot het bedrag, het welk door die afschaffing zou gemist worden. Het opruimen van deuren en vensters, waar door die belasting nog al aanmerkelijk moet verminderd worden, schijnt daartoe aanleiding te geven. Zoo men meent, moeten dienaan gaande reeds de noodige inlichtingen van de rijks-ontvangers gevraagd zijn. (N.N.B.) Uit eene particuliere doch goed onder- rigte zijde vernemen wij, dat er eene mon- ster-promotie bij het Nederlandsche leger zal plaats hebben, alsmede, dat de eerste luite nants y 100 tractement meer zullen bekomen. (Pr. Dr. Ct.) Uit Leyden meldt men, dat de erfgena men van mevrouw douairière Lewe tot Aduard aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar hebben aangeboden eene gift van drieduizend gulden, en aan bet mionehuis eene van vijfhon derd gulden. De overledene woonde in de laat ste jaren niet meer te Leyden, doch onderschei dene instellingen konden jaarlijks getuigen, dat zij de behoeftigen harer vroegere woonplaats niet vergeten had. Men schrijft uit Pijnacker, dd. 50 Dec.: Algemeen is men hier en in de omstreken ver ontwaardigd over het berigt, dat Engeltje v. d. Vlies werkelijk voedsel gebruikte. Men is zulks te meer, omdat men dit volstrekt niet van de vrome ziel verwachten kon. Toen den lijkschouwing den 25 December plaats had, heeft de persoon, bij wien Engel tje v. d. Vlies verpleegd werd, bekend, dat zij dagelijks thee, bouillon en melk gebruik te; daarvan is dadelijk eene akte opgemaakt. De Harl. Cour, meldt, dat aldaar op vrij dag jl. eene gemaskerde hardrijderij op schaat sen heeft plaats gehad, waaraan 40 jongelin gen, in keurige maskers, hebben deel geno men, en die aan Harlingens ingezetenen eenen zeer genoeglijken dag heeft verschaft. Na den afloop der rijderij, is men de stad met fakkel licht doorgetrokken en heeft men aan den heer burgemeester eene serenade gebragt. Men schrijft uit Grave, dd. 7 Januarij, aan het Handelsblad Nu en dan leest men dezer dagen in de nieuwsbladen van aanrandingen op den pu- blieken weg. Als een opmerkelijk feit, dat men die berigten niet altijd zonder voorbe houd kan aannemen, strekke het volgende staaltje, dat mij heden ter oore kwam: Eer gisteren vervoegde zich een boeren-arbeider uit de nabuurschap van Cuyk bij den veld wachter van het dorp, met groot misbaar, kla gende, dat hij, belast door het klooster van SNEEK, 15 Januarij. In het jaar 1835 zijn aan de stads waag alhier gewogen 49,309 14 en 5,162 '/g vaten boter, makende, met een gemid deld overwigt van 2 Nederl. ponden per */4 vat, 2,179,580 Ned. ponden, en 792,247 Ned. ponden kaas, zijnde alzoo 155,512 Ned. pon den boter minder en 218,521 Ned. ponden kaas meer dan in 1832. De hoogste prijs van de boter is geweest f 47, en de laagste y52. De hoogste prijs van de kaas is geweest y58, en de laagste y20. Bij besluit van 9 Jan. jl., heeft Z. M. tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren aan de booge- Uit Emden meldt men, aan de Groninger Courant, een vreësselijke moord, dezer dagen te Nesselröden, ambt Duderstadt, gepleegd. Een korporaal der kurassiers, aldaar ingekwar- tierd, had herhaaldelijk met twee andere per sonen in eene herberg kaart gespeeld en daarbij aanzienlijke verliezen geleden. Op zekeren avond verwijderde hij zich na de gewone speel- partij van de beide anderen, zeggende, dat hij oogenblikkelijk zou terug zijn, om hen alsdan naar huis te brengen. Hij keerde inderdaad bijna onmiddellijk terug, doch naauwelijks in de gelagkamer getreden, haalt hij twee pistolen te voorschijn, schiet een van zijn medespelers op de plaats dood en wondt met een tweede schot den ander in het been. Het schijnt, dat de moordenaar daarnaar zich zelf in den achter het huis zijnden put heeft gestort, althans heeft men hem levenloos daaruit opgehaaid. Men berekent, dat de gezamenlijke be volking van Londen, de voorsteden daaron der begrepen, thans nagenoeg 2,530,000 zie len bedraagt waarvan de bewoners der ar- men-gestichten bijna 100,000 uitmaken. Naar oud gebruik, zijn al deze armen, op denjong- sten Kersdag, weder ruim op pudding, ossen- vleesch, aardappelen, brood, porter, bier en thee met suiker onthaald, terwijl de kinderen bovendien China’s appelen en suikergebak ont vingen. In een der gestichten woog de pud ding duizend Engelsche ponden, en was ieders aandeel daarvan tusschen een half en een ge heel pond. Men meldt uit Parijs: De raad van ad ministratie van den noordelijken spoorweg heeft, op voorstel van zijnen voorzitter, den baron James van Rothschild, 200,000 bons, van 1 pond brood ieder, ter beschikking gesteld van de maires en de bureaux van liefdadig heid der steden, langs welke die weg en zijne zijtakken loopen, om gedurende de maanden Januarij, February, Maarten April onderdoe armen te worden verdeeld. Men wil, dat Frankrijk, in geval van nood, zijn leger binnen eene maand tot 1,500,000 man zou kunnen brengen. De magazijnen van kleediog en wapening zijn ruim genoeg voor zien voor eene soortgelijke vermeerdering van het effec tief des legers. Men verzekert, dat alle Russen in Frank rijk aanzegging hebben bekomen, om onver wijld naar Rusland terug te keeren. De Rus sische gezanten te Parijs en Londen hebben bevel, om, zoodra liet binnenzeilen dei’ veree- nigde vloten in de Zwarte zee eene officiële zaak zou zijn, Frankrijk en Engeland onmid dellijk te verlaten. De paus heeft bepaald, dat de leden van het H. collegie in hunne briefwisseling met den keizer der Franschen hem den titel van «geheiligde majesteit” moeten toekennen, in stede van den vroeger gebruikelijken van «al- lerchristelijkste majesteit,” wrelke is afgeschaft. Volgens den Times (in een’ brief uit Pa rijs) zou keizer Nicolaas dezer dagen gezegd hebben: «dat hij nooit een’ zijner generaals naar de conferentie van Weenen zal zenden om er zijne veroordeeling en zijne ontëering te onderteekenen.” AMSTERDAM, 9 Januarij. In de gisteren, gehouden avond-godsdienstoefeniugin do Oude kerk, werd de weleerw. heer G. J, Vin— ke, beroepen leeraar bij de Hervormde ge meente alhier, plegtig bevestigd door den wel eerw. heer E. B. Swalue, die deze voor de gemeente en haren nieuwen leeraar buitenge wone plegtigheid inwijdde door het houden eener rede, naar aanleiding van 2 Cor. V, vs, 14 (De liefde van Christus dringt ons). Bui tengewoon talrijk was de schare toehoorders, opgekomen om van deze bevestiging getuige te zijn. [Woensdag daaraanvolgende heeft de beves tigde zijn dienstwerk aanvaard met het hou den van eene welsprekende en indrukwekken de leerrede over 1 Joh. l,vs. 15; groot was ook toen de schare van toehoorders.] HAARLEM, 7 Januarij. In den nacht van 5 op 6 Januarij is alhier ter stede in 76jari- gen ouderdom overleden de heer P. J. Prinsen sedert eene reeks van jaren en tot aan zijnen dood directeur van de alhier gevestigde kweek- St. Agatha met het overbrengen van ruim f 100 naar Nijmegen, bij Cuyk door- drie forsche snaken was aangerand en beroofd. De klager vond evenvrëï in bedoelden veldwachter een vrij nieuwsgirig policiebeambte, die volstrekt zich de plaats van de berooving en aanran ding wilde hebben aangewezen. Nolens vo- lens bragt de klager hem daar, maar de lasti ge veldwachter betwijfelde toen de echtheid der klagte, daar de versch gevallene sneeuw geen spoor opleverde van eene rencontre van vier personen. Die schrandere opmerking had de aangerande niet in een’ veldwachter verouder steld, en nog minder de treffende boetpredi katie, die deze tot hem hield. Kortom, een en ander had ten gevolge, dat de aangerande beleed, dat zijne aanranding slechts verdicht was en bij de som, die hem was toevertrouwd, in zijne woning had geborgen. Dit bleek waar heid te zijn, en is de man gearresteerd, om zijn feit te ’s Bosch te verantwoorden. De Tijd en de Kath. Ned. Stemmen be vatten eene allocutie des pausen, den 17 Dec. gehouden. Z. H. gewaagt daarin breedvoerig van de moeite, welke hij en zijne voorgangers hebben in het werk gesteld, om de leden der Grieksche kerk weder voor die van Rome te winnen. Hij heeft daarom in Transylvanié de eeredienst naar de Grieksche wijze inge- rigt, en twee bisschopszetels voor dat land ingesteld. Z. H. roemt zeer den keizer van Oostenrijk, die hem in deze zaak beloofd heeft met ijver te zullen bijstaan, en alles te zullen aanwenden, om het grondgebied des geloofs te helpen uitbreiden. Met smart herinnert de paus aan de geschil len in Baden; intusschen prijst hij den aarts bisschop van Freiburg uitermate, en vermaant hem, om geenen moed te verliezen; vervol gens herinnert hij aan eenige weerspannig heid in Oost-Indië; aan de hardheid waarme de de keizer van Haïti den nuntius heeft be jegend; aan Sardinië, waar de kerkelijke za ken, door toedoen van dat gouvernementzoo zeer geschokt zijn. Op verlangen van dat gou vernement, heeft Z. H. zich bereidwillig ge toond, om, ter gemoetkoming aan de nooddruft der armen, de feestdagen te verminderen. Z. H. verzekert verder, zijne zachtmoedigheid en deelneming, ten opzigte van dit laatste rijk vooral, tot het uiterste te hebben gedreven. Ten' aanzien van het Badensch kerkelijk geschil, heeft keizer Frans Jozef, tijdens zijn verblijf te München, verklaard, dat hij wel is waar wenscht, dat de Badensche regering der geestelijkheid meer concessiën doe, doch alle openbaar verzet der geestelijkheid tegen het staatsgezag hoogelijk af keurt (verdammt). De Tijd berigt, dat van de gelden, die de R. Katholieken hier te lande hadden bij eengebragtom pater Newman te helpen in het dekken der onkosten van zijn regtegediug tegen den heer Achilli y890 overbleven. De Tijd heeft den pater gevraagdof men die som mogt toezenden aan den aartsbisschop van Frei burg, die, gelijk men weet, in verzet is tegen de Badensche regering. Dit denkbeeld is met blijdschap ingewilligd. De Hollandsche gel den gaan dus naar Freiburg. Men zou mogen vragen of in deze benarde tijden de armen bij de R. K. gemeente niet meer regt zouden gehad hebben op deze bij- eengebragte gelden dan een weerspannige kerk voogd. De nood is immers ook bij de R. K. armen alhier groot? (Utr. Cour.) Men verzekert, dat de afgezette ambtman Wedekind van Stühlingen een der twee staatsbeambten, die geweigerd heeft, de oproe rige geestelijken voor de regtbanken te dagen door den aartsbisschop tot zijnen geheimschrij ver is aangesteld. De hertogin van Orleans heeft afgezien van het voornemen, om Katholieke universiteit van studeren. Naar uit Stutgart, dd. 2 dezer, wordt gemeld, is tusschen de Wurtembergsche rege ring en de bisschoppelijke curie eene schik king tot stand gekomen, waardoor aan de tot nu toe bestaan hebbende verschillen, langs den weg van gemeenschappelijk overleg, door we der zijdsche commissarisseneen einde is gemaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1