NIEUWS- EN ABVEIlTENTfE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET AIHIONDISSEIENT SMK. Sm 1854. No. 5. WOENSDAG den 18 January. e Jaargang. W. II. BÉK P TB 1 ZBGELE* SHEERER BINNEN- EN BUITENLAND. vernemenL ontvangen had de verdubbelde zullen in janus, die terugtrekken, de eerste het hof dat land 1 -- courInt. dat geen vermoeden van anti-Katholieke nei gingen of praktijken zal kunnen verwekken, op straffe van acht dagen gevangenis. Dit meesterstuk van ongerijmde en barbaar- sche dwingelandij waarbij het niet slechts aankomt op het straften van neigingen maar van het vermoeden van neigingen is gedag- teekend den 22 September en uitgevaardigd door den gedelegeerde in de wijk van Santa- Maria-Novelle te Florence. {Waakz.} Gedurende de met 5 Déc. jl. geëindigde 14 maanden, zijn in Groot-Brittanje inge klaard 1577 Nederlandsche schepen, (227 meer dan gedurende de 11 maanden van 1852) me tende 161,826 tonnen. Gedurende datzelfde tijdvak zijn van daar uitgeklaard 1462 Neder- land.che schepen, metende 270,141 tonnen. De Engelsche oppositie-bladen beweren dat prins Albert in de regeringszaken tusschen beide zal komen. Zoo iets zou wel eens een’ ommekeer in de Engelsche politiek kunnen te weeg brengen. De Morning zelfs, dat deze kwestie reed; van 1 bragt. Advertiser zegt reeds bij de opening het parlement ter sprake zal worden ge- Volgens berigten in den Times, uit Kon- stantinopel van het laatst der vorige maand, is aan de 1 urksche legerhoofden in Europa en Azië bevel gezonden, den oorlog met de meest- mogelijke energie voort te zetten. De Turken de rigting van den muur van Tra- van Czernawode tot Koetendji loopt, voor het geval, dat generaal Lü- ders den overtogt van den Donna bij Matschin mogt forceren. De muur is duchtig versterkt. Waarschijnlijk is Baltschik, noordwaarts van N arna, het eerste punt, dat de vereenigde vloot zal aandoen. Vorst Menchikoff maakte te Odessa toebereidselen tot de ontvangst van den grootvorst Konstautijn. Aan een geacht Weener blad, de Llogd is uit St. Petersburg gemeld, dat keizer Nïco- laas niet gezind is, in een verbond met Perzie, legen Turkije, te treden. In een berigt uit Konstantinopel van den 25 December (het welk de Londensche Times door behulp van den telegraaf ontvangen heeft,) leest men, dat het aan den Engelschen zaakgelastigde bij het van Perzie gelukt is, het geschil tusschen -1 en Engeland te vereffenen, en dat de Turksche zaakgelastigde te Teheran, na de verklaringen, die hij van het Perzische gou vernement ontvangen had, niet noodig achtte, de diplomatieke betrekking mét den Schach af SNEEK, 17 Januarij. Sedert onze laatste opgave van den 10 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 20 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 2007. H. M. de koningin heeft aan de Protes- tantsche Koreas te Roermond, een kostbaar geschenk doen toekomen als eerste prijs voor de verloting, uit de opbrengst van welke de kosten moeten bestreden worden, om aan de Protest, werklieden en behoeftigen het brood van 5 Ned. ponden a 40 cents te kunnen ver krijgbaar stellen. Maandelijks zijn 525 zulke brooden noodig. De tegenwoordige minister van binnen- landsche zaken acht, in strijd met het gevoe len van zijnen voorganger, de gemeentebestu ren verpligtom de kosten van vestiging en onderhoud van ter zake van bedelarij of land looping veroordeelde personen in de bedelaars gestichten te voldoen. De minister grondt die verpligting op koninklijke besluiten, die vol gens het 5de der additionele artikelen van de grondwet van voortdurende kracht worden geoordeeld, totdat zij door andere wettelijke bepalingen waartoe bereids een ontwerp aan de tweede kamer der staten-generaal is aan geboden, zullen zijn vervangen. Wij twijfe len, of vele gemeente-raden dat gevoelen zul len aankleven, te meer, omdat bij niet wei nigen geene gelden tot dat einde op de ge meen te-begrooting zijn beschikbaar gesteld. {Grondwet.} Men wil met zekerheid welen zegt het Handelsblad, dat de heer mr. G. Schimmel- penninck Jr. raadsheer in het provinciaal ge- regtshof van Noord-Holland, is of zal worden benoemd tot burgemeester van Amsterdam. De algemeene synodale commissie der Ne derlandsche Hervormde kerk heeft, in hare jongste najaarsvergadering, als door de synode daartoe bepaaldelijk gemagtigd, een’ brief van opwekking tot de meest waardige viering van den Goeden Vrijdag” gearresteerd, die eerst daags aan de kerkeraden zal worden uitge vaardigd, en reeds door de Kerkel. Cour, wordt medegedeeld. Bij den kerkeraad der Nederd. Hervorm de gemeente te ’s Gravenhage is ingediend een door 125 personen onderteekend adres, hou dende bezwaren tegen de wijze, waarop door sommige predikanten het Evangelie wordt ver kondigd. {Ts Gr. Nb.} In eene buitengewone vergadering der staten van Overijssel is tot lid van kamer der staten-generaal gekozen mr. Cost Jordens, te Deventer. De zaak, betreffende te Maashees gepleeg- den manslag, heeft zich, volgens het Handels blad, aldus toegedragen: De ambtenaar der belastingen Rbevond zich in eene pu blieke herberg te dier plaats, alwaar hij in twist kwam met den landbouwer Willem Jans sen; die twist al hooger en booger loopende, geraakte Rin eene zoodanige opge wondenheid, dat bij zijne pistool trok en Jans sen d bout portant doodschoot. Door den heer kantonregler van Hiem, bijgestaan door den brigade-kommandant der marechaussee Lange- raap, werd een voorloopig onderzoek inge steld en Rin verzekerde bewaring ge nomen. In de zaak van den bakker Lippi wiens gevangenneming wij in no. 80 en 84 van de Waakzaamheid (jaarg. 1855) vermeld hebben is het volgende vreemdsoortige von nis uitgesproken. Natale Lippi is veroordeeld tot drie maanden kerkerstraf, op grond, dat hij bijeenkomsten gehouden heeftwelke ver dacht konden zijn van praktijken strijdig met de godsdienst van den staat. Daarenbo ven is hem bevolen geene de minste betrek king {il minima contatto} te onderhouden, ge durende den tijd van een jaar, met Alexan der BariliLucien en Pietro Ciari op straffe van drie tot acht maanden gevangenis en ver- pieuwing van gelijk verbod. De vrouw van Lippi en zijne dochter Cesira hebben ieder voor zich de uitdrukkelijke aanbeveling ont vangen om een geregeld gedrag te houden vincie Zuid-Holland, omtrent de afschaffing der kermissen, reeds aanvankelijk tot die af schaffing besloten is door de gemeenteraden van Benthuyzen, Hekendorp, Hoog Blokland, Hoogemade, Krimpen aan de Lek, Leerbroek, Ooltgensplaat, Overschie, Rozenburg Veur en Langeruike Weide; terwijl in den loop van hel jaar 1855 de kermis bereids afgeschaft was in de gemeenten Oud-Alblas, Bleiswijk, Gou- .driaan, ’s Gravesande, de Lier, Maasland, Moer-Capelle, Monster, Noordwijkerhout, Naaldwijk, Vier Polders, Wateringe en Wou- brugge. Men verneemt, dat te Leyden door on derscheidene neringdoenden een rekwest aan den gemeenteraad is of zal worden ingediend, houdende bezwaren tegen de afschaffing der kermis, welk onderwerp aanstaanden dingsdag in den raad zal worden behandeld. AMSTERDAM, 15 Januarij. Men leest thans in de Staats-Courant Bij besluit van heden (12 dezer) heeft de koning: 1) op zijn verzoek eervol ontslagen als minister voor de zaken van de Hervormde en andere eerediensten den heer E. C. U. van Doorn als zoodanig tijdelijk benoemd bij be sluit van den 5 dezer, no. 79; 2) tot minis ter voor de zaken van de Hervormde en an dere eerediensten benoemd den staatsraad in buitengewone dienst, jhr. mr. A. G. A. rid der van Rappard, thans directeur van het kabinet des konings; respective!ijk met ingang van den 20 der loopende maand. Bij een ander besluit van den 12 dezer heeft hel Zijne Majesteit behaagd, mede met ingang van den 20 dezer, tot lid van den raad van state te benoemen den heer E. C. U. van Doorn thans lijdelijk minister voor de zaken van de Hervormde en andere eerediensten. Bij koninklijk besluit is benoemd tot di recteur van het kabinet des konings, de heer jhr. mr. F. L. W. de Koek, thans secretaris bij het kabinet des konings. Naar luid van officiële berigten, betref fende den toestand der rivieren was eergiste ren avond voor Arnhem de rivier weder digt, het water vallende en de overtogt hersteld. De Waal zal gisteren ochtend over hare ge- heele lengte weder vast. Voor Dordrecht was het ijs, in het midden der rivier, afge nomen tot de dikte van 10 duim. De rivier werd nog met ijsschouwen gepasseerd. De staat der rivieren en dijken was gunstig. ROTTERDAM, 11 Januarij. Hedenavond, omstreeks half tien uur had alhier het vol gend treurig voorval plaats. Een man van circa SOjarigen leeftijd (men zeide, dat hij niet wel bij het hoofd was), die door een’ agent van policie begeleid w'erd om hem voor al ook Legen het naloopen en uitjouwen door de hem volgende jongens te beveiligen rukte zich op de Delftsche vaart, nabij de Zonne- bloemsteeg gekomen eensklaps van. zijnen ge leider los en trachtte dezen over het ijs te ontkomen, doch viel in eene bijt; de onge lukkige schoot terstond onder het ijs en alle pogingen, om hem terug te vinden, waren vruchteloos. Naar men zegt, was hij te Delfts haven woonachtig en vader van een huis gezin. ZALT-BOMMEL, 15 Januarij. Het ijs in de rivier de Waal heeft zich heden namiddag ten 1 uur een weinig verzet en is daarna weder vast gaan zitten; het water blijft wassende, teekenende het heden namiddag 1 Ned. el 70 duimen boven 0 aan de peilschaal. GRONINGEN, 11 Januarij. Bij inschrij ving is er ten behoeve der diaconie der Her vormde gemeente alhier, bij welke sedert ee- nigen tijd een te kort van ƒ11,000 bestond, de som van 6120,75 ingezameld. Reeds vroe ger is door de stads-regering tot hetzelfde ein de tegemoetkoming van plus minus ƒ1000 ge schonken, zoodat de hooge nood voor het oo- genblik geweken is. BERGEN OP ZOOM, 12 Januarij. Het is ons een genoegen te kunnen berigten, dat de scheepvaart op de Schelde hersteld is, voor zooverre de vaart op Zeeland betreft. Alge meen verlangt men hierdat ook de gemeen schap tusschen deze plaats en Belgie spoedig weder zal kunnen worden doorgezet, daar er te breken. LEEUWARDEN, 12 Januarij. Heden na middag omstreeks 4 ure zijn uit het huis van opsluiting en tuchtiging alhier vier gevange nen door middel van doorbraak in den muur ontvlugt, na zich door middel van een touw, dat zij zich hadden weten te verschaffen, van de derde verdieping te hebben nederzak- ken, waarop drie hunner langs het ijs over de gracht en het veld hunne vlugt voortzet ten. De vierde, zeer bekend onder den naam van «roode Kobus,” is in de nabijbeid van het buis terstond weder gevat. vDe andere drie, waaronder zekere Boers, die zich door wanda den en ontvlugting bij vroegere opsluiting be rucht had gemaakt en van eene 52jarige tucht nog geene twee jaren doorgëbragt heeft, zijn bij het naburige dorp Huizen achterhaald en na eenige worsteling, waardoor voornoemde Boers, die met een mes gewapend was, drie wonden bekomen heeft, gevat. Ten 7 ure zijn zij onder veilig geleide naar het tuchthuis le- ruggebragt. De andere medegevangenen der- zelfde zaal waren, zegt men, gereed, om hun voorbeeld te volgen, zoo zij niet intijds daar in verhinderd waren, doordien een beambte van den arbeid in het huis den schildwacht, die aan het andere einde van den muur liep, opmerkzaam maakte. Gelukkig, dat de boos wichten niet verder in hun voornemen geslaagd zijn hetgeen welligt zon hebben plaats gehall, indien zij de duisternis hadden kunnen te baat nemen, hetgeen hun echter niet doenlijk scheen te zijn, dewijl ten 5 ure de verdubbelde pos ten worden uitgezet. ’s GRAVENHAGE, 15 Januarij, Men ver neemt, dat, ten gevolge der circulaire van den staatsraad, commissaris des konings in de pro-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1