NIEUWS- EN ADVEUTENTIE-CLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I No. 6. ZATURDAG den 21 January. aargang* VERGADERING VAN DEN GE1IEENTE-KAAD VIN SNEEK ZATERDAG DEN SI JANUA1UJ 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. I - SNEEKER fa- BINNEN- EN BUITENLAND. Men gen. ren liet i eener aanspraak in om betaling van fF Ijl' I -yzn.i.U COURANT. ker, gemaakt zijnde, werden oude ponden paling in Snoeken worden gevangen, meer nog rijders bezocht, schaatsen, langs den Amstel Ouderkerk en Weesp. ZIERIKZEE, 14 Januarij. Heden zijn al hier in het Hervormd diaconie-armengesticht ter verpleging opgenomen elf Maleische matro zen en twee Maleische vrouwensedert eenige dagen te Brouwershaven verpleegd geweest, en afkomstig van hezt bij Renesse gestrande schip Hendrik. Door de strenge vorst zijn de han den en voeten van twee matrozen bevroren hetgeen misschien voor een van hen doodelijke gevolgen zal hebben. De vrouwen zijn slechts 15 en 16 jaren oud. Een uit Indië gerepa- triëerd soldaat, de Maleische taal magtig, strekt tot tolkom deze ongelukkigen te verstaan, GRONINGEN, 14 Januarij. Te dezer stede circuleert een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, waarin, in verband met de duurte der levensmiddelen en het in het bui tenland steeds meer en meer onttrekken van akkers aan den verbouw van levensbehoeften en toewijden aan tabak- en suikerteelt, de na- deelen worden aangewezen, voortvloeiende uit het jaarlijksch verbruik van 867,391 mudden koren door de branders van sterke dranken in Nederland. Adressanten verzoeken aan het slot van het adres dat de vergadering maatregelen Men berekent het verlies, hierdoor aan de tol- kas veroorzaakt, op ten minste 100,000 daal ders. De expediteur Ganzewinkel, door wien dit bedrog voornamelijk is gepleegd en die naar Parijs is gevlugt, zal aan Pruissen uitgeleverd worden. De Pr. Zeil, logenstraft het berigt eener zamenzweriug in Posen, en zegt, dat slechts twee personen zijn gearresteerd, die in bet bezit waren van mazzinische loten en re volutionaire proclamatien. Nader verneemt men, dat de heer von Use dom, Pruissisch gezant te Rome, binnen kort derwaarts zal terugkeeren, met instruction ter zake van de kerkelijke geschillen in het groot hertogdom Posen. Het baart niet weinig opzien, dat aan een Oosteurijksch priester, die door den aarts bisschop van Freiburg tot plaatsvervangend pastoor in Baden was aangesteld, en die we gens het aflezen van den herderlijken brief tot eene aanmerkelijke boete was veroordeeld, door den Oostenrijkschen gezant namens zijne regering de vereischte som werd ter hand ge steld, om haar te voldoen. Uit Rome schrijft men, dat de kardinaal goed aldaar zoude blij- ruime woning voor voogd over de Wiseman welligt voor ven. Voorloopig is eene ruime woning voor hem in het paleis Gaetani Caserti gehuurd. De kardinaal Wiseman heeft op dit oogenblik veel te verhandelen met zijnen collega, den kardinaal della Genga, voornamelijk over de kwestie, hoe de in Engeland weder ingevoerde bisschoppelijke hiërarchie te bevestigen en te versterken is. De in de jongste dagen zoo vaak bespro ken ontruiming van den Kerkelijken Staat zal, volgens het officiëele dagblad van Milaan, vooreerst niet volgen genoemd blad voegt er zelfs bijdat bij eene uitbarsting van oorlog wegens de Oostersche kwestie, die troepen zullen worden versterkt. Volgens de N. Pr. Z. heeft de paus, bij gelegenheid van het gehoor, dat hij aan prins Frederik Willem van Pruissen verleende, ver klaard: «zeer verheugd te zijn, den neef te ontvangen van den koning, die door zijne ge voelens van regtvaardigheid onder de vorsten uitmunt, ook ten opzigte der Katholieke kerk.” Eindelijk geeft het Fransohe regeringsblad de officiële tijding, dat de vereenigde Fransch- Engelsche vloot, onder de admiraals Hamelin en Dundas, den 5 Januarij de Zwarte Zee zijn binnengezeild. Wij weten nog niet, of het gerucht bewaarheid is, dat de Russische gezan ten te Parijs en Londen op die officiële mede- deeling slechts wachtten, om hunne posten te verlaten. Mogt dit werkelijk gebeurd en zij uit Parijs en Londen vertrokken zijn, dan zal dit voorzeker eenen diepen indruk makenterwijl bet tevens min of meer den inhoud van het antwoord van keizer Nicolaas kan doen voor spellen. Het binnenzeilen der vloot-zal bijna zeker den loop der onderhandelin^en storen. De kabinetten van Frankrijk en Engeland hebben deze stoornis waarschijnlijk wfel overwogen doch uit het door hen genomen besluit schijnt men te moeten opmaken, dat zij1 meer verwach ten van deze «handelende” medewerking, aan de porte verleend, dan van het onaangename eener schorsing der onderhandelingen. Zeer teregt rijst echter dan de. vraag: wat wordt er dan van de Weener conferentie, van hare verrigtingen en van hare protocollen (Anist. Cour.} Door Pruissen en Oostenrijk zijn ophel deringen gevraagd, betrekkelijk het binnen- loopen der gecombineerde vloot in de Zwarte zee. Engeland heeft te Sebastopol aanzegging gedaan, dat het binnenzeilen der vloot in de Zwarte Zee is geschied, om het Turksche grondgebied en de Turksche vlag te bescher men, zullende daarbij de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland gehandhaafd blijven. Het antwoord van keizer Nicojaas op de jongste Weener voorstellen, is nog niet ont vangen en wordt eerst de volgende week verwacht. Te Weenen liep eergisteren ech ter reeds het gerucht, dat dit antwoord ont kennend zou zijn. SNEEK, 18 Januarij. Van wege het de partement van financiën is een overzigt mede gedeeld van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de 12 maanden van 1855, in vergelijking gebragt met hunne op brengst over de 12 maanden van 1852. Uit dat overzigt blijkt, dat de middelen, welke voor 1855 geraamd waren opƒ54,458,597,421, hebben opgeleverd f 57,058,021,40^. In 1852 heeft de opbrengst 56,129,572,25| bedragen; weshalve de middelen in 1855 ƒ928,449,17 meer hebben opgeleverd dan in 1852. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is rondgezonden het ontwerp van wet, tot vaststelling van bet reglement op het beleid der regering van Neérl.-Indië. De kamer van koophandel en fabrijken te ’s Hage heeft in een adres aan Z. M. den koning verzocht, dat van de zijde der regering vroegtijdig maatregelen worden genomen en ter kennis van het publiek gebragt, dat de Nederlandsche industrieel er geen oogenblik aan kunne twijfelen, of hij zal op de Parijsche wereld-tentoonstelling, wat de ondersteuning zijner regering betreft, volkomen kunnen me dedingen met de meest bevoorregte en magtig- ste natiën. De kamer van koophandel had, alvorens haar adres in te dienen, de overige kamers van koophandel des rijks over haar voornemen geraadpleegd en bijna allen hebben verklaard, hare volkomene goedkeuring en ondersteuning daaraan te schenken. Men verneemt, dat, ten gevolge de duurte der levensmiddelen, de soldij der militairen, beneden den rang van korporaal, met 2'/, ct. daags is verhoogd, te rekenen van 1 Jan. jl. Men verneemt, dat de gevoelens der leden van den gemeente-raad in de residentie, over het behoud of de afschaffing der kermis aldaar zeer uiteenloopen zoodat het te verwachten is, dat eerlang, even als in andere plaatsen, be langrijke discussiën over dat vraagstuk in den gemeenteraad aldaar zullen worden gehouden. De Courier de la Meuse meldt, dat alle hinderpalen, welke de aanleg van eenen ijzeren spoorweg van Middelburg'naar Venlo in den weg stonden, thans zijn weggeruimd, en dat alzoo met de aanstaande lente de werkzaam heden eenen aanvang kunnen nemen. De borg- togt van ƒ500,000 is door de maatschappij Dubois-Nihoul gestort. Tengevolge van dien is men reeds druk bezig aan het plannen ma ken, om dezen spoorweg tot Maastricht door te laten gaan. In de laatste tijden werden in Keulen groote partijen ruwe zijde binnen gesmokkeld. Volgens officiële bronnen trekt Zwitser land jaarlijks uit vreemde staten aap graan en meel ten bedrage van 40 mill. fr.aan wijn voor 6 mill. fr.aan brandewijn voor 5,900,000 fr.aan koffij voor 7,250,000 fr. en aan suiker voor 8,850,000 fr. De inkomende regten voor deze artikelen bedragen jaarlijks ongeveer 2'/, mill, fr., zijnde bijna de helft van de geheele bruto-ontvangst der tollen. De New-Yorksche Herdld berigt, dat eene onderwijzeres te Norfolk door de jury tot eenen piaster geldboete en zes maanden ge vangenisstraf is veroordeeld, als hebbende aan kleurlingen onderwijs in het lezen en schrij ven gegeven, in strijd met de wetten van den staat Virginia. Men heeft berigten uit Batavia, d.d. 23 November. De gouverneur-generaal van Neër- lands-Indië heeft op woensdag den 9 Novem ber weder aanvaard het dagelijksch bestuur* van zaken, waarmede gedurende de ongesteld heid van Z. Exc. belast was de staatsraad in buitengewone dienst, waarnemend vice-presi dent van den raad van Indië, J. P. C. Ruloffs. sGRAVENHAGE 16 Januarij. De gemag- tigde van H. K- H, prinses Marianne, alhier, doet heden, uit naam van die vorstin, aan de armen eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen. Honderde behoeftigen bevinden zich voor zijne woning tot ontvangst dier mil de gift, die op nieuw het bewijs levert, dat de prinses, hoezeer zij zich verre buiten het vaderland bevindt, de armen der residentie niet vergeet. AMSTERDAM, 16 Januarij, Men ver neemt, dat de directie van het museum te’ Hamburg van onzen verdienstelijken zeeschil der en stadgenoot, den beer A. Pleysier, voor eene niet onaanzienlijke som twee schilderijen, heeft aangekocht, voorstellende een gezigt agn de kust van Normandië en eene ondergaand^ zon aan het IJ ie Apisterdam. AMSTERDAM, 17 Januarij. Van regerings wege zijn gisteren aan de kamers van koop handel en fabrijken te Amsterdam, ook ter mededeeling aan de kamers van Rotterdam en Dordrecht, verzonden, negentien berigten en opgaven, bijeenverzameld gedurende de reis van Zr. Ms. korvet Sumatra, van de Kaap de Goede Hoop over Australië naar Java. ALKMAAR, 15 Januarij. Naar men ver neemt, zal hier een gesticht worden opgerigt tot de opsluiting van jeugdige veroordeelden zoo als dit te Rotterdam bestaat, en zal tot dat einde de concertzaal bij bet huis van ar rest worden aangetrokken. ABCOUDE, 16 Januarij. Hoe vischrijk het Abcoudermeer is, bleek dezer dagen in het oog vallend. Eene opening in het ijs, bij den dui- meer dan 250 een oogenblik gevan- er in menigte aan fleu- Gisteren, bij dooi wéér, was door meer dan 150 schaatsen- Men kwam aldaar nog op en het Gein van Besluit van H. H. gedeputeerde staten, be trekkelijk het beurtveer naar Dockum. Idem, houdende verdaging van de begroo- ting voor 1854. Idem tot het uitbetalen van sommige posten op die begroeiing voor het geheel. Idem tot heffing van eenen personeelen om slag. Proces-verbaal van verificatie der gemeen- te-kas. Verordening op de verlotingen. Adres van W. R. van Haga, betrekkelijk eene waterlossing. Aanbevelingslijst voor eenen stads algemeene armen. Rekening van het Israëlitisch armbestuur over 1855. Idem van de kamer van koophandel en brij ken. Betrekkelijk het doen regten tegen I. C. C. Erbé, ƒ1501. Missive omtrent de daarstelling eener be waarschool voor minvermogenden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1