NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAR VOOR DE STAD EN DET AIDiONDISSEBENT SNEER. 1854. No. 7. WOENSDAG den 25 January. ,9de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. I ingezonden stuk in de De ariikel 114 Code Pénal kunnen zijn. verdere behandeling I vreesselijk gebeten. Dien ten gevol- 1 en burgemeester de ge en veeartsen byeenge- ons laatste berigt nog boven Sprokkelen burg, een half uur bo de stad, lot aan Winsen, twee en een uur daar beneden, vast zat, is verschei- een om- toen weder drie kanon van het ijs aa nkondigden aan het Van dien tijd af is het blank en ver- Langs de boorden zitten nog groote zoo- ijs, welke zich allengs loslaten en eenig van af Mook iot er geen ijs meer en het water binnen die stad en hare omstreken niet veilig op straten of wegen begeven kon. werden, den 26sten December, binnen den tijd van anderhalf uur, niet minder dan 19 mensehen door denzelfden dollen hond aange vallen en 1 ge hebben de landraad zamenlijke geneesheeren 1 waar de czaar zich het openbaar vertoont, ontvangt zij hem aan razernij grenst; ieder van vrede spreekt, wordt als een verra- uitgescholden. De eenige minister, die van eene vredelievende staat- Volgens personen, die in de gelegenheid zijn, den czaar van nabij gade te slaan, be vindt hij zich in eenen toestand van gods dienstige overspanning en beschouwt zich zel- ven als het uitverkoren werktuig in Gods hand tot het verdrijven van de Turken uit Europa, het betreurende, dat hij zoo vele ja- ren heeft laten voorbij gaan,, zonder zijne roeping te vervullen. De bevolking van St. Petersburg verkeert in eenen staat van fanatieke opgewondenheid; overal in 1 met geestdriftdie die der ten voordeele kunde moet spreken, is de graaf v. Nesselro de, wiens invloed daardoor geheel verloren is gegaan. Graaf Orloff, ’s keizers boezem vriend, dringt daarentegen op den oorlog aan. LEEUWARDEN, 17 Januarij. Men ver neemt, dat in het laatst der vorige maand, door een drietal handelaren in Harlingen, ee ne nieuwe concessie is aangevraagd, tot het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg door de roepen en over de beste middelen geraadpleegd, om een einde aan deze onveiligheid te maken. De uitslag is geweest, dat het aanleggen van muilkorven het langer vastleggen en andere gewone middelenonder de bestaande omstan digheden ontoereikend geacht zijn en er niets anders overbleef, dan op alle plaatsen waar de ziekte zich in het laatste jaar vertoond bad, alle honden gezamenlyk te dioden. Diensvolgens is het besluit genomen de koninklijke regering verlof tot het uitvoeren van dezen wel harden maar voor de veiligheid noodzakelijken maatregel te vragen, en inmiddels alle honden aan deu ketting te leggen en gedurende den lijd van zes maanden het losloopen te verbieden. Pruissen zal gedurende de eerstvolgende 10 jaren 94 oorlogsschepen doen bouwen; dit zal eene uitgaaf van 14 millioen eisebendaar bij zullen nog komen 7 millioen voor marine- etablissemenlen. Later zullen jaarlijks 2 mil lioen voor de marine beschikbaar worden ge steld. De Divan heeft, volgens la Patrie, be sloten Konstantinopel aan de landzijde te ver sterken. Reeds heeft eene commissie, bestaan de uit officieren van het leger der porte en Engelsche officieren, eenen aanvanggemaakt met het opnemen van het terrein. Wat betreft de mededeeling aan Rusland, dat de vloten in de Zwarte Zee zouden ver schijnen, verneemt men, dat den 16 Jan. een koerier van Petersburg te Weenen is aange komen,met dépêches, waaruit blijkt, dat dit bin— nenzeilen te Petersburg niet als een easus belli maar alleen beschouwd is als een feit, dat waar schijnlijk kan aanleiding geven tot conflicten, en derhalve eene oorlogsverklaring kan ten ge volge hebben. In de nota door den koerier me- degebragt, wenscht de Russische regering ove rigens aan te toonen, dat de bezetting der Do- nau-vorstendommen door de Russen niet is ge lijk te stellen met die der Zwarte Zee door de vereenigde vloten. De vorstendommen, zoo luidt de nota,-zijn bezet geworden omdat in breuk was gemaakt op de regten van Rusland terwijl Frankrijk noch Engeland zich te be klagen hebben over eene dergelijke inbreuk van den kant des Russischen bewinds. In de 'Morning Cronicle vindt men een telegrafisch berigt uit Weenen, mededeelende, dat aldaar van handelshuizen te Odessa brie ven waren ontvangen, inhoudende, dat ten ge volge van het verschijnen van de Fransch-En- gelsche vloot in de Zwarte Zee, het waar schijnlijk te verwachten is, dat Rusland zijne havens voor de Fransche en Engelsche koop vaardijschepen zal sluiten. De Weener Presse zegt het volgende: «In onze hoogste en best onderrigte kringen is men overtuigd, dat de keizer van Rusland besloten heeft, den oorlog te voeren en de te Konstantinopel reeds aangenomene voorstellen verwerpen. Men voegt er bij, dat de heer Meyendorff, de Russische gezaut, ten dien aan zien zich heeft uitgelaten op eene wijze, die niet den minsten twijfel en dus ook niet de minste hoop overliet.” den appellant geschreven boekje: Roomsche poppenkast, rarekiek enz., geacht strijdig met de goede zeden en den beklaagde dien ten gevolge veroordeeld tot zes maanden eenzame opslui ting, ƒ230 boete en de kosten.. Het vonnis van den eersten is dus, met wijziging van eenige motieven, bevestigd. - verneemt, dat het provinciaal ge- regts; k.van Overijssel, bij arrest van den 14 Jan. ji., heeft verleend regtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon, tegen den burge meester en twee leden van den raad der ge meente Tubbergen, ter zake der onregelmatig heden, door hen begaan, als leden van het bureau van stemopneming, ter gelegenheid der verkiezingen van den 10 en 17 Mei 1855. Het voormelde geregtshof heeft in dezen zin be slist, op appèl, ingesteld door den officier van justitie bij de regtbank te Almelo, welke laat ste, bij gemotiveerd vonnis, verklaard had, dat er geene termen bestonden deze zaak te ver volgenhet hof heeft verstaan, dat, in dezen, -- -1 van toepassing zoude Wij kunnen dus eerlang de t van dit gewigtig regtsee- ding te gemoet zien. Op het alom bekende Ellertsveldtegen het Veen van Noordsleen en Odoorn (Drenthe), heeft men den 17 dezer den grondslag gelegd voor een toekomstig dorp, dat Schoonoord zal genaamd worden. Men leest in een ingezonden stuk in de Mmsterdamsche Courant «Wie zich wil overtuigen, dat de wet op de openbare kleederdragt der geestelijken met veel zachtmoedigheid wordt toegepast, begeve zich naar Mook, Cuyk en omstreken. Bij zijne om wandelingen aldaar, zal hij binnen korten tijd menig predikheer, bedelmonnik en geestelijke zuster in ordesgewaad ontmoeten.” Neuenburg, Hauri, is door van zijne betrek- herderlijken brief SNEEK, 24 Januarij. Sedert onze laatste opgave van den 17 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 26 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijke getal thans bedraagt 2035. Dezer dagen is te Leeuwarden eene bij - eenkomst van burgerlijke ambtenaren gehou den, ten einde le spreken over het aanwen den eener poging bij de regering, om de be staande wettelijke bepalingen op de pensioe nen in dier voege ie doen wijzigen, dat ook aan de weduwen en weezen van overleden ambtenaren het genot van pensioen worde ver zekerd. Er is besloten, een daartoe strekkend adres aan Z. M. den koning en aan den mi nister van financiën op te zenden. In de Arnhemsche Courant leest men het volgende Uit eene goede bron verneemt men, dat bij het nieuwe ontwerp van regterlijke organisatie, ter besparing van geregtskoslen in burgerlijke zaken, de afschaffing van hel ministerie der procureurs zal worden voorges’eld. Het bestuur der academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rot terdam, heeft besloten, in de maanden Junij en Julij ek., eene tentoonstelling te openen van kunstwerken, schilder-, teeken-, graveer-, bouw- en beeldhouwkunst, van levende kun stenaars. Men schrijft uit Nijmegen, dd. 20 Ja nuarij Het ijs, dat bij van ven half den malen in beweging geweest, telkens weinig afschuivende, tot gisteren avond slreeks half 6 ure, scholen hef losbreken hetwelk zich toen heeft verplaatst tot fort Kravenhoff. water van hier opwaarts tot Koblenz der. men drijfijs veroorzaken. Te Wamel (ten half 1 ure) zat het ijs nog vast met vallend water, even als te Dremmel ten half 11 ure, waar het water in 24 uren 54 duim was gevallen. Langs de geheele Maas, aan Alfen, is sterk vallende. Voor Arnhem en Westervoort zat 20 Janu arij, ’smorgens 8 ure, het ijs nog vast. IJssel en Rijn werden te voet gepasseerd. De opruiming van het ijs in de Maas voor Rotterdam, blijft uiterst langzaam vorderen. Voor Deventer is het ijs losgegaan en de schipbrug weder gelegd. Bij een der voornaamste landbouwers, den heer S.te Eist (Over-Betuwe), was dezer da gen een scharige os, zoo als later bleek ten gevolge van ontsteking der ingewanden en daarbij komend kwaad vuur, zeer ziek, zoodat de heer S. in den vroegen morgen van 11. vrij dag besloot, om (onder goedkeuring van des kundigen) het dier onmiddellijk te doen slag- ten en het vleesch aan de armen uittedeelen. Ter voldoening aan de bestaande voorschrif ten, werd het dier tegen ƒ40 veraccijnsd aan de rijkscommiezen te Rotterdam. Deze maak ten gebruik van de hun bij de wet toegekende bevoegdheid en benaderden het afgemaakte dier voor de aangegevene som. Zij verblijdden zich over het behaalde voordeel, toen het hoofd van het bestuur te dezer plaatse de lucht van die voordeelige speculatie kreeg, het vleesch door eenen deskundige, daartoe gerequireerd, deed onderzoeken, en op diens verklaring, dat het schadelijk voor het gebruik was, de liefelijke kluifjes (die tot verschillende prijzen waren verkocht) deed opzamelen, ten einde dezelve aan den schoot der aarde prijs te geven. Volgens gerucht, is het vleesch, dat in den tuin van den burgemeester was begraven, ’s nachts door diefstal aan den grond weder ont rukt. De policie zoekt de daders op. Hef provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land heeft 19 Jan. uitspraak gedaan in de zaak van S. A. Dwars. Het hof heeft het door De deken van den aartsbisschop van Baden king ontheven, omdat hij den niet aan zijne onderboorige priesters heeft toe gezonden, zijnde daarop (foot den prélaat dé pastoor Franz van Schliengen tot hoofd van het dekenaat benoemd. De heer Hauri wei gert echter bepaaldelijk, voor den nieuwbe- noemden deken te wijken en hem de archie ven over te leveren. Volgens eene officiële opgave, telde Rome aan het einde van het vorige jaar 177,014 in woners, waaronder 51 bisschoppen, 1288 pries ters, 2185 monniken en andere leden van geestelijke orden, 1788 kloosterzusters, 424 seminaristen, 488 onroomschenzijnde de Is- raëliten niet medegerekend. De bevolking van Rome bedroeg 172,582 zielen in 1831, en 173,858 in 1832. Men schrijft uit Turyn van 12 Jan. aan de Ally. Zeit.t «De aartsbisschop van Genua, mgr. Chervay, bevindt zich thans hier, om in verzet te komen tegen de plegtige opening der Protestantsche kerk te Genua. Deze kerk ligt namelijk in eene zeer «bigotte” wijk, de Bor- go den Lanieri, en men vreest derhalve ern stige botsingen. De kerk was overigens de eigendom van particulieren en reeds voorlang aan de Protestanten verkocht, zoodat de schik king dezer zaak van hunnen goeden wil af hankelijk is.” Daar de toevloed van landverhuizers naar Australië, ten gevolge van de ontdekking der goudmijnen, steeds aanhoudt en toeneemt, heeft de Vrije Schotsche kerk het besluit ge nomen, om van haren kant alléén zeventien Evangeliepredikers derwaarts te zenden. Het grootste gedeelte is reeds op weg. De toestand der wintergranen is, naar luid van berigten uit alle oorden van Duitsch- land algemeen gunstig. Te Paderborn is de hondsdolheid in weer wil der genomene maatregelen zoo sterk toe genomen dat men, sedert eenige weken zich binnen die stad en hare omstreken niet meer Zoo SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1