EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD E\ HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- de J aar «an*. 1854. No. 8. den 28 Januarij. ZATURDAG t I BINNEN- EN BUITENLAND. en ver- Keulen weder ZEGEf De regering van 1801 bedeelde en BUITENLAND. FRANKFORT, 21 Januarij. In de laatste dagen zijn uit Pesth, per spoorweg, ontzag gelijke kwantiteiten granen, bijzonder tarwe, naar Duitschland verzonden. Deze verzendin gen zullen nog aanmerkelijk toenemen, zoo- dra de Donau van het ijs zal bevrijd zijn, dat zich reeds op eenige punten in beweging heeft gezet. landen en het vasteland thans eens per maand. Eene belangrijke zaak, welke door alle tot dusver ontvangen berigten schijnt beves tigd te worden, is, dat de Russische vloot niet te Sebastopel is verbleven, gelijk men vermoedde, toen de Engelsch-Fransche vloot de Zwarte Zee binnenzeilde. Zij doorklieft integendeel steeds de Zwarte Zee, een gedeelte bij Battum, een ander bij Varna. Is dit zoo, dan is het bijna onmoge lijk, dat deze vloot niet door de vereenigde Engelsch-Fransche ontmoet wordt, en zal dan een treffen kunnen vermeden worden? Volgens te Weenen ontvangen particu liere berigten, hebben de Russen Matchin van verscheidene kanten tegelijk aangetast. Het gevecht duurde bij het afgaan der be rigten nog voort. De generaal prins Gortschakoff is van Bu charest te Krajowa aangekomen, ongetwijfeld om den grooten aanval tegen Kalefat te be sturen, welke de gevechten van 6 tot den 10 Jan. hebben doen uitstellen, doch waarvan de generaal niet heeft afgezien. Te Giurgewo maakten de Russen groote toe bereidselen, om Rutschuk aan te tasten. ’s GRAVENHAGE24 Januarij. H. M. de koningin-moeder heeft bij gelegenheid van Hd. verjaardag, jan al hare bedienden, zonderon derscheid van rang, uit aanmerking van de duurte der levensmiddelen, de tractementen gedurende deze maand verdubbeld. AMSTERDAM, 20 Januarij. Men verneemt, dat het kasteel te’s Heerenberg, bewoond door den baron van Pabst, tot een Roomsch semi narie zal ingerigt worden. Het huis is een eigendom van den vorst van Hohenzollern-Sig- maringen en werd reeds vroeger tot ditzelfde doel gebruikt. AMSTERDAM, 24 Januarij. De Engelsche Herv. gemeente werd op zondag 15 Jan. ver rast, door het aanbrengen van twee gas-kag- chels in haar kerkgebouw, op het Bagijnhof alhier, waardoor zij zich in eene zeer doelma tig aangebragte verwarming mag verheugen, zonder dat die eenige damp of rook verwekte. Nadat deze gaskachels, geleverd door de Am- sterdamsche pijpgas-compagnie, gedurende de beide godsdienstoefeningen met het beste ge volg gebrand hadden, en deze proeve als vol komen gelukt moge beschouwd worden, werd de gemeente door haren jongsten leeraar, den heer Bisset, in de voormiddag godsdienstoefe ning van eergisteren (22 Jan.) op de belang rijke verbetering gewezen, met ernstige aan beveling, om de erkentelijkheid, waarop heeren kerkmeesterenen zij die daartoe door gelde- lijke bijdragen hebben medegewerkt, regtma- tige aanspraak hebbenook door voortdurende op prijsstelling van de openbare godsdienstoe feningen te toonen. SNEEK, 27 Januarij. Leeuwarden geeft thans aan niet bedeelde huisgezinnen, uitmakende een ge tal van ongeveer zeven duizend personen, om den anderen dag warme spijs. Om dit vol te houden tot den 20 Maart ek. zal er ongeveer f 15,000 uit de gemeentekas noodig zijn. De bij de Hervormde gemeente alhier be- roepene leeraar, de weleerw. zeer gel. heer ds. Hendrikus Oolgaardt, predikant te Zwart sluis heeft dat beroep aangenomen. Naar wij vernemen mag de gemeente van Sneek zich deswege met regt verblijden. Z. M. heeft, ten gevolge van het overlij den van den heer P. J. Prinsen, tot directeur en onderwijzer bij de kweekschool van onder wijzers voor de lagere scholen te Haarlem, tijdelijk benoemd den heer G. H. Geerligs, onderwijzer aldaar. In het jaar 1855 heeft het getal portbe- talende binnenlandsche brieven, die met de post verzonden zijn, bedragen 10,542,085; dat der buitenl. 2,807,768; te zamen 15,540,855. In 1831 waren 9,664,141 binnenlandsche en 2,644,269 buitenlandsche, te zamen 12,508,410 brieven verzonden. In 1852 8,322,786 binnen landsche en 2,268,459 buitenlandsche, te za men 10,791,245. De verhouding, waarin het getal der brie ven sedert de invoering der postwet (1 Sept. 1830) is toegenomen, is, als men het getal der in MeiAugustus 1850 verzonden brieven tot maatstaf neemt, in diezelfde maanden van het jaar 1855, als 100 tot 252 voor de bin nenlandsche, en als 100 tot 126 voor de bui tenlandsche brieven. In de tapijtfabrijk te Deventer is thans afgewerkt een fraai Smyrnasch tapijt, hetwelk bestemd is tot geschenk van Z. M. den koning aan den keizer van Frankrijk. In de handelingen van de' algemeene Sy node der Christelijke Hervormde kerk in het koningrijk der Nederlanden, in den jare 1855, wordt de uitwendige toestand der Hervormde kerk aldus opgegeven: op 1 Januarij 1855 be droeg het zielental 1,725,165, het getal der predikanten 1515, dat der standplaatsen 1276. Het getal kandidaten in hetzelfde tijdvak toe gelaten tot de Evangelie-bediening bedraagt 40, en dat der studenten in de theologie 475. In de vergadering van den gemeenteraad te Dordrecht, is met algemeene stemmen be sloten, om niet over te gaan tot het afschaf fen der kermis, maar dezelve als gewoonlijk te doen doorgaan. De Haarl. Courant deelt een berigt mede van den kerkeraad der Herv. gemeente uit Nieuwveen, waarin met openlijke dankbetui ging vermeld wordt, dat een aanzienlijk grond eigenaar in die plaats, de heer Jac. Kiebert (belijder der R. K. godsdienst), bij uitersten wil aan de diaconie der Hervormden een le gaat van ƒ600, gelijkstaande met een aan zij ne eigene geloofsgenooten besproken, vrij en onbezwaard vermaakt heeft. Het ijs voor Rotterdam, dat op enkele plaatsen nog vast zat, is in den nacht van 21 op 22 dezer losgeraakt en weggedreven. Uit Nijmegen 21 Jan., word gemeldt, dat het ijs, waarmede de Waal nog bedekt was, dien dag verdwenen en de rivier ook binnen hare oevers teruggetreden is. De in de havens liggende schepen en stoombooten maakten zich tot de op- of afvaart gereed. Den 19 is de schipbrug voor gelegd. Het berigt heeft zich bevestigddat de Maas vrij van ijs is, alsmede het Steurgat, waar door het Maas-ijs eenen geregelden uitweg naar zee heeft gevonden. In het nieuw aangeboden ontwerp op het beleid der regering van Neêrl. Indi'èis art. 115 van het vorig ontwerp weggelaten, be palende, dat de kinderen, uit slavinnen in Neérl.-Indië geboren, voortaan zullen vrij zijn. Aan een particulier schrijven uit Bata via, der Amst. Cour, welwillend afgestaan, pntleenen wij het volgende: De tentoonstelling alhier is een bezoek over- waardig. Zij munt uit door rijkdom scheidenheid van voorwerpen uit alle deelen van Java. Het levert een schoon gezigt op, die rijke verzameling van opgezette dieren, allerlei houtsoorten, ertsen, planten en gewas sen van dit groot en vruchtbaar eiland. Men treft er collectie aan van alle bij de inboor lingen gebruikelijke wapens, modellen hunner schepen, kleeding, woningen, bruggen, ver sierselen en al wat tot hunne zeden en ge bruiken betrekking heeft, muzijk-instrumen- ten niet uitgesloten. Kortom de expositie is rijk in voorwerpen van nijverheid van Java’s bewoners, geeft den maatstaf aan de hand van den trap van ontwikkeling, door deze volke ren daarin bereikt. Is het wonder, dat eene commissie uit Nederland, naar het gerucht wil, voor dien rijken schat eene som van 1 */2 ton heeft aangeboden Het hoog geregtshof te Heidelberg heeft de isbeslagneming van de Inleiding tot de ge schiedenis der 19de eeuw van Gervinus opge heven, en den staat in de kosten van het ge ding veroordeeld. Het electrische cordon, dat weldra de draden door de valleijen van Piemont met Afri ka over Corsika en Sicilië zal verbinden, zal van Genua loopen en onder zee gaan. Het zal uit 18 draden bestaan. De tegenwoordige gemeenschap tusschen Afrika, de genoemde ei landen en het vasteland van Europa geschiedt Men mag het inderdaad voor eene gelukki ge proeve houden, om groote localen door gas op eene eenvoudige en doeltreffende wijze te te verwarmenen de zorgWaarmede de Am- sterdamsche pijpgascompagnie dit werk bestuurd en ingerigt heeft, verdient allen lof, zoo me de ruimschoots navolging. AMSTERDAM, 23 Januarij. Met genoe gen berigien wij', dat de vermaarde vioolvir- Luoos Bazzini alhier is aangekomen. Wij zijn gewis de tolk van alle beminnaren van dergelijke kunst, als wij den vvensch uiten spoedig te mogen vernemen, dat de beroemde toonkunstenaar zijne voortreffelijke gaven ook ia onze hoofdstad zal doen bewonderen. NIEUWE DIEP, 24 Januarij. Heden mor gen zijn hier voor het eerst iwee sloepen uit zee gekomen, aanbrengende ruim driehonderd kabeljaauwen, benevens schelvisch en heilbot ten. Hoezeer de visschers acht dagen in zee zijn geweest, zullen zij in de belangrijke prij zen, waarvoor zij den visch afzetten (kabel- jaauw ƒ2.50 a. 5 per stuk), eene vergoeding vinden. Het meerendeel van den visch is op gekocht, om per as naar Amsterdam te worden vervoerd. HOORN, 22 Januarij. Eindelijk zal de lang gevoedde hoop, in het bezit eener stoomboot op Amsterdam te komen, verwezenlijkt worden. De directie voor die vaart heeft de noodige boot of booten reeds aangekocht, en dezer da gen is zij door aankoop in het bezit gekomen van een huis, digt bij de vermoedelijke lig plaats der boot, dat tot entrepot of eenig an der einde dienen moet. Men belooft zich veel voordeel, vooral voor den handel, van die ver snelde verbinding met de hoofdstad des rijks. GRONINGEN, 25 Januarij. Men verneemt met zekerheid, dat door het ministerie van oorlog aan de hoofd-administratie der korp sen infanterie is aangeschreven, om de verdere aanschaffing van het thans bestaande hoofd tooisel te slaken, willende men hiermede in verband brengen, dat weldra het besluit zal worden uitgevaardigd, om bedoeld hoofdtooi- sel door een model van sierlijker en ligteren vorm te doen vervangen. ASSEN, 21 Januarij. Wij hebben voor ee nige dagen gemeld, dat er eene monster-pro- motie bij het leger ophanden is; thans verne men wij, dat deze promotie bij keuze zal plaats hebben, terwijl sedert 1843 de bevor dering,, althans in de subalterne officiersrangen, bij anciënniteit geschiedde. SMILDEj 25 Januarij. Gisteren morgen wilde de vrouw van den kleèrmaker C. iets in het achterhuis verrigtenzij komt niet te rug en men vindt haar liggende in eene be roerte. Zij blijft den geheeïen dag sprakeloos, en des nachts wordt er bij haar ook door haren man gewaakt. Vroeger had laatstgenoemde wel eens wat over pijn in de borst geklaagd, dit wordt tegen den morgen wat erger en on geveer zes uur is hij een lijk. De vrouw ligt nog in de beroerte. Treurige eu treffen de omstandigheden! ’sHERTOGENBOSCH, 25 Januarij On langs is in de bladen melding gemaakt van den dubbelen moord, in den nacht van 5 op 6 dezer te Duren op den 80jarigen pastoor en zijne oude dienstmeid gepleegd. Thans ver neemt men, dat de vermoede moordenaar gis teren naar Aken is overgevoerd. Men zegt, dat deze persoon op het punt zijnde in den echt te treden, de gouden ketting, welke aan de dienstmeid ontroofd is, aan zijne aanstaan de bruid gegeven had. Toen hij in de woning zijner bruid gevangen genomen werd, bad hij de gouden tabaksdoos, het gouden horologie en de ketting van den pastoor en het gouden kruis der dienstmeid bij zich. SNEEKER L COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1