NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 9. 9de Jaargang; den 1 February. WOENSDAG - g k SNEEKER u :'t 2 55= i BINNEN- EN BUITENLAND. is ït e. u COURANT. lm. der als aan deze in eigendom teruggekomen moeten worden beschouwd, dan wel aan den staat of de burgerlijke gemeenten in eigendom te behooren. i)ie vraag, welke door bet hof van cassatie te Parijs voor Frankrijk ten nadeele der kerkelijke gemeenten, en door het hof van ren 1 Raad, aan wiens oordeel onderworpen werd, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten van onderhoud van sommige straten binnen deze ge meente, over het jaar 1835, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen, ter secretary dezer gemeente, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 28 January 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris HAftA. SNEEK, 51 January. Sedert onze laatste opgave van den 23 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 51 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijke getal thans bedraagt 2064. De minister van binnenl. zaken, in aan merking nemende, dat het getal leerlingen voor de telegrafie, na het laatste vergelijkend onder zoek benoemd, bij het toenemend telegrafisch verkeer, niet meer toereikend is voor de be hoefte, en ter voorziening daarin willende o- vergaan tot een nader onderzoek, heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt: dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, in het loo- pende jaar 1834, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens 24 leerlingen wordt toegelaten, om op nader aan te wijzen plaat sen onderrigt te ontvangen. Belanghebbenden vinden in de Staats-Courant van 27 Jan. de kundigheden vermeld, voor het vergelijkend onderzoek vereischt en hetgeen verder tot het overleggen van de noodige bewijsstukken be trekking heeft. De Hooge Raad heeft op 20 January 1834 eene uiterst gewigtige beslissing genomen, op het pleidooi van mr. P. L. F. Blussé, en te gen dat van mr. W. Wintgens en de con clusie van den advocaat-generaal Gregory. Het gold de vraag: of ten onzent de kerkho ven, welke vóór de nationalisatie der kerke lijke goederen de eigendom der kerkelijke ge meenten waren geweest, heden ten dage we- BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK noodigt, ter voldoening aan artikel 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz., van den 4 Julij 1830 {Staatsklad No. 57)de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 13 der volgende maand February te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 28 January 1834. De Burgemeester voornoemd S. TEN CATE. nig bepaalds te zeggen. De schatkist van het Hemelsche rijk” is totaal ledig, en in dezen geldnood zond de keizer eene boodschap naar de chefs der Mongolische stammen, inhouden de vriendelijk verzoek’, om twee millioen taels ter leen. Die vrienden zonden dadelijk 500,000 man hulp-troepen. Doch geen geld! Droevig was de Chinesche keizer met dat vriendschaps bewijs verlegen. Hoe van die onverwachte gasten ontslagen te worden? Hij had voor eigen kroost geen geld en hoe dan voor vreem den Eindelijk vond men er iets op. Men zocht bij elkander, voor reisgeld voor de vrienden op hunnen onmiddellijken terugtogt, een milli oen taels. Die ongelukkige keizer! Zich zelven redden kan hij niet, en die hem bijstaan geven hun’ vriendschaps-bewijs zóó zwaar, dat hij nog armer wordt Als die 500,000 man op een’ goeden morgen maar niet terug komen! (Dr. C.) ’s GRAVENHAGE, 26 January. Onder de talrijke menschenvriendendie zich beijveren, om hunne ongelukkige natuurgenooten in de zen langdurigen en strengen winter te hulp te komen, verdient vooral vermeld te worden onze geachte stadgenoot de heer van Hees van Tiellandt, op de Prinsengracht alhier. Bijna dagelijks wordt door dien menschenvriend eene schare behoeftigen van dekking, voedsel, kleederen en brandstoffen voorzien. Geen hulp behoevende of in nood verkeerende wordt door dien heer ongeholpen weggezonden'; terwijl hij den arme niet met verwaten trotschheid, maar met liefde en deelneming bejegent. Mogt dit edele voorbeeld door zoo vele on zer rijke stad- en landgenooten worden na gevolgd AMSTERDAM, 27 January. In de Frank- for ter Postzeitung van eergisteren leest men het volgende uit de N. W. Z «Den 21 Jan. werd te Weenen door den Nederlandschen gezant, baron van Heeckeren aan graaf Buol, eene nota der Nederlandsche regering overhandigd, die, zoo als ous van goederhand verzekerd wordt, eene verklaring inhoudt ten aanzien van de politiek, welke de Nederlandsche regering besloten heeft te volgen bij het dreigende aanzien dat de staat van zaken neemt. Deze verklaring moei, naar wij met zekerheid vernemen, inhouden dat de regering der Nederlanden van de tot dusverre gevolgde politiek in geenerlei wijze weoscht af te. gaan, daar bij de omstandigheid, dat de vriendschapsbetrekkingen met de overige staten van Europa in geenerlei opzigt iets ie wenseben overlaten er volstrekt geen grond aanwezig is lot het nemen van buitengewone maal regelen die ligtelijk van de eene of de andere zijde zou den kunnen worden uitgelegd in strijd met de bedoelingen der regering, hetgeen aanleiding, zou kunnen geven tot misverstand en geschil len, tot vermijding waarvan de Nederlandsche regering te allen tijde allerij verigsi. werkzaam was. Naar alle waarschijnlijkheid zullen, zoowel ons (het Oostenrijksche) kabinet als de overige mogendheden met deze verklaring genoegen nemen. Zeker is het, dat men niet gaarne zou hebben gezien, dat de Nederlanden toege treden waren tot de onzijdigheid-verklaring van Zweden en Noorwegen en Denemarken omdat de beweegredenen, die dezen stap als noodwendig voor de Scandinavische mogend heden deden voorkomen, met betrekking tot de Nederlanden, niet als geldig kunnen wor den baschouwd.” ROTTERDAM, 27 January. Het misbruik van sterken drank heeft weder aan een jong veelbelovend mensch het leven gekost. Een 25jarig zeer oppassend jongeling, dus meldt de Midd. Cour., uit Breskens, had, daartoe verleid, zich aan sterken drank te buiten ge gaan, hetgeen bij hem eene zoodanige walging in het leven heeft opgewekt, dat hij, te huis gekomen, zich in den stal onmiddellijk ophing. Ieder weet, welk een invloed de sterke drank heeft op het verstandelijk vermogen en dat die invloed of werking bij ieder mensch ver schilt. Tijdelijke krankzinnigheid, woestheid., verdierlijking wordt echter het menigvuldigst waargenomen. Er is geene kwaal op de aar- om- nibus, waarin 12 personen waren gezeten, door het vallen van een der paarden bij een sluis, achteruitgeloopen en in het water geraakt; drie a vier personen waren uit het rijtuig gesprongen; de overigen zijn met den wagen in het water gevallen, één is ver dronken, één heeft zich belangrijk en een ander minder ernstig bezeerd; de overigen zijn met den schrik vrijgekomen. De kerkeraad der Christel ij k-Afgeschei- dene gemeente te Kockengen heeft zich dezer dagen bij adres gewend tot den commissaris des konings in de provincie Utrecht, met ver zoek, om, uit hoofde hun kerkgebouw zich slechts op eenen afstand van zestig ellen van dat der Roomschgezinden bevindt, en hunne gemeente derhalve, door het luiden of kleppen van de klok der Roomsche kerk gedurende hare openbare godsdienstoefeningendaarin wer kelijk gestoord wordt, dat luiden ofklep- pen der klok, krachtens art. 8 der wet, rege lende het toezigt op de onderscheidene kerk genootschappen, aan die gemeente te ontra den, en des noods te verbieden. Uit Luxemburg wordt geschreven, dat, ten gevolge van de sluiting der zitting van de kamer, de proc.-generaal Wurth-Paquet naar ’s Gravenhage is ontboden. Z. M. de koning zou zeer ontevreden zijn over het gedrag dier kamer. Het bevestigt zich, dat de pas aangeknoop te onderhandelingenmet den aartsbisschop van Freiburg, reeds weder zijn afgebroken. De Badensche regering had zich bereid ver klaard den bisschop al de concession te doen welke reeds in Wurlemberg onlangs aan de geestelijkheid aldaar zijn toegestaan. Hierme de wilde de bisschop zich niet te vreden stel lenen blijft in zijne oorspronkelijke eischen volharden. Een brief uit Aosta (koningrijk Sardinië) meldt, dat zich negen geestelijken in hech tenis bevinden. Een hunner was met de wa pens tegen de koninklijke troepen in de hand gevangen genomen, terwijl de overigen zich zeer verdacht gemaakt hebben, door een’kruis- togt tegen de staatsinstellingen te prediken. Den 13 en 16 January is te Rome, bij de propaganda, het feest der talen gevierd met al de bij die gelegenheden gebruikelijke plegtigheden. In vierenveertig verschillende tongvallen werd in de twee zittingen gespro ken. De tweede zitting werd bijgewoond door prins Frederik Willem vanr Pruissen. In weerwil van den toevloed van vreem delingen te Rome, blijft de ellende in die stad zeer groot. Het gemeentebestuur heeft zich verpligt gezien, in de armste wijken vier groote bakkerijen in werking te brengen, om aan de bevolking goedkoop brood te verschaffen. Bij gelegenheid van het verblijf van den keizer der Franschen te Fontainebleau, heeft de president van het consistorie te Meaux den den monarch ondersteuning verzocht, ten be hoeve der Protestanten in het departement de Seine en Marne, De keizer heeft tot antwoord 1000 francs gezonden, vergezeld van een wel willend schrijven. De keizerin heeft eenige zilveren voorwer pen doen toekomen aan eene vrouwen-veree- niging te Nantes, ten behoeve der jaarlijksche verloting door de Protestanten aldaar, ten voor- deele hunner scholen en armen. Men wil te Londen weten, dat, ingeval de Russische gezanten in Parijs en Londen bevel bekomen, om die steden te verlaten, zij zich naar ’s Gravenhage zullen begeven, om daar nadere bevelen af te wachten. Nopens den opstand in China is nog wei- cassatie te Brussel voor Belgie len ha- voordeele werd beslist, heeft de Hooge zij voor het eerst mede in laatstgemelden zin, ten voordeele namelijk der kerkelijke ge meenten beslist. Te Amsterdam is den 23 dezer de personen waren der paarden bij B EKENDMAMIN G BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken door deze bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van omslag, voor het jaar 1834, wegens het vier de vijfde gedeelte, van een deel der kosten, besteed aan het vervloeren van de zoogenaam de Parkshaven, en dat hetzelve van heden af gedurende 14 dagen, ter secretary dezer ge meente voor een’ ieder ter lezing is nederge legd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 28 January 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris II Aft A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1