EN ADIEIiTENTIE-BLAD TOOK DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 7 k Jl'visV VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN S FEBRUAHU 1854, des voormiddags ten tien uur. 1854. No. 10. den 4 February. ZATURDAG VERGADERING 11 CODRANT. SNEEKER spijsuildee- BINNEN- EN BUITENLAND. I om admissie Noord vvolde. de orde van Europa verlenging van van het lager onderwijs moet uit- bestanddeel maken. «Dit schijnt ook reeds het gevoelen te zijn geweest van den verdienstelijken onderwijzer P. Leupen te Middelburg, die door de uitgave van zijne Praetische Handleiding tot het Ele mentair teekenen, uitgegeven bij de Gebroeders Abrahams en waarvan reeds een tweede druk is verschenen, bewezen heeft volkomen te be grijpen, op welke wijze men reeds op de lagere scholen het teekenen kan en moet beoefenen. Wij vestigen daarom gaarne op dit werkje de bijzondere aandacht.” Jl. maandag heeft de officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Amsterdam, mr. C. H. B. Boot, conclusie genomen in de bekende zaak van burgemeester en wethou ders der stad Leyden tegen den staat, over den eigendom van het Haarlemmermeer Op vele en breedvoerig bijgebragte gronden, concludeert het O. M., dat der eischeres hare ingestelde vordering, op grond van art. 1902 B. W. en 56 B. R.zal worden ontzegd met veroordeeling in de kosten. Den 14 Maart zal de regbank vonnis wijzen. Het is de wensch van Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken, dat door vrijwillige giften en niet door het heften van buitengewone belastingen in den nood der be- hoeftigen worde voorzien. Men leest in den Moniteur De keizer heeft aan den generaal baron Fagel het grootkruis Zijner keizerlijke orde van het Legioen van eer geschonken. Gene raal Fagel keert thans tot het ambteloos leven terug, na twee-en-veerlig jaren als buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister van bet koningrijk der Nederlanden te Parijs te heb ben verblijf gehouden. Het blijk van hooge achting, dat Zijne keizerlijke Majesteit hem geeft, zal voor hem in zijne afzondering eene roemrijke gedachtenis zijn aan de diensten, welke hij heeft bewezen, dpordien hij door de loyaliteit van zijn karakter heeft bijgedragen, tot het onderhonden der meest vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Frankrijk en de Nederlanden.” Eene treurige gebeurtenis heeft in den nacht van den 22 op den 25 dezer de ge meenten Marchienne au Pont, Roux en Jumet, in Henegouwen, in diepen rouw gedompeld. Door eene gasontploffing in eene der kolenmij nen in eerstgenoemde gemeente, zijn, namelijk, 24 mijnwerkers gestikt, terwijl drie anderen wel nog levend uit de groeve gebragt zijn, maar één daarvan kort daarna overleden is en voor de beide overigen weinig hoop op levens behoud overbleef. Onder de slagtoffers van dit ongeluk zijn 11 vaders van huisgezinnen; de anderen waren aankomende jongens en meisjes. Verscheidene Engelsche scheepskapiteins hebben zich aangemeld ter bekoming van het burgerregt der stad Hamburg. De beweegre den daarvan is de vrees voor eenen oorlog tus schen Engeland en Rusland, en het verlangen, om, bijaldien die oorlog uitbarst, onder de on zijdige Hamburgsche vlag te varen. Aan den Times wordt uit Weenen ge schreven, dat Frankrijk en Engeland van de Oosten rij ksche regering eene bepaalde verkla ring hebben afgevraagd, wat zij onder on zijdigheid” verstaat. Volgens het jaarboekje voor 1854, het welk in het eind der vorige maand van wege de keizerlijke akademie van St. Petersburg is uitgegeven, heeft Europeesch-Rnsland eene op pervlakte van 90,117 vierkante mijlen, met eene bevolking van 54,092,000 zielen Russisch- Polen eene bevolking van 4,850,000 zielen; het hertogdom Finland eene uitgestrektheid van 6844 vierkante mijlen en 1,547,702 inwo ners. St. Petersburg heeft volgens het jaar boekje eene bevolking van 445,000 zielen. Ver der wordt daarin opgegeven, dat de staatschuld van Rnsland 515,084,200 zilveren roebels in kapitaal bedraagt; en dat er voor 226,167,589 zilveren roebels crediet-biljetten en voor 117,122,220 zilveren roebels assignaten in om loop zijn, ten laste van den staat. Te Petersburg maakt een krijgszang van zekeren Glinka, welke in een der dagbladen is opgenomen, veel opgang. Daarin komt on- PUNTEN TER BEHANDELING. Brief van den heer B. Wouters, houdende aanneming van de benoeming tot voogd over de algemeene armen. Voorstel tot af- en overschrijving. Regtskundig onderzoek betrekkelijk het doen eener regtsvordering tegen I. C. C. Erbeen een daartoe te nemen besluit. Adres van G. de Jager, om den pachttijd der aschbelt. Tentoonstelling van levend vee in den jare 1854 in deze gemeente. Reglement voor de muzijkschool. Rekening van de commissie van ling. Rapporten betrekkelijk de rekeningen van het Israëlitisch armbestuur en de kamer van koophandel en fabrijken. Idem betrekkelijk de straten en wallen. Adres van P. T. Potmadaartoe betrekkelijk. Missives omtrent een aan te leggen beurtveer tusschen Almelo en Sneek. Rapport over de adressen van Noorda Lasche en Van der Meulen om grond op grondpacht. Adres van T. Sevensma om grond op grond pacht of in huur. Idem van D. K. Veldhuizen, als beurtschipper van Sneek naar SNEEK, 1 February. Onder de vele wets ontwerpen, die thans in gereedheid worden gebragt, om aan de tweede kamer der sta- ten-generaal bij de hervatting van hare werk zaamheden te worden aangeboden behoort er, naar men verneemt, ook een tot wijziging van eenige bepalingen van het tarief van reg- ten op den in- en uitvoer. Men wil weten, dat er o. a. eene wijziging van de regten op katoenen zal worden voorgesteld. De N. Rott. Cour, van 18 January jl. behelst het volgende artikel: «Hoe langer hoe meer schijnt het tijdstip te naderen waarop de teekenkunst een meer we zenlijk bestanddeel van het lager onderwijs zal uitmaken, en van de vele klagten die thans alom opgaan over de mindere doelmatigheid van het lager onderwijs, zijn er mogelijk geene meer gegrond, dan die over de onvoldoende beoefening of geheele verwaarloozing van die kunst. Door de Gids werd nog onlangs eene uitvoerige beschouwing over het noodzakelijke van de beoefening der teekenkunst medege deeld, terwijl dezer dagen ook van wege het Britsche ministerie voor wetenschap en kunst eene circulaire gezonden is aan de onderwij zers der door dat departement gesubsidiëerde volksscholen, houdende wenken betrekkelijk het teeken-onderwijs, waarin op den voorgrond wordt geplaatst, dat dit onderrigt een degelijk der anderen het volgende voor: «Hurrah! Hur rah! Voorwaarts tegen drie vijanden tevens! ’t Is niet zonder oorzaak, dat onze bajonetten driekantig zijn. Hurrah! dat is onze kreet in den Kaukasus, en dat zal onze kreet in Europa zijn. Rusland bragte in 1814 aan Frankrijk den vrede en de witte vlag;” en verder: «Wat! is dit het loon onzer diensten en vriendschap, dat gij, Franschen en Engel- schen, het teeken des waren geloofs verzaakt hebt, om den Koran te schragen, dat gij renegaten zijt geworden van het Christendom en in de dienst der Turken getreden? Wat zal, in volgende tijden, de geschiedenis zeg gen, als zij uw ongeloovig verbond verhaalt, als zij in vurig schrift verkondigt, dat de Engelschman Turk is geworden en de Fransch- man hem ter zijde heeft gestaandoor het ins gelijks te worden? Maar, zijt hiervan zeker, dat al uwe kuiperijen en al uwe lage daden niet dan ijdelheid en waan zijn! Want nooit zult gij er in slagen op Rusland eenigen in vloed te maken, dat, als altijd, met onzen Verlosser en in Zijnen naam handelt!” Uit Southampton wordt gemeld, dat de stoomboot Rajah van daar met medicijnen, linnen, krukken en chirurgiale werktuigen naar de Zwarte Zee is vertrokken. De Rajah kan binnen 14 dagen te Konstantinopel zijn. Er is gemeld, dat er drie vredes-vrien- den op weg zijn naar den keizer van Rusland, om dezen voor den vrede te stemmen; dit be- rigt is onjuist, er zijn drie Kwakers derwaarts vertrokken, doch niet als vertegenwoordigers van het genootschap. Uit goede bron meent de Deutsche Uolks- halle te kunnen verzekeren, dat de hoop op schikking van de kerkelijke geschillen in het groothertogdom Baden dagelijks minder wordt. Aan het verlangen der regering, dat de aarts bisschop den door hem geslagen ban opheftë, kan die prelaat niet voldoen. De regering van haren kant weigert de voorstellen van den aartsbisschop aan te nemen; zoodat de strijd op nieuw zal worden gevoerd. De Univers zegt, dat na achttien maan den zijne denkbeelden omtrent den tafeldans nog dezelfden zijn. «In den tafeldans spreekt de booze geest. In Frankrijk maskert de dui vel zich nog; daar poogt hij nog alleen te ver leiden door eene geheimzinnige en godsdien stige taal, maar in Amerika is hij geheel los, omdat het Protestantisme er heerscht, en de mis slechts op verre afstanden van elkander bediend is en wordt.” De Univers somt de landen op, waar de tafeldans aan de orde van den dag is: ze maken het zuiden uit. Voor het noorden (het Protestantsche Europa) schijnt de duivel dus geene sympathie te gevoelen. (Waaks.) HARLINGEN, 51 January. De persoon Lammert Molenaar, die onlangs eenen diefstal bij nacht, door meer dan één’ persoon, gepleegd heeft, en welker gevangenneming door de regt- bank te Sneek gelast was, is, ten gevolge der activiteit onzer policie, jl. vrijdag gevat. AALTEN, 29 January. Voor eenige dagen is in het naburige Breedevoord overleden een vijf-en-twintigjarig meisje, naaister van be roep, aan de weinig voorkomende morbus ma- culosus haemorrhagicus Werlhojii of vlekziekte^ bestaande in ontbinding des bloeds en zwakte des vaatstelsels, waarbij het bloed uit oogen neus, ooren en bijna alle poriën des ligchaams perst. Sedert eene maand was de ongelukkige aan deze kwaal lijdende, welke wederstand bood aan alle middelen, die de kunst daarvoor aan de hand geeft. ZALTBOMMEL, 29 January Door het kruijen van het ijs op den 26 dezer, is er aai» den steenoven te Haaften eene verzakking ge komen, waardoor er bijna 100,000 steenen in de diepte gezonken zijn. BLOKZIJL, 50 January. Door den raad dezer gemeente is met eenparige stemmen be sloten de hier sedert jaren gevestigde, doch sedert eenigen tijd stil gestaan hebbende mat- tenfabrijk weder in werking te brengen. In die fabrijk wordt gewoonlijk en door elkander gerekend aan 40 of 50 personen in de win termaanden werk verschaft, die gewoonlijk dan ƒ1050 aan werkloon verdienen. Door dit BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van belas ting op de binnen de gemeente Sneek gehou den wordende Honden, voor den jare 1854, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Zijner Majesteit besluit van den 4 Julij 1855 no. 26, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen ter secretary dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant worden geplaatst. Sneek den 5 February 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Bij absentie van den Burgemeester De Wethouder HANS Ciz WOUDA. De Secretaris IIAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1