NIEUWS- EN ADVEliTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER* I 1854. No. 11. den 8 February. WOENSDAG a\' 9de Jaargang; Ir Si» y COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. ul> Peter Simpel levens- weerszij cl de zijde der was de militaire TL ...•.v.n ken en SNEEK, 7 Februarij. Sedert onze laatste opgave van den 51 Jan. jl., zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 44 run deren wegens de longziekte afgemaakt, terwijl er buitendien nog 7 aan die ziekte zijn gestor ven, zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 2115. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is van regeringswege verzonden een wets-ontwerp betreffende de afschaffing der paarden-posterijingaande den 1 Julij 1854. Wij ontvangen zoo even, doch te laat, om nog geheel te worden medegedeeld, de be slissing van het klassikaal bestuur van Am sterdam, waarbij, ondanks de protesten tegen ds. Meyboom, het klassikaal bestuur zich, met eenparige stemmen, bereid verklaartde hem uilgebragte beroeping te approberen. (Nederlander Te Texel heeft dezer dagen het volgen de treurige ongeval plaats gehad. Twee nog zeer jonge kinderen, een knaapje en een meis je, vermaakten zich met spelen, toen het knaap je beproefde over eene lage heining te klon teren; door een onbegrijpelijk toevalbleef zijn halsdas, onder dat bedrijf, aan een’ spijker ba ken, en schijnt hij door schrik of onnoozelheid zich niet hebben weten los te rukken, zoo dat hij bleef hangen. Zijn zusje, jonger dan hij, kwam kort daarna in ’s ouders huis en verhaalde aan de moeder, dat haar broertje eerst gehuild had, maar nu sliep; men spoed de zich naar buiten en vond het jongske le venloos aan den spijker hangen; men verbeel de zich den toestand der moeder op dat gezigt. In Zwitserland worden reeds de noodi- ge toebereidselen gemaakt tot het aanleggen van den ontworpen Lukmanier spoorweg, ter verbinding van Zuid-Duitschland met Sardinië. In Zweden heeft het huis der ridder schap de spoorwegen voor nutlelooze dingen verklaard, en de vorige minister von Har- mansdorff heeft eene redevoering gehouden, waarbij hij spoorwegstelsels middelen noem de, om revolutie en onlusten te bevorderen. Het was eene wonderlijke zaak, dat de staat hiervoor de sporen leggen en daardoor in ge vaar zoude komen, om met de Trojanen ver geleken te worden, die het paard der Grie- de vijanden, daarin verborgen, met gejuich inhaalden. «Ik wil, zeide hij, zoo lang ik leef, niets meer van spoorwegen hoo- ren.” Waar de vader van lang vergeefs naar zocht (zie Marryat), heeft eindelijk de horologiemaker Piquet te Cbaux de Fonds ontdekt en toegepasl. Io Oei. jl. maakte hij een renvers voor V Echappement a la duplex, zoodat deze horolo-iesoort voor taan belet is, uit- of vast te slingeren, en alzoo de volmaaktheid meer genaderd is. Vele pastoors hebben in zoo verre aan bet verlangen des aartsbisschops van Freiburg vol daan, dat zij het volk het geschil toegelicht hebben; doch niet over al deze onderrigtingen schijnt Herman von Vicari voldaan te wezen, want verscheidene Katholieke priesters hebben bevel ontvangen, om voor het domkapittel te Freiburg te verschijnen ten einde zich te ver antwoorden wegens de laauwheidwaarmede zij tegen de regering zijn opgetreden onder be dreiging van hun ambt ontzet te worden, in geval zij niet van gedrag mogten veranderen. De kapellaan Wieser, te Heidelberg, heeft echter dat verwijt niet te duchten. Immers zijne vierde toelichting op zondag den 22 Ja nuary jl, was zoo heftig tegen de regering, dat de stads-directeur Wilhelmi (de opvolger van Von Uria) verpligt is geweest, om hem gevangen ie nemen. Hij is veroordeeld tot 24 uren gevangenis en verbanning uit de stad. Men schrijft uit Tholen, dd. 17 January jl.Bij de gisteren avond alhier geboudene jaarlijksche algemeene vergadering van het Musschengilde (welks leden zich ten doel stel len, wering van voor den land- en tuinbouw schadelijk gevogelte en van mollen) is gebleken, dat in het afgeloopen jaar door de leden, in handen van den boekhouder, waren geleverd vijfduizend driehonderd en zestien musschen, en gezet. De graaf Orloff zoude in last hebben om in dien zin de noodige Ophelderingen aan Oostenrijk en Pruissen te geven. Volgens berigten uit Weenen, openbare meening aldaar, zelfs in kringen, zeer ter gunste van Turkijeen scheen de Oostenrijksche regering al meer en meer Rulsands zijde te verlaten. Graaf Orloff zou volgens een’ brief uit Weenen, daar weinig uitrigten. Van het tooneel des oorlogs melden ook de jongste berigten geene nieuwe wapenfeiten. Daarentegen kent men thans het officiële Turk- sche legerberigt van het op den 6 Jan. gele verde gevecht bij Czitate. Er blijkt echter weinig meer uit, dan reeds bekend isde strijd was moorddadig, het verlies aan weerszijden zeer groot, doch het voordeel aan Turken. ’s GRAVENHAGE, 4 Februarij. De tweede kamer der staten-generaal is, overeenkomstig het vroeger bepaalde, bijeengeroepen, tegen dingsdag den 14 Februarij aanstaande, ten einde hare werkzaamheden te hervallen. AMSTERDAM, 4 February. Onder de ve le bewijzen van belangstelling in de pogingen, door bestuurders der inrigting Toevlagt voor Behoeftigen.tot voortzetting hunner armver zorging aangewend, kenmerkte zich één dooi eigenaardige weldadigheidsoefening. Er werd namelijk, door een’ onbekende d< uitnoodiging tot het bestuur gerigt, om, ir plaats van, zoo als de annonces inhielden, «den 4 Februarij met de uitdeeling der spij zen a 4 cents te eindigen daarmede nog op den 5 dezer voort.te gaan, en wel, «omdat het dan een feestdag voor hem en de zijnen zou wezen, en hij dien niet beter meende te kunnen vieren dan door voor zijne reke ning de uitdeeling nog te doen voorlzetten,” tot welk einde hij aan het bestuur ƒ100 in zond. Zoo als wij vernemen, zal geheel aan dat verzoek worden voldaan, en wel op maandag den 6 dezer (zondags is het locaal gesloten) en zal alsdan de hoofdinhoud van het door hem genoemde bijbelwoord: Lucas XIV, vs. 12-14, Wanneer gij een feest viert, zoo noodt de armenvan de wanden der eetzaal van zijue door dankbaarheid opgewekte lief dadigheid de getuigenis afleggen. MAASLUIS, 1 Februarij. Heden is alhier van de beugvisscherij teruggekomen het schip de Handel-maatschappijschipper H. van Ros sen. Gemelde schipper rapporteert op 12 Jan. jl. op de Noordzee, 56 gr. 40 min. n. b., ge zien te hebben een Noordsche brik, op zijne lading, uit hout bestaande, als wrak drijven- vende, zijnde later gebleken te zijn kapt. O. Larissen, voerende het schip Hardiesevan Arendal in Noorwegen. Nadat een schooner- schip eene sloep uitgezet had om te redden, werd zij door de booge zee aan stuk geslagen en verbrijzeld, wanneer gemelde schooner af hield, waarop schipper van Rossen met veel moeite en gevaar beproefd heeft, de op het wrak zijnde menschen met lijnen te redden, welke schepelingen reeds 7 dagen den dood voor oogen hadden gezien, bestaande uit den kapitein, stuurman en matroos (zijnde reeds vroeger vier man overboord geslagen), hetwelk na veel inspanning gelukte, ofschoon zij in eenen deerniswaardigen, bijna stervenden toe stand aan boord kwamen. Door liefderijke zorg en oppassing is het gelukt, de drie sche pelingen in het leven te behouden, en zijn zij heden alhier aangebragt en verzorgd. ZUID-BEIJERLAND, 3 Februarij. De vis- scherij op de binnenwateren heeft hier eenen gevoeligen knak gekregen. Gisteren zag men, na het vloeijen der sluis, eene menigte visch dood op den bodem ligen. Op sommige plaat sen lag ze meer dan een voet hoog en menige zak werd voor de varkens huiswaarts gedragen. ZALT-BOMMEL, 1 Februarij. Wij ver nemen, dat er p. m. reeds 15 a 1600 scha pen in den Bommelerwaard aan de zoogenaam de leverbot gestorven zijn. Ook 12 koeijen zijn aan die ziekte gestorven. De ooezaak wordt grootendeels daaraan toegeschrevendat de scha pen in vochtig land geloopen hebben en aan het voederen met slecht hooi. dat er op die wijze, van het ontstaan van bei gezelschap af, in den tijd van elf jaren, is geleverd een aantal van vieren veertigduizend eenennegentig musschen, alsmede dat er voor- uitzigt bestaat, nu de vereeniging tot 105 leden is geklommen, dat er jaarlijks door de wer king van dit gilde meer dan 5000 musschen gedood worden. Men leest in de Amst. Cour, van 6 dezer: De gezanten van Rusland te Londen en te Parijs hebben (volgens ontvangen telegrafi sche berigten) hunne posten verlaten. Beide moeten gisteren zijn vertrokken, de hr. Brunow naar ’s Gravenhage, de heer Kisseleff naar Brussel. Wat den laats.e betreft, verneemt men uit die plaats, dat hij zich onmiddellijk van daar naar Petersburg zal begeven. Woens dag ontving hij de mondelinge, en gisteren morgen het schriftelijk antwoord der Fransche regering op de aanvrage zijns keizers, om op helderingen betreffende het verschijnen der vloten in de Zwarte Zee, zijnde dit eene her haling van de vroegere kennisgevingen, door de Engelsche en Fransche gezanten te Peters burg gedaan. Ten opzigte der afreis van Ruslands vertegenwoordiger te Londen, berigt de Mor- ning-Postdat de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide staten zijn afgebroken. Reeds spreekt men van de terugroeping van den Franschen en Engelschen gezant ie Petersburg. De verandering van stelling der vereenig- de vloten schijnt niet in verband te staan met nadere plapnen der beide westelijke mogend heden. Als eenige oorzaak, waarom de vloten hare jongste ankerplaats hebben verlaten en naar Beïkos zijn teruggekeerd, mag men aan nemen, dat het gure jaargetijde het aanhou dend op zee blijven belet. Nogtans schijnt men uit de nieuwe ankering bij Beïkos te kun nen opmaken, dat de admiraals Hamelin en Dundas geenen aanval der Russen duchten, en wat de Ottomanische schepen betreft, deze zullen zich niet alleen wagen op de Zwarte Zee, zonder bescherming van het Fransche en Engelsche geschut. Den 19 werd er groote raad gehouden bij de Porte. Albas-pacha heeft vier volledige batterijen artillerie, personeel en materieel, benevens eenige duizenden geweren naar Kon- staniinopel gezonden, alwaar zij den 17 aan kwamen. Het officiële legerberigt van Omer-pacha over den slag bij Cetati op 6 Jan. houdt in, dat de Russen dien dag eene schitterende ze ge op de Turken hebben behaald. De officiële Weener Zeit. berigt, dat het Russische kabinet aan de vier mogendheden vormelijk heeft verklaard, dat de czaar zich te eenenmale ontslagen acht van zijne te 01- mutz gedane toezegging, in de vorstendommen eene uitsluitend verdedigende houding te be waren. Zeer vele Russische officierendie zich in Engeland bevinden, zijn naar bet vasteland vertrokken. Verscheidene. Russische scheeps kapiteins in de haven var; Huil liggende, heb ben hunne bodems verkocht, en zijn naar Rus land teruggekeerd. Naar men verneemt, zal de voor te stel- lene vermeerdering van de Engelsche zeemagt uil 10,006 zeelieden en 5000 zeesoldaten be slaan. Bij een bevelschrift van keizer Nicolaas van den 10 January jl. is de uitgifte bevolen van nieuwe crediet-biljettenten bedrage van tien millioen zilveren roebels, zijnde het over schot eener schuld van dertig millioen zilveren roebels aan crediet-biljetten, die in 1841 is daargesteld. Bij dat besluit is tevens de op- rigting bevolen van een reservefonds van veer tig millioen zilveren roebels aan nieuwe cre diet-biljetten. Uit St. Petersburg wordt geschreven, dat het onwaarschijnlijk is, dat Rusland het initia tief zal nemen, om aan de westelijke mogend- geden den oorlog te verklaren. Integendeel moet de keizer besloten hebben, om de han delingen dier mogendheden af te wachten en zooveel mogelijk iedere gelegenheid te vermij den, die tot een conflict met haar zoude kun nen leiden. Intusschen zou de oorlog tegen Turkije met alle mogelijke kracht worden voort-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1