NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 12. ZATURDAG den 11 Februarij. liMihmiiiiiiiiffii Tv COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. hardop met de hare nabijheid in het werk deftige parle- M. te spreken, of het aanhoudend”binnenstui ven van leden en het toeslaan van deuren maakte zoo veel geraasdat zij verpligt was een paar minuten op te houden op te hou den, terwijl zij spreken zou over de Oostersche kwestie! Het tooneel van verwarring werd eindelijk de kroon opgezet door twee volks vertegenwoordigersdie, in tegenwoordigheid SNEEK, 10 Februarij. De inspecteur van de geneeskundige dienst der laodmagt heelt te kennis gebragt van de ouders ot voogden, die voor hunne zonen op pupillen de toelating als kweekeling bij ’s rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen mogten verlangen, dat op den 5 Julij 1854 een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat voor den 1 Mei 1854 een daartoe strek kend verzoekschrift aan hem inspecteur vracht- vrij zal moeten worden ingezonden, zullende na dat tijdstip geene verzoeken tot toelating tot gemeld examen worden aangenomen. H. M. de koningi n-moeder beeft aan het genootschap vrn moederlijke weldadigheid, te Sneek, eei e gift van ƒ50 geschonken. Uit Horsten wordt aan de Pro. Dr. Ct. het volgende gemeld «Voor eenige dagen is bij het dorp B. in Oostfriesland een verschrik kelijke moord gepleegd. Een vader bragt des avonds in schemerdonker zijnen zoon die dienst baar was op eene andere plaats, een eind op wegen gaf hem bij deszelfs afscheid zijnen zakdoek en zijn horlogie. De vader ging op zijne terugreis in eene herberg, om zich een weinigje uit te rusten. Naauwelijks had hij daar eenige oogenblikken gezeten, of er kwa men twee mannen binnen, wier uiterlijk niet heel gunstig scheen. Een dezer mannen trok, als bij toeval, zijnen zakdoek uit den zak, en de vader herkende dien doek voor denzelfden, welken hij vóór weinig tijds aan zijnen zoon bad gegeven. Bevende van schrik, behield hij toch tegenwoordigheid van geest genoeg, om hiervan niets te laten blijken maar hield zich alsof hij flaauw en onpasselijk werd, om zóó uit de kamer en alléén bij den kastelein te komen. Aan dezen verhaalde hij nu de ge- heele zaak. De kastelein, een ferm man, ging dadelijk met een paar zijner knechten naar binnen, nam debeide kerels in arrest, onder zocht hunne goederen en ontdekte bij hen nevens eenige moordtuigen, ook het horlogie van den vader, kort te voren aan zijnen zoon gegeven. Dan, wie kan den schrik des vaders voorstellen, toen hij, in gezelschap van meer andere personen, den weg weder opging, waar hij afscheid van zijnen beminden zoon had ge nomen, en dezen daar aan eenen boom zag op gehangen De onverlaten hadden dit welligt gedaan om aan een zelfmoord te doen denken. Het afscheid van vader en zoon was een eeu wig afscheid geweest de zoon was reeds ge storven. De beide mannen zijn echter da delijk in handen der justitie overgeleverd.” Volgens een berigt uit de Afdeeling West land ran de Hollandsche Maatschappij van Landbouwheeft dezer dagen de voorzitter dier afdeeling, jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, zijnen geheelen veestapel op de hofstede Rust hoek, onder Loosduinen, als voorbehoedmiddel tegen de longziekte, doen inenten, niettegen staande al zijn vee in eenen volkomen gezon den staat verkeerde. Die kunstbewerking is met de meeste behendigheid bewerkstelligd dooi den rijksveearts J. Huffnagel, uil Haarlem, in het bijzijn der rijks-veeartsen G. H. Bokkel- kamp. uit ’s Gravenhage, en E, C. van Staden uit Naaldwijk, benevens van eenige belang stellenden, die allen op de hofstede Rusthoek waren uitgenoodigd, ten einde die kunstbewer king nader te leeren kennen. Ook heeft de heer P. M. Hoek, medebestuurder dier afdee ling te Wateringen, door dienzelfden veearts Huffnagel, al zijn vee doen inënten, tot stui ting der longziekte, waarvan zich reeds enkele gevallen op zijnen stal hadden geopenbaard, Het vee op beide stallen bevindt zich nog in den meest gewenschten toestand, en schijnt tot dus verre niet het minst door deze kunstbewer king te hebben geleden. Beide heeren veehou ders hebben zich bereid verklaard, aan alle be langstellenden den toegang tot hunne stallen te verleenen, en hunne bevinding mede te deelen, welke zij echter later, in het belang van den veestapel, openbaar zullen maken Nadat in deze afdeeling twee der voor naamste veehouders op die wijze zijn voorge gaan, laat bet zich aanzien, dat dit voorbeeld pavolging zal vinden, en dat de inenting, en hunner souveriene, hartelijk en elkander kibbelden.” Het Surinaamsch Weekblad zegt, dat de vrijmaking der slaven aldaar nu eene ernstige zaak wordt. Voorts zullen reeds zeer spoedig in de kolonie zondagsscholen worden opge- rigt; Paramaribo en het omliggende land genoot eenen goeden welstand. LEEUWARDEN, 5 Februarij. Door den kerkenraad der Nederduitsche Hervormde ge meente, te dezer stede, is aan de stedelijke re gering een adres ingediend, ten einde den hier op vrijdag gehouden wordende marktdag, in de week voor paschente verschikken, opdat do goede vrijdag, gelijk de andere Christelijke feestdagen, waardig kan worden gevierd. ’s GRAVEN HAGE8 Februarij. De door de Nederlandsche legering naar de tentoon stelling te Dublin opgezonden voorwerpen welke afkomstig waren van het koninklijk kabinet van zeldzaamheden, zijn van daar al hier in de beste orde terug ontvangen. Aan die collectie werd te Dublin de meeste lof toegekend wegens het zeldzame en vreemdsoor tige dier voorwerpen. AMSTERDAM, 7 Februarij. De Preuss. Coresp.zoo als men weet een half officiéél orgaan, bevat over het vertrek der gezanten ee nige regels, met grootere letter gedrukt, en die om hare belangrijkheid wel verdienen overge nomen teworderi. Zij luiden aldus: De sedert eenige dagen met groote zeker heid verspreide geruchten, als zoude het ver trek van de gezanten van Rusland te Londen en te Parijs een volbragt feit (un fait accom pli') zijn, noodzaken ons te verklaren, dat tot dusverre nog geen stellig berigt bij ons is ontvangen, met betrekking tot de zaak Waar van hier sprake is. Voor zoo ver wij weten, zouden die beide diplomaten zoo weinig tevre den zijn geweest met de ophelderingen hun gegeven ten aanzien van de bestemining der Engelsch-Fransche vloot in de Zwarte Zee, dat hun vertrek als op handen zijnde kan wor den beschouwdtenzij in den staat van zaken eene plotselinge omkeering nwgt plaats hebben." In den laten avond van gisteren is een man, woonachtig in de Korte Keizerdwarstraat, van de trappen gevallen, en geruimen tijd daarna, toen hij reeds een lijk was, dooreen zij ner buren ontdekt. Hij was verslaafd aan het misbruk van sterken drauk, en laat twee zoons na, die zich in militaire dienst bevinden. AMSTERDAM, 7 Februarij. Korten tijd geleden is bier eene zeer sluwe opligterij te werk gesteld. Weinige oogenblikken, na dat aan een huis op eene der dwars-grachiendoor een klein en deftig huisgezin bewoond, bet eten, gelijk geregeld eiken dag plaats bad, door eenen bediende van den kok was bezorgd, wordt aan dat huis gescheld. Namens eene zeer nabij wonende familie wordt gevraagd, of mevrouw zoo beleefd wilde zijn den kok op te geven, van wien zij het eeten ontving en tevens, of zij over kwantiteit en kwaliteit van het geleverde te vreden was. Onder gun stige getuigenis wordt de naam opgegeven. Des anderen daags wordt de etensdrager afgehaald en daarbij den tweeden etensdrager met ver deren toestel gevraagd, waarop ten antwoord werd gegeven, dat men van geen tweeden etensdrager wist. Nu bleek het, dat den vo- rigen dag een persoon zich bij den kok bad vervoegd en opgegeven, dat de hier eerstge noemde dame onvoorziens twee gasten had ge kregenen dus dadelijk nog voor twee perso nen eten wenschle te hebben. De geen kwaad vermoedende kok gaf het verlangde, en moest later tot zijn verdiet en schade ontwaren, dat hij opgeligt was, en men zijne spijzen verteerd en den etensdrager met het stel zware tinnen kommen of bakken verkocht had. Door ijve rige nasporingen der policie is het nogtans gelukt de band te leggen, niet op het eten, maar op den etenden gast. HOUTRIJK EN POLANEN, 7 Februarij. De eerste bouwsmanswoning in den droogge- maakten Haarlemmermeer-polder werd heden alhier, benevens een gebouw voor arbeiders- w’oningen, aanbesteed, en wel op den grond van sectie D, no. 8, gelegen tusschen ISpie- ringweg en Sparrerwouertogt, bewoond zul als voorbehoedmiddel én tot stuiting der long ziekte, meer algemeen zal worden toegepast, en dat het veroordeel daartegen weldra zal zijn weggenomen. Men leest in de Amst. Cour., van 8 dezer: De heer Kisseleff, Russisch gezant te Parijs, heeft met de leden van zijn gezantschap die stad verlaten en is gisteren voormiddag te Brus sel aangekomen. De heer Brunow zal waar schijnlijk ook uit Londen vertrokken zijn; te zijnen opzigte is echter nog geen stellig berigt ontvangen. De terugroeping van den Fran- seben en Engelscben gezant te Petersburg zal daarvan het onmiddellijk gevolg zijn; reeds berigt eene telegrafische dépêche uit Londen van gisteren morgen, dat de beide regeringen tot die terugroeping zijn overgegaan. Volgens de bewering van den Times ligt in het feit van de terugroeping eens gezants geene oor logsverklaring, en inderdaad, na het vertrek van de heeren Kisseleff en Brunow, en van hun volledig personeel, blijven de consuls-ge- neraal van Rusland nog te Parijs en Londen belast met de zorg voor de handelsaangelegen heden, tot dat de oorlog vormelijk tusschen de mogendheden zal zijn verklaard. Aan dien oorlog wordt door velen nog sterk getwijfeld. Volgens hen zou keizer Nicolaas, ziende hoe eenstemmig de mogendheden zich tegen zijne eischen verklaren, eindelijk toegeven aan het verlangen van Europa en de hem gedane voor stellen aannemen. Anderen echter vooronder stellen, dat de eenstemmigheid der vier mo gendheden den krijg zal beperken - tot het ter rein waar hij reeds is uitgebrokendoch on genoegzaam zal zijn om den czaar te doen bui gen. Van den anderen kant wordt uit Wee nen geschreven, dat aldaar het gerucht liep, dat Oostenrijk en Pruissen hunne bemiddeling heb ben aangeboden in het dreigende conflict tus schen Rusland en de twee .westelijke mogend heden, zoodat het vertrek der gezanten geene stoornis in den loop der onderhandelingen zal te weeg brengen. Dat de gegrondheid van dit gerucht te regt mag worden in twijfel getrok ken, zal wel geen betoog behoeven. Nopens de plegtige opening van het En gels parlement, leest men in een dagblad, de volgende bijzonderheden: «De koningin werd op haren togt naar het parlements-gebouw levendig toegejuicht, maar toch niet zóó hartstogtelijk als vroeger. Het was op de aangezigten der menigte te lezen, dat er iets ernstigs stond te gebeuren en men wilde aan de koningin gelegenheid geven, om door koninklijke taal de eer der natie op te houden zonder die vooruit te loopen door luidruchtige volks-demostratien. Er liep een dof gemompel, dat men prins Albert de Russen vriend, de geheime agent van Oostenrijk en Pruissen ten gunste van den czaar, enz. enz., in het openbaar, ’svolks on wil wilde toonen, maar dit plan, door par tijgangers, onder de heffe der menigte opge wekt en aangeprezen, stuitte af op den eerbied voor de kroon bij het fatsoenlijk publiek. De echtgenoot mogt zich beroemen wel zijn aandeel te hebben ontvangen in de bravo’s, die zijne gemalin te beurt vielen. Overigens openbaarde zich bij de plegtige parlements-opening op nieuw het eigenaardige ruwe Engelsche volkskarakter. In de gangen van het gebouw was een on stuimig geraas, en vele leden van het lagerhuis tuimelden als het ware,holder de bolder, de zaal binnen. De voorzitter en de roedendra ger geraakten bij dezen inval schier in lig- chaamsgevaar. De koningin die dit tooneel aanschouw-de, lachtte, terwijl de eerwaardigi leden van het huis, die digt in stonden, wanhopige pogingen stelden, om hun gelaat in eene ments-plooi te houden. Naauwelijks begon H. leden veel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1