NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 13. den 15 February. WOENSDAG A 9de Jaargang AwtA c. i SNEEKER 1 V 7, l waar i BINNEN- EN BUITENLAND. 3 1 r 2 1 16 iMiilMIDIIIDIIlilIlllltl! F F t 1 i 5 5 1 1 r r L r t in- 1, Hie «5 t 3 t l t van bevriende natie zal worden dus geheel veilig zal zijn. cdnalNT bewijs van hare gehechtheid aan den gent gegeven, door de civile lijst van denzelven om de hem legde boete te voldoen, naar het huis van rest gebragt. —De Badensche tweede kamer heeft een nieuw prins-re- denzelven zonder eenige discussie goed te keuren. De Biliancia deelt mede, dat de regering van Ecuador hare betrekkingen met den H. stoel heeft afgebroken. Sedert lang bestónd er tusschen beide regeringen een geschil, tenge volge van de nieuwe wetgeving, waarin de republiek vrijheid van eeredienst, denken enz. werd toegestaan. Het is thans zeker, dat de bevredigings- voorstellen der Weener-conferenlie, van den 15 Jan., die door de porte waren aangeno men, door den czaar zijn van de hand gewe zen, vooral wrat betreft het punt, waarbij werd voorgesteld, dat Rusland afstand zou doen van het protectoraat over de Grieksche kerk in het Oosten, en dat protectoraat uit te oefenen ge zamenlijk met de vier ter conferentie te Wee nen vereenigde mogendheden. Het Journal de Frankfortover OlofFs zendiug sprekende, verklaart, op half officiële wijze, dat Oostenrijk en Pruissen, zonder zich daartoe door eene geteekende overeenkomst te verbinden, eene strikte onzijdigheid zullen in acht nemen. Den 15 Januarij vincie Arta, het tooneel was Radvitzi, in de pro- I van opstand. De voor naamste ingezetenen hebben eene proclamatie uitgevaardigd, en 400 opstandelingen hebben gezworen, voor de verdediging des kruises het leven te laten. Niet onwaarschijnlijk is deze muiterij het voorspel van eene beweging, die in het voorjaar zich tot veel andere Turksche provinciën zal uitstrekken, bijaldien tot dien tijd de geschillen met Rusland nog niet ver effend zijn, Mogten die revolutionaire pogin gen inderdaad eenig gevolg hebben, dan zou daaruit voor de porte eene nieuwe verwikke ling ontstaan, ja Welligt een nog grooter ge vaar dan dat, waarmede de Russische legers haar bedreigen. Volgens tijdingen uit Athene van 27 Ja- SNEEK, 14 Februarij. Men verneemt, dat dezer dagen, door de eerste deurwaarders bij de arrondissements-regtbank alhier, bij Z. M. den koning aanzoek gedaan is, om eene wet voor te dragen, waarbij aan hen, even als aan de deurwaarders bij den hoogen raad en de provinciale geregtshoven, eenig tractement worde toegekend. Zij geven bij hun verzoek op, de onderscheidene diensten, die zij gratis voor de justitie te verrigten hebben. Hun verzoek komt ons zeer billijk voor, daar het, onzes inziens, toch niet wel geëischt zal kun nen worden, dat deze personen twee, drie, ja somwijlen vier dagen in de week hunne diensten moeten presteren, zonder daarvoor eenige belooning te genieten. 'Sedert onze laatste opgave van den 8 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritsera- deel, op nieuw 2G runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk ge tal thans bedraagt 2141. Naar men verneemt, heeft Z. M. de ko ning het verlangen te kennen gegeven dat er ook dit jaarbij gelegenheid van Hd. verjaar dag even als in vorige jaren geene openba re plegtigheden zullen plaats hebben. Men verneemt, dat de regering, met het oog op eene herziening van de verordeningen op het stuk der maten en gewigten, het ge voelen van deskundigen heeft gevraagd, opzig- tens de wenschelijkheid tot het vervangen der drie korenschalen door eene enkele schaal. Men verneemt, dat weldra eene voordragt van wet aan de staten-generaal zal worden ingediend tot wijziging van de wet op het ge maal, hoofd zakelijk, om de moeijelijkheden weg te nemen, welke onder de tegenwoordige wetsbepalingen door de korenmolenaars wor den ondervonden, tengevolge van het verbod, om het gemalen graan op de molens verdere bewerking te doen ondergaan. Men verneemtdat de afdoening der voor stellen, tot wijziging van gemeentelijke belas tingen, door Z. M. dén koning is verdaagd tot het einde van April ek. Men verneemt, zegt de Nederlander dat er bij onze regering niet aan verminde ren van belastingmaar aan vermeerderen der uitgaven van oorlog en marine gedacht wordt. Men meldt uit Zutphen, Febr.Nadat op den vorigen marktdag de prijzen der rogge reeds eene vermindering van 50 cents per mud hadden ondergaan, hebben dezelve heden eene nieuwe daling van f 1 per mud onder- nuarjj, is de prefectuur van policië aldaar, met al de daar aanwezige archiven, verbrand. De dagbladen hangen steeds een treurig tafereel op van de ellende, waarin de lagere klassen ten gevolge van de schaarschheid der levens middelen, verkeeren. HARLINGEN, 9 Februarij. Ofschoon het weder hier gisteren zeer onstuimig was, ha gel- en donderbuijen op elkander volgden, is het toch gelukt, het scheepsvolk van het kof schip Gerrilje Koumansdat tusschen deze stad en Makkum op het strand was gera/lkt, hier behouden aan wal te brengen. Het was, naar men zegt, van New-Castle gekomen met steenkolen, glas, ankers, kettingen enz., en bestemd naar Amsterdam; het behoort aan den heer K. Smeding, te Leeuwarden. ’s GRAVENHAGE, 7 Februarij. Laastl. za- turdag is aan het wachthek van den spoorweg onder Sassenheim een vreesselijk onheil voor gevallen. De wachter, door het stilstaan zij ner klok misleid, komt bij het naderen van den laatsten trein van Amsterdam een oogen- blik te laat zijn huis uit, wil nog de hekken openzetten, hetgeen hem van het eene gelukt, doch bij het andere overvalt hem de locomotief en werpt hem een eind verre dood neder. De ongelukkige laat eene weduwe en zes kinde ren na. ’s GRAVENHAGE, 10 Februarij. Het heeft H. M. de koningin behaagd, voor het diaco- nie-werkfonds te Dinteloord (Noord-Braband) een prachtig geschenk toe te zenden, om te dienen voor eene verloting, in den loop van dit jaar te houden. AMSTERDAM, 9 Februarij. Te dezer stede is de inteekening geopend op eenen gedenkpen ning van de herstelling der bisschoppelijke, hië rarchie in Nederland. Op 'de eene zijde zal worden voorgesteld de opwekking van Ja'irus dochterop de keerzijde zullen tegen den rand geplaatst worden de namen der vier bisschop pen, en in het midden, in het latijn: «Den IVe voor de nonen van Maart voor het jaar des Heeren MDCCCLIII, is door de Genade Gods, en de gunst van den H. stoel, Pius IX gelukkig regerende, in het Ve jaar der regering van ko ning Willem III, het episcopaat in Nederland hersteld.” De penning zal 54 Nederl. strepen middellijn hebben. AMSTERDAM, 11 Februarij. Naar hetgeen wij van goederhand hebben vernomen, is thans bij den raad van state in overweging een wets-ontwerp tot w’ijziging van het tarief der in- en uitgaande regten, waarbij onder ande ren verscheidene artikelen, welke als grond stoffen voor de binnenlandscbe nijverheid ge bezigd worden, of die voor den doorvoerhan del van veel belang zijn, zoowel bij in- als bij uitvoer van alle regten worden vrijgesteld. Een Dusseldorfsch blad behelst eene be schouwing der vermoedelijke weergesteldheid in het tegenwoordig jaar 1854. Zij is gegrond op de waarneming van vele wèerskuudigen dat nagenoeg hetzelfde weder telkens om de dertig jaren terugkeert, en daaruit wordt op gemaakt, dat dit jaar tot de gunstigste be- hooren zal, want zoodanig is het jaar 1824 geweest. Nadat een niet langdurige, maar zeer koude winter voorafwas gegaan, had men toen eene schoone lente en eenen groeizamen zomer, namelijk in Februarij dooi weder, in Maart droog en eenigzins schraal weder, in April en Mei groeizaam, in Junij warm wreder, en in Julij hitte, nu en dan door re gen en onweder getemperd. Het gras was o- vervloedig, de oogst van granen en boom vruchten rijk. Ook waanneer de stelling van andere weerkundigen doorgaat, dat het weder om de negentien jaren zich nagenoeg gelijk is, voorspelt genoemd blad eenen voordeeligen zomer, dewijl het jaar 1855 in de genoemde opzigten insgelijks gunstig is geweest. ROTTERDAM, 11 Februarij. Naai- men verneemt, moet dezer dagen bij de Nederland- sche regering ontvangen zijn de mededeeling der hoven van Frankrijk en Engeland, hou dende, dat, welken loop de geschillen tusschen Rusland en Turkije ook mogen nemen, in het handels- en scheepvaartsverkeer de neutrale vlag als die beschouwd en AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te wetendat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergade ring van den 21 Januarij 1854, onder no. is vastgesteld de volgende Verordening: VERORDENING op het houden van Verlotingen." «De GEMEENTE - RAAD van SNEEK heeft vastgesteld de navolgende Verordening: «Niemand zal binnen deze gemeente mogen aanleggen, of, aangelegd zijnde, continueren, hetzij openlijke, hetzij iu het geheim, eenige onderhandsche loterij van slagtvee, meubi laire goederen, liefhebberijen, gemaakt goud en zilver, eetwaren, kleinigheden, of voor werpen hoe ook genaamd; of dergelijke lote rijen ten zijnen huize veroorloven, zonder schriftelijke vergunning van het hoofd van het plaatselijk bestuur; op verbeurte eener geldboete van tien tot vijfentwintig gulden.” Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun berigt van den 50 Januarij 1854 no. 10, in afschrift me degedeeld. vonden, zijnde de hoogste prijs, heden daar voor betaald, 10.20 per mud. Dientenge volge is de zetting van het roggebrood van 8 Ned. ponden gebragt van ƒ1.10 op ƒ1.05. Den 9 dezer, omstreeks 5 ure, zijn te Puttershoek twee boeren hofsteden geheel af gebrand; zij behoorden aan C. van der Graaf en A. van der Griend. Al de zich in deze woningen bevindende voorraad van granen, vlas en hooi, benevens 14 stuks vee, ziju eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van dezen brand wordt aan kwaadwilligheid van anderen toegeschreven. Men berigt uit Ulsen 7 Februarij: In den nacht van donderdag op vrijdag jl. is bij den predikant alhier poging tot diefslal gepleegd. Mert had reeds eenige glasruiten uitgesneden toen de echtgenoot des predikants, wakker wordende, haren man hierop opmerk zaam maakte. Deze stond ijlings op, greep het geladen geweer en schoot op de reeds in huis gekomene personen. Deze, vermoedelijk niet getroffen, namen zoo spoedig mogelijk de vlugt. De groothertogin Sophia van Saksen- Weimar-Eisenach, geboren prinses der Neder landen, heeft te Weimar eene kostschool voof honderd jonge meisjes opgerigt, die allen op hare kosten verpleegd en onderwezen zullen worden. Het is de wil der koninklijke vrouw, dat deze school eene model-inrigting zal zijn voor andere meisjes-insti tuten. De bisschop van Limburg gaat in zijnen kortelings uitgevaardigden herderlijken brief nog verder dan de aartsbisschop van Freiburg. Hij wil namelijk, dat de bevolking van hare gevoelens door weigering van belastingen enz. doe blijken. (In welouderrigte kringen te Rome verze kert men, dat de paus voornemens is, den aartsbisschop van Freiburg tot een bezoek der waarts uit te noodigen; ook zoude deze pre laat in een der eerste consistoriën tot kardi naal in petto benoemd w’orden.) Te Freiburg is de secretaris des aartsbis- schops, op zijne weigering om de hem opge- ar- Én is hiervan afkondiging geschied, het behoort. Sneek den 15 Februarij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1