NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1 No. 15. 1834. WOENSDAG I W® JL 2. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. het jaar 1855 1. 5. volgd 1 4. 3. was vaar heeft willen verbinden, Orloff, namens den keizer te. om Jl. zaturdag na langdurige van 25 April 1855 vastgestelde belasting op de honden niet in te voeren, en deze geheele aangelegenheid liever tot maatregelen van policie te beperken. ASSEN, 14 Februarij. De katoenfabrijken te Fredriksoord verkeeren in eenen bloeijenden staat. Als een bewijs hiervan kan dienen, dat door de Ned. Handelmaatschappij, dit jaar, aan de Maatschappij van Weldadigheid eene bestel ling is gedaan van 48,500 stukken katoen. De breedte dezer stukken bedraagt van 7/, tot en de lengte van 18 tot 22 Ned. ellen, welke stukken door p. m. 418 snelweefgetouwen ver vaardigd worden. Hierbij moet men nog in aanmerking nemen, dat er ook in eigen be hoefte voorzien wordt, zoodat men uit dit al les den bloei dezer fabrijken kan afleiden. regter uitgevoerd op veroordeelde met eenen strop om aan eene galg vast te maken, en een onder zijne voeten te doen wegvallen. Art. 15 van het wetboek van strafregt wordt la“ vergelijkend exa- afgeschaft. Art. 2. De straffen van algemeene verbeurd verklaring der goederen, den schuldige toehe- hoorende van het stellen onder byzonder toe- zigt der hooge policievan eeuwigdurenden of tij del ij ken dwangarbeid, zijn, voor zooverre zij hier te lande nog bestaan, afgeschaft. De dwangarbeid is en blijft vervangen: TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van F r ij dag 17 Februarij. In deze zitting zijn ingekomen verscheidene koninklijke boodschappen, ten geleide van een gelijk getal wets-ontwerpenmet bijbehoorende memoriën van toelichting, alle welke zullen wor den gedrukt en rondgedeeld en verzonden aan de afdeelingen, als: 1) betreffende de vijfjarige verjaring der coupons van de certificaten der nationale schuld; 2) acht ontwerpen tot ver- eeniging van gemeenten; 5) tot aflossing var nationale schuld; 4) tot regeling van het fonds van koopprijzen der domeinen. Voorts is ingekomen eene missive van den minister van oorlog, ten geleide eener nota van wijziging op het wets-ontwerp nopens de inkwartieringen, welke zal worden gedrukt en rondgedeeld. SNEF.K, 21 Februarij. In den nacht van zaturdag op zondag jl. hadden wij alhier ee nen hevigen storm, vergezeld van hagel en sneeuwjagt en ontzettende bliksem- en don derslagen. Hier en daar zijn schoorsteenen omvergewaaid en dakpannen weggeslingerd terwijl inzonderheid eene aan de gracht ge heel op zich zelve staande fabrijk zeer veel ge leden heeft en gansch uit baar verband gerukt is echter heeft men althans voor zoo verre ons bewust, geene verdere ongelukken te be treuren, die anders zeer te duchten schenen. In de huizen des gebeds en door het wap peren der vlaggen van de publieke gebouwen is ’s konings verjaardag alhier statig en plegtig herdacht. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer kunst- en menschlievende lezers op het concert, den 24 dezer ’s avonds ten 6'/2 uur te geven, door de werkende leden van het gewoon con cert en het muzijkkorps der stedelijke Dd. schutterij, in de concertzaal alhier; zijnde de zuivere opbrengst daarvan bestemd tot stij- ving van het fonds, ter vermindering van den roggebrood- pr ij s. In de maand Januarij jl. hebben ’s rijks belastingen opgebragt f 4,056,970. In dezelf de maand van het jaar 1855 was de opbrengst ƒ4,057,762. De minister van koloniën heeft ter ken nis van de belanghebbende ouders of voogden gebragt, dat, krachtens het kon. besluit van 26 Nov. 1845, met den 1 Sept, dezes jaars twee jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens een daaromtrent vastgesteld reglement onder het oppertoezigt van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar in de faculteit der wis en natuurkunde aan ’s rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot apothe kers bij het leger in Oost-Indië, en dat, wan neer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te brengen, deze op maandag den 12 Junij 1854, des morgens ten 10 uur, in het scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool zullen worden toegei ten tot het afleggen van een men. De verzoeken tot deze toelating zullen op zegel geschreven en postvrij, vóór den 1 Mei 1854 bij het ministerie van koloniën moeten zijn ontvangen en daarbij worden overgelegd eenige stukken, in de Staats-Cou- rant van 14 dezer vermeld. In het aan de 2e kamer der staten-gene- raal aangeboden ontwerp van wet, houdende eenige veranderingen in de bestraffing van misdrijven, komen, onder anderen, de volgen de bepalingen voor: Art. 1. De doodstraf wordt door den scherp- een schavot, door den strop om den hals luik I voordeel te trekken uit den toestand van Turkije. Eerlang zal met de versterking van Kon- stantinopel een aanvang Worden gemaakt. Zij zal bestaan in eene reeks forten, die de stad, zullen omgeven en, volgens de plannen van generaal Baraguay d’Hilliers, te Bebek zullen beginnen en te San Stefano eindigen; Het Journal de Frankfort behelst een brief uit Dresden, waarin gezegd wordt, dat het de bedoeling van Oostenrijk is, om den keizer van Rusland tegen Konstaritinopel te laten optrekken, zonder zich in de zaak te mengen. Rusland tóch kan daardoor den vre de afdwingen, en, daarin eenmaal geslaagd zijnde, keeren de Russische troepen naar bun vaderland terug en komt alles Weder in eenen normalen toestand. Het ware echter mógelijk, dat, tengevolge van het oprukken der Russen, een opstand onder de Christelijke bevolking van Turkije losbarstte. Daaruit konden on berekenbare gevolgen voortspruiten, en dat is de reden, waarom Oostenrijk zich niet bij for meel tractaat tot eene volstrekte onzijdigheid zoo als zulks graaf van Rusland, eisch- Oostenrijk heeft zich alzoo voorbehouden, naar willekeur in den strijd te intervenië ren of neutraal te blijven. Uit Turkije zelf wordt niets berigt, dat eene bijzondere vermelding zou verdienen. LEEUWARDEN, 15 Februarij. Aan de alhier gevestigde kamer van koophandel en fa brijken is door den heer commissaris des ko nings, namens den minister van binnenland- sche zaken, te kennen gegeven: dat met den aanvang der telegraaflijn naar Groningen een begin is gemaakt, en het vooruitzigt be staat, dat die in den loop van den aanstaan den zomer gereed zal komen, en dat, zoodra Groningen is bereikt, de voortzetting dezer lijn naar Leeeu warden en Harlingen in over weging zal worden genomen, en de uitvoering welligt nog in dit jaar zal kunnen worden aangevangen. ’sGRAVENHAGE, 15 Februarij. Onze stad genoot, de beroemde zeeschilder Louis Meijer, heeft dezer dagen eene kapitale schilderij vol tooid, die eene episode voorstelt uit den laat- sten zeetogt van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden; de redding namelijk, in het laatst der maand Dcc. 1846gedurende eenen hevigen storm, in de Spaansche zee, van acht man der equipage eener Spaansche brik, welke schip breuk geleden had. Deze edelmoedige en menschlievende daad is door den kunstenaar voorgesteld op eene wijze als men van zijn verheven talent mogt verwachten. Die door storm gezweepte golven; die donkere lucht; die dreigende wolken, waar de avondzon door breekt, welke een schilderacbtig licht over bet geheel verspreidt; die door de baren geslin gerde schepen; die naauwkeurige uitvoering tot in de kleinste deelen: dit alles te zamen vormt een zóó waar, zóó treffend tafereel, dat de aanschouwer inderdaad meent, de natuur vóór zich ie zien. Deze uitmuntende schilde rij bevindt zich thans in de gothische zaal van het paleis van wijlen koning Willem II, en zal daar nog eenige dagen blijven, waardoor <ie gelegenheid gegeven is aan de beminnaren der schilderkunst, om het aldaar te bewonde ren, vóór dat het naar buiten ’s lands gezon den wordt. GRONINGEN, 15 Februarij. is in den raad dezer gemeente discussie besloten, de bij besluit de eeuwigdurende door eene tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens twintig jaren de tijdelijke door eene tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens vijftien jaren. Art. 5. De bepaling van art. 2 der wet van 28 Junij 1851 {Staatsblad no. 68) wordt uit gestrekt tot de gevallen, waarin de regter de gevangenisstraf voor twee jaren of minder zou de hebben uitgesproken. Art. 4. De straf van het brandmerk wordt afgeschaft. Art. 5. De straf van de kaak, als volgens art. 22 van het wetboek van strafregt de straf van eeuwigdurenden dwangarbeid, dwangar beid voor eenen tijd en de tuchthuisstraf (r<?~ elusion') voorafgaande, wordt afschaft. Art. 6. Waar de straf van de kaak als op zich zelve staande straf bij het wetboek van strafregt is bedreigd, wordt zij vervangen door eene correctionele gevangenisstraf van drie tot vijf jaren, en ontzetting van de reg- ten in art. 8 dezer wet vermeld, voor vijf tot tien jaren. Indien nevens de straf van de kaak geld boete bedreigd is, wordt die met de voormel de straffen toegepast. Enz. Art. 15. De bij het wetboek van strafregt bedreigde doodstraf wordt veranderd in de tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren, ten aanzien der misdaden van: valsche munt; valschheid, omschreven in art. 159 van het wetboek van strafregt; manslag, voorafgegaan, vergezeld of ge- van een wanbedrijf; kindermoord brandstichting, wanneer niet te voerzien dat eenig menschenleven daardoor in ge- kon worden gebragt. Euz. Men verneemt, dat het hoogleeraars-ambt aan het op te rigten seminarie te Stellen bosch (Kaap de Goede Hoop) thans aangebo den is aan de predikanteii Taats, te Middel burg, en Toorenenbergente Vlissingen. De eerste heeft bereids bedankt. Uit Amersfoort wordt gemeld, dat vrou we Christina Uilenberg, wed. J. Gossiaux, op 2 Feb. jl. aldaar overleden, bij testamentaire dispositie heeft gelegateerd ƒ5000 aan de di- akonij der Hervormden 1000 aan de kerk der Hervormden; ƒ1000 aan het diakonij- vrouwenhuis; ƒ500 aan de Herv. diakonij- schoolƒ1000 aan het burger-weeshuis en ƒ500 aan het St. Pieters- en Bloklands-gast huis: alles 4 pCt. nat. werk, schuld; voorts ten behoeve van de armen der Evang.-Lutber- schen, aan die der clerezie, aan die van de Xaverius-kerk en aan diè van de L. Vrouwe- kerk, ieder ƒ500 in specie. In de Belgische Landbouw-Courant vindt men de navolgende, ook voor Nederlanders, zeer behartigingswaardige opgaaf In de voedingswaarde staat een Ned. pond vleesch gelijk met een pond boonen1,4 pond stokvisch, 5,56 pond ongebuild tarwebrood, 5,81 pond roggebrood, 4,21 pond rijst en 46 pond (25 kop) aardappelen'. «Een volwassen mensch verkrijgt geen ge noegzaam voedsel, wannéér hij niet dagelijks Ned. pond vleesch of de daaraan evenre dige waarde in een ander voedsel geniet. Hij behoeft alzoo 0,55 Ned. pond vleesch of 0,45 pond stokvisch, of 1,20 pond ongebuild tarwe brood, of 1,27 pond roggebrood, of 1,41 pond rijst, of 6 pond (9 kop) aardappelen. De te genwoordige prijzen in aanmerking nemende, komen deze hoeveelheden te staan: het vleesch (tegen ƒ0,55 het Ned. pond) op ƒ0,18; het ongebuild tarwebrood (tegen 0.21) op 0.25 het roggebrood (tegen ƒ0.14) óp ƒ0.18; de rijst (tegen ƒ0.21) op ƒ0.26, en de aardappelen (te gen ƒ5 het mud) op ƒ0.27. «Hieruit blijkt alzoo dat de aardappelen te genwoordig tot de duurste voedingsmiddelen behooren, en dat ook de mindere klassen met voordeel vleesch en roggebrood zouden kunnen gebruiken.” In een’ brief uit Berlijn aan de Köln- Zeil. wordt met zekerheid berigt, dat Frankrijk en Engeland een aanvallend en verdedigend ver bond gesloten hebben, waarbij aan elke dier mogendheden de verpligting is opgelegd, geen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1