NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. Ode Jaargang. 1854. No. 16. den 25 February. ZATURDAG te SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. ’s konings A blIWIHIinilHIIHlIllllilHffll va i] van COURANT Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. van 1 Junij 1850 {Staatsblad no. 15) tegen 100 ten 100, bij uitloting, welke 1 Maart ek. ie ’s Gravenhage zal plaats hebben aflosbaar wordt gesteld een kapitaal van 500,000. Door den minister van buit, zaken, lij delijk minister van financiën, is gearresteerd eene 225”' staatsloterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien, overeen komstig het plan der vorige loterij. Men meldt van bet Nieuwe Diep, dd. 19 FebruaryOnder het voortwoeden van den N. W. storm was de zee gepasseerden nacht tot de verontrustende hoogte van om trent 2 el boven A. P. gestegen en liep bet water tot aan de kruin des dijks. Tengevol- van den feilen bliksem, verneemt men, dat er omtrent Langedijk op twee verschillende plaat sen brand is ontstaan; nabij de Kooij is de dijk van eenen polder bezweken, waardoor dezelve geïnundeerd is. Men meldt uit Borger, 14 Febr.: Als een bewijs, dat ook hier het bijgeloof nog niet geweken is, diene het volgende: Voor eenige dagen had een boer in deze gemeente twee kalveren ziek; hij dacht aanstonds aan heksen, omdat beide een weinig tijds te voren door een’ persoon, welke onder de beschuldiging van iooverij stond, aangezien en bij die ze Me gelegenheid door dezen over den rug gestre ken waren. De onnoozele boer, hierover ver toornd, zeide: «Ik zal hem dat wel afleeren,” en ging daarop naar eenen dutvelbander, die zeide, dat de heks door een gebroken ruit in zijn achterhuis binnenkwam. De boer ging daarna, met eenen dikken knuppel gewapend des avonds bij die opening staan lot 11 a 12 ure ’s nachts; eindelijk hoort hij iets bij de opening naderen, heft zijnen knuppel omhoog, en, terwijl de eene hand door de opening ge stoken wordt, slaat hij toe met den uitroep: dou zast mij nou neet langer plaogen’k weet wal das dou nou kepot zins.” Hij loopt daar op naar buiten, om de heks nog beter het te- rugkeeren af te leeren, maar vindt, o schrik! zijnen eigenen zoon op den grond liggen, die ge woon was, al" hij des avonds laai in huis kwam, door deze opening de deur te ontsluiten en zoo ongemerkt binnen te sluipen. Deze is er echter met eene ligte wonde afgekomen; de schrik was het ergste; het had echter nood lottige gevolgen kunnen hebben. De berigten uit Zwitserland zijn over liet geheel van ongunstigen aard. De verbitterin- gen tusschen de liberale en ultramontaansche partijen neemt zigtbaar toe, en dreigt elk oo- genblik aanleiding tot dadelijkheden te geven. Daarbij heeft er de armoede eene zoo buiten- gemeene hoogte bereikt, dat, bijzonder in de zen langen en gestrengen winter, de openba re veiligheid uiterst bedreigd is. Door de plot selinge koude (12 a 15 gr.) zijn vele personen in het gebergte dood gevroren. Zelfs het meer van Genève is toegevroren, waarvan de oud ste lieden zich geen tweede voorbeeld herin neren kunnen. De Köln. Zeit. behelst een hoogstbelang- rijk berigt uit Weenen, d’. 17 dezer, van den volgenden inhoud: «Uit goede bron kan ik u volgens alhier uit Konstantinopel ontvangen berigten raededeelen, dat er, sedert de veran dering in het ministerie, eene geheime onder- handeling tusschen de porte en den czaar wordt gevoerd, om de kwestie regtstreeks te schikken, daar dit als laatste middel (in overeenstemming met de verandering van het kabinet) aan de leiders van de Turksche politiek is te ver staan gegeven (door wien tot welk middel men dan ook den, over de verschijning der vereenigde vloot in de Zwarte Zee vertoornden, czaar geneigd zou vinden.” De Grieksche opstand duurt voort; die in Arta moet ook nog niet gedempt zijn. Het is te vooronderstellen, dat de komst van het Fransch-Engelsch expeditie-leger aan de op roerige beweging in Arta een einde zal maken. Ten opzigte van den opstand in Epirus, be helst de Morning-Chronicle het volgende tele grafisch berigt «Weenen, 19 Febr. 2300 Epiroten, aange voerd door Bardiskaki, zijn aan het muiten ge slagen. Er zijn voorteekenen van een gods- dienstigen opstand in Bulgarië.” BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend: dat het con tingent voor de Nationale Militie, dit jaar te leveren, voor deze Stad bedraagt vierentwin tig man. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 22 Februarij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris IIAGA. Men verwacht thans ook een antwoord van den czaar op den brief van den keizer van Oostenrijk. Volgens de Patrie zou binnen kort ook een eskader van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, bestaande uit zes oorlogschepen, in de wateren van Konstantinopel vereenigd zijn. Men leest in IUnion liberale van Ver- viers «Eertijds deden de geestelijken aan onnoo zele en ligtzinnige menschen gelooven dat, zoo zij hunne goederen schonken tot het stichten van kloosters, zij hunne ziel redden; doch poogt men nu ook niet dit geloof in de ge moederen te doen herleven De weldadigheid tot voorwendsel nemende, zamelt men schatten in, om trotsche gebouwen op te rigtendie niet anders ten doel hebben, dan luije mon niken aan te kweeken, die zich bepalen, om de kruimels van hunne festijnen aan de ge zinnen te doen toekomen. Kan men dusdanige instellingen ter zijde stellen aan de weldadige gestichten van onzen tijd? «Eertijds was er geen vlek zoo klein of hel bezat een klooster van Benedictijnen of Car- melieten, twee of drie kloosters van bedel monniken en even zoo vele gestichten vooi nonnen, allen wel begiftigd, waar men he leven wel wist te genieten en die voor he meerendeel een hoon waren in het gezigt dei heerschende ellende. Wanneer men al di. misbruiken herstelde, zou men dan den invloei der godsdienst bevorderen En toch, er is ii Frankrijk een blad, dat niet alleen openlijk pre dikt dat deze staat van zaken moet hersteld worden, maar dat ook verlangt, dat aan den pausel ij ken stoel het regt moet toegekend wor den, om de wet aan de koningen voor te schrij ven en over de koningrijken te beschikken om vonnis te vellen en de acten van den bur gerlijken stand te houden; dat de onverdraag zaamheid en de hersteling der inquisitie pre dikt; dat het regt van eerstgeboorte voor de maatschappij terugeischt, en in het staatsbe stuur den onbeperkten regeringsvorm verlangt, met eenen overwegenden invloed der geestelijk heid en der aristocratie Dit blad is l'U- nioers ’s GRAVENHAGE, 19 Februarij. II, M. de koningin heeft heden het Luthersche wees huis met een bezoek vereerd, en wel op het oogenblik, dat de weezen aan tafel gezeten waren, om ’s konings verjaardag te vieren. De koningin werd door heeren regenten ont vangen. II. M. heeft zich met de weezen zeer minzaam onderhouden. Heden wordtter viering van verjaardag, aan de weezen in de gestichten der onderscheidene gezindheden een keurige maaltijd aangeboden. In het wees- en oude mannen- en vrouwenhuis zal dit echter op een volgenden dag geschieden, doordien de jongens heden moeten rondgaan voor de kleeding-col- lecte voor beide gestichten. ’s GRAVENHAGE, 20 Februarij. Men ver neemt, dat de verdere inrigting tot kerk van de voormalige manége, in de Willemstraat, door Z. M. aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente geschonken, aangenomen is door den heer Ellinkhuizen voor de som van ƒ93,000. Bij de eerste aanbesteding was de laagste in schrijving ƒ98,000. SCHEVENINGEN, 19 Februarij. Heden op den middag kwam alhier de kof Alberdina voor den wal. Aldra bemerkte men, dat zij zoude stranden, zoodat de reddingbood van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maat- schappij, onder het bestuui’ van den beer Pie ter Varkevisser, geadsisteerd door zijne zonen H. en A. en zijnen broeder F. Varkevisser, naar het strand gevoerd werd. Op de plaats der stranding, in de nabijheid van ter Heide gekomen, bevonden de schipbreukelingen zich allen nog aan boord; de reddingboot, te wa ter gebragt zijnde, bereikte al spoedig het schip langs eene lijn, welke men van het schip aan een kurkenzak naar het strand had doen drij ven, en welke lijn door Jacob Verburg werd opgevangen. De schipbreukelingen, vijf in ge tal, werden in de reddingboot opgenomen en behouden aan wal gebragt. Zij zijn door het beleid van den burgemeester van Loosduinen, SNEEK, 24 Februarij. Z. M. heeft heslo ten, dat art. 17 van het reglement van 9 No vember 1831 {Staatsblad no. 142), algemeene bepalingen behelzende betreffende de kamers van koophandel en fabrijken voortaan aldus zal luiden: «Elke kamer stelt haar reglement van orde vast. Dat reglement en de later daarin te brengen aanvullingen of wijzigingen behoeven alvorens te worden ingevoerd, de goedkeuring van den gemeenteraad. «Bij weigering van den gemeenteraad, kan de kamer de goedkeuring van gedeputeerde sta ten en indien ook deze haar weigeren, onze goedkeuring vragen.” Bij het wetsontwerp tot amortisatie van nationale schuld wordt voorgesteld, om eene som van ƒ1,500,000, beschikbaar uit den koop prijs van de drooggemaakte landen in de Haar lemmermeer, te besteden tot amortisatie nationale schuld en wel tot inkoopen 21/,, 5, 51/, en 4 pCts. schuldbrieven. Bij koninklijk besluit van 11 Februarij heeft Z. M. bepaald, dat op den 1 April 1854 van de schuldbekentenissen, rentende 51/, pCt., uitgegeven krachtens de wet van 27 Mei 1850 {Staatsblad no. 10) en bij koninklijk besluit BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekenddat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het jaar 1834, en dat hetzelve van af maandag den 20 Februarij ek. gedurende 14 dagen ter Se cretary dezer gemeente voor een’ ieder ter in zage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 17 Februarij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris IIAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis der ingezetenen dat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van den 20 Februarij jl.zijn vastgesteld: 1°. Het kohier van omslag voor het jaar 1834, strekkende ter gedeeltelijke vergoeding der kosten, besteed aan het vervloeren van een gedeelte van het Zuidënd of de zoogenaamde Parkshaven te Sneek. 2“. Het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten voor het onderhoud van sommige Straten binnen de Stad Sneek, over het jaar 1835. 5°. Het kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Hon den voor den jare 1834, en dat deze gedurende 8 dagen, ter Secretary dezer gemeente, voor een’ ieder ter lezing zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 22 Februarij 1834. Burgemeester en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1