NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER’. 1854. No. 17. WOENSDAG den 1 Maart. fu "A\ 9Je Fiwgyig. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. De predikant gaf hun te kennen, dat, zoo zij rustig wilden aanhooren, zulks hem aangenaam zou zijn maar dat zij dan moes ten bedenken in eene plaats des gebeds te zijn, en dus hunne sigaren uit den mond en hunne hoeden van het hoofd hadden te doen. Men scheen besluiteloos, sommigen deden het, maar het oogenblik van stilte duurde niet lang. Weldra nam het rumoer eerst regt een aan- I vang. Eerst schel gefluitdaarop ruwe taal toen smaadwoorden en dreigemententen laat ste dadelijkheden. Men zette den predikant de vuist voor het aangezigtgewelddadig Wefd de vergadering uiteengejaagd, de bijbel in stuk ken gescheurd met voeten getreden en be spuwd., geheel het vertrek op eene even ge welddadige wijze beschadigd. Ziedaar eene barbaarschheidwaartegen tijd en plaats, zoo we meenden, ons hadden moeten beveiligen. Het is te hopen dat de raad en de regt- bank de Protestanten in het kanton van Ge nève bij dezelfde godsdienstvrijheid zullen we ten te handhaden die aan de Roomschen ge waarborgd is; dat zal het eenige middel zijn, om de noodlottige tooneelen te verhinderen, die anders uit de straffeloosheid dier fanatieke rustverstoorders zouden kunnen voortkomen.” De Amst. Courant vestigt de aandacht op het dorp' Wehl (classis Zutphen), waar het Protestantsche kerkgebouw dringend eene ver nieuwing vordert, terwijl de gemeente, mee- rendeel uit behoeftige lieden bestaande, niet bij magte is, daarin te voorzien, en ergeene noemenswaardige kerkelijke fondsen aanwezig zijn. De Amst. Cour, meldt dd. 25 dezer Reeds eergisteren avond hebben wij onzen lezers medegedeeld dat een verdrag is geslo ten tusscben Engeland Frankrijk en Turkije. Te Parijs is het stuk geteekendvan waar het eergisteren naar Londen is gezonden om aan de goedkeuring der Engelsche regering ie worden onderworpen. De twee voornaamste bepalingen van het verdrag zijn: 1) dat En geland en Frankrijk, slechts ten doel hebbende de bescherming van de onafhankelijkheid en zelfstandigheid des Ottomannischen rijks, zich reeds vooraf alle verovering, alle uitbreiding van grondgebied ontzeggen, en 2) dat Turkije van zijnen kant zich verbindt, niet met Rus land over den vrede te onderhandelen, dan met toestemming zijner bondgenootenen met deze te rade te gaan omtrent de voorwaardenwaar op die vrede zou kunnen worden gesloten. De geheele Russische vloot bevindt zich te Sebastopol de divisie, die naar Theodosia (Kaffa) was gezonden is te Sebastopol terug gekeerd. De vereenigde eskaders liggen in den Bosphorus. Dit zijn de berigten uit Konstan- van 15 Febr.op welk tijdstip aldaar Rus- lands weigerend antwoord reeds bekend was. Tegen de helft van April zouden 100,000 man te Konstantinopel zijn, 70,000 Fran- schen en 50,000 Engelschen. Voorloopig ver trekken 25,000 man geallieerde troepen. De jongste berigten. die de Wanderer uit Turkije’s hoofdstad njededpeltgewagen van de steeds toenemende geestdrift der be volking, om ten strijde te trekken. Het le gerkorps in Adrianopel telt 15,000 man onder Abdullah-pacha. Den 50 Jan. hebben de meest gegoede bewoners dier stad beslotenaan het leger 120,000 kilo koren tegen 17'/, a 18'/a piaster het kilo te leveren, en 150,000 kilo garst aan te bieden, hetgeen eene aanmerke lijke bezuiniging voor de staatskas oplevert. De opperrabijn van Konstantinopel heeft een legioen Israëlitische krijgslieden gevormd en dit ter beschikking van den sultan gesteld. De notabelste Israëlieten van verscheidene steden hebben de daartoe benoodigde gelden bijeengebragt. De Grieksche patriarch van zij nen kant heeft ook een legioen georganiseerd. De deputatie van vredevriendenonlangs uit Engeland naar Petersburg vertrokken is door den keizer beleefdelijk ontvangenzeer minzaam bejegenden zelfs aan de keizerin voorgesteld geworden. Doch hoewel de keizer een wélwillend oor leende aan de redenen van het driemanschapmag men echter geene hoop voeden op eene wijziging in de oorlog- 1 zuchtige rigting der voorgenomene maatregelen. SNEEK, 28 Februarij. Vrijdag jl. had hier het aangekondigde concert plaats, gegeven door de werkende leden van het gewoon concert en het stedelijk muzijk-korps alhier, waarvan de zuivere opbrengst, ad f 110—90, in handen gesteld is van de commissie tot vermindering van den roggebroodprijs. Eere en dank zij allen, en inzonderheid den verdienstelijken orchest-directeur, den heer Knöth, die, ondanks de geringe opkomst voor al van vrouwen, in dezen, even ijverig als weldadig, het hunne hebben bijgedragen, om het lot hunner behoeftige natuurgenooten ee- nigermate te verzachten. Van den 18 tot en met den 24 dezer zijn 105 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja- nuarij dezes jaars 805. Het aan de tweede kamer der staten-ge- neraal aangeboden wetsontwerp, tot verhoo- ging van het Xde hoofdstuk der begrooting van staats-uitgaven {departement van oorlog} voor het dienstjaar 1851, strekt, om het te ver- hoogen met de som van f 1,045,270 en alzoo te brengen op een bedrag van f 11,445,270. Men zegt, dat de eerste zamenkomst der hoogleeraren en predikanten, die van wege de hoog-eerwaarde synode der Ned. Herv. ker.' zijn uitgenoodigd, om zich met het gewiglige werk der bijbelvertaling te belasten, zal ge houden worden in den loop der maand April. Op die eerste zamenkomst zullen de grondsla gen voor de vertaling van het N. Testament worden gelegd, en geregeld wat tot het wel slagen van den grootschen arbeid regeling be hoeft. In den 's Grav. Nieuwsbode wordt me degedeeld, dat na de stemming in den bree- den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te ’s Gravenhage, op 17 dezer, ten gevolge waarvan dr. J. C. Zaalberg tot predikant dier gemeente beroepen is, door 5 predikanten, 6 ouderlingen en 5 diakenen protest in de no tulen tegen dat beroep is aangeteekend. Naar luid der berigten uit Enkhuizen van 24 dezer, heeft de visscherij in de laatste dagen eene veel gunstiger wending genomen zoodat vier schuiten in twee verschillende vangsten eene waarde van y565 aan kabel- jaauw hebben aangebragt. Ook de haring vangst levert meer bevredigende uitkomsten op, aangezien gisteren zelfs door slechts eene enkele boot 2400 stuks haring werd aange voerd. Onlangs namen wij een berigt over uit de Tijd, wegens het in den nacht weghalen en verbrijzelen van een kruis met een Chris tusbeeld op het eiland Ameland, welke daad gewis door alle weldenkenden werd afgekeurd. Thans meldt men uit Genève dd. 18 January 1854, aan de Archives du Christianismeeen voorval, hetwelk wel als een tegenhanger van bovengenoemde daad zou kunnen beschouwd worden, doch vrij zeker in ergerlijkheid die daad nog zeer verre overtreft. Het luidt aldus Verleden zondag, den 15 dezer, heeft te Chevrans een dorp in de gemeente Corsier, het volgende tooneel plaats gehad. De predi kant B. van Colognykwam aldaar, gelijk hij sedert jaren gewoon was van tijd tot tijd te doen, voor een aantal Protestanten, daar midden onder een streng Roomsche bevolking woonachtig, eene godsdienstoefening houden. In een der- vertrekken van een eigen huis, door hem aangekochthad de bijeenkomst plaats, bijgewoond door een dertigtal hoor ders waaronder enkele Roomschen. Naauwelijks was de dienst een kwartier uurs begonnen, of de rust werd door een on gewoon gerucht en kreten aan de deur ver stoord, en kort daarop zag men eene luidruch tige menigte het vertrek binnendringen. Eerst een troep straatjongens, daarop volwassenen in groot getal, met de sigaar in den mond en den hoed op het hoofd. De predikant moest ophouden en vroeg hun wat ze wilden. Men antwoordde, dat men kwam kijken wat er gedaan werd. Bij ukase van 20 Jan. heeft keizer Ni- ctolaas, in aanmerking nemende de buitenge wone uitgaven welke de heerschende om standigheden vereischende uitgifte bevolen van zes nieuwe reeksen kredietbiljetlen van 5,000,000 zilveren roebels, nl. de 27ste—52ste. Volgens berigten uit Albanië, trekken ge wapende benden van dorp tot dorp, en hit sen de bewoners tot den opstand aan. Wa penen en ammunitie worden kosteloos afge geven, en de Turken worden overal tot de vlugt genoodzaakt. Salonica is den 8 en 0 Febr. het tooneel van oproer geweest, doch daar zijn de Turken meester gebleven. De Grieksche regering is te eenenmale vreemd aan de beweging. De eed, dien de Grieksche opstandelingen moeten afleggen luidt aldus Ik zweer bij het Heilig Evangelie, de Heilige Drieëenheid en bij Christus den Gekruisigde, dat, als ik thans de wapens opvatik ze niet zal neder- leggen dan nadat ik de Muzelmansche tiran nen van den grond mijner vaderen verjaagd en mijn vaderland bevrijd zal hebben. Ik zweer daarenboven, mijn vaandel en mijne krijgsmakkers te verdedigen altijd en overal en mijnen laatsten droppel bloed voor hen te vergieten.” Men leest in de Nederlander «Het uitbreken van den krijg, dien waar schijnlijk Rusland evenmin als Frankrijk of Engeland gewild heeft, is een voorbeeld te meer, hoe, in de wereldhistorie, menschelijk overleg, ook tegen wil en dank, aan de uit voering van hooger ontwerp dienstbaar gemaakt wordt. «Wij kunnen tot dusver niet inzien, hoe de handelwijs van Rusland, sedert de zending van prins Mentzikoff, met regt en billijkheid overeen kan worden gebragt; maar door de po gingen zelve, om, naar de voorschriften eener veeljarige politiek, het statu quo in het Oos ten te behouden, zal welligt de val, van het geen men poogt te ondersteunen, worden ver haast. De ijver, om het Ottomannische rijk in stand te houden, herinnert aan de vruchte loosheid van het bevel, om den tempel te Je ruzalem te sparen, toen de dag der vervulling van de profetiën daar was. Want: het lot vervolgt zijn loop en kent geen’ meester dan in God.” LEEUWARDEN, 22 Februarij. Wij ver nemen dat door het hoofdbestuur der maat schappij van landbouw in Friesland is be paald, dat de in 1854 te houden grooteten toonstelling, van tot den landbouw en vee teelt betrekkelijke voorwerpenzal worden gehouden te Dockum, op den 7 en 8 Au gustus ek. AMELAND, 20 Februarij. Gisteren strand de alhier ten gevolge van stormweder bij he vige branding, liet Hanoversche kofschip Amor kapt. W. H. Uitermark q.q., komende met haver van Emden en bestemd naar Londen. Niettegenstaande de hevige branding, gelukte het der reddingboot van de Noord- en Zuid-Holl. redding-maatschappijonder bestuur van den heer burgemeester en bemand door negen zee lieden van hier, met levensgevaar de schepe lingen ten getale van 4, te redden en be houden aan wal te brengen waarna het schip spoedig verbrijzelde. Schip en lading zijn ver loren gelijk ook het grootste gedeelte der tuigagie en al de goederen der geredden. ’s GRAVENHAGE24 Februarij. Heden heeft de hooge raad uitspraak gedaan in zake A. Hansen tegen de mede-erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem II. De raad heeft den eischer niet ontvankelijk verklaard, o. a. op grond, dat hij, vorderende een afschrift (ex peditie) van het testament door Z. M. koning Willem Igraaf van Nassauvoor den nota ris C. J. Schiefbaan verleden daartoe niet bevoegd is, uithoofde een particuliere legata ris het regt niet heeft te vorderen een af schrift van eene uiterste wilsbeschikking, om dat dit niet alleen zijne actie zou kunnen bevattenmaar ook andere zakenwaaraan hij geheel vreemd is, en ook nog niet door den eischer is opgegevenwelk gebruik hij van dit afschrift zoude wenschen te maken. jOS - COÏJRANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1