NIEUWS- EN AIJÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ■WV; 1854. No. 18. A Z-V (1. ZATURDAG den 4 Maart. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. IlIlfflllItlIlIlillHlliillliiltïlb COURANT. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERA AL. Zitting van Maandag 17 Februarij In deze zitting zijn ingekomen: 1) tien ont- ontwerpen tot neutralisatie; 2) een ontwerp tot het brengen van eenige wijzigingen in bet tarief van regten op den in-, uit- en door voer; 5) een ontwerp tot wijziging der wet ten, betrekkelijk den accijns op bet gemaal; 4) een ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1855 {kindergel den}: 5) eene koninklijke boodschap, ten ge leide van het verslag der commissie voor de wees- en momboirkamers, voor den jare 1855. Morgen zullen de afdeelingen der kamer aan vangen met het onderzoek der wets-ontwer- pen betrekkelijk het domeinfonds, der amor tisatie, de conversie en de vereeniging van ge meenten. SNEEK 5 Maart. Uit Harlingen meldt men dd. 26 Febr. het volgende Gisteren avond was men hier zeer ongerust over de zeesluizen en schepen in de buitenhaven, want, bij ee- nen hevigen storm en ontzettend hoog opge- jaagden vloed, werd de Groenlandsvaarder Dirkje Adema losgerukt van zijne legplaats en een spel van wind en golven. Daardoor zijn de stoomboot Flevoeen paar tjalken, de kazerne en genoemd schip zelf aanmerkelijk beschadigd, eenige menschen in de haven ge vallen en met moeite er uitgeholpen. Het af varen der Flevo is dezen morgen ook eenige uren vertraagd. De door de regering aangevraagde ver- hooging van het hoofdstuk van oorlog, van de staatsbegrooting van 1854, ten bedrage van een milioen vijfenveertig duizend tweehonderd- zeventig guldens (ƒ1,045,270,) zal, blijkens de memorie van toelichting, strekken ter ver betering van den toestand van het leger, door versterking van het aantal onder-officieren en korporaals bij het wapen der infanterie; het langer in dienst houden der miliciens (8 maan denin plaats van 5, dat is van Mei tot uit. December 1854); het wijzigen der organi satie van het instructie-bataljon en van het korps jagers te paard, en de uitbreiding van beide genoemde korpsen. Van wege het departement van marine is wederom de gelegenheid opengesteld, zich in Zr. Ms. zeedienst te verbinden, en wel te Amsterdam, op ’s rijks marinewerf; te Rot terdam, op den Haringvliet, hoek Koestraat te Vlissingen, op ’s rijks marinewerf, en te Willemsoord en Hellevoetsluis, mede aldaar. De premiën en aanbreng-gelden voor vijf ja-' ren zijn bepaald als volgt: Voor onder-offi cieren en matrozen 1ste klasse ƒ75 premie en ƒ12.50 voor den aanbrenger, of per jaar ƒ15 premie en ƒ2.50 aanbreng-geldvoor matrozen 2de kl. 50 premie en /'7.50 voor den aanbrenger, of per jaar 10 premie en ƒ1.50 aanbreng-geld; voor matrozen 5de kl. en ligtmatrozen ƒ15 premie en ƒ7.50 voor den aanbrenger, of per jaar ƒ5 premie en ƒ1.30 aanbreng-geld. De verbindtenissen voor onder-officieren en matrozen 1ste en 2de kl. zijn vaslgesteld van 5 tot 5 jarendie voor matrozen der 2de kl. op 5 jaren, eu voor ligtmatrozen op 8 jaren. Aan jongens worden geene premiën, noch belooningen deswege aan den aanbrenger uitbetaald, en hunne verbind- tenis moet voor 1.0 jaren geschieden, ingaan de met hun 16de jaar. De vroeger vastge stelde soldijen voor onder-officieren en ma trozen 1ste en 2de kl.' zijn voorts bij kon. besluit van den 19 Februarij 1854 aanzien lijk verhoogd. De beide leden van den gemeenteraad van Appeltern, welke de woeste hand hebben geslagen aan het Protestantsche schoolgebouw aldaar, en om dat wanbedrijf tot 5 maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben zich te vergeefs om gratie tot den koning gewend. Zij ondergaan thans hunne straf. Laatstleden zaturdag avond had in de groole stoomkatoenspinnerij staande buiten Enschedé, een jammerlijk voorval plaats. Eer; jongeling, circa 17 jaren oud, in die fabrijk werkzaam, iets te doen hebbende aan de slang, zijnde eene riem, welke over het ra derwerk loopt, geraakte in dien riem vast en werd mede rondgeslingerd. In een oogen- blik was zijn ligchaam deerlijk verminkt of liever gedeeltelijk verpletterd. De aartsbisschop te ’s Boschde heer J. Zwijsen heeft eenen brief door de dagbladen doen bekend maken, waarin hij de R. Kath. herinnert aan hunne pligten welke de vas ten hun oplegt. Voor dit jaar echter heeft de aartsbisschop, krachtens daartoe verleende magt van den paus, de dispensatie voor het vasten uitgestrekt, als: zon-, maan-, dings- eu donderdagen vóór en dings- en donder dag in de Goede Week raag men vleesch eten visch en vleeschof visch en gesmol ten vet tegelijk is verboden tot dingsdag in de Goede Week toe mag men meermalen per dag vet in plaats van boter eten behalve vrijdag in de Goede Week mag men zuivel en eijeren eten; diegenen, welke vleesch ge bruiken, zullen alle die dagen 7 Onze Va der en 7 JA'eest gegroet met de 12 artt. des geloofs bidden, of met Paschen 10 ct. offe ren; die zuivel, eijeren of vet gebruiken zul len alle de dagen van de vaste bidden 3 On ze Vader en 5 TVeest gegroet, of met Paschen 5 ct. offeren. Militairen heljben eene bijna algemeene dispensatie in het gebruik van le vensmiddelen, behalve de vrijdagen, asch- woensdag en de 5 laatste dagen der Goede Week. Ds. Du Cloux predikant te Oldebroek heeft de Evangelische gezangen voor de Pro testantsche kerk afgeschaft. Hij heeft in een boekje, getiteld: Opwekking aan Christenen, enz." gezegd, dat de invoering dier gezangen wederregtelijk is, en de doorzetting, om ze te moeten zingen van den Duivel. De paus heeft den baron d’André, mi nister van Frankrijk te ’s Gravenhage, het groo- te lint der orde van den H. Gregorius toege zonden, als betuiging van ’s pausen tevreden heid over de officieuse bemoeijingen, door dien diplomaat met een verzoenend oogmerk aange wend, bij gelegenheid der godsdienstige bewe ging, die onlangs in de Nederlanden heeft plaats gehad. Men leest in de Fakkel .- Het strekt ons tot een groot genoegen, dat wij aan onze lezers kunnen berigten, dat de grondslagen zij n gelegd voor eene groote, voor eene algemeene Vereenigingdie het zich ten doel stelt, om de zaak van het liberale, dat is, van het oorspronkelijke, echt Evangelische MAANDAG DEN 6 MAART 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk de voor- en najaars- paardemarkt. Idem omtrent de onderhandsche verhuring van grond. - Bewaarschool. Missive ten aanzien van eene wijziging in het Reglement voor het trekveer naar Leeu warden. Adres van G. de Jagerom meerderen grond tot berging van asch enz. Voorstel tot af- en overschrijving van som mige posten voor de dienst van 1855. Betaling uit de onvoorziene uitgaven. Weg langs het langaad tusschen de Krom- metille en de Flaarbrug. Brief van de plaatselijke schoolcommissie, betrekkelijk het verzoek van K. Geertsma euro soeiis, om verhooging van jaarwedde als on dermeesters. Benoeming van een’ schipper in het beurt- veer tusschen Beetsterzwaag en Sneek. Afgekondigde verordeningen in den jare 1855 in deze provincie. Verschillende rekeningen van armen-admi- nistratiën en rekenpligtige ambtenarenover de dienst van 1855. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1854 en de daartegen ingekomene reclames. Protestantisme, tegen de aanvallen van deszelfs openbare vijanden en tegen de aanslagen van deszelfs geheime belagers, krachtdadig te hand haven. De vereeniging zal geene coalitie of combinatie van vreemdsoortige bestanddeelen zijn. Ook is haar devies: 't Trouw verbond, voor Koning en Vaderlandvoor niemand ba rer leden eene simpele leus, «Wij hopen in staat te zullen zijn, later alles bekend te maken.” Te Brussel heeft zich eene maatschappij gevormd tot oprigting eener economische bak kerijwier doel is, beter en goedkooper brood voor alle klassen der burgerij verkrijgbaar te stellen. Volgens de statuten dier maatschappij, zal het graan van de beste kwaliteit, aange kocht door een bestuur van toezigtvermalen worden in molens, tot de inrigting zelve be- hoorende. Alle bijzondere bewerkingen der broodmaking geschieden volgens de nieuwste en meest doelmatige uitvindingen en onder bestuur van bekwame personen. De inrigting mag tot geen ander einde gebezigd worden dan tot het bakken van brood. Behalve de reeds verleende kwijtschelding of vermindering van straf aan een 215tal mi litaire veroordeelden in Frankrijk, heeft de keizer thans die genade ook uitgestrekt aan 254 veroordeelden, welke hunne straf te Bas- tia of in Algerie ondergaan. In Oostenrijk is, behalve het ministeriëel besluit over het toezigt der bisschoppen op de gymnasiën nog een tweede verschenen dat het gaan van Katholieke leerlingen op Evan gelische scholen slechts dan als geoorloofd ver klaartwanneer er in de woonplaats des leerlings slechts een Evangelisch en geen Ka tholiek gymnasium bestaat. Uit Petersburg verneemt mendat sir H. Seymour, de Engelsche gezant, vertrok ken is, zonder vooraf een gehoor bij den czaar te hebben gehad. Behalve dit opmerkelijke verschil in de wijzewaarop de Russische regering den Engelschen en den Franschen gezant bejegende, heeft men over het alge meen bespeurd dat aan generaal Castelbajac te Petersburg menige kleine oplettendheid is bewezen, die aan sir H. Seymour onthouden werd. De vaderlandslievende geest, die in Rusland heerschtis onbeschrijfelijk. In de Oostzee-provinciën alwaar de bevolking Pro- testantsch is, worden de berigten van het oorlogstooneel met graagte gelezen en neemt het getal vrijwilligers dagelijks toe. In Koer land heeft de adel zich verbonden tot uitrus ting van al de jonge lieden, die in dat gewest als vrijwilligers willen uittrekken. Uit de provinciale fondsen is de som van 50,000 gul den daartoe bestemd. De gouvernementen Lijfland en Esthland hebben dit voorbeeld gevolgd. Zeer vele personen bekrimpen hunne uitgaven om offers te kunnen brengen aan de schatkist, om den staat bet voeren van den oorlog gemakkelijk te maken. De som men van corporatiën en enkele aanzienlijke gaven zijn verbazend; o. a. heeft de koopman Mexéioff, de Croesus van Moskou” bijge naamd, de helft van zijn vermogen, tien mil- Hoen gulden Hollandsch ter beschikking van de regering gesteld. De adel te Jaroslaw heeft 50,000 roebels geschonken als bijdrage tot de oorlogskosten, en de jagtelub te Petersburg 5000 roebels, ten behoeve der gekwetsten bij Sinope. Over het algemeen is het publiek te Petersburg meer kalm dan opgewonden het bereidt zich tot eenen langdurigen en hard- nekkigen strijd en verklaart luide dat geen Rus moet terugdeinzen voor het grootste offer zelfs dat Ruslands eere mogt eischen. De schach van Perzië heeft aan de ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden de officiële verklaring gedaan, dat hij in den Russisch-Turkschen oorlog volkomen neutraal zal blijven. De over Duitschland ontvangene tijdin gen behelzen de verzekering, dat de opstand in Albanië zich meer en meer uitbreiade en een steeds ernstiger aanzien begon te krijgen. Deze berigten loopen tot half Februarij. In Salonika was de beweging door snelle maatre gelen van den pacha aldaar vooreerst nog be dwongen, doch in Albanië maakte de opstand

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1