EN ADIEDTEATIE-DLAD VOOR DE STAD EA IIEÏ ARROA’OISSEJIENT SNEEK. NIEUWS- 1854. No. 19. x- WOENSDAG den 8 Alaart. 9de Jaargang* C. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. die stad K 12/14 czaar den Oceaan den 28 Fe de reede van Toulon wezen, het koningrijk Polen een zijner zonen op den Pool- Als oorzaak wordt COURANT. Volgens een schrijven uit Krajowaaan den Wandererzijn in de morgenschemering van van post bij Kalafat moesten aantasten verdwaald geraakt. F len te zijn in luchtdigte groote blikken bus- sen verzonden wordt. (Naschrift.) Bovenstaande was reeds ge zet, toen wij vernamen, dat de bedoelde agent uit Boston gisteren eene som van tweeënveertig duizend dollars op de bank gedeponeerd en honderden bushels tarwe gekocht heeft, tegen den nooit gehoorden prijs van een dollar twee- enoeertiy cents per bushel! Deze, tarwe komt hem alzoo hier te staan op ongeveer ƒ9.30 de Nederl. mud. Geen best vooruitzigt voor, de Europeanen op goedkoope boterhammen Het Journal de St. Pelersbourg van February bevat het antwoord van den op den eigenbandigen brief van keizer Napo leon. Dit antwoord is gedagteekend van den 28 Januarij February) en daarin wordt on der anderen gezegd, dat de wederlegging van de feiten, in den brief des keizers van Frank rijk opgesomd, uitvoerig zou behooren te wor den ontwikkeld, hetgeen niet kan geschieden in een’ brief van den eenen vorst aan den an deren. De czaar tracht evenwel in het kort de verschillende argumenten in dien brief te wederleggen. Hij eindigt met de verklaring, dat hij eerst dan de onderhandelingen kan her vatten, als de vereenigde vloten den Turken beletten versterkingen naar het oorlogstooneel over te brengen en de sultan hem een’ onder handelaar toezendt. Omtrent den Griekschen opstand in Al banië deelt de Oostenrijksche Lloyd nog mede, dat er verscheidene ernstige ontmoetingen tus- schen de insurgenten en de Turksche troepen hebben plaats gehad. Vier honderd Turken zijn bij Migarion verslagen. De geheele provincie Souli is iu opstand. Het garnizoen van Pla tina heeft gecapituleerd; Peta heeft zich zon der verdediging overgegeven. Karaïskaki beeft aan het hoofd van 1300 man zich van Misso- longhi meester gemaakt. De insurgenten be legeren Prevesa, aan den'ingang der golf van Narda; de Engelsche expeditie, die te Corfu is ingescheept, schijnt bêsteiud, om die stad van de zeezijde te beschermen. Uit Albanië wordt gemeld, dat de bassa van Janina den 19deii de bij Aria vereenigde opstandelingen heeft aangetast, en na eenen korten tegenstand heeft verslagen, doch niet sterk genoeg is geweest, om den opstand daar bij geheel en al te onderdrukken, zoodat de partiële gevechten gedurende de twee volgen de dagen weder zijn hervat, doch zonder tot eenigen bepaalden uitslag te leiden. De regering van Griekenland bevindt zich in eenen zeer moeijelijken toestand. Hare sol daten zijn groolendeels gereed, om naar Al banië te deserteren. Een groot aantal barer onderdanen is gezind, dit voorbeeld te volgen en zij gevoelt zich niet bij magie, om dit krachtdadig te verhinderen. Uit den Moniteur verneemt men, dat het Fransche eskader van i’ bruarij het anker op heeft laten vallen. Zoo als men weet, ligt het Engelsche eska der, onder admiraal Corry, bij Spithead ten anker. Volgens de Salut Public, een te Lyon verschijnend blad, zal het expeditie-leger be staan uit 7 reg. infanterie van linie, 1 reg. ligle infanterie, 3 bataljons jagers, 1 bat. Zouaven, 1 bat. Afrikaansche tirailleurs, 8 es kaders Afrik, jagers te paard, 11 bal. artillerie. De Globe zegt, dat het laatste ultimatum van Frankrijk en Engeland aan den keizer van Rusland, en waarop het antwoord, dat trouwens wel weigerend zal zijn, eerst over drie weken verwacht wordt, geene vertraging in de operation van Frankrijk en Engeland zal te weeg brengen. De Engelsche vloot zou volgens dat blad, waarschijnlijk naar den in gang der Oostzee vertrekken. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de Russische vloot te Kroon stad bevel heeft ontvangen, zoo spoedig mo gelijk, en vóór het verschijnen der geallieerde vloten in de Oostzee, zee te kiezen. Of Oositenrijk en Pruissen al dan niet zich hebben vereenigd met het ultimatum, loor Frankrijk en Engeland aan Rusland ge- ondeutol ontruiming der vorstendommen, vóór 50 April, is nog uxuekcr. Dal geuucuwi SNEEK, 7 Maart. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is dezer dagen besloten, om den Goeden Vrijdag wederom, even als in het vorige jaar, als eenen Christe- lijken feestdag te vieren, en op denzelven te vens weder de bediening des H. Avondmaals te doen plaats hebben. Van den 23 Febr. tot en met den 5 dezer, zijn 116 gevallen van besmeitelijke longziekte in deze provincie voorgekomen; bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 921. De officieele tijding is ontvangen, dat de miliciens,der ligling 1849 niet, zoo als gewoon lijk, op 10 Maart a. s. zullen gepasporteerd worden, maar eerst later magtiging zal worden verstrekt. Men verneemt, dat men zich bij de re gering bezig houdt met het in gereedheid bren gen van een ontwerp van wetstrekkende tot wijziging van de wetboeken voor het krijgs volk te land en te water. De directie der Nederlandsche Bank deelt onder dagleekening van 28 Febr., de volgende opgaven mede, naar aanleiding van bet kon. besluit van 9 Junij 1832 (Staatsbl. no. 124): Omloopende Bankbiljetten f 87,(187,190. Saldo’s van reken ingen-cour.23,324,471.73‘/2 Munt en Muntmateriaal 97,051,804.93'/, Op den eersten Januarij 1834 waren bij de Nederlandsche sebeepsmagt aanwezig: twee linieschepen van 84 stukken, drie van 74, vier fregatten 1ste klasse, één fregat 1ste klas se met stoom hulpvermogenacht fregatten 2de klasse, één geraseerd fregat, acht kuilkorvet- ten, twee kuilkorvetten met stoom-hulpver- mogen, drie glad-deks korvetten, negen brik ken 1ste klasse, twee brikken 2de klasse, twaalf seboonerbrikkenéén schoonerbrik mei stoom-hulpvermogenzeven schooners, zeven tien sloomst hependrie stoomschepen behooren- de tot de koloniale marine, twee transport schepen, vierenveertig kanonneerbooten groot model, twaalf kanonneerbooten klein model, en twee kanonneerbooten in West-Indië (141 schepen te zamen). Z. K H. prins Frederik is admiraal van de vloot; Z. K. H. prins Hendrik luilenant-ad- miraal en bevelhebber van dezelve, en Z. K. H. de prins van Oranje luitenant der 2de klas se a la suite. Verder telt het korps officieren één’ vice-admiraal 5 schouts-bij-nacht21 kapiteins en 50 kapitein-luilenants ter zee. Men meldt uit Goes, dd. 2 MaartAls een staaltje, hoe ver de dienstijver der com miezen bier gaat, diene bet volgende. Zeker heer, een liet hebber van fraaije vogels, laat per stoomboot uit Holland een paar faisanten komen. De rijks-commiezen visiteren bij de aankomst en bekeuren den vogel-beminnaar als overtreder der jaglwet; bij vraagt beleefd aan den ambtenaren de vertooning hunner commission, en de ambtenaar der 2de kl.Mei jer, had die niet bij zich; hij vordert de af gifte zijner vogels, doch zij worden hem ge weigerd; eindelijk, na bij den controleur en officier van justitie zich vervoegd te hebben, worden hem de vogels terug gegeven en ge zegd, dat de ambtenaren die taxeren op ƒ20 en hem proces-verbaal declareren, Dit ge schiedde, doch men meent, dat de heer F., eigenaar der vogels, van zijne zijde proces-ver baal zal laten opmaken, wegens willekeurige onthouding van zijn eigendom en overtreding door de ambtenaren van art. 58 der jaglwet. Men schrijft uit de Nederl. kolonie She boygan dd. 24 Jan, Het is voor onze landbouwers om rijk worden te doen. Wij vernemen dat verle den zaturdag de tarwe alhier met 1 dollar 25 c. (I dollar is ƒ2.30 Holl.) per bushel (schepel) betaald werd, en thans bevindt zich een agent van een voornaam handelsbuis te Boston in ons midden, die opdragt heeft, om! zoo veel tarwe op te koopen als hij maar be komen kan tegen 1 dollar 50 c. of meer naar gelang der pryz.en te Milwaukie. D< tarwe is bestemd voor Oostenrijk eu anderi Euvopesche laudenwerwaarls zij x ua gema- Eene derkolonnen sloeg eenen geheel verkeerden weg in,'en werd, ten gevolge van de duisternis door de andere kolonne vóór den vijand gehouden. Beide geraakten slaags, en dit misverstand kostte aan de twee korp sen 500 dooden en gekwetsten. De bekende Fransche geestelijke en let terkundige de abt Lamennais, de schrijver o. a. van het werk: Les Paroles d'un Croyant is den 27 Febr. te Parijs aan eene uitterende ziekte overleden. Tot op het laatste oogenblik heeft de stervende de door de R. K. kerk voorgeschrevene genademiddelen geweigerd. Bij uiterste wilsbeschikking heeft de abt de La mennais bepaaldelijk verlangd, dat zijn lijk, even als de lijken der behoeftigen, op de al- gemeene begraafplaats zal worden ter aarde besteld. Te Madrid hebben nog bij voortduring arrestatiën plaats. De krijgsraad bij Saragossa is permanent verklaard. De heeren Gonzales Bravo en Alexander Castro hebben van de regering passen gekregen om zich naar het buitenland te begeven; zij vertrekken naar Parijs. ’s GRAVENHAGE2 Maart. In het hotel Paulez is afgestapt de heer Friedrich Sigis- mond von Sedlitz kamerheer van Z. K. H. den groothertog Saksen-Weimar-Eisenachdie belast is met het overbrengen van de tijding der bevalling van H. K. II. de groothertogin van Saksen-Weimar (zuster des konings), van eene prinses. Omtrent de pink Zeemanskoop, van den heer J. Hoogenraadte Scheveningenver neemt men, dat de romp van dat vaartuig te Calandsoog is aangespoeld. De bemanning dier pink, wier verongelukking alzoo nieuwe bevestiging vindt, was zamengesteld uit zes personen; 6 weduwen en 15 kinderen wor den door dit onheil van hunne kostwinners beroofd. ’s GRAVENHAGE 5 Maart. Reeds meer malen is melding gemaakt van eene reddings boot, die, naar een geheel nieuw stelseldoor den heer Maas, eigenaar van de bad-inrigting te Scheveningen was ontworpen en vervaar digd. Thans verneemt men dat het Z. M. behaagd, heeftvoor Hd. bijzondere rekening eene dusdanige bout te doen aaubouweu, De staatsstuk echter verzonden is, lijdt evenmin te Londen als te Parijs eenigen twijfel. Uit Weenen wordt gemeld, dat eerstdaags eene proclamatie van keizer Frans Jozef zal verschijnen, waarin wordt aangekondigd, dat, hoewel Oostenrijk in den aanstaanden wor stelstrijd neutraal zal blijven, de keizer des niettemin, getrouw aan de staatkunde van zijn huis, geen insurrectionele bewegingen op de grenzen zal duiden, en dat dientengevolge de Oosten rij ksche troepen in Bosnië en Servië zullen binnenrukken. I it Berlijn wordt medegedeeld, dat de Pruissische regering besloten heeft, aan Oos tenrijk allen bijstand te verleenen ingevalle, ten gevolge van den tegenwoordigen worstel strijd in Turkije, een gedeelte van het Oos tenrijksche grondgebied met eenig gevaar, van welke zijde ook, bedreigd zoude worden. Dit besluit is reeds ter kennis van het Oostenrij k- sche kabinet gebragt. Naar men verneemt, wordt door de Russische regering bij het ka binet van Berlijn ernstig aangedrongen, dat die Pruissische havenswelke het naast aan de Russische grenzen zijn gelegen, voor de Engelsche en Fransche oorlogsvaartuigen mo gen gesloten worden. Men heeft echter reden te gelooven dat de pruissische regering, ten dien opzigte geene verbindende verpligting zal op zich nemen. In de legitimistiscbe salons te Parijs is het gerucht in omloop, dat keizer Nicolaas voornemens zou te herstellen en schen troon te plaatsen, opgegeven, dat hij daardoor elk voorwendsel tot eene revolutie in zijn land wil wegnemen. schrijven uit Krajowa, 17 Febr. twee Russische kolonnenieder 4 a 3000 man, die een’ Turkschen voor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1