I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 20. ZATURDAG r den 11 Maart. ■imm SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. zelf vader zijne vlijt gevallen, geraakten in en waarden, benevens de paketten zijn nog in tijds gered. Heden arri- welke bij in de vorr- al zijn visch- op den tender waren brand. De goederen brieven en Reeds is berigtdat Engeland en Frank rijk met den Divan onderhandelingen hebben aangeknoopt over de concessionwelke zij verlangen ter gunste van de Christenen in het Ottomannische rijk. Men verneemt thans, dat die concession moeten strekken tot eene volkomene gelijkstelling der Christenen met de Muzelmannen in geheel Turkije. In de tegenwoordige omstandigheden, is eene weige ring van den sultan wel niet denkbaar, en zijn die concession verleend, dan voorzeker verliest de Grieksche opstand veel van zijne kracht, door het vervallen van alle beweeg redenen, van alle voorwendsel zelfs. De aan gaande dien opstand ontvangene berigten stel len de zaak niet meer zoo ernstig voor als vroeger. De regering van koning Otto heeft maatregelen genomen om de oproerige be weging met kracht tegen te gaan en wordt daarin door de gezanten der westelijke mo gendheden ondersteund. Volgens Duitsche dagbladen, zijn tegen woordig uit Rusland 50,000 man infanterie en 12,000 dragonders en zware kavalerieop marseb naar Wallachije, en bevestigt het zich, dat de grootvorst Constantijn het bevel over de Do- nau-armee op zich zal nemen. De onderhandelingen, door Rusland met Zweden en Noorwegen gevoerd over het trac- taat van onzijdigheid, tusschen de laatste mo gendheid met Denemarken gesloten, zijn, naar men uit Stokholm verneemt, op het punt van vereffend te worden, welke bedenkingen Rus land in den beginne ook gemaakt heeft tegen Zweden. Met Denemarken was de czaar dien aangaande in geene onderhandelingen getre den, daar hij tegen de onzijdigheid van die mogendheid geene bedenkingen ingeEragt heefï. De Zweedsche vertegenwoordiging heeft met eenparige stemmen de door de regering gevraagde 21/, millioen rij ksdaalders banco toe gestaan, welke noodig zijn, om die onzijdig heid te doen eerbiedigen. Te Parijs waren onrustbarende geruch ten in omloop, nopens den toestand, waarin zich Madrid zou bevinden. Nadere berigten logenstraffen die geheel. Den 28 Febr. 'was Madrid nog rustig, en sedert is geen telegraaf ontvangen, welke van rustverstoringen aldaar gewaagt. Er waren nog immer talrijke troe pen op weg, om de insurgenten, die uit Sara gossa gevlugt zijn, te achtervolgen. De rege ring wil dezen vooral het vlugten op Fransch grondgebied beletten. Ondertusschen valt niet te ontkennen, dat de spanning in Spanje niet gering is. Uit Posen wordt gemeld, dat de equ- page der Russische korvet Navarino, welke te Vlissingen verkocht zou worden, bestemd is, om de bemanning der schepen in de Zwarte Zee aan te vullen. Uit Weeuen wordt aan de Berlijnsche National Zeitung geschreven, dat eene ge meenschappelijke verklaring van Oostenrijk en Pruissen waarmede de westelijke mogendhe den zullen kunnen genoegen nemen, eerst daags zal worden afgelegd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de goede verstandhouding tusschen Pruissen en Oosten rijk in de Oostersche kwestie steeds inniger wordt; en dat reeds den 9 Febr. hiervan blijk werd gegeven, door eene bijna eensluidende circulairedoor de beide regeringen gezonden aan hare vertegenwoordigers bij de verschil lende Duitsche staten. Wat nu het resultaat dier verstandhouding zal zijn is tot hiertoe onbekend. Eene nieuwe aanranding der vrijheid van geweten heeft thans in Zweden plaats. De heer Billbergh procureur des konings te Stok holm vervolgt voor het hooge criminele ge- regtshof zeven vrouwenwier eenige misdaad is, dat zij zijn teruggekeerd in den schoot der Katholieke kerk. Hij roept tegen haar in eene oude wet van 1686, die echter zeer duidelijk is afgeschaft bij de grondwet, welke gedurende vijfenveertig jaren in Zweden be staat. Mogt het openbaar ministerie winnen, dan zullen de vrouwen uit het land worden gebannen met verlies van het erfregt en alle burgerregten. Een brief uit Bucharest van den 23 Fe- braurij houdt indat eene Russische batterij tusschen Ibraïl en Matchin, haar vuur heeft geopend tegen de tegenover deZe opgerigte Turk- sche batterij. De kanonnade heeft vijf uren geduurd en zou den volgenden dag herhaald worden. Vorst Gortschakoffden Sisten bij Ibraïl aangekomen is den SJsten naar Ismail vertrokkenalwaar een groote raad belegd was. De zamentrekking van troepen bij Ibraïl laat geen’ twijfel over aangaande het voornemen der Russen om den Donau over te trekken. Bij besluit van den opperbevelhebber der Russische legers in de vorstendommen is be paald, dat alle Katholieke tempels en kerken moeten worden gesloten. Thans heeft men de zekerheid, dat kei zer Nicolaas den graanuitvoer uit de havens der Zwarte Zee en der zee van Azof heeft ver boden. De Preuss. Corr.dit berigt mededeelen- de, meldt daarbij, dat de schepen, die met inladen bezig zijn of voor welke reeds lading bestemd is, vrij mogen vertrekken. Men spreekt thans ook van een verbod van uitvoer van goud. De jongste berigten, over Marseille ont vangen houden o. a. het volgende inPerzie zal in den naderenden strijd onzijdig blijven en versterkt zijne grenzen. De khan van Khi- wa heeft de wijk naar Bockara genomen, van waar hij de naburige khans ten strijde tegen Rusland heeft opgeroepen. ’s GRAVENHAGE, 6 Maart. De hoofd-com- missie tot het oprigten van het standbeeld voor Z. M. koning Willem II heeft ter alge- meene kennis gebragt, dat, met toestemming van Z. M. den koning, de onthulling van het zelve zal plaats hebben op donderdag den 25 Maart aanstaande. AMSTERDAM6 Maart. De directie der Duinwater-maatschappij heeft aan de bewo ners van de buurten onzer stadin welke de hoofdbuis reeds gelegd is, haar prospectus be kend gemaaktbetreffende den prijs voor het leveren van duinwater. De abonnements-prij- zen zijn, naar gelang van het aantal kamer» in elke woning, vastgesteld als volgt: fl voor ééne kamer ’sjaars; ƒ11 voor twee; ƒ15 voor drie; ƒ18 voor vier; ƒ21 voor vijf; ƒ24 voor zes, en voorts voor elke kamer daarboven ƒ2.50 verder voor een badtoestel 10 voor een paard ƒ5 voor een tweewie lig rijtuig ƒ5; voor een vierwielig rijtuigƒ5, en voor eene inrigting tot zuivering van ge heime gemakken 5. VLAARDINGEN, 5 Maart, veerde alhier stuurman Versteeven de plaats gehad hebbende stormen ge week het ongeluk had, bijna tuig en 4 ankerreepen te verliezenen meer andere schade bekomen heeft deze bodem bragt 9 zeelieden mede, welke hij van eene verongelukte Engelsche vischsloep gered heeft hij had in zijne nabijheid eene smak zien ver gaan zonder dat het hem mogelijk was ge weest, daaraan, van wege zijn’eigen’reddeloo- zen toestand, hulp te bieden; hij hoopte ech ter dat de equipage daarvan door een ander schip zou zijn gered, daar zich meerdere vaar tuigen daaromtrent bevonden deze schipper heeft ook binnengebragt stuurman W. van der Sjouw, die, door eene stortzee, de groote mast, al zijn aan boord zijnde rondhout en een eind van den voorsteven verloren had en door hem in geheel ontredderden toestand drijvende gevonden iszoodat eenentwintig personen aan den moed en de bekwaamheid van stuurman Versteeven hunne redding te dan ken hebben. BRIELLE4 Maart. Tot een bewijs van den hoogen prijs, welke het land hier heeft bereikt, strekke de verkoop van een zeventigtal bunders kleigrond, die thans ruim ƒ60,000 opbragten en door den vorigen eigenaar voor minder dan de helft dier som waren aange kocht. Het wintergraan en vooral het koolzaad geeft hoop op eenen goeden oogst. De harde winter schijnt daarop eer voor- dan nadeelig gewerkt te hebben. In de omstreken van Nu- SNEEK 10 Maart. Z. M. de koning heeft, op daartoe aan Hd. gerigte- officiëele uitnoodi- ging, zijn voornemen te kennen gegeven, om, indien geene staatkundige of onvoorziene om standigheden zulks mogten verhinderen zijn voorgenomen bezoek aan de provincie Dren the bepaaldelijk in den aanstaanden zomer, tij dens het 9de landhuishoudkundig congres, te doen plaats hebben. Het heeft Z. M. den koning dezer dagen behaagd, in de koninklijke bibliotheek, te ’s Gravenhagete doen plaatsen een werk, dat tot de grootste bibliografische zeldzaamheden behoort. De titel daarvan luidt aldus Au- gustissinue ac Serenissimce Gentis Brunsvieo Lu- neburgensis numismata ae monetce atatis re- centiorismaximum partem in <vs incisie a Nic Seelander. HannoverivTqpis Culeman- nianis. 1855. in fol.n Het bevat, behalve eene voorrede van dr. A. F. H. Schauman en een inhoudsregister, 155 platen met af beeldingen van 1585 penningen en munten, op zwaar velin papier gedrukt. Te Leyden is den 4 Maart een jongentje van omstreeks acht jaren, dat achter] eene vi gilante liep, met het hoofd tusschen de spa ken van het wiel geraakt en een eind voort gesleept. Toen de vigilante ophield, kon men het gezwollen hoofd niet meer van tusschen de spaken uithalen, maar moest het wiel er afgenomen en eene spaaje verwijderd worden. De wonde is echter niet gevaarlijk. Van geloofwaardige zijde is het volgende voorval medegedeeld, dat, als een nieuw be wijs van de heillooze gevolgen der dronken schap, misschien wel verdient vermeld te wor den. Een zeker man aan den Helder, van beroep binnenloods, even als zijn vader en drie broe ders, echtgenoot en zelf vader van vier jonge kinderen, was, om zijne vlijt en bekwaam heid in zijn werk algemeen geacht in zijnen stand. Hij behoorde tot de zoogenaamde ma tige drinkers, en terwijl hij dagelijks zijnen borrel nam, ging hij zelden of nooit aan dron kenschap zich te buiten. Onlangs echter, na eenen twist met een’ zijner makkers, werd de matige borrel onmatig gebruikt. Door den drank verhit, begeeft zich nu de man naar de woning van zijnen beleediger, en, niemand ziende, koelt hij zijne blinde woede aan het huisraad, breekt en vernielt al wat onderzijn bereik valt, en trapt eindelijk in woeste drift ook den brandenden kagchel ineen, met dal nootlottig gevolg, dat hij zijn been op meer dan ééne plaats breekt, en bewusteloos neèr- zijgt. Zoodra hij daar gevonden wordt, gaat men geneeskundige hulp inroepen, maar het is reeds te laat; er is geen ander middel van behoud, dan het afzetten van het gebroken been; en de ongelukkige draagt nu, in een verminkt ligchaam, de pijnlijke herinnering om aan zijnen val. Men meldt van Lobith, dd. 5 Maart: De heer N. van Duyl, ontvanger der in- en uitgaande regten, heeft sedert April 1855 eene konijnenfokkerij opgerigt, met het oog merk, om minvermogenden tot die nijverheid aan te moedigen en in staat te stellen. Hij heeft zich tot dat einde echte Belgische ha- zenkleurige fokkonijnen aangeschaften heeft reeds aan de aanvragen van minvermogenden in verschillende omliggende gemeenten koste loos kunnen voldoen. Jl. zondag is op den spoorweg bij Luik een ernstig ongeluk gebeurd. Nabij Roussoux brak de voor-as der locomotief van den van Luik komenden trein, toen deze in volle vaart was. De locomotief werd onmiddellijk om ver geworpen en de drie eerste wagensna melijk de goederen-wagende dienstwagen en een char-a-bancswerden tegen de ma chine verbrijzeld. De zes andere rij tuigen van den trein bleven ongedeerd in het spoor. De machinist en de stoker zijn op de plaats dood gebleven de hoofd-conducteurde goederen wachter en drie reizigers zijn gevaarlijk ge kwetst; vijf andere reizigers hebben kneuzin gen bekomen. Er waren meer dan honderd personen op den trein. De drie wagens, die

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1