NIEUWS- EN ADI'EIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 21. WOENSDAG den 15 Maart. 9de Jaargang* VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK 1 I COURANT. SNEEKER t I een’ verval- I. C. C. Erbé BINNEN- EN BUITENLAND. k boerbij in dienst en met den 10 dezer, besmettelijke longziekte ten zijn aangeplakt, en WOENSDAG DEN 15 MAART 1854, des voormiddags ten elf uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van een besluit tot het verstrekken van eene verhoogde subsidie aan de Commissie van Spijsuitdeeling. Idem betrekkelijk de Stads Boterwaag. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1854 met de daartegen ingebragte be zwaren. Nader voorstel betrekkelijk de Stads Boter waag. Adres omtrent de betaling van len coupon. Rapport betrekkelijk de aan toegestane schadeloosstelling. Verplaatsing van de Aschbelt. ‘n openlijk en rond met hare grond- bedoelingen voor den dag durven En tochwanneer men zich in en ten volle van het goede eenei’ zaak overtuigd houdt, dan behoeft men voor zeker het licht niet te schuwen. De sterkte der bevolking in de koloniën der maatschappij van weldadigheid was op den 1 Jan. 1854 als volgt: gewone koloniën 2647Ommerschans 2264; 1ste gesticht van Veenhuizen 1294; 2de gest. 1715; 5de gest. 1850; Wateren 69; ambtenaren en huisgezin nen 652; totaal 10,451 personen, dat is 247 meer dan op 1 Oct. jl. Het getal overledenen sedert 1 October 1855 tot 1 Jan. 1854 was niet groot en de gezondheid gewenscht. Als gewoonlijk zijn er onderscheidene bedelaars kolonisten gedeserteerdwaarvan echter velen zijn teruggebragt. Te ’s Hertogenbosch is den 4 dezer de Protestantscheburger-Amalia-bewaarschoolpleg- tig geopend. Reeds zijn 60 kinderen daarop geplaatst, en men verwacht, dat dit getal spoedig nog aanmerkelijk zal vergroot worden. Den 19 December jl. had te Dublin eene gebeurtenis plaatsdie meer dan alle redene ring het bewijs oplevertwelken voortgang de verspreiding van het Evangelie aldaar maakt. Slechts een jaar geleden, werd in Townsend- street een zendingshuis geopend, ter oprigting eener kweekschool van bijbellezers. Eene zon dagsschool en eene leerschool voor havelooze kinderen werden daaraan verbonden. In die weinige maanden mogten deze scholen zoo veel toeloop vinden, dat het bouwen van eene kerk noodig geoordeeld werd. Te midden der algemeene verbazing en tevredenheid beide, werd die op bovengemelden dag ingewijd. Het gebouw kan omstreeks 1000 personen bevatten en was bij de opening opgevuld mei eene schare van belangstellende toehoorders uit alle standen. De eerw. A. Dallas deed de dienst en sprak daarbij over de woorden van Matih. 11: 5 aan armen wordt het Evangelie ver kondigd." Pater Lacordaire heeft te Toulouse eene predikatie gehouden, waarin hij de verledene en tegenwoordige staatkunde beschouwde, en hevig uilvoer tegen den gouddorst en tegen het streven naar stoffelijke belanden, die onze eeuw kenmerken zelfs de Oostersche kwestie liet hij niet onaangeroerd. Rome zoo leest men thans in de Pr. Dr. en Asser Cour. Rome vooral is het tooneel van allerlei boosheid. Het geestelijk garnizoen, immers zoo mag men toch de mas sa van priesters, kapellanenmonnikken enz. wel betitelen, heeft al zeer weinig invloed op de bevolking eener stad, die het voorbeeld moest geven in alles wat goed is en wel luidt, wat zedelijk, eerlijk en betamelijk is. Hoe moet dat hem grieven, die, te midden van personen als er thans te Rome huizen leeft en werkt, zoo als hij zegt, als de stede houder van Christus Men leest in de Amst. Cour.: Op de vraag: hebben Oostenrijk en Pruisscn het ul timatum van Frankrijk en Engeland mede ge- teekend? is nog geen stellig antwoord te ge ven. Waarschijnlijk echter zijn de Duitsche mogendheden daartoe nog niet overgegaan; dat zij er hunne goedkeuring aan hebben gehecht is eerder aannemelijk. Als zeker kan men stellen, dat, wat er ook gezegd en geschreven is over de houding van Oostenrijk, en zelfs na de jongste berigten uit Weenen, Oosten rijk voor als nog niet gezind is, eene voor Frankrijk en Engeland welwillende onzijdig heid te verlaten, en dat men dwaalt door te vooronderstellen, dat men dien staat onmid dellijk tot den oorlog tegen Rusland zal mede slepen. Niemand kan voorzien, wat nog ge beuren zal, maar voor het oogenblik ligt het geenszins in de bedoeling van het Weener kabinet, om aan de Russen in de vorsten dommen den terugtogt af te snijden. Oos tenrijk wacht den loop der gebeurtenissen af. Uit Weenen wordt gemeld: Het veel besproken manifest, met betrekking tot de Oostersche kwestie, ligt gereed, doch is door den keizer nog niet geteekend. Aan de in schrijving voor de nieuwe leening wordt zeer druk deel genomen. De Deensche regering heeft bekend ge maakt, dat geen vreemd oorlogschip op een kanonschot afstand van de Kronen-batterie een der forten van Koppenhagenmag an keren. Men berigt als zekerdat Zweden ge weigerd heeftde voorwaarden in te willi gendoor Rusland gesteld, met betrekking tot de Zweedsche onzijdigheid, en dat de regering maatregelen neemt, zoo veel zij slechts kan, om die onzijdigheid te doen eerbiedigen. Het eiland Gothland wordt versterkt; talrijke troepen en vele kanonneerbooten zijn naar dit punt afgezonden. Met betrekking tot de Fransch-Engelscbe Oostzee-vloot verneemt men, dat de Engelsche zal bestaan uit 20 linieschepen, 5 schroeffre- gatten en 15 stoomvaartuigen, en de Fransche uit 50 linieschepen en een gelijk getal bodems van minderen rang. Een en ander zal met de transportschepen enz. de sterkte der vloot op ruim 100 oorlogsvaartuigen brengen, die tot de blokkade der Oostzee-kust zullen worden gebezigd. Sir Charles Napier zal in persoon over 20 Engelsche en 10 Fransche schepen het be vel voeren. Bovendien zullen over 50 andere schepen, van minder tonnen-inhoud, de Fran sche en Engelsche schouts-bij-nacht en de Engelsche commodore Martin het bevel voeren. Uit Marseille is het volgende berigt ont- Daarna zijn zonder beraadslaging aangenomen: 1) het ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1855 (abonnementen voor schrijfloonen en kleine onkostenten dienste der besturen en com- missiën van administratie over de gevangenis sen). Aangenomen met algemeene stemmen. 2) het ontwerp van wettot verhooging van hoofdstuk VII der staatsbegrooting voor 1855 (traktement van den minister). Aan genomen met 55 tegen Tl stemmen. Het wets-ontwerp betreffende de inkwar tiering is, na de aanneming van een amende ment door de regering bestreden ingetrokken. In den nacht van 9 op 10 dezer, werd door de nachtwacht alhier aangehouden een jong, vreemd manspersoon bezig zijnde een schaap te vervoeren. Na een kort onderzoek door den commissaris van policievond deze weldra redenendien persoon voorloopig in bewaring te nemenen bleek het daarna weldra, dat die persoon, A. H. R. afkom stig van het Heerenveendat schaap werke lijk, weinig tijds te voren, onder het dorp Oosthem had gestolenvan eenen wien hij binnen kort als knecht zou treden. Van den 4 tot zijn 115 gevallen van in deze provincie voorgekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 1054. Onlangs maakten wij melding van het tot stand brengen eener groote, algemeene Vereeniging, die het zich ten doel stelt, om de zaak van het liberale, dat is, oorspronke lijke, echt Evangelische Protestantisme tegen de aanvallen van deszelfs openbare vijanden en tegen de aanslagen van deszelfs geheime belagers, krachtdadig te handhaven; thans zijn wij, daartoe ingelicht dooi’ de Fakkel, in staat gesteldde voornaamste grondslagen dier Vereeniging op te geven; ze zijn de volgende 1. bestrijding van het pausdom 2. verzet tegen de aanmatigingen en be ginselen der anti-revolutionaire partij; 5. vermijding van alle dogmatieke twisten, onderling 4. aankweeking van den vrede door goed doendoor voorbeeldig handelen 5. gedurig waarschuwen tegen het lezen van slechte geschriften en dagbladen 6. een wakend oog houden op de al- of niet uitvoering van ’s lands wetten en wet telijke verordeningen 7. letten op het gedrag onzer verkozenen en zorgen, dat zij des noods door meer waar- digen worden vervangen. Zouden de in dezen betrokkene tegenpartije wel even slagen en komen waarheid SNEEK, 14 Maart. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 9 de zerzijn ingekomen drie koninklijke bood schappen, ten geleide van even zoo vele ont werpen van wetals 1) tot uitbreiding der regtsmagt van de kantongeregten in staalzaken 2) tot het verleenen eener bijdrage ter be vordering van den aanleg van een scheepvaarts- kanaal tusschen Assen en Groningenen 5) tot het verleenen eener bijdrage, ter bevordering van den aanleg van een uitwate- ringskanaal van Grave naar den Amer. In deze vergadering is opgemaakt de vol gende nominatie ter voorziening in de vaca tureontstaan in den Hoogen Raad, ten ge volge van de benoeming van den heer Mut- saers tot minister voor de zaken der Roomsch- Katholieke eeredienstde heeren 1) Pape te ’s Bosch; 2) Karseboom te Amsterdam; 5) De Jong van Beek en Donk, te Utrecht; 4) Jesperslid der tweede kamer; 5) VersfeR, te -’s Bosch. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door hen op heden zijn vast gesteld de lijsten, aanwijzende de personen, die in deze gemeenté bevoegd zijn tot het kiezen van leden voorden Gemeenteraad voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal dat deze lijs van nu af, geduren de 14 dagen, op de Stads Secretary vooreen’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt, dat, bij de herziening der lijsten daarvan zijn ge schrabd de navolgende namenals van die Voor den Gemeenteraad K. Aukema, R. BoschhakkerJ. Bruens, S. Blok, A. S. Drijfhout, S. Dalsma, J. van Dijk, B. Faber, P. U. de Jong, J. W. Kleinschmit, H. Meijer, S. OldendorpP. Rodenburg, IJ. Schotanis, G. J. Vinke, E. J. van Wesel. Voor de Prov. Staten en Tweede Kamer. S. Blok, B. de Boer, J. van Dijk, B. Fa ber, L. A. Hoekstra, T. P. de Jong, N. J. Lankhorst, H. Meijer, R. NieveenP. Ro denburg, IJ. Schotanis, P. U. Schuil, G. J. Vinke, J. J. van Velzen N. J. Wouda, E. J. van Wesel. Allen personen die één of meer der in de kiezers gevorderde vereischten hebben verloren, of die overleden zijn. En opdat zulks kome ter algemeene ken nis zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 11 Maart 1854. Burgemeester en TVethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1