NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1 1854. No. 22. ZATURDAG den 18 Maart. 9de Japi^nng. BINNEN- EN BUITENLAND. l 1 t r f i t i -•> )S< SNEEKER =3 N depêche uit Hermanstadt 3 l 1 r t het Mi jd ik- an 00 an les 'en de n 1 it- tii n’ *et en 'ol ns li ve et °n '8 le i den koning der van Luxemburg, zijn, dat het Aposto- voor het Gronin- van de den COURANT. cie- fn der oe fen tot agt hen Het che hts ter ete tch ioS ‘ng de mn.;i tegen hem gewed heeft, natuurlijk niets liever zou zien, dan dat zij die verliest. Een berigt uit St. Petersburg meldt, dat eene keizerlijke ukase de onverwijlde uitgifte van krediet-biljettenten bedrage van 6 mil- lioen zilveren roebels, beveelt. Met uitzondering van de citadel Arta, zijn de opstandelingen meester van de geheele pro vincie van dien naam. Karafskaki is met 1300 man daar gelegerd. Hij heeft al de huizen in de nabijheid der citadel verbrand en zet het beleg hardnekkig door. De insurgenten in de ze streek hebben Karaïskaki tot opperbevelheb ber gekozen. De stad Missolonghi is letterlijk ontvolkt, daar al de inwoners naar het hoofd kwartier van het nationale leger zijn getogen. Bij de verschillende schermutselingen en ern stige gevechten, tot dus ver geleverd, hebben de Grieken steeds de zege behaald, Op het bovenstaande, getrokken uit het A- theensche dagblad Panhellenium van 24 Febr., laten wij volgen een uittreksel van het Bul letin du Spectateur de l'Orient van (19 Febr), 5 Maart: «De opstand breidt zich van dag tot dag meer uit. Overal in Groot-Epirus en in Thessalië bereiden de Christenen zich tot een’ worstelstrijd dien zij voorgevoelen de laat ste te moeten zijn. Generaals Griva, Lampra Zeco, Zerva en Mitro Grevemotie zijn dö voor naamste aanvoerders. den 800 Turken genten afgezonden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SN EEK maken hiermede bekend, dat door den Raad dezer gemeente, in zijne ver gadering van den 13 Maart jl.is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het jaar 1834, en dat hetzelve met de daarbij gevoegde bijlage van heden af, gedurende acht dagenter Secretary der ge meente voor een’ ieder ter inzage is nederge- legd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis,* zal deze op de gebruikelijke wijze worden af- gekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 17 Maart 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. Uit Napels verneemt men allerbedroevend ste berigten aangaande de gevolgen der ver schrikkelijke aarbevingen, die de provincie Ka- labrié, vooral Cosenza, hebben geteisterd. Het getal personen, die bij die ramp het leven ver lorenbedraagt meer dan twee duizend. Uit Rome wordt gemeld, dat de Russische gezant aldaar is beleedigd geworden door het graauw, dat steenen tegen zijn rij tuig wierp. De moordenaar van den heer Evangelisti, kan selier van de consulta, welke staatsambtenaar ongeveer een jaar geleden op de openbare straat werd vermoord, is gevangen genomen. De mis dadiger heeft zelfs den persoon genoemd, die hem voor zijne euveldaad betaalde. Ook liep het gerucht, dat de ware moordenaar van graaf Rossi zijne misdaad heeft bekend en bijzon derheden aangaande den moord heeft openbaar gemaakt, waardoor verscheidene personen, die in de Romeinsche omwenteling eene rol ge speeld hebben, in opspraak zijn gebragt. In de Zwitsersche kantons neemt de land verhuizing zeer toe. Er zijn dorpen, welke reeds door het grootste gedeelte der bevolking verlaten zijn. In eenige dier kantons is de nood, ten gevolge van de duurte der levens middelen, tot op eene schrikbarende hoogte ge stegen. Talrijke scharen bedelaars doortrekken het land, waar zij zich aan allerlei misdrijven schuldig maken. De Engelsche Oostzee-vloot is zaturdag namiddag uitgezeild. De eerste divisie die zee gekozen heeft, heeft 1047 kanonnen aan boord, en is bemand met 10951 man. Rusland van zijnen kant rust zich aan de Oostzee-kusten ook krachtdadig ten strijde. De vesting Kroon stad! wordt in staat van sterken tegenweer gebragt; de bezetting wordt vermeerderd met 12,000 man van de kerzerlijke lijfwacht. Op verschillende punten in de golven van Finland en van Bothnië worden batterijen geplant. Drie linieschepen van 80 stukken zijn ten vol le gewapend, om gevoegd te worden bij de Oostzee-vloot, die 27 of 28 bodems tellen zal. Overigens heeft de admiraliteit bevel gegeven tot de aanbouw van 200 kanonneerbooten te Wyborg, Abo en Sweaborg, die reeds groo- tendeels gereed zijn. Thans meldt men, dat de Engelsche vloot, waarvan de eerste divisie zaturdag jl. vertrok ken is, niet in de Oostzee zal verschijnen voor- enaleer de staat officiéél onderrigt is van de oorlogsverklaring. De tweede divisie, onder admiraal Corry, zal spoedig volgen. Beide vereenigd zijnde, zal sir Ch. Napier onder zijne bevelen hebben 44 bodems, bemand met 22,000 koppen, gewapend met 2200 stukken geschut, en te zamen hebbende 16,000 paar denkracht. De Siècle deelt mede, dat sir Charles Na pier, opperbevelhebber der Oostzee-vloot, bij het banket, hem dezer dagen door de Reform club te Londen gegeven, gewed zou hebben, dat hij den dag, nadat het eerste kanonschot lusschen de Engelsch-Fransche en Russische vloten gewisseld is, Kroonstadt zou bojnbardc- ren, en twintig uren later deze, zoo men zegt onneembare, vesting innemen, terwijl hij vijf dagen daarna St. Petersburg innemen zou De weddingschap, aangegaan voor 500,000 francs, is dadelijk aangenomen, hoewel de partij, die den vijand op te hebben gedood. Volgens eene depêche uit Hermanstadt van 9 Maart, zijn de Russen bij Braïlaw den Donau overgetrokken en hebben de Turksche verschansingen, niettegenstaande hevigen we derstand, stormenderhand bemagtigd. Gedu rende dat gevecht, dat verscheidene uren aan hield, gelukte het der Russische Donau-flo- tille naar Galaez te brengen eene groote hoe veelheid oorlogsmaterieelhetgeen de Turksche batterijen tot dus verre hadden belet, De Rus sen hadden geen ander doel, dan dit trans port; want zij trokken naar den linkeroever terug, zoodra de flotille buiten het bereik van het Turksche geschut was; zij hebben zelfs do verschansingen der Turken niet vernield en hunne kanonnen niet vernageld. Het verlies der Russen aan dooden en gekwesten is zeer aanzienlijk. Het volgende artikel las men in een der jongste nommers van het te Weenen uitko mende dagblad Lloyd Wij ontkennen geenszinsdat de gods- dienst-belangen in de Oostersche kwestie zeer op den voorgrond treden. Vooral zijn het de belangen van de R. K. kerkdie er ernstig in betrokken zijn. Overwinnen de bestrijders van Rusland dan zullen aan al de Christenen in Turkije, zonder onderscheid van belijdenis, gelijke regten gewaarborgd worden de Oos tersche kerk zal dan vrij zijn, niet minder dan de Westersche. Blijft echter de zege aan Rusland, dan zullen de Turksche Katholieken het lot der Poolsche Katholieken moeten doe len. Het scheurmakende kruis" zal dan zijne heerschappij in de helft van Europa hebben gegrondvest, eene heerschappij, die hetzelfde zegt als de onderworpenheid van andere ker ken. Wie met eenige opmerkzaamheid de ge schiedenis van de toeneming van grondgebied der kerken is nagegaan, zal erkend hebben, hoe die aanwas in het naauwste verband staat tot de geloofsbelijdenis en den geloofsijver van den wereldlijken gebieder, die de opperheer schappij heeft. De koningen hebben de gods dienst hunner volken bepaald, Hendrik VIII dreef Engeland van de oude kerk af, en Fer dinand II weêrhield met zijn tot hier en niet verder,” den golfslag van eene onophou delijk schijnende beweging. Wat Karei de Groote was voor de Latijnsche kerk, zal eene Russische veroveraar van Konstantinopel voor de Grieksche kerk worden. Hij zal Klein - Azië aan de heerschappij zijner kerk onder werpen en aan deze denzelfden zegetogt be reiden dien Alexander van Macedonië eens had begonnenhij zal haar tot alleenheersche- Den 12/24 Febr. wer- van Janina tegen de insur- De inwoners van het dis trict Souli vielen hen aan, en, ondersteund door de krijgsmagt van generaal Zerva, sloegen zij de vlugt, na een groot aantal schen den Heiligen Stoel en Nederlanden als groothertog Eene der bepalingen zou lisch vicariaat van Luxemburg in een bisdom zou worden veranderd. De tegenwoordige vi- caris-apostoliek mgr. Laurents, bisschop van Chersonesus, sedert zoo geruimen tijd in bal lingschap levende, zou tot bisschop van Luxem burg benoemd worden. Het bestuur der Vereeniging ten behoece der arbeidersklasse te Amsterdam is voorne mens, op dingsdag den 21 dezer a::n te beste den: het bouwen van 104 arbeiderswoningen, met en zonder slaapkamers, op de Schans bij de Smallepadsgracht te Amsterdam. In de Prtiissische tweede kamer zal bin nen eenige dagen een ontwerp ter tafel komen, strekkende om de geestelijkheid weder even als vroeger van het betalen van belastingen vrij te stellen. Het rapport der commissie luidt ongunstig over dat voorstel. Uit Napels verneemt SNEEK 17 Maart. In de zitting tweede kamer der staten-generaalvan 15 dezer, is ingekomen een wets-ontwerp strekkende tot het brengen van eenige veran deringen in de straffen voor misdrijven, door het krijgsvolk te water gepleegd. Het ontwerp van wet, tot bijdrage scheepraart-kanaal tusschen Assen en gen, luidt als volgt: Art. 1. Tot aanmoediging en bevordering van den aanleg van een kanaal tot verbinding van de Drentsche hoofdvaart te Assen met de haven te Groningen, wordt van ’s rijks wege in de kosten van dit werk eene bijdrage van ƒ200,000 verleend. Art. 2. De post der begrooting, waarop deze bijdrage te verevenen zal zijn, wordt, zoodra tot de uitvoering van het werk kan worden overgegaan nader door de wet aan gewezen. De voordragt tot die aanwijzing ge schiedt niet dan nadat behoorlijke zekerheid is verkregen, dat de overige middelen tot uit voering en voltooijing aanwezig zijn. In de zitting van den 14 dezer zijq ach tereenvolgens met algemeene stemmen aange nomen1) het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der staats-begrooting voor 1834 (Droogedok te Willemsoord); 2) het wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats-begrooting 1855 (herstel van waterkee- ringen in Zeeland); 5) het wets-ontwerp tot aflossing van nationale schuld; 4) het wets ontwerp tot regeling van het fonds van koop prijzen van domeinen, dienst 1855 en 1854; en 5) het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VI der staats-begrooting voor 1854 (kinder-, school- en akademiegelden). De voordragt, nopens de straffen bij het krijgsvolk te water, houdt in, dat de straf van kielhalen en van de ra vallen zal worden afgeschaft, en dat de eerste dezer straffen zal worden vervangen door de straf van den krui wagen van 5 tot 15 jaren, en de tweede, Voor dek- en onderofficieren, door de straf bepaald bij art. 59 en 41 van het criminele wetboek voor het krijgsvolk te water, en voor de mindere schepelingen door de straf van laarzen. In de zitting van den gemeenteraad te Leeuwarden, van den 9 dezer, is, met 9 te gen 8 stemmen, besloten, den marktdag, in vallende op den vrijdag vóór Paschen niet op te heffen of te verplaatsen. Men verneemt, dat het klassikaal be stuur van Groningen besloten heeft tot een adres van adhaesie aan het tegen de concept armwet door de algemeene synodale commissie bij de tweede kamer der staten-generaal in gediende adres. De Hervormde gemeenten in Nederland zullen weder met ééne vermeerderd worden, t. w. met die van Daarle, gemeente Hellen doorn, Prov. Overijsel. Reeds is het kerkge bouw aanbesteed voor ƒ7450, heeft het pro vinciaal collegie van toezigt die aanbesteding goedgekeurd en is met den bouw een begin ge maakt. De Journ. de Bruxelles zegt, dat er spra ke is van het sluiten van een concordaat tus-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1