NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 23. WOENSDAG Maart. den 22 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. loffelijk ge- proeven de provinciën COURANT. in liet den van de den 18 in het jaar zullen doen. van Marseille, gedurende bet overige van het loopende jaar, zijn bepaald 26 April, 16 Mei, 6 en 26 Junij zoo hij het hart had, om weêr te komen pre diken. Zondags daarop, den 29sten, zou weêr de gewone godsdienstoefening plaats hebben. Alleen de krachtige maatregelen der regering konden de godsdienstvrijheid beschermen en de aanslagen van het gefataniseerde gepeupel verijdelen. De predikant zou het slagtoffer zijner onverschrokkene pligtsbetrachtingzijn ge worden, indien niet ook de regering haren pligt begrepen had. De naburige dorpen werden door de gewapende magt bezet; de president van den staatsraad en de hoofdambtenaer bij het departement van justitie en policie bega ven zich met eene afdeeling van 40 gensdar- men naar Chevrans, waar de godsdienstoefe ning, onder de leiding van den predikant,, door 70 personen bijgewoond, nu ongestoord plaats had. Vóór zijn vertrek heeft de president van den staatsraad, die zelf Roomsch is, het gemeen tebestuur nog over het gebeurde ernstig on derhouden, en voor de herhaling daarvan verantwoordelijk gesteld. Hij beeft verzekerd dat, zoo men, naar het gerucht liep, iets le gen het buis van den leeraar Bourrit zou dur ven ondernemen, alsdan op kosten der gemeen te een Protestantsch bedehuis zou worden op- gerigt. (Waakz.) Naar men uit Karlsruhe verneemt, zijn de conferentiën met de commissarissen van Nassau en Darmstadt, over de kerkelijke ge schillen aldaar gehouden, thans gesloten, en zal de graaf v. Leiningen zich in de eerstvol gende dagen naar Rome begeven. De parlementaire tribune in Sardinië heeft een’ spreker gewonnen, die een Goliath is voor het ultramontanismus. Hij heet Bauregard en voert eene allerhevigste taal. Zijne partij is dan ook zeer tevreden met de «gastrollen”, die hij uitvoerde. In Sardinië gaan thans de Veuillots en de Mazzinisten gearmd! dat zijn de bloedroode republikeinen, die den paus eene plaats wijzen in eene Jan-Klaasen-kast, en de ultramontanen, die den paus gaarne ook tot wereldlijk chef wenschten te maken van alle redelijke creaturen op Gods aardbodem. Eene heerlijke broederschap! maar het zal daar ook zijn als overal: «eerst pootjes geven en dan krabben(Pr,. Dr. en Asser Cour.) Eene telegrafische dépêche uit Hamburg houdt het berigt in, dat den 14den schepen van de Engelsche vloot te Kopenhagen gezigt waren, en dat bij het vertrek van post een stoomfregat het anker voor de stad heeft geworpen. Li het lagerhuis is door de regering, in antwoord op eene interpellatie, gezegd, dat do behandeling der onzijdigen in den ophanden zijnden oorlog een allergewigtigst onderwerp was; dat de regering bare inzigten dienaan gaande nog niet aan het. buis kon mededee- •en, maar zulks doen zou zoo spoedig als met het algemeen belang bestaanbaar zou zijn. Zij herhaalde hierbij eene vroeger afgelegde, maar misverstane verklaring: zij zeïde namelijk, dat Russische producten uit onzijdige havens, on der onzijdige vlag aangevoerd, en aan onder- onzijdige slaten toebehoorende, als van onzijdigen zouden worden geëer- ste gedeelte van het vestïng-materiëel van hier naar Delft is overgebragt, wordt ook thans een aanzienlijk gedeelte, van het buskruid, het welk alhier in zeer groole hoeveelheid aan wezig is, naar ’s lands magazijnen in de ver schillende vestingen van het rijk vervoerd; met dat vervoer is deze week een aanvang ge maakt, het zal langs de Maas plaats hebben en bereids zijn twee schepen met buskruid ge ladenonder het toezigt van den Isten luit, der artillerie van A light, vertrokken. De minister van buiteulandsche zaken en ad interim minister van financiën heeft de belanghebbenden verwittigd, naar aanleiding van een daaromtrent van de Franschc post administratie ontvangen berigt: 1) Dat eene nieuwe dienst van paketboo- ten tusschen Marseille en Konstantinopel is daargesteld. Deze booten welke de reis drie malen in de'maand heen en weder doen, en die onderweg te Messina (Sicilië) en aan den Pireus (Griekenland) aanleggen, vertrekken van Marseille naar Konstantinopel op den 6den 16den en 26sten, en van Konstantino pel naar Marseille op den lOden, 20sten en 50sten van elke maand. 2) Dat de paketbooten van Marseille naar Alexandrië voortaan slechts 18 in plaats van 24 reizen in het jaar zullen doen. De ver trekdagen gedeelte op 6 en 16 Julij6 en 26 Augustus, 16 September, 6 en 26 October, 16 November, 6 en 26 De cember. Men leest in de Amst. Cour.: AVij vestigen de aandacht op de advertentie van het comité alhier der Gustaaf-Adolf- IAereenigingwaarbij belangstellenden tot bet bijwonen eener openbare zamenkomst worden uitgenoodigd, en vermeenen onze lezers geene ondienst te doen door de mededeeling van den aard en het doel der vereeniging, waarvan eene afdeeling ook in ons vaderland gevestigd wordt, naar luid der statuten. Art. 1. De afdeeling bestaat uit leden der Protestantsch-Christelijke kerk, die willen hel pen voorzien in de geestelijke behoeften van zulke geloofsgenootendie, verstoken van alle kerkelijke gemeenschap en opbouwing in het ge loofdaardoor in gevaar zijn, voor het Pro testantisme verloren te gaan. Art. 2. Hare werkzaamheid strekt zich uit over alle gewesten der aardewaar zulke Pro testanten wonen, en hare hulp wordt verleend aan Protestanten van kerkgenootschappen zon der onderscheiddie slechts van hunne instem ming met eene der Protestantsche kerken heb ben doen blijken. Art. 5. Zij tracht haar doel bij uitsluiting te bereiken door te voorzien in de behoefte aan Evangeliedienaren en schoolonderwijzers alsmede aan localen voor godsdienstige bijeen komsten en voor het onderwijs der jeugd, waar die ontbreken. Art. 4. Daartoe worden geldelijke bijdra gen verzameld, bestaande in vaste jaarlijksche contributiën van 1, of in vrijwillige giften van meer of minder bedrag. Volgens een schrijven uit Genève, is bet schandaal, onlangs door de Roomscben te Che vrans in de godsdienstoefening der Protestan ten gepleegd, en door ons medegedeeld, niet zonder gevolg gebleven. Den volgenden zon dag, toen er niet werd gepredikt, heeft men twee poppen, voorstellende den predikant Bour rit en zijn plaatsvervanger, openlijk te mid den eener van rondom toegestroomde volksme nigte, opgehangen en daarna onthoofd, onder BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK maken door deze aan de be langhebbenden bekend, dat heeren gedeputeer de staten, bij resolutie van den 16 Maart 1854, no. 4, hebben executoir verklaard het kohier van belasting op het Rundveebinnen de provincie Friesland, van de gemeente Sneek over den jare 1854, achtervolgens de wet van den 22 December 1855 (Staatsblad no. 155); dat dit kohier aan den gemeente-ontvanger de zer stad ter invordering is behandigden dat alle reclames wegens de aanslagen moeten worden ingediend aan heeren gedeputeerde staten van Friesland, binnen drie maanden, volgende op den dag van deze afkondiging. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 20 Maart 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. SNEEK, 21 Maart. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van dezer, is het wetsontwerp tot opheffing der paardenposterij aangenomen met 55 tegen 2 stemmen. In den nacht van 17 op 18 dezer heeft men aan de Zweedsche ambassade te ’sHage het berigt ontvangen, dat prins Oskar, eenige zoon van den kroonprins van Zweden en prin ses Louise der Nederlanden, den 15den dezer maand te Stokholm is overleden. De prins had den ouderdom van 15 maanden bereikt. Z. M. heeft goedgevonden aan T. T. Bakker, ambtenaar van ’s rijks belastingen te Scheemda, als blijk van ’skonings goedkeu ring en tevredenheid wegens het redden van drie kinderen uit het water, in het hoofd kanaal aldaar, toe te kennen een tuigschrift en eene gratificatie. De opbrengst van de rijksbelastingen heeft gedurende de twee eerste maanden van dit jaar beloopen f 8,148,275. Deze opbrengst was in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1855 ƒ7,769,675. Uit hoofde van het van tijd tot tijd voor komen van valsche muntspeciën, worden de ingezetenenvan wege het ministerie van fi nanciën, op nieuw tegen het aannemen en weder uitgeven van valsche of verminkte geld stukken gewaarschuwd. Volgens den IJsselbode, zou er grond zijn tot de veronderstelling, dat eerstdaags de af gevaardigde mr. J. M. de Kempenaer zal op treden als minister van financiën. Men verneemt, dat op den 25 dezer (dag der onthulling van het standbeeld ter eere van wijlen Z. M. koning Willem II) door den Franschen minister bij het Nederl. hof een groot bal zal worden gegeven, dat, naar men verzekert, door Z. M. den koning en de leden van het koninklijk gezin met Hd. tegenwoor digheid vereerd zal worden. Van den 11 tot en met den 17 dezer, zijn 115 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen; bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 1149. Ter bevordering van proeven der inën- ting van het rundvee, als voorbehoedmiddel te gen de longziekte, looft het hoofdbestuur van de Hollandsche maatschappij van landbouw de gouden medaille der maatschappij of 50, en hare zilveren medaille of 10 uit, aan de twee jrijks-veearsten, die van 6 Febr. jl. af tot en met 50 Junij 1854, het grootste getal runde ren, geene teekenen dragende van longziekte en niet tot aangestoken koppels of besmette stallen behoorende, in Zuid- of Noord-Hol- land, met het beste gevolg zullen hebben in geënt; en twee premiën, de eene van ƒ25, de andere van ƒ10, aan de twee veehouders, die het grootste getal zoodanige gezonde runderen gedurende datzelfde tijdvak zullen hebben doen inenten. - Het Handelsblad meldt uit Maastricht, 16 Maart: Nadat voor eenigen tijd hel grool- danen van eigendom biedigd. Een brief uit Odessa van den 6 dezer, Ie Parijs ontvangen, deelt het berigt mede, dal er verlof gegeven is tot den uitvoer van 90,000 tchetw. (ongeveer 200,000 hectoliters) tarwe, op voorwaarde, dat die geheele hoeveelheid aan boord der schepen geladen is vóór 15 dezer. HetFransche expeditie-leger voor de Le vant zal, naar men verneemt, tot 100,000 man worden gebragt, dat is 75,000 man meer dan het Engelsche, dat slechts 27,000 man lelt. - Volgens een’ brief uit Weenen van 14 dezer blijkt, dat zonder ophouden troepen naai de Turksche grenzen op marsch zijn. Men weet nu, dat het Oostenrijksch korps in het Banaat en de Woiwodina op een bedrag van 120,000 man gebragt zal worden. Behalve dit korps zal er nog een geformeerd worden op de grenzen van Bosnië. Het Journ. de St. Petersbourg van 9 Maart behelst eene keizerlijke ukase, waardoor be- bedreigingden leeraar eveneens te zullen doenvestigd wor^t, dat de stad St. Petersburg en i aan de Oostzee in staat van be leg verklaard worden. Zeer vele Russen, die hun land verlaten hebben, om zich aan de krijgsdienst te ont trekken, en zich thans op Pruissisch grond gebied bevinden, zijn door de Russische rege ring opgeëischt, onverwijld in Rusland terug te keeren. Wat de vorstendommen betreft, volgens de jongste berigten van daar mag men opma ken, dat de Russische troepen thans zoo veel mogelijk zamentrekken eu voorloopig niet aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1