NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I f 1854. No. 24. den 25 Maart. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER 9de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. wimiHiiiMimiHiiiiiiiiitiiW I i t 1 andere kiezersvereenigingen, maar sluiten niet- Roomschen volstrekt uit. Daar nu de Roomschen ons hierin voor gaan, ziet men niet in, dat de Protestanten door de Roomschen slechts na te volgen, zich aan onverdraagzaamheid schuldig maken. De meerderheid zou dan wel aan onze zijde zijn, en ongetwijfeld zou èn gouvernement èn ieder weldenkend Protestant in zulke ver- eenigingen krachtige ondersteuning vinden. Op last der Badensche regering, moeten alle vreemde Katholieke geestelijken, die zon der hare voorkennis en toestemming door den aartsbisschop in vacante pastorijen zijn aan gesteld, binnen eenen bepaalden tijd het land verlaten. De gehoopte schikking met dien prelaat schijnt dus nog niet zeer nabij te zijn. Volgens een berigt uit Genua van den 11 dezer, is dien dag door den koning van Sardinië een besluit onderteekendwaarbij ge goede kloosterorden de zoogenaamde bezitten de broeder», worden opgeheven; de tegen woordige leden dier orden zullen een pensioen uit de schatkist ontvangen, terwijl de opkom sten harer goederen zullen aangewend wor den, om arme kerkgemeenten te ondersteunen die tot nog toe eene subsidie uit de schatkist ontvingen, om de kosten van onderwijs en eeredienst te kunnen goedmaken. Het geza menlijk bedrag dezer subsidiën bedroeg nage noeg 900,000 fr.zoodat de maatregel voor de schatkist eene aanmerkelijke besparing ople vert. De Patrie van den 17 ’s avonds verze kert, dat de eerste divisie der Engelsche vloot Duins nog niet verlaten heeft. De admiraal had slechts een stoomjagt naar den ingang van de Sond afgezonden, om bekend te wor den met de gesteldheid der zee. Het uit Ham burg ontvangen telegrafisch berigt, dat den 14 te Kopenhagen eenige schepen van sir Char les Napier in het gezigt waren, blijkt dus on juist geweest te zijn. De Globe deelt een kort uittreksel mede MAANDAG DEN 27 MAART 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Vier besluiten van heeren gedeputeerde sta ten betrekkelijk drie kohieren van omsla gen; gratificatiën aan hulp-onderwijzersbe taling uit het fonds van onvoorziene uitgaven en af- en overschrijving van sommige posten. Missive omtrent het beurtveer van Kampen. Voordragt tot regularisering van het tekort bij de spijs-commissie. Exploit aan, benevens een brief en adres van I. C. C. Erbe betrekkelijk schadeloosstel ling als gewezen pachter der marktgelden. Regtsgeding tegen I. C. C. Erbe, tot betaling der verschuldigde pacht. Stads boterwaag enz. Adres van N. J. Woudahoudende bezwa ren tegen kiezerslijsten. Rekening over 1855 van de prijzen en school- behoeften ten behoeve van de Latij nsche scholen. Beurtveer van Haulerwijk, Bakkeveen en ü- reterp. Adres van Inne J. Fennema omtrent zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Z. M. heeft, uit het Hd. door de tweede kamer aangeboden vijftal kandidaten tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden benoemd den heer mr. J. D. W. Papeoffi cier van justitie bij de arrond.-regtbank te ’s Bosch terwijl in zijne plaats tot officier van justitie aldaar benoemd is de heer mr. R. Tu- ry Fzn., thans in gelijke betrekking te Roer mond. Het heeft Z. M. den koning behaagd bij besluit van den 28slen der vorige maand te bepalen, dat tot aanvulling van de land- magt in de Overzeesche Bezittingen in den loop van dit jaar 1400 man zal worden uit gezonden. Diegenen, welke genegen mogten zijn, zich voor die dienst te verbinden, en minstens den ouderdom van 18 tot 40 jaren bereikt hebben, erlangen, wanneer zij Nederlanders zijn 40, en vreemdelingen 24 gulden. Men leest in de Waakzaamheid De heer Niermeijer, predikant te Ossen- drecht, tracht de belangen der Protestanten loyaal en op den duur te bevorderendoch hij wordt niet alleen niet bijgestaan, maar zelfs nog gelaakt daarenboven. Dit is verre van aan te moedigen. Men verlangt ook al les van het ministerie, maar is het onder el kander niet eens. Niermeijer c. s. en ook het gouvernement zouden echter krachtig kunnen worden gehol pen indien men de Roomschen al ware het maar in ëéne zaak, zoude willen navolgen en wel in het oprigten van Protestantsche kie zersvereenigingen door geheel Nederland, on der één uithangbord of dezelfde benaming. De Roomschen hebben gekozen de woorden Regt voor allen, en sluiten de Protestanten volkomen van het lidmaatschap hunner veree- nigingen uit, maar nemen echter als leden plaats in kiezersvereenigingen, welke voor het grootste gedeelte uit Protestanten zijn zamen- gesteld en laten zich ook kiezen in het be stuur, zoo als in de kiezersvereeniging Ne derland te ’s Hage nog dit jaar heeft plaats gehad. Buiten en behalve dat zij dus in hunne vereenigingen werken, doen zij dat ook in 3X SNEEK, 25 Maart. Gisteren werden wij op nieuw aangenaam verrast door het gezigt van 80 a 90 kleine kinderenmeest beneden 5 jaar oud, die, allen in feestgewaad uilge- dost en behoorende tot de Bewaarschool van mejufvrouw' M. Holtkamp alhier, weder, even als reeds in vorige jarenden verjaardag vier den van deze hunne onderwijzeres, en bij die gelegenheid gezamenlijk eene wandeling deden langs de straten en grachten onzer stad, om daarna, in het schoollocaalaan eene wel voorziene tafelaangenaam onthaald te wor den op eenige versnaperingen, waarbij dan ook zeer gepaste liedjes gezongen werden, en men tot ’s avonds 7 uur regt vrolijk bijeen was. Heden werd zoodanige feestelijke optogt her haald door de leerlingen van hare talrijk be zochte Kinder-werkschoolbestaande uit meis jes van meergevorderden leeftijd. Wij verblijden ons met velen, dat de vrees, die er voor eenigen tijd bestond, dat deze, zoo wij meenenvoor haar vak zoo bekwame en geschikte vrouw, door verandering van be trekking deze door haar opgerigte school wel- ligt zou verlatengeheel geweken iszoo als ons onlangs reeds bleek uit eene annonce in dit blad, waarin zij berigtte, dat hare werk zaamheden in dezen op dezelfde wijze zouden worden voortgezet, en zij bovendien weldra door eene bekwame geëxamineerde helpster stond geadsisteerd te worden. Terwijl wij den verderen bloei wenschen van deze schoone en heilzame inrigting, en steeds de noodige lust en kracht aan de onderwij zeres, kunnen wij tevens eenen anderen wensch niet onderdrukken, dezen namelijk, dat, daar bovengenoemde scholen alleen bestemd zijn voor kinderen van meergegoeden er wel dra in deze stad ook voor de mingegoeden en behoeftigen gelegenheid zijom van eene zoodanige hoogstnutttge inrigting voor hunne kinderen, ter bevordering van derzelver gees telijk en ligchamelijk welzijn, het gewenschte gebruik te kunnen maken; want waarlijk, zoo ietsdan is voorzeker eene Armen-be- waarschool eene eerste behoefteook in eene gemeente als deze, terwijl zij der maatschappij de rijkste interest oplevert. Den 7 en 8 Augustus ek. zal in Dockum eene provinciale tentoonstelling van landbouw en veeteelt gehouden worden waarvan men zich zeer veel genoegen en voordeel belooft. Eene som van ruim y’1500 zal er voor prij zen en premiën besteed wordenom de zaak met kracht aan te moedigen en te bevorderen. Door Z. M. den koning is, naar men ver neemt, uitgeloofd voor deze tentoonstelling: een Zwitsersche radploeg, benevens een Drum- mund’s karuwerktuig, aan te schaliën bij den heer Jenken te Utrecht. van de in het parlement overgelegde officiële stukken betreffende de tusschen Rusland en Engeland gevoerde onderhandelingenover de ontbinding en verdeeling van het Ottomanni- sche rijk; uit welke stukken inderdaad blijkt, dat het kabinet van Petersburg, met het oog op gebeurlijke omstandigheden, aan dat van Londen aan toonde het deel, dat de beide re geringen zouden kunnen eischen van het Turk- sche rijk; maar tevens, dat Groot-Brittanje moet hebben geantwoord, dat over deze zaak toen nog niet te handelen vielaangezien En geland niet deelde het gevoelen van Rusland, dat de ontbinding van Turkije nabij was. Bij herhaling wordt uit Weenen ge meld, dat de onderhandelingen tusschen de regeringen van Oostenrijk en Pruissen ten doel hebben, den onderlingen waarborg hunner be zittingen in en buiten Duitschland. Pruissen zou alleen willen toetreden op voorwaarde dat noch hij noch Oostenrijk op zich zelf, maar dat beide staten gemeenschappelijk zou den tusschen beide treden in den strijd, die thans aanvangt tusschen Rusland en de Wcs- tersche mogendheden. Het C'orr. Bur. bevat het volgende: Na de jongste antwoorden uit Petersburg is geene vredelievende oplossing meer te denken. Wel- ligt ankeren reeds in dezen oogenblik de vlo ten der Westersche mogendheden op het grond gebied van den Duitschen bond en de op stand die van het zuidoosten de Oostenrijk.- sche grenzen steeds meer nadert, zal bezwaar lijk gedoogendat Oostenrijk langer in eene lijdelijke onzijdigheid blijft volharden. Wij vernemen met zekerheid, dat Oostenrijk zijn besluit genomen heeft, en zoodra de vorme lijke oorlogsverklaring tusschen Rusland en de Westelijke mogendheden zal zijn gevolgd, het geen in de eerste dagen stellig te wachten staat, in overeenstemming met zijne vroegere verklaringen zijne politiek op nieuw aan den bondsdag voorleggen en van dezen een besluit verlangen zal. De Engelsche vloot is op weg, om de vijandelijkheden in de Oostzee te openenmen twijfelt er hier niet aan, of sir Napier zal zoo spoedig mogelijk de gelegenheid aangrij pen, om voor zich en voor de Engelsche ma rine nieuwe lauweren te plukken. Evenwel moet men wel in het oog houdendat of schoon de Engelsche zeelieden misschien be ter zijn dan de Russische, de Russische scheeps- magt talrijk genoeg is, om de vcreenigde Fran- sche en Engelsche eskaders te weèrstaan. De Russische marine toch is in twee groote afdeelingen verdeeld: de vloot van de Zwarte en die van de Oostzee. Deze beiden maken 5 divisiën uit. De drie divisiën in de Oostzee tellen 27 linieschepen, waaronder de Russia van 150 stukken, 18 fregatten en 15 kleine vaartuigen, behalve een evenredig aantal stoom- booten. De Russische Oostzee-vloot heeft eene bemanning van 50,800 koppen. Men ziet het, sir Napier’s magt is, zelfs als de beide Engelsche eskaders bijeen zijn, op ver re na niet zoo groot, als die, waarover de czaar te beschikken heeft. Uit alle Russische Oostzee-havens' ver neemt men dat groote hoeveelheden troepen langs de kust worden zamengetrokken. Alle steden en dorpen ontvangen zoo veel inkwar tiering als zij maar kunnen herbergen. Tal loos zijn de rijtuigen en karren, die door de regering in gebruik zijn genomenom het vervoer van troepen en materieel te bespoedi gen. Dit vervoerin eene landstreek met sneeuw en ijs bedekt, en alwaar geene gere gelde gemeenschap bestaat, is uiterst moeije lijk. In Finland heerscht niet minder krijgs beweging. Tot 20 April kan Rusland in dat gewest 50,000 man op de been brengen. Volgens brieven uit Konstantinopel, zou den de Grieksche opstandelingen eene geduchte nederlaag geleden bebben. Men sprak van een groot aantal dooden en gekwetstenen van eenige gevangenenwaaronder de aan voerder Karaïskaki zich zou bevinden. De berigten uit Athene ademen intusschen eenen geheel anderen geest; volgens deze is de op stand op verre na nog niet bedwongen. Men verneemt, dat in Servië eene be- IW I 1 COURANT. SNEEKER 1 l 1 t - JllilTOfei liilMWi'ililIl'lWiBl!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1