NIEUWS- EN AllVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN I1EÏ ARRONDISSEMENT SNEER. lip WÉ 1854. No. 25. WOENSDAG den 29 Maart. 9de Jaargang. er ©jgr t t t t s -- C. COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. berigten van n Q 9 I a B 4 facie cargo’s te r 'e n ie d- 11 en d- en v d- tn ns en V 'te es *ie f- er- nt- •ên uit ?e' ten <k ike er- an :én <gc na bij •ne nk len ud Te )ni ts het mi- van het den Franschen Moniteurvolgens welke, i van den 14den, en 30 dorpen het Turksche gezag hadden niet minder tegen eene van Oostenrijk, dan te- Russische troepen. Uit men zich ijverig onledig wapening van den land- Servië zal binnen kort over een leger ten minste 60,000 man kunnen beschik- I er de verderfelijke werking bevestigd. Men had een groot ge en andere dieren in een Nadat er eenige kogels ingeworpen heeft mentoen men er De MiïiiMIlliflliTiiiiM heid handhaven. Eene deputatie der Russische kooplieden te Londen ontving jl. dingsdag het volgende antwoord van lord Clarendon: «Het gouver nement zal de personen en den eigendom van alle Russische onderdanen, die in Engeland handel drijven, even zoo ontzien, als die van Engeland in Rusland, Met opzigt tot versche pingen uit Rusland, staat ieder geval op zich zelf, doch het gouvernement zal, na overleg met zijne bondgenootenter zee alles doen, om het bona fide eigendom van Engelsche on derdanen in Rusland gevestigd te beschouwen. Wat betreft de aangelegenheid van handel uit onzijdige havens, zoo zullen geene bewijzen van oorsprong gevorderd worden alle cargo’s uit bevriende of onzijdige havens, daaronder wordt Pruisen genoemd, zullen prima gerekend worden onder bevriende behooren.” In de haven van Toulon liggen thans 13 stoomfregatten en korvetten, om troepen te vervoeren. Het stoomfregat Roland moet naar Marseille vertrekken, om zich ter beschikking te stellen van prins Napoleon en zijnen staf. In het maritieme tuighuis wordt dag en nacht gearbeid; sedert de expeditie naar Algiers heeft men zoo veel bedrijvigheid en rustelooze be weging niet gezien als thans te Toulon en te Marseille. De Pays behelst het volgende: Sedert eenigen tijd liep, zoo als men weet, het ge rucht, dat een gedeelte van het Engelsche ex- peditie-leger naar het Oosten, Frankrijk moest doortrekken. Men verzekert nu, dat aan dit voornemen eerstdaags gevolg zal worden ge geven. 5000 man Engelschen, waarvan 2000 man kavalerie en 1000 artilleristen, zullen zich, naar men zegt, op het laatst dezer maand naar Parijs begeven, om over Lyon naar Mar seille te trekken. Deze ruiterij moet voorna melijk bestaan uit dragonders, een der fraaiste korpsen van het Britsche leger. Ook vernemen wij, dat lord Raglan en zijn staf in de eer ste dagen der maand April te Parijs zullen komen, om zich onmiddellijk naar Turkije te begeven.” Verscheidene batterijen, volgens het stel sel van keizer Napoleon III vervaardigd, zijn langs den spoorweg van Lyon voor de Levant verzonden. Met het geschut van dit nieuwe systeem worden én kogels én houwitsers van verschillend kaliber geworpen, hetgeen een groot voordeel oplevert. Proeven, met de verstikkings-kogels ge nomen, hebben reeds van tal hondenkatten gebouw opgesloten, waren i binnen kon gaan, allen dood gevonden, kracht der stiklucht was zoo groot, dat zij, door den wind teruggedrevenop de artille risten werkte en sommigen tlaauw deed val len. Ook de paixhans-kogels blijken niet min der verderfelijk te zijn voor de schepen. Men heeft door ééuen kogel een gat in een vaar tuig zien maken, zoo groot, dat het dadelijk zonk daar er niet aan stoppen te denken viel. Het 21ste en het 40ste regement, die tot de Fransche bezetting in den JLerkelijken Staat behooren, hebben bevel gekregen, zich gereed te houden, om naar de Levant te ver trekken. Men verneemtdat namens de Engel sche regering reeds niet minder dan zestig Pruissische loodsen te Swinemunde aangezocht zijn, om de Engelsche vloot binnen de Oost zee te brengen. Deze loodsen hebben zulks aangenomen onder bedingdat zij de toe stemming der koninklijke regering erlangden, waartoe het verzoek naar Berlijn is opgezonden. Men meldt uit Londen: In het hoo- gerhuis bevestigde de hertog van Newcastle dingsdag avond de beschuldiging tegen eenen Engelschen leverancier, Sturge genaamd, die in plaats van hooi te leveren voor de artille rie, die ten strijde trekt naar het Oosten, vuil nis had geleverd. HARLINGEN, 21 Maart. Aan de werf van de heeren J. Scott Russell Co.te Milwall, bij Londen, is thans eene stoom- SNEEK, 28 Maart. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 25 dezer het wets ontwerp La A., tot regeling van het muntwezen van Nederl.-Ind.met 15 tegen 20, en LaB., met 47 tegen 18 stemmen aangenomen. Nog zijn zonder discussie, met algemeene stemmen, aangenomen: 1’. het ontwerp tot het verleenen van vrijdom van invoer van mest- speciën in Nederl.-Indië2°. negen natura- lisatie-wetten. In de zitting der tweede kamer van 23 Maart zijn, op één na, al de ontwerpen tol vereeniging van gemeenten, wier getal kiezers geene 23 bedraagt, aangenomen; voorts werd mede, na eenige deliberatie, aangenomen hei ontwerp betrekkelijk de regeling van litair pensioen der militaire leden boog militair geregtshof. In dezelfde zitting zijn nog ingekomen twee kon. boodschappen: 1". tot verklaring van bei algemeen nut van den aanleg van eenen spoor weg van de Belgische grenzen, in de rigting van Rozendaal, naar het Hollandsche Diep; en 2°. tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van oorlog, dienst 1834. Z. M. heeft goedgekeurd de beroeping door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhieruitgebragt op ds. H. Oolgaardtpre dikant te Zwartsluis. Van den 18 tot en met den 24 dezer,- zijn 106 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie vóórgekomen; bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 1253. De minister van buitenl. zaken en ad interim minister van financiën heeft ter ken nis van de belanghebbenden gebragt, dat ge durende de maanden April, Mei en Junij aanst. en niet langer, ten kantore van de be taalmeesters in de arrondissementende vol doening zal plaats hebben der pensioenenten laste van den staat, loopende over de eerste drie maanden dezes jaars; zullende gezegde betaling aanvang nemen op zaturdag den 1 April 1854, en voorts betaalbaar zijn dage lijks, zon- en feestdagen uitgezonderd. De Staats-Courant meldt uit Petersburg, dat aldaar circa 50,000 lasten goederen ter verscheping in de aanstaande maand Mei ge reed liggen of gecontracteerd zijn men is al daar bezig, om eene geregelde gemeenschap over land met Memel daar te stellen, om de goederen daarheen te kunnen vervoeren. Men schrijft uit Zutphen De te velde staande rogge is zoo mooi onder de sneeuw heengekomen en staat nog zoo gunstig, dat er tot heden alle vooruitzigt bestaat, dat de oogst gezegend zijn zal. De prijzen van alle graansoorten zijn ook merkelijk lager. Ook de aardappelen waarin dit voorjaar reeds we der veel handel is gedreven, zijn op het oo- genblik lusteloos. Men leest in den Noord-Brabander Wij vernemen, dat namens Z. H. den paus, door den nuntius te Parijs, aan den heer Lightenvelt, afgezant der Nederlanden al daar het groothuis der orde van den H. Gre gorius is overhandigdvergezeld van eenen vleijenden brief, uit erkentenis voor de in kerkelijke zaken bewezene diensten.” De sluiting der Turksche leening te Lon den is bevestigd. Namik-pacha is eindelijk in zijne zending geslaagd. Woensdag werd het contract met het huis Rothschild te Londen geteekend. De leening bedraagt 2,220,000 p. st. (ƒ26,640,000), tegen den koers van 83, ren tende 6 pCt. en aflosbaar in 15 jaren. Op de Londensche beurs werden zaturdag stukken uitgegeven met 1 a 2 pCt. premie. Men leest in het Journal des Débat» dat de Turken in de omstreken van Kars een Russisch transport hadden bemagtigd, welke gebeurtenis te Konstantinopel met groot ge noegen was vernomen. Onder anderen zou bij die gelegenheid eene vrij aanzienlijke hoeveel heid geld, voor de Russische troepen bestemd, in handen der Turken zijn geraakt. Men verzekert, dat de sultan 1200 paarden en 1800 muilezels ter beschikking van de ex- pedietie-troepen, bij hunne ontscheping, zal stellen. Dat de porte bepaald het voornemen heeft, om naar de kusten van het koningrijk Griekenland een klein eskader van vijf bo dems te zenden, om het Grieksche bewind ontzag in te boezemen, en het te beletten, zelf middellijk bijstand te verleenen aan de in- surgenten, en dat dit voornemen zal worden ten uitvoer gelegd, wordt bevestigd. Even als iederen dag zijn ook heden de aangaande den Griekschen opstand onderling in strijd. Tegenover de bevestiging reeds bekende tijdingen van den voort gang der beweging hoezeer de nederlaag van generaal Grivas nog niet bevestigd, maar ook niet gelogenstraft is staat eene tijding in luidens eenen brief uit Korfti de opstand scheen te bedaren zich weder aan onderworpen. Gelijk van St. Petersburg gemeld wordt rust Rusland zich met alle magt ter verde diging toe. Te Kronstadt zijn de buizen door de bewoners ontruimd, en die, welke niet vatbaar voor verdediging bevonden werden, nedergeworpenterwijl men de overigen be vestigd heeft. Het is als of men de belege ring van Saragossa wil herhalen. De inwo ners van Kronstadt verkrijgen eene schade vergoeding. In den Finnischen zeeboezem, dien linieschepen slechts met moeite kunnen bevaren, en die juist de diepte voor de scheep vaart heeft, transporteert men over het ijs verbazende rotsblokken die bij het«intreden van dooi in de diepte zullen zinken waarop men hoopt, dat de Fransche en Engelsche schepen zullen stranden. Bij zijn laatste gesprek met den heer Seymour zeide de kei zer Wanneer men den oorlog wil, dan zij het zoo. Maar ik zeg u, heer afgezant! dat ik met één millioen soldaten begin wanneer ik beveel, zal ik er 2 millioenen en wan neer ik smeek, 5 millioenen hebben.” Ook zoude de keizer gezegd hebbendat het ant woord op het ultimatum der Westelijke mo gendheden geene 5 minuten overleg vorderde. De keizer van Rusland heeft bevolen, dat aan alle Engelschen en Franschen on voorwaar delijk de toegang tot zijn rijk moet geweigerd worden. Vele Fransche en Engelsche familiën verlaten Rusland. Eene den 24 dezer ontvangene telegrafi sche dépêche uit Odessa bevestigt het ook reeds uit Petersburg ontvangen berigt over het totale granen-uitvoer-verbod te Odessa. Zelfs desche- pen, welke reeds granen ingeladen hebben, mo gen niet vertrekken, maar moeten weder lossen. Uit Petersburg is den 24 Maart te Ber lijn een koerier aangekomen, die de tijding medebragtdat keizer Nicolaas geen antwoord heeft gegeven en zal geven op het ultimatissi- mum der Westersche mogendheden. Eene den 23 Maart te Londen ontvangene telegrafische depêche uit Bucharest meldt, dat keizer Nicolaas de verovering van Kalafat ver langt, ten koste van wat ook, en dat, ter be reiking van dat oogmerk, menschenlevens noch geld zullen worden gespaard. Het Corr. Bitr. wil met zekerheid we ten dat Rusland bereid is, de neutraliteits politiek van Pruissen te eerbiedigen. Naar men verneemt, is de doorvoer van wapenen in Pruissen verboden om geene der regeringendie op dezen oogenblik dreigend tegen elkander over staan aanleiding tot be zwaren te geven. Ware de zending van krijgs- materiëel naar Rusland over Pruissisch grond gebied veroorloofd, dan konde ook het ver voer daarvan uit Frankrijk naar eene der Pruissische havens, om vau daar naar Kopen hagen te worden gezondenniet worden ver boden. In Servië is men gewapende interventie gen de toelating van dien hoofde, houdt met de organisatie en storm. van ken, en wil in elk geval zijne onafhankelijk 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1