NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. fra 1 I w I 1834. No. 26. ZATURDAG den 1 April. COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. dergelijk ge- 5 j van den Don, even als het geheele leger, dat voorloopig op één millioen wordt, onder de wapens geroepen en zich deze benden reeds in beweging Een berigt uit Nowotscherkusk meldt, Donzen, op de tijding, dat de Turk en martelt, zich tegen oogenblik de kamer. Hij kwam «Gij mijne laatste de beide bij - ziehier de bron- - Er de bijbels gegrepen, doch de het Grieksch, de andere in De heeren konden dit niet Gij kunt dit niet lezen,” zeide ds. welnu Volgens de Londensche Economistzal Noord-Amerika, bij gestremden aanvoer van graan uit de Oost- en Zwarte Zeeën, zulk ee- ne onuitputtelijke massa koren en meel naar Europa kunnen voeren, dat er geene vrees behoeft te bestaan, noch voor schaarschte, noch voor buitengewoon hooge prijzen. Uit Napels wordt aan den Turynschen Parlamento geschrevendat twee officieren van prins Frederik Willem van Pruissen nabij die stad door roovers werden aangehouden, die hen hunne horologién en 80 Napoleons ontna men, en dat, toen later vier der schuldigen waren gevat, het bleek, dat deze behoorden tot eene veiligheids-patrouille, welke die officie ren eenige oogenblikken voor het gebeurde op hunnen weg hadden ontmoet. De koningin van Spanje, vergezeld van den koning Don Francisco d’Assises en van de prinses der Asturiën, zou zich den 25 in plegtigen optogt naar de kerk van Atocha be geven, om er het beeld der H. Maagd met den ordeketen van het Gulden Vlies te ver sieren, ter volbrenging van eene door de ko ningin gedane gelofte. Tusschcn de Toscaansche regeringen den pauselijken stoel is een ernstig geschil ontstaan. Volgens eene onderlinge overeenkomst, was de kardinaal Corsi tot aartsbisschop van Pisa be noemd; maar bij het aanvaarden zijner func- tien, verlangde hij van de regering de herstel ling der geestelijke geregtshoven in Toscane, hetgeen in volkomene tegenspraak staat tot de aldaar thans van kracht zijnde wetten. De regering heeft geweigerd, om aan dezen eisch te voldoen, waarin de nieuwe aartsbisschop echter volhardt. De regering van Aargau heeft aan de Aar- gausche seminaristen, welke zich in het semi narie te St. Peter (bij Freiburg in Baden) be vinden, bevolen, deze onder ultramontaansche leiding staande inrigting te verlaten. Zij heb ben reeds gehoorzaamd aan dit bevel. LEEUWARDEN, 26 Maart. Volgens de daarvan dezer dagen door heeren gedeputeer de staten van Friesland vastgestelde lijst, is het getal bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in de ze provincie, voor 1854, als volgt: medecinae doctores 87, chirurgiae doctores 8, heelmees ters 24, heelmeesters ten platten lande 97, ar- tis obstetriciae doctores 55, vroedmeesters 109, apothekers 86, vroedvrouwen 40, drogisten 4, oogmeesters 1, tandmeesters 12, waarvan ech ter 8 buiten de provincie woonachtig zijn. ’s GRAVENHAGE, 28 Maart. In de zit ting van de tweede kamer der staten-generaal op heden, is het ontwerp van wet, tot ver- hooging van het budget van oorlog, met 59 tegen 8 stemmen aangenomen, nadat door de regering een amendement van den heer Thor- becke was aangenomen, strekkende, om aan de wet het karakter te geven van buitenge wonen aard. De wet, tot wijziging der wet op de visscherij, is met algemeene stemmen aangenomen. De kamer heeft verder met algemeene stemmen aangenomen 1) het wets-ontwerp tot het verleenen ee- ner bijdrage ter bevordering van den aanleg van een scheepvaart-kanaal tusschen Assen en Groningen 2) het wets-ontwerp tot verhoo- ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1854 (vergoeding van renten aan de Rijn- spoorweg-maatschappij). Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wet, wegens verstrekking aan het departement van oorlog voor 1854 van ƒ548,600, waarvan ƒ48,564.751/, voor de ge neeskundige dienst en 500,055.24'/2 voor het materiëel der artillerie en draagbare wapenen. AMSTERDAM, 29 Maart. Uit ’sGraven- hage ontvangen wij het berigtdat bij de regering heden van het Britsche gouvernement eene verklaring, omtrent de neutrale vaart, is ontvangen welke door den minister van buitenlandsche zaken aan de tweede kamer is medegedeeld. SNEEK, 51 Maart. Volgens eene telegra fische dépêche uit Londen, is den 27 dezer in het hooger- en lagerhuis eene koninklijke boodschap ontvangen, houdende kennisgeving van de oorlogsverklaring aan Rusland. Ook in de Fransche kamer van afgevaardigden werd door den heer Fould mededeeling gedaan van van eene boodschap des keizers, de verklaring inhoudende, dat de laatste besluiten van het kabinet van St. Petersburg eenen staat van oor log met Rusland daarstellen, waarvan de ver antwoordelijkheid op die mogendheid rust. De president der kamer gaf daarop te kennen, dat de keizer op de eenparige medewerking van het geheele land kon rekenen. Naar wij vernemen is alhier heden morgen iemand door de politie aangehouden, terwijl hij bezig was in eenen winkel iels op naam van eenen ander te halenhetwelk reeds bij meerderen moet geschied zijn. Uit Apeldoorn vernemen wij, dat drie jongelingen, gekozen uit de ijverigste en ge schiktste leerlingen der koninklijke school op het Loo, eerlang naar de landbouwkundige school in de prov. Groningen vertrekken, om aldaar gedurende drie jaren, geheel op kosten van Z. M.te verblijven en onderwezen te worden. In een Haagsch weekblad leest men, dat ds. Bennink Janssonius, de vorige week de predikbeurt in de Nieuwe Kerk op het Spui waarnemende, na de predikatie in de consis torie werd overvallen door acht man der 125 adressanten tegen ds. Zaalberg, die hem met zulk eene kracht om rekenschap van zijne ge- houdene leerrede vroegen, dat men genoodzaakt is geweest, deze vredelievenden door vier po- licie-agenten ter deure uit te laten zetten. Als uit éénen mond werd den prediker door de acht mannen toegeroepen: «Wij zijn nu met ons achten, doch een’ volgenden keer zul len wij in grooten getale komen, om u des noods het prediken te beletten.” Dat zelfde blad vermeldt een val, dat ds. Koetsveld onlangs bejegende. Op zekeren avond komen aan het huis van z.w.e. drie heeren, vragende ofdominé tehuis was, en dat zij kwamen, om hem rekenschap van zijne laatste predikatie te vragen. Ds. Koetsveld ontving hen zeer wellevend, en ver liet, na hen van stoelen en pijpen te hebben voorzien, een weldra terug, met twee bijbels beladen, komt mij rekenschap vragen van leerrede,” voegt hij hun toe; en, beis openslaande, vervolgde hijz.vmvx nen, waaruit ik den tekst geput heb.” werd gretig naar de eene was in het Hebreeuwsch. lezen. Koetsveld, «welnu, neemt, als gij het wilt, de boeken mede naar huis en leert het, en als gij het kent, komt dan terug, om van mij re kenschap mijner leerrede te vorderen.” De Herkaauwersprekende over ds. Koets veld, laat daarop volgen: Dit herinnert ons aan iets, dat wij dezer dagen hoorden verhalen omtrent den ouden ds. Hinlopen hier ter stede [nl. te Utrecht]. Drie diakenen (de diakenen van Utrecht zijn nooit frisch geweest) hadden eens bij hem be let laten vragen, om hem over zijne preek te onderhouden; hij ontving de broeders beleef delijk in eene kamer, waarin slechts drie kin derstoelen stonden. Gaat zitten, broeders,” zeide de waardige man. Dominé, dat zijn kinderstoeltjes,” was het antwoord, «die zijn niet voor ons geschikt.” Hij zeide daarop: «In dien gij niet wordt gelijk de kinderkens, zoo zult gij het koningrijk der hemelen niet beërven. Dag broeders!” Het Petersburger kabinet heeft de on zijdigheid van Oostenrijk, in overeenstemming met Pruissen en den Duitschen Bond, erkend. De Engelsche gezant te Berlijn, heeft de- betrekking tot de Oostersche kwestie, aange zien het Engelsche kabinet er thans belang bij heeft, de naauwkeurigste berigten omtrent de gezindheid der Duitsche landen en hoven in te winnen. De Pruissische regering heeft niet kun nen weigeren, dat Pruissische Oostzee-loodsen voor de Engelsche vloot werden aangenomen, aangezien de oorlog tusschen Rusland en de Westersche mogendheden nog niet verklaard was. Voor eenige dagen zijn een aantal met zes paarden bespannen wagens, met lood beladen te Kempen doorgekomen, van waar zij den weg naar Polen hebben ingeslagen. Bij deze gelegenheid vernam men, dat de Russische regering eenige duizend centenaren lood in Duitschland heeft doen opkoopen, ten behoe ve van hare legers. Eergisteren werd op de Theems een schip in beslag genomen, hetwelk salpjeter en bus kruid voor Rusland geladen had. De regering moet voornemens zijn, op de eigenaars en ver- schepers al de gestrengheid der wet toe te pas sen. Volgens den Siècle zou admiraal Napier in last gekregen hebben de vijandelijkheden te beginnen, zoodra het saizoen daartoe zou gun stig zijn. Gisteren is in de Protestantsche kapel van het Britsche gezantschap te Parijs eene godsdienst-oefening gehouden, om van den Hemel zijnen zegen over de Engelsch-Fransche wapenen in het Oosten af te smeeken. In de Vorstendommen worden de grootst mogelijke toebereidselen gemaakt, zoowel tot den aanval als ter verdediging van den kant der Russen en van dien der Turken. Aan het Russische occupatie-leger is officieel kennis ge geven, dat de grootvorsten Nicolaasen Michaël en vorst Paskewitsch eerlang de Vorstendom men zullen bezoeken. Van den Beneden-Donau wordt gemeld, dat de Russen langs de geheele Donau-linie volkomen slagvaardig staan; de regter-vleugel, tegenover Kalafat, telt 42,000 man, onder be vel van den generaal Liprandie, en het cen trum, onder bevel van vorst Gortschakoffdie zijn hoofdkwatier te Bucharest heeft, 75,000 man. Tusschen de monden van de Sereth en de Pruth staat generaal Luders met 45,000, tusschen de Pruth en de Diester generaal Os ten-Sacken met 60,000 man. Bovendien heeft men nog eene talrijke reserve. Men verneemt, dat in Polen een Russisch observatiekorps zal opgerigt worden van 100,000 man. Zoo als men weet, zijn ook de kozakken- zwermen overige begroot hebben gesteld, dat de den Christen onderdrukt de Maanaanbidders verheven hebben en met bliksemsnelheid aan de bekende wateren van den Donau en den Euphraat waren, en dat, toen zij vernamen, dat het Westen zijne be- geerige blikken naar het Oosten rigtte, de Don met hooggaande baren van toorn'en bedrei ging buiten de oevers was getreden, om alle vijanden van Rusland weg te spoelen. Met dusdanige taal vult de Invalide zeven kolom men en besluit aldus: «Met God, kinderen! over den Donau, aan gene zijde, ligt ons Za- rigrod (Konstantinopel). Voor veertig jaren maakten onze vaderen ons beroemd te Parijs, en Zarigrod ligt ons naderbij. God zal ons helpen, om de maan van de godstempels af te rukken. Alsdan zullen tot de ster van het Oosten de vorsten van het Westen komen, de glorie van den Heer zal ten hemel stijgen Den 16den heeft de koning van Zweden aan den rijksdag bekend gemaakt, dat de kei zer van Rusland de onzijdigheid van Zweden met eenen eigenhandigen brief van Z. Maj. op eene zeer bevredigende wijze heeft erkend. Perzië moet, volgens de jongste berigten kije aan te tasten, in weerwil van de be dreigingen, waarmede Rusland den schah wilde dwingen zijne partij te kiezen. zer ciagen van zijne regering aen uiiaruKKe- lijken last gekregen, met de meest mogelijke naauwkeurigheid verslag te geven, aangaande de staatkundige meeningen in die stad, met tijd worden hier groote hoeveelheden zilver doorgevoerd, door de diligence van Gend en Loos uit Belgie aangebragt, om naar Amster-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1