NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 27. WOENSDAG den 5 April. 9de Jaargang z EK W SNEEKER Hierop kwam de BINNEN- EN BUITENLAND. den COURANT. Dit is om de en ander zal in regelen genomen worden, zaken te veranderen. De vermoorde hertog; van Parma, Fer dinand-Karel III, Joseph-Marie-Vittoria-Bal thazar van Bourbon, infant van Spanjewerd den 14 Jan. 1825 geboren en bereikte dus den ouderdom van ruim 51 jaren. Als her tog van Parma, Piacenza enz., volgde hij zijnen vader, Karel II, op; ten gevolge van de acte van troonsafstand van 14 Maart 1849, en nam hij de teugels van het bewind in bandenbij eene proclamatie van 27 Aug. 1849. De hertog Ferdinand-Karel trad den 10 Nov. 1843 in den echt met de hertogin Louise-Marie-Thérèse van Bourbon, dochter van den hertog van Berry en zuster van den graaf van Chambord. Uit dat huwelijk zijn vier kinderen gesproten. Het tweede, de erf prins Robert-Karel-Louiso-Marie, werd den 9 Julij 1848 geboren, en is nog geene zes jaren oud. Alzoo heeft de schoonzoon van den hertog van Berry op dezelfde jammerlijke wijze den dood gevonden, als die hertog zelf. Volgens eene mededeeling van Zr. Ms. gezant te Konstantinopelheeft de porte den 8 Maart een memorandum aan het gezant schap doen gewordenwaarbij berigt wordt dat de handel met krijgs-ammunitiewape nen, kruid enz. verboden zijnde, vooral in te benoemen tot minister van financiën den heer dr. A. Vrolik, thans voorzitter van het muntcollegie; 5°. te bepalen, dat een gaan met den 1 Mei as. Naar wij vernemen, meldt de Landb. Courant, zijn de voorzitters en secretarissen der onderscheidene instellingen van landbouw namens Z. M. den koning uitgenoodigd ge worden, om op den 20 April bijeen te komen in het Huis ten Bosch te ’s Gravenhage, om te beraadslagen over eenige punten van zui ver landbouwkundigen aard. Z. M. wenscht tevens, dat de eigenlijke landlieden zelven zich zouden overtuigendat het doel dezer bijeenkomst alleen strekt, om hunne belangen te bevorderen, en heeft mits dien den voorzitter en secretaris van iedere instelling van landbouw uitgenoodigdéén of twee landbouwers te verzoeken, om die verga dering bij te wonen. Naar men verneemt, is door Z. Exc. den minister van oorlog, namens Z. M. den ko ning, de groote gouden medaille uitgeloofd aan den artillerie-officierdievóór 1 Jan. 1836, de beste memorie over de raketten of congrevische vuurpijlen zal hebben ingediend. Bij de herstemming van een lid van den gemeenteraad van Wijmbritseradeel is gekozen de heer mr. B. E. S. van Welderen baron Rengers, te IJsbrechtum, met 123 van de 209 geldige stemmen. De heer A. A. Visser, te Heeg, had 84 stemmen bekomen. Van den 23 tot en met den 51 Maart jl. zijn 92 gevallen van besmettelijke longziekte ih deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 1547. Volgens de Leeuw. Cl. is thans aan koning een adres ingediend door de heeren baron Van Heemstra van Leeuwarden baron Van Lijnden van Beetsterzwaag, baron Van Heemstra van Veenklooster en Bernelot Moens en Co., cargadoors te Harlingen, om voor- loopige concessie te bekomen voor een’ spoor weg van Harlingen naar de Hannoversche grenzen, in de rigtiiig van Rheine, en voor eene vertakking van Leeuwarden over Gro ningen naar de Noordelijke Hann. grenzen. Naar men verneemt, heeft de kamer van koophandel en fabrijken, te Amsterdam, zich dezer dagen op nieuw tot de regering gewend met verzoek om verbetering in de strafwet aan te brengen, tot beteugeling der steeds plaats hebbende bedriegelijke namakerijenten nadeele van den eerlijken handel en fabrijkatie. Men meldt uit Utrecht, dat de alom met zooveel roem bekende hoogleeraar G. J. Mul der, met eene plegtige redevoering de betrek king van rector-magnificus dier hoogeschool aan zijnen opvolger overdragende, zijne rede op het alleronverwachtst besloot met het treu rige en allen dieptrefl’ende berigt, dat zijne gezondheid hem drong de hoogeschool en zijne betrekking te verlaten en rust te nemen van deze werkzaamheden. Men schrijft uit Dirksland, 50 Maart: Heden namiddag had hier op de boerenhof stede van v. d. P. het volgende ongeluk plaats. Twee kinderen speelden met een schietgeweer en wilden elkander doodschieten. Dat moord tuig was niet geladen. Hierop kwam de knecht, nam ook een geweer en zeide tot een der kinderen, M. L. uit Sommelsdijk, oud 10 jaren: «Wacht, ik zal u eens doodschieten.” Hij schoot. Dat geweer was tegen zijne ver wachting geladen en bet kind viel dood neder. De ouders zijn ontroostbaar. De kerkeraad der Vereenigde Doopsge zinde gemeente te Groningen werd dezer da gen hoogstaangenaam verrast; dezelve ontving, namelijk, geheel onverwacht voor de gemeen te een boogstaanzienlijk geschenk in zilver, bestaande in een doopvont en waterkan twee wijnkannen, twee bladen voor het brood en twintig bekers, alzoo alles, wat vereischt wordt tot de bediening van den Heiligen Doop en het Heilige Avondmaal. Dat kostbaar ge schenk geheel van massief zilver, is uitmun tend fraai en tevens keurig net en eenvoudig bewerkt; het is vervat in twee weder even net bewerkte mahonijhouten foedraals, met fluweel bekleed en met zilveren beslag. De edele gever van dit .hoogstbelajigrijk geschenk is de heer G. van Calcar Jr. In een der laatste nommers van het te Maastricht uitkomende Journal du Limbourg leest men: dat bet kruid, hetwelk thans ver voerd wordt, reeds van 1814 dateerde, groo- tendeels bedorven was, en naar Holland ver voerd wordt, om aldaar op nieüw bewerkt te worden; terwijl het kruid, dat nog overig is gebleventoereikend in voor drie belegeringen. Men meldt, dat, in het jaar 1835 uit het ministerie van binnenlandsche zaken te Pa rijs meer dan 500,0(10 telegrafische dépêches zijn afgezonden. De zoogenaamde telegraaf- toren is tegenwoordig eene der belangrijkste merkwaardigheden van Parijs en eerst in den laatsten tijd geheel voltooid. Dit is de eigen lijke hartekamer van Frankrijk. Deze toren, welke eene hoogte van 43 a 30 ellen heeft, staat op een .binnenplein van het ministerie van binnenlandsche zaken, en uit dezelve loo- pen 130 draden naar verschillende zijden, waardoor G4 van de 86 departementen met dezen toren in verband staan. Een talrijk personeel van schrijvers, telegrafisten, schei kundigen, vertalers, koeriers enz. houdt zich dag en nacht aldaar op. Terwijl de minister van binuenl. zaken in zijn salon receptie houdt, kan hij tevens met 64 prefecten een gesprek voeren en, door één enkel woord, een geheel leger van beambten op alle punten van Frank rijk in beweging brengen. Buitendien voert deze toren met geheel Europa briefwisseling. Volgens de Deutxche Colkehalle is van wege het depart, van kerkelijke zaken te Rome eene proclamatie uitgevaardigd waarbij ge klaagd wordt over de nalatigheid, welke te i Rome bij de Maria-dienst wordt in acht ge- i nomen. Vele Maria-beelden staan geschonden i of verminkt, en zijn de plaatsen, waar zij i staan ware vuilnishoopen. Er zullen maat- om dien staat van de tegenwoordige omstandighedende overtre ders strengelijk zullen worden gestraft. Aan leiding tot dit schrijven gaf de geheime, doort Grieksche schepen voornamelijk bewerkstellig de ontscheping van bovengenoemde voorwer pen op de Turksche kusten. De Turksche zaakgelastigde aart het pau selijke hof heeft te Rome een vleijend ont haal genoten. Toen de gezant zijne vrouw aan den paus voorstelde, heeft deze haar een groot sierlijk medaillon ten geschenke gege ven, voorstellende het hoofd van Christus, rijk met kostbare gesteenten omgeven. Oiner-pacha moet aan de porte verzocht hebben hem niet meer ongeregelde troepen (bachi bouzouks) te zenden daar hij reeds te veel heeft aan die, welke thans tot zijn legert behoorenen hij zich overt hun gedrag bitter heeft te beklagen. De Russische troepen hebben na het overtrekken van den Donau hunnen marsch in eene zuidelijke rigting voortgezet. Bij Nat- chin is een Turksch legerkorps van 20,000 man bij de nadering van den vijand terugge trokken, zonder eenigen wederstand te bieden. De handelstand te Moskou heeft besloten tot het openen van eene vrijwillige inschrij ving, ten einde uit de bijeen te brengen gel den de tot de inrigting van een hospitaal noo- dige voorwerpen aan te koopen zullende de som, daartoe bestemd, aan de regering wor den aangeboden. De keizer heeft dien han- delsstand daarvoor schriftelijk zijnen dank be tuigd. Bij de 25 schependie de Engelsche Oostzee-vloot telt, zullen zich nog 7 bodems voegen, te zamen voerende 414 stukken. In de havens wordt een reserve-eskader uitgerust van negen schepente zamen voerende 430 stukken geschut. Men gelooft vrij algemeen dat de eerste ontmoeting der vijandelijke vlo ten in de Oostzee zal plaats hebben bij het eiland Oesel, eene ankerplaats nabij Reval. Het vertrek der Fransche troepen naar de Levant, hoe ijverig de toebereidselen daar toe ook worden gemaaktondervindt bij voort during oponthoud, voornamelijk veroorzaakt door de ondenkbare hoeveelheid materieel en proviand, welke zij moeten medenemen. De Moniteur berigt, dat 13,000 man vertrokken zijn; het blad vermoedt, dat in de eerste da gen van Mei, dus eerst over vijf of zes we ken, 50,000 man in Turkije zullen vereenigd zijn» Het Engelsche expeditie-leger zal er alsdan 70,000 man tellen voor het oogenblik schijnen er eerst 20,000 man heen gezonden te zijn. De Fransche regering ziet in, dat het cijfer harer krijgsmagt niet genoeg zal zijn, en heeft reeds maatregelen, genomen het te vermeerderen. Het Britsche bewind han delt op dezelfde wijze. Het blijkt thans, dat Frankrijk en En geland aan den oorlog een bijzonder kenmerk van gematigdheid” en menschel ij kheid” wil len verleenen. Zij verkondigen den stelregel vrij vlagvrij goed, behoudens oorlogs-contra- band. Zij verbieden de gemeenschap met de geblokkeerde Lavens alleen dan wanneer de blokkade werkelijk bestaat, dat wil zeggen, dat Let biunenloopen in die havens door eene genoegzame magt is belet. Zij gaan veel ver der dan de stelregelen der gewapende onzij digheid en de tractaten vóór en sedert dat tijdstip, ter gunste der voordeelen van de onzijdige vaart geteekend zij waarborgen zelfs de onschendbaarheid van den onzijdigen ei gendom, ook wanneer die op vijandelijke schepen zal zijn in beslag genomen, de grootste stap, die ooit gedaan is, regten van den oorlog tot éénheid te bren gen, en den oorlog op zèe te doen zijn wat volgens de gebruiken der hedendaagsche na tiën de oorlog te land is. Eindelijk verkla ren de twee mogendhedendat voor het oo genblik geene kaperbrieven zullen worden uit gegeven dit beteekent zonder twijfel, dat daartoe alleen als represaille-maatregel zal worden overgegaanen de besluiten der beide regeringen ter gunste van de Russische sche pen, die in de havens van Frankrijk en En geland geankerd liggenalsmede ter gunste van de Russische onderdanen, die zich op SNEEK4 April. Het wets-ontwerp tot verklaring van een algemeen nut van den aanleg van eenen spoorweg van de Belgische grenzen, in de rigting van Antwerpen, langs Roozendaal enz., is in de tweede kamer met algemeene stemmen aangenomen. De tweede kamer is 29 Maart op reces gescheiden; men zegt, dat dit reces 4 weken zal duren. Het heeft Z. M. den koning behaagd, bij besluit van den 51 Maart: 1’. den minister van staat en van buiten- landsche zaken, den heer mr. F. A. van Hal), op zijn verzoek, eervol te ontheffen van hei aan hem bij besluit van 5 Januarij jl. tijde lijk opgedragen bestuur van het departement van financiën, onder dankbetuiging voor de door hem ook in dat bestuur bewezene dien sten; 2“.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1