NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. ld 'HA 1854. No. 28. ZATURDAG den 8 April 9de Jaarling. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 8 APRIL 1854, des voormiddags ten tien uur. ffi) j BINNEN- EN BUITENLAND. January lot 51 De monsters, dien HlllMlllllHiBBIIllll'lili^l TVelhoudert voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. van de gemeentekas. een’ adsistent bij de Bo- Ji BURGEMEESTER en WETHOUDERS van aan te besteden 250 a 500 tonnen beste zullen dagen oi Engeland 25,000 11KIU, VVdcUUUUL CIC ^CLCl I-OLC1 X* IC VU 11 het expeditie-leger gebragt wordt op 75,000 man, zoodat, na aftrek der zieken eilz. 60,000 te velde zullen kunnen trekken. Het is thans zeer zeker, dat, terwijl de Russen de Donan overtrokken, vijf Russische stoomschepen, van Sebastopel vertrokken, nd aan den ingang den Donau, St. George ge- hebben ontscheept, die het -;'FTn BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op den 1 April jl. bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de lijsten aanwijzende de per sonen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de tweede kamer der provinciale staten en van den gemeente raad, en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van nu af ter Secretary dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigdzoo als gebruikelijk is. Sneek den 5 April 1854. De Burgemeester roornoemd SNEEK, 7 April. Het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs, omtrent het ontwerp van wet tot regeling van het armbe stuur, is thans openbaar gemaakt. Dit stuk is zeer nitgebreid en beslaat 25 bladzijden in folio. De commissie zegt o. a. daarin dat de indruk omtrent dit ontwerp bij de overgroo- te meerderheid vergelijkenderwijs gunstig was, omdat de regering is afgeweken van het ver derfelijk beginsel van algemeene staats-armen- zorg en de daaruit volgende beperking van de vrije werking der kerkelijke en bijzondere liefdadigheid. «Het gevoelen der meerderheid zoo verklaart zij wijders over de strekking van eene armenwet schijnt niet beter te kun nen worden uitgedrukt dan door deze woorden uit het laatste voorloopig verslag: «het moest eene overgangs-wet zijn, daartoe strekkende, om met beleid en voorzigtigheid de overhel ling tot het verkeerde stelsel der wettelijke liefdadigheid, die nu reeds maar al te zeer be staat, voor goed te keerenom de heillooze gemeentelijke subsidiën trapsgewijze te vermin deren en eindelijk geheel te doen ophouden; om het terugbrengen van geheel de armen zorg tot de kerkelijke liefdadigheid als eind doel te stellen en daarop ten slotte zoo weinig uitzonderingen toe te laten, als slechts eenig- zins mogelijk is.”” De eerste kamer der staten-generaal zou op den 4 dezer hare werkzaamheden hervat ten. De voordragten, welke aan de beoordee- ling dezer vergadering zullen worden onder worpen, betreffen: 1’. de regeling van het In dische muntwezen; 2°. de middelen, om daar in te voorzien; 5°. de pensioenen der militai re leden van het hoog militair geregtshof; 4°. leger niet even zoo zorgt als voor de Evange lische soldaten, dan kunnen wij onzerzijds met veel meer regt dit zeggen van onze Oos tenrij ksche geldofsgenooten.” Uit Konstantinopel wordt gemeld, dd. 27 Maart: De vereenigde vloten zijn Weder in de Zwarte Zee verschenen. Blijkens eene mededeeling in den Moni- teuris het cijfer der reeds naar de Levant ingescheepte troepen 20,000. Volgens parti culiere berigtenzal dit getal binnen weinige >p meer dan 50,000 worden gebragt. :1 van zijnen kant zendt bepaaldelijk man, waardoor de getal-sterkte van PUNTEN TER BEHANDELING. Missive betrekkelijk het verzoek van D. H. Veldhuizen. Adressen van Van Niel en Jongbloedtot dusver aangehouden. Reglement en vracht-tarief voor een beurt- veer tusschen Meppel en Sneek. Gemeente-rekeningdienst 1855, loopende over het tijdvak van 1”'° cember van dat jaar. Proces-verbaal Benoeming van terwaag. abonnementen van de commissiën van admi nistratie der gevangenissen; 5°. de bezoldiging van den minister voor de R. K. eeredienst; 6". de vrijdom van regten op den invoer van mest- specië in Indië; 7°. opheffing der paardenpos- terij8’. het drooge dok te Willemsoord; 9’. het herstel der waterkeeringen in Zeeland; 10°. de vereeniging van gemeenten; 11°. de amor tisatie van schuld; 12". de regeling van het fonds der domeinen; 15’. de verhooging van de begrooting van het departement van oorlog; 14°. de kindergelden; 15’. de bijdrage voor het kanaal van Assen naar Groningen; 16°. de uitoefening der groote visscherij 17’. de ver goeding aan de Rijn-spoorweg-maatschappij eh 18’. den spoorweg van de Belgische gren zen naar de Roode-Vaart. De minister van oorlog is door den ko- ning gemagtigd, om de miliciens, op reserve der ligting van de Nationale Militie 1855, te gen den 10 Mei aanstaande in werkelijke dienst op te roepen om gekleed, en in den wapenhandel geoefend te worden. Men leest in de Pr. Gr. Cour. .- Van eene goedonderrigte zijde hebben wij vernomen dat het verhaal van hetgeen te ’s Hage met ds. Bennink Jonssonius en ds. Koetsveld heeft plaats gehad, en dat wij uit een Haagsch weekblad hebben overgenomen niet met de waarheid overeenkomstig is. Het eenige, wat tot dergelijke geruchten aanlei ding heeft kunnen geven, is dit, dat er zon dag namiddag den 19 February opder eene preek van ds. Bennink Janssonius,-verscheidene onderteekenaars van het uitgegeven protest zich in de Groote Kerk hebben begeven, en door de wijze, waarop zij bij het binnenko men, onder de prediking en het gezang en bij het henengaan zich hebben gedragen de gemeente, die opgekomen was, om geleerd en gesticht te wordenhebben ontsticht en ge ërgerd. Te Groningen zal voortaan jaarlijks slechts ééne kermis gehouden worden, en wel in de maand Mei. Is het reeds uit de dagbladen bekend dat te Appeltern de twee leden van den ge meenteraad, ter zake van gewelddadige inbe zitneming van het schoollocaal aldaartot eene gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld, na eenige dagen in arrest geweest te zijn, af slag van den overigen straftijd bekomen heb ben minder algemeen zal het nog bekend zijn, dat de regtbank te Nijmegen uitspraak gedaan heeft omtrent de eigendoms-quaestie van voornoemd gebouw, namelijk, »dat, in dien, door het Hervormd kerkbestuur, door getuigen kan bewezen worden dat d.e koster der Hervormde gemeente 50 jaren in het on gestoord bezit van hetzelve geweest en der burgerlijke gemeente hiervoor geene huur be taald isalsdan de Hervormde gemeente in het bezit van hetzelve zal gesteld worden;” men verneemt echter, dat het gemeentebestuur HH. gedeput. staten magtiging zal verzoeken om tegen deze uitspraak in hooger beroep te komen. Nog mag hier worden bijgevoegd dat, bij besluit van Z. M. aan de onderwij zers der bijzondere scholen der 1ste klasse, te Appeltern, Maasbommel en Alplien de verze kering gegeven is, dat, «zoolang hunne be trekking van kosters bij dé Hervormde ge meente zal gescheiden zijn van de schoolon- derwijzers-betrekking aldaar, ten behoeve van ieder hunner, als kosters jaarlijks zal worden uitbetaald eene toelage van y'60ten laste van het 6de hoofdstuk der staatsbegrooting afd. 2, art. 15; en zulks met ingang van 1 Jan. 1855.” In het Badensche tracht de ultramon- taansche partij op nieuw de bevolking tegen de regering op te ruijen. Men leest in de Cose. Zeit.: «In ge heel het Oostenrijksche leger, waartoe meer dan 50,000 soldaten van de Evangelische ge loofsbelijdenis behooren, is slechts één Evan gelische veldprediker, namelijk dr. Taubner te Verona. Een blad maakt ten deze de volgende opmerking: «Wanneer thans de Katholijken in het koningrijk Pruissen zich er over be klagen, dat men voor de godsdienstige belan gen der Katholijke soldaten in Ret Pruissische Odessa te hebben aangedaan, van den arm van noemd, 4000 man groote eiland I.’anavez, beneden Toultscha, in bezit namen. Na de ontscheping zijn de Rus sische bodems naar Odessa teruggekeerd. De Russische regering heeft afgezien van het voornemenom het ijs door te zagenten einde tusschen Kronstad en Sweaborg een’ doör- togt van 50 mijlen lengte te banen. De uit- voering van dit plan is onmogelijk bevonden^ Volgens een telegrafisch berigt uit Wee nen aan het Londensche blad the Standardy zouden de Russen, de opofferingen van den jare 1812 hernieuwende, besloten hebben de havens der Zwarte Zee, die aan de aanvallen der vereenigde vloten blootgesteld zijn, te ver laten en te vernielen. Reeds zou SoUkouin- Salé door hen aan de vlammen zijn prijs ge geven en bij het vertrek van den Sampson die ter verkenning op deze kusten was afge zonden en te Konstantinopel de tijding van dien brand had gebragt, plunderden de Cir- cassiërs de stad. De Times zegt, dat de hertog van Mec- klenburg-Strelitz eenen eigenhandigen brief des czaars voor den koning van Pruissen heeft overgebragt, als antwoord op den door gene raal von Lindheim naar Petersburg gebragtén brief des konings. In dat schrijven moet kei zer Nicolaas zich bereid verklaren, om, bij aldien Frankrijk en Engeland er in mogten slagen, de algeheele gelijkstelling van alle Chris tenen in Turkije bij tractaat te doen bepalen, de Donau-Vorstendommen zullen véorden ont ruimd, op hetzelfde tijdstip, dat de vereenig de vloten de Zwarte Zee zullen verlaten. Het manifest door Oostenrijk uitgevaar digd ter zake van de Oostersche kwestie, is thans wat den hoofdinhoud betreftbekend; Dit staatsstuk is met zeer veel bekwaamheid gesteld opdat het grootendeels de Westerscho mogendheden moge voldoen zonder Rusland' te veel aanleiding tot misnoegen te geven. Ruslands handelwijze wordt onbewimpeld af gekeurd Oostenrijk verklaart echter, dat het zich in den tegenwoordigen oorlog tegen den czaar niet zal mengen, en dat het zijne strikte onzijdigheid zal handhaven in volkomene over eenstemming met Pruissen en de andere Duit*- sche staten. Hoewel nu daaruit de goede verstandhouding tusschen de twee groote Duit- sche mogendheden blijkt, wordt nogtans in het manifest met geen enkel woord gewaagd van een Oostenrijksch-PruissisCh aanvallend en verdedigend verbond. Over den Griekschen opstand heeft men alleen een berigt uit Berlijn, dd. 50 Maart, aan de Hamh. Blirsenh.waarin beweerd wordt, dat volgens de jongste berigten in Athe ne de opstand zich krachtig uitbreidde. ’s GRAVENHAGE, 4 April. De eerste ka mer der staten-generaal kon heden geehe zit ting houden daar er slechts 18 leden tegen woordig waren. De zitting is nu bepaald op’ morgen ochtend te 11 ure. GRONINGEN, 2 April. De 80 personen, die onlangs uit Uithuizen naar Rotterdam ver trokken zijn, om van daar naar New-York scheep te gaan, zullen weldra door een nog grooter aantal personen uit deze provincie ge volgd worden. Omtrent Paschen zijn 119 per- de Stad SNEEK gedenken de levering van SPONTURFde gegadigden zullen hunne met een verzegeld briefje van den prijs per ton, moeten inleveren ter Stads Se cretary, vóór den 29 dezer maand; zijnde inmiddels de conditiën ter Secretary te ver nemen. Sneek den 7 April 1854. Burgemeester en SNEEKER t I»- r i t i i B COURANT. I S. TEN CA TÉ.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1