NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. 1854. No. 29. WOENSDAG den 12 April. TOS Wföj - E f t 5. 4. AFKONDIGING. Wj'i - B!^WililllinMI!iHÏillFl SNEEKER CODRANT e =3 i BINNEN- EN BUITENLAND. r I t l l r dus- geene u e IVethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris, BS AC A 'e ll n 11 e e 1. 2. n is van de den 8 en met den 7 dezer besmettelijke longziekte no. 2 was geweest. Wij ver- die regtvaardigheid eene gelijke Ver- van godsdienstoefening der last der overheden ge- scheidene plaatsen zijn op groot getal scholen heeft hetzelf- en men verwacht nog meer dien aard. De Roomsche en van lasterlijke beschul- liere associatie, onder gedeeltelijken waarborg van het vereiscbte kapitaal door de Daartoe zou hij der wetgevende wets-ontwerp aanbieden.” ~1 Maart had te Tubbergen in l examen plaats voor de betrekking van onderwijzer aan de dorps school aldaar. Op de nominatie kwamen: Ter Marsch, (Doopsgezind). Waanders, (Roomsch). Enklaar, (Hervormd). Trommink (Roomsch). In weerwil dezer rang-orde, in weerwil dat G. ter Marsch de bekwaamste, en volgens de verklaring des schoolopzieners én in theorie én in praktijk de meest geschiktste was, is deze Mennoniet voorbijgegaanen de Room sche kandidaat Waanders gekozen. Welligt was die keuze reeds voorafgegaanalthans op het vergelijkend examen is het gemeente-be- stuur door een’ der sollicitanten geïnterpelleerd over het in omloop zijnde geruchtdat Waan ders omdat hij Roomsch wasreeds lang te voren de toezegging had bekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen een blijk gegeven van zijne zucht, om regtvaardig te zijn ten aanzien van danige benoemingen, namelijk, door sanctie te verleenen aan het uitgebragte be roep van kostschoolhouderes te Gouda omdat de benoemde wachten van beslissing in het geval te Tubbergen, temeer, daar die gemeente reeds 7 Roomsche onder wijzers bezit en Waanders de achtste zou zijn. Intusschen is het een nieuw blijk, wat de waarop deze een mes greep en het hem in den buik stak. Men voegt er bij, dat de overige officieren hunnen kameraad hebben doen ont komen. Volgens een’brief uit Turyn, hebben de bisschoppen van Piëmont zich dezer dagen in een adres aan den koning beklaagd over de voortplanting van het Protestantsche geloof in het land; over den ongodadienstigen geest, die op de openbare scholen meer en meer heerschende werd; en ovei’ de achteloosheid des volks in de viering der heilige dagen. Men vraagt, wat de koning daartegen zou kunnen doen, nu de bisschoppen zelven geen middel aan de hand geven. Maar wat er ger is, de bisschop van Ivrea had, ter gelegen heid van het feest van Maria boodschap, groote plegtigheden, optogten, processiën enz. aan- gekondigd. Hem is echter aangezegd, dat de feesten binnen de kerk moesten gevierd wor den, en de militaire magt is met de nationa le garde onder de wapenen gekomen, om elke openbare demonstratie te beletten. A an het tooneel des oorlogs is heden weinig nieuws. Het gerucht, dat de Turken in de Dorbrutscha een voordeel zouden hebben behaald op het korps van generaal Utchakoff, wint veld. Ook spreekt men van eenen groo- ten slag, die den 50 Maart moet geleverd zijn tusschen het Russische legerkorps, in de omstreken van Giurgewo gelegerd, en ds Turksche troepen, door Omer-pacha in per soon aangevoerd, die, zoo als men weet, sedert eenigen tijd Routschonk heeft verlaten en te genover Giurgewo is gelegerd. In andere brie ven wordt gewag gemaakt van krijgsverrigtin- gen der Turken, gezamenlijk met de vereenig- de vloten, van Varna uit in de rigting van den Neder-Donau. Volgens brieven uit Konstantinopelzijn de vereenigde vloten Odessa gaan blokkeren. De Engelsche Oostzce-vloot, die van Kjo- ge weder zuidwaarts is gestevendheeft door hare verschijning eenen levendigen indruk ge maakt op de bevolking van Zweden. Het is bekenddat Zweden nog steeds wrokt over het verlies van Finland en op de herkrijging van dit gewest blijft hopen niet te verwon deren is het dus, dat de vaderlandsche man nen van Zweden in hunne opgewondenheid reeds Finland op nieuw aan het koningrijk gehecht zien, door tusschenkomst van de En gelsche zeemagt. Het Pruissische Corr. Biir. berigt, dat thans door Engeland onderhandelingen zijn aangeknoopt met Zweden, om dezen staat af te brengen van zijne onzijdigheid, en hem over te halen gemeene zaak temaken met de Wes- tersche mogendheden. Voorloopig verlangt En geland een Zweedsch landingspnnt voor zijne troepen. De tegenstand, dien de voorloopige in willigingen, door de porte aan de Christenen in Turkije gedaan, bij de orthodoxe partij der muzelmannen ontmoeten, en de daarop gevolgde afzetting van den Sheik-ul-Islam het hoofd der Turksche wet en godsdienst, worden door de Times erkend als oorzaak ee- ner omwenteling van de inrigtingen en den maatschappelijken toestand van Turkije, het geen tevens voorzien was door de mogendhe den, die zich verbonden hebben tot bescher ming en instandhouding van het Ottomani- sche rijk. Zij zullen dus, bij de taak van be scherming tegen buitenlandsche gevaren, nog die van handhaving van gezag en orde van binnen moeten voegen. Blijkens een’ brief uit Baireuth, zijn de te Jeruzalem gerezene geschillen door den nieu wen pacha tot genoegen der beide partijen uit den weg geruimd. De Globe berigt, dat twee oorlogsstoom- booten, die voor den czaar gebouwd waren in beslag genomen zijn. Geen Russisch dagblad komt meer in Frankrijk; zelfs de minister van buitenland sche zaken ontvangt geene Russische couranten meer. Men weet niet, of de verzending uit Rusland verboden is, dan wel of in Duitsch- land de verdere opzending wordt belet. ’s GRAVENHAGE, 4 April. Z. M. heeft het beschermheerschap der vereeniging tot ver- Protestanten sloteneen de lot ondergaan, maatregelen van geestelijkheid heeft het hoofd opgestoken, de kansels weergalmen digingen tegen de Protestanten. De Roomsche geestelijkheid in Bohemen laat zich met klimmende aanmatiging en toe nemende vervolgzucht gelden. Den algemeen geachten en geliefden Protestantschen leeraar Hötzelte Gablonz, is onverwacht van re geringswege aangezegd dat hij onmiddellijk het land te ruimen had. De hem uitgereikte reispas luidde naar Engeland. De waardige’ Evangeliedienaar, wiens voornaamste misdaad wel daarin bestond, dat gedurende zijn vijf jarig verblijf te Gablonz meer dan 70 over- gangen van de Roomsche tot de Hervormde kerk hebben plaats gehadheeft zich in al lerijl, zelfs zonder zich van het benoodigde te voorzien met vrouw en kind naar Ham burg moeten begeven, van waar hij voorne mens is naar Amerika te vertrekken. Te Rome zal binnen kort de Hervormde godsdienst vrij uitgeoefend wordenen we! in het, door den Pruissischen gezant tot dat einde aangekochte paleis Caffarelli. In de kerk van St. Francois de Paule te Barcelona is den 24 Maart eene vrouw, die, om de mishandelingen van haren echtgenoot te ontwijken, zich sedert 14 dagen bij hare ouders had begeven, door dien man met een’ dolk zoo gevaarlijk gewond, dat men aan haar behoud wanhoopt. Beide behooren tot de ge achte familiën der stad. In het nummer van de Economist van deze maand, door de Bruijn Kops uitgegeven, vinden wij een zeer belanglijk artikel, waar in met cijfers wordt bewezen, dat de in- en uitvoer van Hamburg, dien van geheel Neder land overtreft. De schrijver toont aan, dat over het zevenjarig tijdvak van 1846 1832 de invoer van de Nederlanden tot dien van Hamburg staat als 11,05, de uitvoer als 11,19, in- en uitvoer te zamen als 11,09. Men kan daaruit ook zien, op hoeveel landen Hamburg handel drijft, waarmede wij in vol strekt geene betrekking staan. Volgens een’ brief uit Parma aan de Opi- nione van Turyn, zou de moord, op den her tog van Parma gepleegd, door de volgende ge beurtenis veroorzaakt zijn. Op eenen avond, dat de hertog aan eenige van zijne officieren eene partij gaf, somde hij zonder de minste terughouding de dames op, die zijne hulde hadden aangenomen. Daaronder was ook de zuster van een der tegenwoordig zijnde offi cieren. Deze stoof op, noemde den hertog een leugenaar en eischte, dat hij zijne beschuldi- zoude intrekken. In plaats van daaraan te voldoen, maakte de hertog eene beweging, als of hij den officier eenen slag wilde geven, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 8 dezer maand, is aangeboden de rekening van den afgetreden gemeente-ontvanger dezer stad, van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1835, en wel bepaaldelijk van 1 Januarij tot 51 December dat deze rekening van af heden tot en met den 24 dezer maand, op de secretary der stad voor een’ ieder ter lezing is neèrgelegd, en in af schrift, tegen betaling der kosten, voor een’ ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 10 April 1834. Burgemeester en Protestanten van Roomsche gemeente-besturen te wachten hebben. (JFa«Az.) Den 2 Januarij jl. heeft de heer J. D. van Well, openbaar onderwijzer te Velddriel, in den Boemelerwaardvan pastoor en kerk- meesterenongevraagd, ontslag uit die be trekking bekomen. Gedeputeerde staten var» de provincie Gelderland hebben besloten da, <Zj7 gegeven ontslag van onwaarde en dus ge heel onwettig is, den onderwijzer gelast, voor, te gaan met onderwijzen en aan burgemees ter en wethouders daarenboven opgedragen toe te zien dat daaraan getrouw worde voldaan. Men leest in de Noord-Brabander Was het ons een genoegen in onze vorige nommers te kunnen vermelden dat de jeug dige studenten van het aartsbisschoppelijk seminarium van St. Michieks-Gestel het mi- rakuleus beeld van O. L. Vrouw met eene rijke, fraai gewerkte kaars begiftigd hadden, met niet minder genoegen kunnen wij thans berigtendat dit roemwaardig beeld met een nieuw sierlijk en kunstig kleed begiftigd is dit offer; uit godvruchtige penningen bijeen- gebragtis, naar wij vernemen, door den heer A. W. van Rosmalen alhier (’s Bosch) vervaardigd.” Men schrijft uit Fontainebleau: SNEEK, 11 April. In de zitting eerste kamer der staten-generaal van dezer, zijn achtereenvolgende met algemeene stemmen aangenomen de volgende wets-ont- werpen 1°. tot verhooging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting over 1835 (kindergelden enz.); 2°. tot wijziging der wet van 1818 (uitoe fening der groote visscherij) 5°. tot amortisatie van nationale schuld; 4°. tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van een’ spoorweg van Antwerpen naar het Hollandsche Diep en 5°. het wets-ontwerp tot het verleenen ee- ner bijdrage ter bevordering van den aanleg van een scheepvaartkanaal tusschen Assen en Groningen, met 27 tegen 1 stem. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer, is, onder anderen, bevorderd tot controleur der directe belastingen, van de tweede klas se, de heer C. Scheltus, thans van de derde klassealhier. Van den 1 tot zijn 102 gevallen van in deze provincie voorgekomen; bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuarij dezes jaars 1449. Uit ’s Hage schrijft men aan de Gron. Courant: «Zijn mijne informatién juist, dan koestert de minister van binnenlandsche zaken het plan, om den noordelijken spoorweg tol verwezenlijking te brengen door eene particu- der rente schatkist. magt een Den 51 Overijssel, het vergelijkend

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1