NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. '1 1854. No. 30. ZATURDAG den 15 April. Jaargang. I SNEEKER eene BINNEN- EN BUITENLAND. lands belangen I 1853; het mi- van v» va n COURANT het weder zeer gunstig. Den 27sten hadden de admiraals eene divisie fregatten naar Kos- tendjick afgezonden, een punt aan de Zwarte Zee, alwaar de muur van Trajanus uitloopt. Men verzekert, dat deze beweging ten doel heeft, den regtervleugel van Omer-pacha te ondersteunen. Naar het schijnt, begint men twijfelen aan de handhaving der Zweedsche gewapende onzijdigheid, bij de geestdrift en spanning, die allerwege onder de bevolking van Zweden merkbaar worden, en die vermeerderen naar mate het tijdstip nadert, waarop de vijande lijkheden op de Oostzee eenen aanvang kun nen nemen. Bereids hebben wij medegedeeld, dat de Zweedsche zich mannen reeds verheu gen in het vooruitzigt, dat de Engelsche vloot hun Finland zal teruggeven; de daardoor voort- gebragte beweging maakt snelle vorderingen. Sommigen vreezen, dat de regering wel zal genoodzaakt worden, zich met de Westersche mogendheden te vereenigen; zooveel is zeker, dat het Zweedsche eskader bevel heeft gekre gen, voor drie maanden proviand in te ne men en zich gereed houden zee te kiezen. De tijdingen uit Griekenland zijn zeer belangrijk. De regering van koning Otto is volstrekt niet bij magte, om de geestdrift te beteugelen, die zijne onderdanen bezielt, om de opstandelingen van Epirus, Tessalië en Mace donië ter hulp te snellen. Mogt de Grieksche regering het beproeven, dan ware eene omwen teling onvermijdelijk. De verlegenheid, waarin de koning zich bevindt, is groot: aan den ee nen kant kwelt hem de vrees voor eene om wenteling in zijne eigene staten; aan den an deren kant wordt hij door Engeland en Frank rijk bedreigd, als hij zich niet verzet tegen elke deelneming zijner onderdanen aan den op stand. Het schijnt, dat de twee nota’s, die den 24 Maart dienaangaande zijn ingediend, op den meest krachtigen toon gesteld zijn; in de nota van Frankrijk moet nog een weinig de vorm zijn in acht genomen, doch die van Engeland is, naar men verneemt, uiterst scherp, ja beleedigend. Den 2 April werd in het winterpaleis te Petersburg een plegtig Te Deum gezongen en van de vesting een salvo uit het geschut ge lost, ter viering van den overtogt van den Donau door de Russische troepen. Des avonds was geheel de stad verlicht. De gezondheidstoestand der Russische troe pen laat thans niets te wenschen over; hunne oorlogszuchtige gezindheid vermindert niet. Den 12 dezer wordt vorst Paskewitsch te Bu charest verwacht. Te Odessa zijn twee keizerlijke ukasen ontvangen, houdende bevel aan de legers te velde, de Engelsche en Fransche krijgsmagt te behandelen op gelijken voet als de Turksche. Een Duitsch dagblad meldt, dat onder het volk een vernuftig antwoord op de vraag gegeven is, wat het lot van Turkije tegenover de vijf mogendheden zal zijn. Het antwoord vindt men, wanneer de eerste letters van de namen der vijf mogendheden bijeengevoegd worden: Oostenrijk, Pruissen, Frankrijk, En geland, Rusland (ppfer, d. i. offer, of het kind van de rekening). De door de heeren Rotschild aangekon- digde Turksche geldleening is voor het oo- genblik ingetrokken, zijnde er, naar men ver zekert, door dat huis schikkingen getroffen, om in de tijdelijke behoeften der Öttomannische porte te voorzien. Namik-pacha is naar het vasteland vertrokken. De sultan heeft een bezoek ontvangen van de Kurdische Amazone, bijgenaamd de Zwarte Vrouw;” hij heeft haar de waardig heid van pacha verleendeene allezins ver diende belooning voor Fathma Hanamwelke voor eigene rekening 450 ruiters uitrust en be zoldigt, aan wier hoofd zij voor de verdedi ging van Turkije zal strijden. Deze vrouw is 60 jaar oud, doch bezit in het hanteren der wapenen nog al de behendigheid en kracht der jeugd. ’s GRAVENHAGE, 7 April. Men verneemt, dat de nieuwe muntbiljetten van f 100 eerlang zullen worden vervangen door eene betere, van de overigen te onderscheidene soort. een 40tal adspiranten aangemeld, tot het doen van examen voor de telegrafie dat den 1 Mei zal gehouden worden. Te Haarlem werd gisteren in het St. Eli sabeths—Gaslliuis gebragt het lijkje van een pasgeboren kind, benevens de moeder er van, die, als keukenmeid in dienst zijnde bij der aanzienlijkste familien, uit vreeze bij ont dekking van hare bevalling hare dienst te moe ten verlaten, haar kind, pa zich zelve verlost te hebben, op eene oiimenschelijke wijze moet hebben geworgd. Men schrijft uit Goes, dd. 6 April In het naburig dorp Kapelle had gisteren een treurig ongeluk plaats. Zekere boerenknecht zoon van den landbouwer Nijsse, geraakte, van het veld terugkomende, met paard en wagen op hol. Om de paarden weder meester te worden, windt hij de leidsels rondom den arm; doch niets mogt baten. Integendeel, de paarden trekken hem over bet voorstuk van den wagen heen, hij valt tusschen de paarden in, en was, door dat de wagen hem over het hoofd ging, in weinige oogenblikken een lijk. Men verneemt, dat ten laste van den hr. F. R. C., pastoor in Heem in Noord-Braband, dezer dagen proces-verbaal is opgemaakt, we gens overtreding van art. 6 der wet op de kerkgenootschappen, aks zullende hij eene be grafenisstoet in kerkelijk plegtgewaad uit de kerk tot op den publieken weg gevolgd zijn. Volgens een berigt van Zr. Ms. consul te Marseille, hebben de-invoeren van granen aldaar, gedurende de maand Maart jl., bedra gen 557,000 charges; gedurende de laatste 5 maanden bedroegen ze 948,000 charges of 30,560 Verordening tot wijziging van art. 1 van het Reglement Polieie voor de dienst het Trekoeer tusschen Leeuwarden en Sneek. Art. 1 wordt gewijzigd als volgt: Dagelijks warden en van maanden bedroege Nederl. lasten. De Moniteur bevat een breedvoerig ver haal van de wijze, waarop het Fransche es kader van het Oosten een geschenk van Na poleon III, bestaande in eene schilderij, de H. Maagd voorstellendeals beschermheilige der matrozen, heeft ontvangen. Het ministerie in Oostenrijk heeft bevo len, dat Joodsche kinderen op plaatsen, waar geen Israëlitisch instituut bestaal, de Roomsch- Katholieke school moeten bezoeken, en slechts dan ter schole van een Protestantsch onderwij zer mogen gaan, wanneer dit wegens een’ te verren afstand volstrekt niet te vermijden is. Sedert eenige dagen heeft men te Frank fort buitengemeen warm en vruchtbaar weer, dat reeds eeneu weldadigen invloed op den plantengroei uitoefent. De aankomst der zwa luwen, die doorgaans eerst in de laatste helft van April aldaar verschijnenkondigt mede ee nen vroegtijdigen zomer aan. Het Oostenrijksch-Pruissisch- of defensief verbond is tot stand gekomen. Het tractaat bepaalt: «dat de beide staten zich verpligten elkander onderling hunne tegenwoordige be zittingen te waarborgen, en elkanders belan gen te beschermen. Voor het geval, dat Oos tenrijk, tot verdediging van zijne en van Duitsch- lands belangen, zich zal genoodzaakt zien aan den krijg deel te nemen, zal Pruissen bereid zijn, zijne strijdkrachten bij die van Oostenrijk te voegen.” In het lagerhuis verklaarde lord John Russell vrijdag, dat Oostenrijk eene aanzien lijke legerraagt op de grenzen van Servië con centreertdoch dat het hem onmogelijk was, bepaalde ophelderingen te geven omtrent de voornemens van dien staat. De tijdingen uit de Oostzee wederspro ken het berigt, dat de vaart tusschen Reval en Petersburg vrij is; volgens la Patrie, die eenen brief uit Finland mededeelt van den 24 Maart, lag het ijs nog zeer sterk voor Kronstadt, en heerschte er een hevige noord- oostewind. Volgens den staat der atmosfeer op het meer Ladoga, te Petersburg en te Kron stadt, dacht men niet, dat de dooi spoedig zou intreden, en dat laatstgenoemde haven vrij zou zijn vóór de eerste dagen van Mei. Is deze bewering juist, dan zouden natuur lijk de operatiën der Oostzee-vloot eene ver traging ondergaan. Van de vereenigde vloten heeft men be- rigten langs den gewonen weg tot den 28 Maart. Zij lagen dien dag te Badjick nabij Kavarna, Sedert haar vertrek van Beicos, was SNEEK, 14 April. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 10 dezer zijn aangenomen de navolgende wets ontwerpen dat tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1854 (drooge dok te Willemsoord), met algemeene (52) stem men na eene woordenwisseling tusschen den heer Van Swinderen en den minister van ma rine; dat tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1855 (herstel van water- keeringen in Zeeland), met 51 tegen ééne stem die'van den heer De Villers de Pité, nadat de minister van binnenlandsche zaken op het verslag der commissie van rapporteurs eenige inlichtingen had gegeven dat tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1854, met algemeene (52) stemmen, nadat de heeren Van Dam van Isselt en Van Rijcke- vorselalsmede de minister van oorlog daar over het woord hadden gevoerd; die tot ver- eeniging der gemeenten Valburg en Loenen en Wolferen, Laren en Verwolde, Nieuwer-Am- stel en RietwijkeroordBeets en Schardam, Leijmuiden en Kalslagen, Avenhorn en Grost- huizen en ScharwoudeHeerhugowaard en Veenhuizen, alle zonder beraadslaging met al gemeene stemmen, met uitzondering van die betrekkelijk Beets en Schardam, en Heerhugo waard en Veenhuizen waartegen de heer Van Andringa de Kempenaer gestemd heeft. Den 11 den zou de kamer beraadslagen over de ontwerpen van wet, betreffende: den vrij dom van invoer van meststoffen in Ned. In- dië; het fonds van koopprijzen van domeinen; hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het pensioen der militaire leden van litair geregtshof, en 26 naturalisatiën. De Amst. Cour, meldt uit Sneek, dd. 7 April: LI. dingsdag werd door de policie, in gevolge afgegeven bevel van gevangenneming, op de weekmarkt aangehouden zekere W. H., slagter van Oosterzee; terwijl gisteren gevan kelijk werd binnengebragt zekere H. P., koop man, wonende te Echten, beide beschuldigd van zware verwondingen te hebben veroor zaakt, op zondag den 2G Maart 11., te Echten, gemeente Lemsterland verkeerende de ge- Wondde in gevaarlijken toestand. Naar men verneemt, hebben zich ruim AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad Sneek doen te weten, dat door den Raad der gemeente Leeuwarden in zijne vergadering van den 9 Februarij 1854, no. en door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van den 6 Maart daaraanvolgende no. 5, is vastgesteld de navolgende Verorde ning: zullen vier schepen van Leeu- warden en van Sneek varen en wel bepaal- delijk van Leeuwarden des morgens te 5 en te 9 ure en des namiddags te 1 en te 4 ure; en van Sneek des morgens te 5 en te 9 ure en des middags te 12 en te 4 ure, doch van den 1 December tot den laatsten Februarij zal uit de beide steden des morgens slechts één schip en wel van Leeuwarden en van Sneek te 9 ure vertrekken uitgenomen des dingsdags, als wanneer van Leeuwarden, en des vrijdags, wanneer ook van Sneek de ge- wone vroegbeurt zal plaats hebben.” Zijnde deze Verordening aan de gedeputeer de staten van Friesland, volgens hun berigt van den 28 Maart 1854, no. 19 in afschrift medegedeeld en door hen goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort. Sneek den 12 April 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN LITE. De Secretaris IIA CA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1