NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 3L WOENSDAG dew 19 April. z t 9de Jaargang, i,, ---e,./- O 'LÓ? O COURANT. SNEEKER ■t e BINNEN- EN BUITENLAND. i t i F 1 l le te ik te Te Houtrijk dellijke nabijheid voe- voor- ge- i df n 'k ii ir n Ie te en met den 11 dezer, besmettelijke longziekte lorgekomen; gedragende Volgens berigten uit Konstautinopelvan den 25 Maart, bevinden zich thans, ten ge volge van het verbod, door de Fransche en Engelsche gezanten aan de handelsschepen ge daan, om de Zwarte Zee binnen te varen, ruim 400 vaartuigen op de reede. Erheerscht daardoor groote verwarring. In vrachten wordt niets gedaan en de handel staat stil. \an den Griekschen opstand is heden niets anders te vermelden dan de bevestiging der tijding van de nederlaag der opstandelin gen bij Janina en van de vlngt van Grivas. Het leger der insurgenten werd bij die gele genheid aangevallen door Ali-pacha, aan het hoofd van 5000 man geregelde troepen. Niettegenstaande in alle steden van Bul garia en Rumelië de lirman tot gelijkstelling der Christenen met de Muzelmannen is afge- kondigd, blijft onder de Christenen nog eene zeer groote gisting heerschen. De aartsbisschop van Freiburg heeft den Ia Maart een mandement uitgevaardigd aan zijne onderhoorige geestelijken waarin hij aan dringt om de scholen onder den invloed der kerk te brengen. Gij zijt,” voegt hij hun toe, als geboren schoolopzieners?’ De aartsbisschop van Freiburg gaat voort op den ingeslagen weg van heerschzucht en aanmatiging. Hij heeft den dekens ep pas toors strengelijk verboden, om eenigerlei me- dedeelingen aan de regering te doen. Men schrijft uit Duiken, in Pruissen De Hervormde gemeente onzer staddie al les behalve rijk is, in de onmogelijkheid zijn de, om de kosten barer eeredienst in het vo rige jaar te bestrijden, heeft eene inteekening geopendom het tekort te dekken. De Ka tholieke gemeente heeft onmiddellijk voor 300 daalders ingeschreven en de Israëlitische voor 23 daalders. De ultramontaansche partij in Belgie moe digt het versieren” der straten met Maria beelden aan. Op den 6 Mei zal een nieuw Maria-beeld op den hoek van het Kipdorp en de Paternosterstraat geplaatst worden. Teu einde de afkeuring te verminderen van ve len, is het beeld aan eenen kunstenaar van naam opgedragenJacob de Braeckeleer. Correspondentiën uit Madrid behelzen ee- nige bijzonderheden omtrent de oproerige be weging te Barcelona. Daaruit blijkt, en de officiële rapporten bevestigen zulks, dat de be weging een Carlistisch karakter zou hebben gehadonder bestuur van eene vereeniging van priesters gesticht, onder den naam van School der Deugd. Deze vereeniging is op last der overheid ontbonden. Volgens de laatste berigten, was de rust niet meer verstoord. Te Bombay heeft het Russische stoom schip Rostok uit China het berigt aangebragt, dat, na een onderhoud van den Russischey admiraal met de Japanesche regering, deze laatste er in toegestemd had om de haven van Enun voor den wereldhandel open te stellen. AMSTERDAM, 14 April. Uit eenen parti culieren brief aan een voornaam handelshuis bier ter stede, ontleenen wij het volgende: «Batavia, 23 February. De regentijd is tusschen den 22 en 23 February begonnen; de mousson heeft zich krachtig ingesteld en er is veel regen gevallen, waardoor de hoop her leeft, dat de rijstoogst gunstig zal uitvallen.” DEVENTER, 8 April. Door het Deven- tersch departement der maatschappij tot Nut van ’t Algemeen is aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot oprigting eener school ten behoeve van den handwerksstand. Het doel dezer school zou zijn, in de eerste plaats eene bepaalde opleiding te geven aan den aan staanden handwerksman tot zijn vak, en in de twpede plaats het bevorderen van meer verstandelijke ontwikkeling bij den handwerks- stand, door het onderwijs langer voort te zet ten. Het onderwijs zou zich bepalen tot de lagere wiskunde, proefondervindelijke natuur- en scheikunde, eenvoudige werktuigkunde en enkel boekhouden. De cursus zal in twee ja- ren afloopen. ROUVEEN, 12 April. De te veld staande graangewassen hebben tot heden een gunstig aanzien; ook het raap- of oliezaad ontwikkelt zich voordeelig. SNEEK, 18 April. In eene in het vorige jaar gehoudene vergadering van de alhier be staande Zeilvereeniging werd, op voorstel van één der leden, besloten, om voor rekening van de vereeniging een’ jongen uit den min deren stand te zenden naar de Zeevaartkun dige School te Harlingen. Reeds dadelijk in de maand November 1835 werd daartoe een geschikt voorwerp opgespoord en naar die school gezonden, met die verblijdende uit komst, dat de commissie, welke in deze zaak werkzaam was, in de gehoudene vergadering van gepasseerden zaturdag daarvan rapport uit- bragt, te kennen gevende, dat die jongen, zoowel wat zijn gedrag, als bet maken van vorderingen betreft, volkomen zich deze on derscheiding waardig maakte, en hij ook reeds voor dit zomerhalfjaar op een schip was ge plaatst, om, na afloop daarvan, de volgende winter-cursus weder aan die school door te brengen. Bijzonder aangenaam is het voorze ker, op zoodanige wijze zijne pogingen, ten nutte van anderen aangewend, met goede ge volgen te zien bekroonen. Van den 8 tot zijn 87 gevallen van jn deze provincie vo< daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 1556. Met leedwezen verneemt men, dat H. M. de koningin sedert eenige dagen aan de koorts lijdende is: men mag evenwel de hoop den, dat die ongesteldheid slechts van bijgaanden aard zal zijn. De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn aangeschreven, om te vergaderen op donderdag den 27 April aanstaande. Men verneemt, dat wijlen de heer A. Van der Hoop, te Amsterdam, zijne kostbare verzameling schilderijen aan die stad heeft yermaakt, met beding, dat de stad de suc- cessie-regten daarop vallendeuit eigene mid delen betale, voor de verzameling zelve een behoorlijk gebouw inrigte, en haar vervolgens voor een klein entrée-geld, ten voordeele der armen, late bezigtigen. Bijaldien de stad mogt weigerendit legaat op de gestelde voorwaar den aan te nemen, zal het op dezelfde voor waarden aan Teylers genootschap te Haarlem worden aangeboden en mogt bet ook daar Worden geweigerd, dan zal de verzameling ten bate der erfgenamen worden verkocht. De weduwe van den erflater zal haar leven lang in het bezit der verzameling blijven. en Polanen, in de onmid- van het droog gemaakte Haar lemmermeer, ontwikkelt zich eene zelfstandige gemeente, sedert 7 Nov. 1832 in het bezit van een eigen kerkgebouw. De voorwaarden ter bekoming van eenen eigenen predikant zijn reeds grootendeels vervuld slechts ontbreekt het tot dusverre aan eene predikants-woning, waartoe f 4000 wordt vereischt. De Staats-Courant behelst de verklarin gen op eene officiële wijze door de Fransche en Engelsche kabinetten aan de Nederlandsche regering medegedeeld, ten opzigte van het door die kabinetten aangenomen stelsel wegens den handel van bevriende mogendheden bij den te- genwoordigen oorlog. Zoo als bereids uit vroe gere berigten bekend was, zien de beide ge noemde mogendhedenten einde den handel van onzijdigen zoo veel mogelijk voor noode- looze hindernissen te behoeden, voor het te genwoordige van een deel harer regten als oorlogvoerenden af, en zullen hare schepen geen eigendom des vijands, aan boord van een neutraal schip geladen, in bezit nementenzij het oorlogs-contrabande wezen mogt, en even min neutraal eigendom, oorlogs-contrabande uitgezonderd, aan boord van ’s vijands schepen bevonden, confisqueren. Bovendien verklaren zijvoor het oogenblik geen voornemen tot het uitgeven van kaperbrieven te hebben. Uit Petersburg wordt van den 4den schreven, dat de graaf Van Nesselrode aan daarin betrokkene gezanten het antwoord heeft doen toekomen op de voorstellen betreffëndt het verbod van uitvoer van granen uit dt Zwarte Zee en de zee van Azof. Volgens dit antwoord, neemt de Russische regering de gra nen welke aan Nederlandsche onderdanen toe- behooren voor hare rekening over tegen den tusschen koopers en verkoopers bedongen prijs; waar handgeld betaald is, vergoedt de rege ring dit terstond zij behoudt zich voor, op te geven, wanneer de betaling en de ontvangst van het overige geschieden zal. Betreffende de schepen, kunnen geeue bepalingen door de Russische regering worden gemaakt en blijft dit aan de betrokkene gezantschappen overgelaten. Men leest in de Amst. Cour, van 14 dezer: Van het tooneel des oorlogs zijn geene tij dingen ontvangen van vijandelijkheden. Al leen verneemt men, dat de kolonel van den staf, de kolonel Dien, die zich sedert ver scheidene maanden in het Oosten bevond, be zweken is, ten gevolge van bekomene wonden bij eene verkenning door de Turksche troepen, op den linker Donau-oever volbragt. De dood van dezen officier is een groot verlies voor Omer-pacha die dagelijks zijnen raad inwon. Nog grooter is dit verlies voor het Fransche expeditie-legervoor hetwelk de ondervinding van den overledene en zijne kennis der plaat selijke gesteldheid van onberekenbaar nut zou den zijn geweest. Keizer Nicolaas heeft aan vorst Gortschakoff eenen eigenhandigen brief gezonden, waarin hij hem zijne bijzondere tevredenheid betuigt over den gelukkig volbragten togt over den Donau. De- brief begeleidde ’s keizers minia- tuur-portretin brillanten gevat, en bestemd, om als eereteeken in het knoopsgat gedragen te worden. - Bij den overtogt van den Donau, hebben de Russen op onderscheidene plaatseneene menigte vaartuigen, waarvan het aantal op meer dan 100 wordt begroot, vermeesterd. Al deze vaartuigen zijn benevens die van de Russische flotillebij Hirsova vereenigd. Het aantal der in de Dobrutscha gevangen geno- mene Turken bedraagt, zoo men verzekert, 6800, en den 2Ssten zijn 15 veroverde Turk sche vaandels in Bucharest aangebragt. Naar men verneemt, ligt het in de plan nen der Russen, om, na het overtrekken van den Donau, op het grondgebied aan gene zij de der rivier zoo spoedig mogelijk voorwaarts te rukken, en wel in de rigting naar de ver moedelijke landingsplaats der Engelsch-Fran- sche hulptroepen. Ongetwijfeld beoogen zij hierbij zich meester te maken van alle sterke punten, die geschikt zijn, om den marsch van het expeditie-leger te belemmeren of te belet ten. Dagelijks verwacht men dus tijdingen van gevechten der Russen met de benden van Mustapha-pacha. Bij het overtrekken van den Donau, nabij Galatz en Braïla, erlangden de Russen geene geringe ondersteuning van dat deel der inwo ners, die zich Soporotsanen noemen, en wier voorouders zich reeds ten tijde van keizerin Katharina in Turkije gevestigd hebben. Den Russischen admiraal Nachimow moet het gelukt zijn, om, met eene divisie Russi sche oorlogsschepen uit Sebastopol de geheele bezetting van 10 kleine forten op de Kauka- sische kust, ten getale van 3000 man, en al het krijgsmateriëel veilig in voornoemde zee haven aan te brengen zonder door Fransche of Engelsche oorlogschepen opgemerkt of daar in bemoeijelijkt te zijn. Kooplieden, dezer dagen uit Odessa geko men verzekeren dat in de nabijheid van die stad een korps Russische troepen van 20,000 man vereenigd was, en dat nog dagelijks troe pen uit het binnenste van Rusland aankwa men. De zepr versterkte haven was gesloten. Bij keizerlijke ukase wordt de Russische minister van oorlog gelast, dp bataljons van bet vierde reserve-korps in actieye diepst te dopy overgaan, en fwee yeserve-batterijen bij ieder korps te prganiseren. Deze maatre gel moet, wegens het dreigend gevaarwaarin het rijk zich bevindt, onmiddellijk worden ten uitvoer gelegd. Blijkens een’ brief uit Petersburg, waar van de schrijver uit goede bronnen heeft ge- >ut, is het cijfer der krijgsmagt, die thans in geheel Rusland op voet van oorlog is gebragt, 1,100,000 man.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1