NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. i 1854. No. 32. ZATURDAG den 22 April. 9dc Jaanrans. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 22 APRIL 1834, des voormiddag» ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. s. e van BINNEN- EN BUITENLAND. voor- N l- I, h 1 ren wegens den staat als voorschriften vooi’ de ge- een regtsgeding I en rapporten. SNEEK, 21 April. De Staats-Courant be helst de twee volgende aankondigingen Ingevolge de bevelen des konings, brengen de ministers van buitenlandsche zaken, van justitie en van marine ter kennisse van elk wien zulks zoude mogen aangaan, dat ter be waring eener volkomene onzijdigheid in den ontstanen oorlog, geene kapers, onder welke vlag en met welke commission of lettres de marque ook voorzien, met of zonder prijzen in onze havens en zeegaten zullen worden toe gelaten dan ingeval van zee-ratupen da' de vereischte bevelen worden uitgevaardigd, om, onder alle omstandigheden zoodanige ka pers en hunne prijzen te doen bewaken en ten spoedigste weder zee te doen kiezen. De minister van buitenlandsche zaken en de minister van justitie, daartoe door den koning gemagtigd waarschuwen bij deze alle ingezetenen des rijks, om zich gedurende den tegenwoordigen oorlog op geenerlei wijze in te laten met de kaapvaartdaar geene com- missiën of lettres de marque, zonder goedkeu ring van het Nederlandsch gouvernement aan Nederlandsche ingezetenen door oorlogvoerende mogendheden afgegeven, eenig wettig gevolg hebben. De ministers voornoemd brengen voorts ter kennis van het algemeen, dat het Neder landsch gouvernement, eene volstrekte onzij digheid in acht nemende, geene goedkeur! o op verkregene commissiën of lettres de marque zal verleenen en dat alzoo ’s konings onder danen en allen uit welken hoofde ook aan ’s rijks wetten onderworpen, die op zoodanige stukken de kaapvaart mogten uitoefenen of daartoe de hand leenendoor andere volken als zeeroovers kunnen worden beschouwd en behandeld, en voor den Nederlandschen ter zullen worden vervolgd, zoowel misdaad tegen de veiligheid van wegens roof gewapenderhand.” De gewone jaarlijksche collecte voor nood lijdende kerken en persouen heeft alhier dit maal opgebragt te zamen f 187.50. Z. Maj. heeft aan baron R. H. de Vos van Steenwijk vergunning verleend tot aanleg van eenen grindweg, ter breedte van 2 el 73 duim, over den bestaanden weg, leidende van den rijksstraatweg van Zwolle naar Leeuwar den midden uit de kom der gemeente Stap horst naar de Beugelenbrug over de Reest, ter lengte van 4870 el, benevens concessie tot tolheffing. Z. Maj. heeft aan den brigadier Van 01- denbeek en den marechaussee Van Rosweyden respectivelijk verleend eene gratificatie van /’25 en f 13, wegens hunne ferme houding en lofwaardig gedrag, ter gelegenheid van de voor eenige maanden te Helmond plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Zij die verlangen als adelborst of als ka- det op de kon. akademie voor de zee- en land- magt te worden geplaatst, moeten zich voor het vergelijkend examen, dat omstreeks het midden van de maand Junij aanst. te Breda zal worden gehouden, vóór den 12 Mei ek. per adres aan het departement van marine of aap dat van oorlog aanmelden, naar gelang ontvangt men berigt, dat in vooral onder de wevers in Missive en verordening omtrent het varen der treksebepen. Nieuw model en meente-rekening. Besluit betrekkelijk het bestek van verbou wing van de stads boterwaag. Idem over de slatting van de Sneeker-Fra- neker zeilvaart. Idem tot liet voeren tegen I. C. C. Erbé. Conditiën van verpachting van het gras gewas. Voorstellen, verslagen en, aan de Christelijke onderdanen der por te verleend. Uit Bucharest verneemt men van den 9den, dat de groote gebeurtenissen, welke men bij Kalafat verwachtte, zich slechts be paalden tot eene verkenning op groote schaal den 1 dezer door de Turken volbragt. Waar schijnlijk ware des anderen daags een aan val van hunne zijde gevolgd, indien niet een adjudant van Omer-pacha in het hoofdkwar tier de tijding had gehragt, dat 13,000 man Russen over den Donau waren getrokken en den regtervleugel des Turkschen legers be dreigden. Op dien grond zag de Turksche veldheer van zijn voorgenomen aanval af, hoe wel daartoe reeds 40 bataljons geregelde troe pen infanterie de artillerie en kavalerie niet daaronder begrepen bestemd waren, en hij beloonde den adjudant, die den tien- daagschen weg van Rustuk naar Widdin in twee dagen en twee nachten had afgelegd, met 25,000 piasters (ongeveer /‘5000). Volgens brieven uit de Zwarte Zee, is een derde der artillerie-officieren van de vloot teruggeroepenom op de Oostzee-vloot over te gaan. De uitzetting der Grieken van het Turksch grondgebied wordt krachtig doorgedreven. De opstand zelf schijnt gesmoord te zijn. In den Franschen Moniteur leest men tijdingen uit Syra van den 8sten, die de volkomene ne derlaag van de insurgenten en de oneenigheid onder hunne opperhoofden bevestigen. De porte is besloten met gestrengheid te hande len en in overeenstemming met hare bond- genooten de Grieksche havens te blokkeren. Eene deputatie van het Grieksche eiland Hy dra is te Konstantinopel aangekomen, om den sultan te smeeken, dit eiland van die blokkade vrij te stellen, betuigende de deputatie, dat de Hydrioten noch hulp noch steun, van welken aard ook, aan de opstandelingen heb ben verleend. Des sultans antwoord is nog niet bekend. De Russische legatie-secretaris Neklandieff is den 7den te Athene aangeko men met eene nota van de Russische regering aan het Grieksche bewind. Ook Oostenrijk heeft aan het kabinet van koning Otto eene nota gezondenwaarin het gedrag der Griek sche regering tegenover de porte scherp wordt afgekeurd. Keizer Frans Joseph stelt in die nota koning Otto verantwoordelijk voor al de noodlottige gevolgen die de regtstreeksche of zijdelingsche deelneming van de Grieksche re gering aan de oproerige beweging zou kunnen na zich slepen. In Zweden is de bevolking zeer anti- Russisch gezind en helt zij over tot Frankrijk en Engeland. In Denemarken echter is dit niet het geval, en men verzekert zelfs, dat admiraal Napier te Koppenhagen zeer onheusch is ontvangen en zelfs op straat uitgejouwd werd Het constitutionele comité van den Zweed- schen landdag heeft met 12 tegen 11 stem men besloten, de raadslieden jler kroon in staat van beschuldiging te stellen, ter zake van hun gedrag, ten aanzien van de wijzi gingen, die gebragt zouden worden in den aanslag en de heffing der belastingen. Dit besluit heeft eenen diepen indruk gemaakt, en waarschijnlijk zullen groote moeijelijkhe- den in de betrekkingen tusschen de regering en de kroon daaruit ontstaan. De door den onderkoning van Egypte gezonden 10,000 man hulptroepen zijn te Kon stantinopel aangekomen, van waar zij naar het leger van Azië zouden vertrekken. Het blad van Delhi van den 22 Febr. zegt, dat Dost Mohamed, een der ontembaar- ste vorsten van Midden-Azië, aan den En- gelschen commissaris in Peshawur door eenen buitengewonen gezant berigt heeft gegeven dat hijin den strijd tusschen de Engelschen en Russen tegen de Russen partij trok. Dit ware voor Engeland van belangomdat een verbond met Afghanistan, Engelsch Indiëveel beter tegen eenigen aanval vrijwaart, dan een verbond met Perzië dit zou doen. Te Weenen wil men weten, dat de Rus sische regering aan de Grieksche eene na drukkelijke uitnoodiging heeft gezonden, zich de toelating bij de zee of landmagt wordt ver langd. Men leest in de Utrechtsche Courant het volgende Het weekblad, dat onlangs de wederwaar digheden mededeelde, twee hooggeachte pre dikanten te ’s Hage betreffende, komt krach tig op tegen het beweren van be*7laagschc Daijhladdat die verhalen verdicht zouden zijn, een beweren trouwens, dat door ou.s niet werd gedeeld, daar het meer den zweem van zachtmoedigheid dan van officiëliteit droeg. Thans meldt men op nieuw, dat ds. Ben- ninek Janssonius, ten gevolge van de feiten, die nu bekend zijn, gezegd heeft, zijn ont slag te willen nemen, en dat een der ortho doxe leeraars te ’s Hage onlangs van eenen minister het verwijt heeft moeten aanhooren, dat bij sedert zijne komst te ’s Hage altijd de twistappel geweest is.”” Voorwaar een niet aanbevelenswaardig karakter voor eenen Ghristenleeraar. Men kent echter algemeen genoeg de crerfelieyendheid van de leden der zoogenaamde orthodoxe partij.” Mgr. Zwijsen die tot nog toe te Tilburg woonde, zal eerstdaags het prachtige nieuw gebouwde aartsbisschoppelijke paleis te Haren betrekken dat met veel pfaal gemeubeld wordt. Deze eeuw staat wel boven de 16de. De zoon van den smid van Nozerois (Granvelle) ofschoon tot kardinaal verheven bewoonde slechts een kasteel (Santecroy). Mgr. Zwijsen de zoon van eenen Luikerwaalschen molenaar sticht reeds als aartsbisschop een paleis! Ge zegende vooruitgang! (IVaakz.} De nieuwe bisschop van Utrecht was van meening, te ’s Heer en bergop bet Hof, het voormalige seminarium weder op te rig- ten, doch den tegenwoordigen bewoner niet tijdig genoeg de huur opgezegd zijnde, kan voor alsnog aan het voornemen van monseig neur geen gevolg gegeven worden. Men meldt uit Belgie Naauw heeft de regering eene concessie aan de geestelijkheid verleend, welke de bestaande gelijkheid der godsdiensten voor de wet feitelijk verbreekt of de ultramontaansche partij beloont die dienst vaardigheid met nieuwe vijandelijkheden. De zer dagen namelijk, kwam een zeventienjarige jongeling in de kerk der paters Jezuiten te Luik, om te biechten. Verwonderd hoorde hij op, togn de «eerwaarde” vader hem vroeg, waar hij studeerde; en nog meer toen hij, geantwoord hebbende: «op het atheneum,” het bescheid ontving, dat er voor hem geene absolutie te verwerven was, zoo lang bij aan die inrigting studeerde. De jongman heeft geweigerd, aan die drieste aanmatiging te voldoen. Indien men een’ brief uit Rome, komende in ÏUnivers, mag gelooven, moet het proces van den moordenaar des graven Rossi en zijne medepligtigen in het geheim plaats hebben, want dat blad meldt, dat het reeds is afgeloopen en dat er ten minste zes personen ter dood veroordeeld zijn. In con stitutionele landen gaat de justitie minder geheim te werk. Uit Breslau de ellende onder de landelijke bevolking in Opper-Silezië en vooral onder de wevers in het Reuzengebergte, tot hongersnood is geste gen. Bij gebrek aan andere spijs, voeden die ongelukkigen zich met eene soort van gebak van graauw meel en zemelen zwart, als de aarde,” zegt het berigt, vast en kleemsch en van eenen onaangenamen reuk. Men huivert,” zoo vervolgt het, als men een voedsel ziet, dat men op vele andere plaatsen te slecht zou rekenenom het aan het vee te gevenen als men daarbij dan bedenkt, dat het men- scheu tot hun onderhoud, ja, tot hun eenigst onderhoud moet dienendaar zij zich hoog stens nog slechts spijzen uit wortelen en boom schors kunnen bereiden.” Van wege eene gewoonlijk goed onder- rigte zijde wordt gemeld, dat het nieuwe protocol bepaalt, dat de vier groote mogend heden zich tot een dubbel doel verbinden namelijk: 1) handhaving der onschendbaarheid van Turkije, met ontruiming der Donau-vor- stendommen als hoofd-voorwaardeen 2) be veiliging der godsdienstige en burgerlijke reg- \\- UT SNEEKER t t i it ■t i t ■e n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1