NIEUWS- EN ADVERTENTIHLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. JiK, IrUE 1854. No. 37. WOENSDAG den 10 Mei. r r L f TT! XECE.-.LN COURANT. SNEEKER 3 BINNEN- EN BUITENLAND. t t i J MIMI! l 5 L I. 4 L 1 t 5 L S f 1 V* 1849. zoo als gangers gemeente BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK, voldoende aan het besluit van den heer Commissaris des Konings van den SI April 1854, 2e afdeelingno. 678, brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de inspectie over de verlof- der Nationale ^Militie, binnen deze zal plaats hebben op Vrijdag den 26 Mei ek., ’smorgens 9 uur, vóór het gemeente huis. Dat evenwel aan deze inspectie niet zullen behoeven deel te nemen de miliciens-verlof- gangers, behoorende tot de ligting van En zal deze worden afgekondigd gebruikelijk is. Sneek den 26 April 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris 1IAC1A. SNEEK, 9 Mei. Zondag jl. werdin de voormiddag-godsdienstoefening bij de Hervorm de gemeente alhier, de weleerw. zeer gel. heer ds. H. Oolgaardt, van Zwartsluis herwaarts overgekomen, zeer plegtiglijk bevestigd door onzen oudsten leeraar, den weleerw. zeer gel. heer ds. D. A. de Groot, welke daarbij tot tekst had gekozen Luk. 24: 48, 49a; terwijl de bevestigde des avonds zijne intrede deednaar aanleiding van 2 Cor. 5: 20i; telkens, maar inzonderheid des avonds, w'aren de toehoor ders vele. Hartelijk wenschen wij dat de nieuwe leeraar zijn zoo goed aangevangen dienstwerk in deze gemeente, in vereeniging met zijne ambtsbroeders alhier, verder geluk kiglijk moge voortzetten, en zij alzoo geza menlijk voorspoedig mogen medewerken tot den opbouw van het ligchaam van Christus, tot de uitbreiding van het koningrijk der hemelen. Zaturdag jl. is alhier een kind van ruim 2'/s jaar oud in eene opene put gevallen en verdronken; de ouders, en vooral de moeder, waren radeloos. Van den 29 April tot en met den 5 Mei jl., zijn 62 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen; bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuari] dezes jaars 1807. Ten aanzien van het kunsthondje, waar mede de heer van Straalen alhier thans eeni- ge voorstellingen zal geven, leest men in de Prov. Friesche Cour, van den 15 April jl het volgende: «De heer Van Straalen uit ’sHage bevindt zich thans met zijn kunsthondje Lelie hier ter ste de en trekt voortdurend vele bezoekers en be wonderaars, want de schranderheid, die dat lieve dier in onderscheidene kunstverrigtingen ten toon spreidt, moet ieders verbazing wek- ken. Hij speelt niet alleen kaart of domino, weet niet enkel getallen, hetzij geschreven of met dobbelsteenen geworpen, met naauwkeu- righeid op te geven, maai- hij duidt u ook op de minuut af den tijd aan, op welken uw horologie wijst, zonder dat zijn meester daar van een enkel woord tot hem spreekt of ee- nig, althans zigtbaar, teeken geeft. De reeks der toeren, die vele zijn, wordt besloten met eene Scène Dramatiquewaarin hij na zijn gevangen en gebonden meester” van spijs en drank te hebben voorzien, hem de sleutels tot zijne ontvlugting aanbrengt, en eindelijk zelfs zijne handboeijen stukken knaagt. We hopen, dat de heer Van Straalen zijn voornemen, om, vóór zijn vertrek naar Enge land, nog eenige Friesche steden te bezoeken ten uitvoer brenge, opdat nog meerdere van onze gewestgenootenvoor eene geringe uit gaaf, in de gelegenheid worden gesteld, het vernuftige dier te bewonderen.” Uit Antwerpen wordt thans het volgende geschreven: Met betrekking tot den Bel- gisch-Hollandschen spoorweg, kan ik u berig- ten, dat er, naar ik vermeen, voorloopig slechts twee treinen zijn, die in verbindtenis zul len zijn met het Belgische spoorwegnet. De overtogt van Antwerpen naar Rozendaal zal in drie kwartieruurs worden volbragt, en is de weg geheel voltooid tot de Roodevaart, dan zal men, met inbegrip van het stoom-tra- ject, in drie en een half uur van Antwerpen naar Rotterdam kunnen reizen. De spoorweg maatschappij laat vier stoombooten bouwen, voor het vervoer van reizigers en goederen van de Roodevaart naar Rotterdam. De Tijd berigt, dat het paus Pius IX behaagd heeft te benoemen, tot ridders van den H. Gregorius den groote: de hoeren J. A Alberdingk Thijm en C. F. Lurasco; tot zijne honoraire kamerheeren de zeer eerw. hooggel. heeren C. Broere, professor te Warmond; T. J. H. Borret, oud-professorthans pastoor te Vogelenzang en J. A. Smits, R. K. priester te Amsterdam. Men leest in de Herkaauwer-. Indien wij wel onderrigt zijn, dan is de heer mr. A. A. J. Meijlink te ’sHage, die tegen den heer van der Heijde te Eindhoven is overgezet, een der hevigste schrijvers in de Tijd, wo nende in het hoofdgebouw van F incentius van Paulo, en een der ijverigste leden van ze kere orde. O, de Jezuiten doen bij ons te lande niets, gij behoeft er niet bevreesd voor te zijn!” Men spreekt veel van eene opmerkelijke redevoering, door den heer Guizot uitgespro ken in de maatschappij tot bevordering van het lager onderwijs bij de Protestanten. De heer Guizot heeft in deze rede zijnen geloofs- genoolen werkzaamheid en moed, maar tevens gematigdheid aanbeloven. Het bombardement van Odessa wordt door den Times betreurd, als zijnde een nood zakelijk gevolg van het schieten op eene boot, die van de Engelsche stoomboot Furious was afgezonden onder eene vredesvlagom de En gelsche en Fransche consuls af te halen. Het bombardement dient tot straf daarvoor. Men had anders liever gezien, dat Sebastopol ware aangevallen geworden. Terwijl nu de Russen Klein-Wallacbije ontruimen rukken de Turken daar meer en meer voorwaarts. Is de inhoud van eene uit die streken ontvangene depêche waarheiddan zouden de Russen alvorens Krajowa de hoofd stad van Klein-Wallacbije, te verlaten die stad aan de vlammen hebben prijs gegeven zoodat de Turken, toen zij er kwamen slechts een’ puinhoop vonden. De tijding der onderteekening door Pruis- sen van het laatste Weener protocol heeft te Petersburg een’ diepen indruk gemaakt. Naar luid van alle berigten, moet de keizer zeer verslagen zijn. Het te Weenen door de vier mogendhe den den 9 April geteekende protocol wordt bekend gemaakt. Het meldt niets nieuws omtrent de houding der Dui'tsche magten, die op het regtspunt de zeemogendheden ten volle in ’t gelijk stellen. De Fransche bladen en zelfs de Moniteur voeren voortdurend eene taal, die aan de spoedige deelneming aan den strijd door Oostenrijk zou moeten doen geloo- ven, hoe onzeker tot dusverre deszelfs woor den ook bleven. Men schrijft uit Londen: De admirali teit beeft twee stoombooten uitgezonden tot opsporing van het geheimzinnige Russische fregat, dat eene Fransche brik op de hoogte van Cardif zoude genomen hebben. Men meldt uit Weenen: Een onder houd van graaf. Buol met den baron Meyen- dorff, den Russischen gezant, had ten doel het bespreken van de toenemende gisting in Servië en Montenegro. Graaf Buol verklaar de, dat keizer Frans Jozef vertrouwde op de loyauteit der Russische regering, dat deze aan de in die landen heerschende stemming op geenerlei wijze voedsel zal geven, en dat de keizer vast loesloten is, eiken opstand op de grenzen zijner staten met kracht van wape nen te onderdrukken. De Deutsche Volkshalledie tot nog toe de Russische partij was toegedaan, bevat in haar no« van 50 April een artikel tegen die mogendheid, er bij voegende: ook vernemen wij uit eene goede bron, dat de H. Vader zijn’ wensch te kennen gegeven heeft, dat Oos tenrijk zich bij de Westersche mogendheden zou aansluiten.” Ten aanzien van het nieuwre manifest van keizer Nicolaas, zegt de Moniteur het volgende: «Keizer Nicolaas heeft, bij gele genheid van de oorlogsverklaring door Frank rijk en Engeland, een nieuw manifest aan Rusland uitgevaardigd. Deze souverein blijft bij voortduring en hardnekkig de twee zee mogendheden beschuldigen het initiatief te heb ben genomen van het geschil, dat thans den vrede van Europa schokt; die mogendheden beschuldigt hij van veinzerij en daden van ge weld. Evenzeer herhaalt de keizer van Rus land dat hij een heilig doel najaagt, dat hij strijdt voor het Christelijk geloof, en dat zijna staatkunde vrij is van alle aardsch belang. Hij voegt er bij, dat de Voorzienigheid met hem is. Reeds hebben de regeringen en de volken hun oordeel uitgebragt over de voornemens, die aldus met den mantel der godsdienst be dekt wordenen wij hebben vol vertrouwen in het oordeeldat thans dooi' God zal wor den uitgesproken.” In eenen brief uit Athene aan de Köln. Zeit. leest mendat de verbittering in die stad tegen de Engelschen en Franschen on beschrijfelijk groot is. Het leven van den vertegenwoordiger van Frankrijk zelven zou niet zeker zijn, en koning Otto zou aan den heer Fort-Rouen hebben doen weten, dat er plannen zijn gesmeed, om hem te vermoor den, en dat hij (de koning) niet in staat was, hem te beschermen. Maatregelen, gelijk aan die van een schrikbewind, worden geno men tegen allen, die men verdacht houdt Fransch- of Engelsch-gezind te zijn, en de correspondent van genoemd blad voorziet, dat weldra het bloed tusschen de twee partijen zal stroomen. AMSTERDAM, 5 Mei. LI. donderdag had er op den steenoven te Heerewaarden, bij Zalt-Bommel, een treffend voorval plaats. Ze kere D. Krouwel, steenbaas op dien steenoven, bragt aan Gerrit Udu, wegens zijne niet ge noegzame voortvarendheid in het afhalen der vormen, doormiddel van een’ vorm, zoodanigen slag toe, dat bij bewusteloos nederviel en in dienzelfden avond overleden is. ZWOLLE, 4 Mei. Weldra zal de stoom boot, van Harlingen op Londenook te Zw'olle aankomen, om boter, vee enz. in te nemen. Veel boter gaat thans met karren van hier op Deventer, om over Rotterdam naar Londen ge voerd te worden. De binnenvaart wint tot nog toe meer dan 24 uren tijd uit. Binnen eenige weken zal er ook van Kampen eene boot op Londen varen. De onzekerheid ter zee geeft reeds vele belemmeringen in be vrachting en den vrachtprijs. KAMÏ’EN1 Mei. De schade, door ijsgang aan de dijken om het Kampereiland toege- bragt, was reeds zeer groot. Men was bezig die te herstellenmaar de storm van de voor gaande week heeft vele oude breuken weder opengeretenwaardoor andermaal het eiland is ingeloopen en het wintergraan onder het zeewater bedolven isen ditmaal ook de in- gepootte aardappelen. Het vee is voor een ge deelte gestald geworden. De schade is der halve zeer groot, te grooter, omdat het hooi meestal is verscheept en dus de voorraad er van althans bij sommigen opgeraakt is. DEDEMSVAART, 50 April. Met zekerheid berigten wij, dat de heer Van Sonsbeek, iu compagnie met een’ heer uit Belgie, voorne mens isin de gemeente Ambt Hardenberg eerstdaags de fondamenten te doen leggen ee- ner stoom-fabrijk, eenig in hare soort in ons vaderland, en ten doel hebbende de vervaar diging van turfkolenwelke, zegt men, de gewone steenkolen niet alleen kunnen ver vangen, maar in deugdelijkheid overtreffen. Ook denkt men uit den turf verwstoffen en teer te bereiden. Enkele inrigtingen van dien aard vindt men in Engeland, Frankrijk, Belgie en Winken- berg. Het is te hopen, dat de ondernemers naar wensch mogen slagen, ook in het belang van deze veen-kolonie, voor welke daardoor eeno nieuwe bron van welvaart zoude zijn geopend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1