NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER'. J v wc r I 1854. No. 38. ZATURDAG den 13 Mei. Jaargang,^/ n u d 1- BINNEN- EN BUITENLAND. t uit te zeilen, met de beide passagiers de toeloop BUITENLAND. 1 De naar de 1 i c L 1- Is l- Is Ie d e n n t s gen van brijk van waren FRANKFORT, 6 Mei. De aartsbisschop van Freiburg verzuimt geene gelegenheid, om de onder hem staande geestelijken tegen de regering op te ruijen. Dezer dagen is van hem eene verordening verschenenwaarbij hun verboden wordt, kwijtschelding van geld boeten of andere straffen te verzoekentot welke zij door de regering reeds veroordeeld zijn of nog mogten worden. In dusdanige gevallen zal hij voor het onderhoud der af gezette priesters zorgen. LONDEN2 Mei. De strijd in de fabrijk- stad Preston tusschen de fabrijkanten en bet werkvolk is thans ten einde, na niet minder dan vijfendertig weken te hebben aangehou den. Het werkvolk is eindelijk, daar de van elders loevloeijende onderstand zeer vermin derde, tot het besluit gekomen, om niet lan ger de verhooging der werkloonen met tien - Uit Widdin is te Weenen de volgende depêche ontvangen van 5 MeiDe Turken bezetten Krajowa. De Russen zijn geslagen en trekken terug naar Isactscha. De Turken rukken op naar Badabagh. In Bessarabië zijn 5000 Turken geland.” Over Triest is te Weenen het berigt ont vangen, dat de Grieken bij Aria op nieuw door de Ottomannische troepen geslagen zijn. GRONINGEN, 8 Mei. De hoogleeraar P. Hofstede de Groot vierde zaturdagden 6 de zer, zijn 25jarig professoraat. Met velen van zijne vrienden, wilden ook zijne leerlingen toonen, hoe groot hunne vreugde was over het voorregthunnen leeraar geschonken. Eene daartoe uit het midden der godgeleerde stu denten gekozene commissie bood den hoogleer aar als een blijk van de belangstelling zijner kweekelingeneene zilveren fruitmand aan. De heer A. Alberti drukte bij die gelegenheid in korte, doch hartelijke woorden de gevoe lens uit, die allen bezielden, waarop de hoog leeraar in warme, gevoelvolle taal verzekerde, dat ook dit blijk van de liefde zijner leerlin gen zijne feestvreugde verhoogde. Gisteren avond dankte prof. Muurling met de gemeente den Allerhoogste voor de weldadenden feest vierenden hoogleeraar bewezen en vurig was de bededie bij die gelegenheid werd opge zonden voor het voortdurend welzijn van den zoo zeer geachten hoogleeraar. Aan de vereeniging tot daarstelling van een kanaal van Assen naar Groningen is door Z. Maj. vergunning verleendom aan dat kanaal den naam van Noord-Willemsvaart te geven. GOES, 5 Mei. Heden zijn alhier gevangen binnengebragt twee chevaliers d’industrie, uit Duitschland. Deze schijnen in de laatste da- hun verblijf in Duitschland eene fa- valsche wissels te hebben opgezet en zoo goed geslaagd, dat zij in bet bezit zijn gevonden eener som van ƒ70,000. De bedrogenen kwamen nog juist bij tijds te Neu zen om te verhoeden dat het Noord-Ameri- kaansche schip, dat reeds twee dagen gereed lag om uit te zeilen, met de beide passagiers en den buit vetrok. ZALT-BOMMEL, 8 Mei. Heden morgen, bij eenen feilen Z. W. wind en sterken aan was van waterbrak ongelukkigerwijze de havendam door, waar men met allen ijver be zig was de haven uit te diepen en in goe den staat te makendoor welk toeval het reeds uitgediepte en verder begonnen werk geheel onder water werd gezet, waardoor voor het tegenwoordige ruim 70 arbeiders den arbeid hebben moeten staken. BERGEN OP ZOOM, 7 Mei. Het is ons een bijzonder genoegen te kunnen berigten dat de ansjovis-vangst, welke hier voor vele ingezetenen een voornaam middel van bestaan is, dit jaar met bijzonder'voordeel wordt ge dreven de ansjovis wordt niet alleen in groote menigte gevangen, maar is ook bijzonder groot en, naar het zich laat aanzien, zal de vangst dit jaar buitengewoon zijn. Wij vernemen, dat de stoomboot van deze stad op Rotterdam reeds 1°. Junij as. in de vaart zal komen. De keizer van Rusland heeft voor zijne kosten de goederen van den Engelschen ge zant, sir G. H. Seymour, over land tot aan de Russische grenzen gezonden; het berigt der verbeurdverklaring was dus een sprookje. Ook heeft Z. M. 700,000 fr. naar Parijs ge zondenals zijn aandeel in de rentebetaling in de Grieksche leening. De bankier v. Stieglitz heeft 500,000 z. r. ten behoeve van den oorlog geschonken. Men meldt uit Koningsbergen, dat al daar bevel is ontvangen, om de Lste divisie van het Pruissische leger op voet van oorlog te brengen, met het doel, om tot dekking der grenzen te dienen. Dagelijks kwamen door die stad sterke verzendingen van goudvoor rekening van Rusland. Den 25 April werden de vereenigde vlo ten voor Sebastopol geseindtwee divisiën werden gedetacheerd, de eene naar de haven van Anapa, de andere naai- die van Redout- Kalé. Twaalf Russische handelsvaartuigen waren door drie stoomschepen der vereenigde vloten vóór Sebastopol genomen. Een Fransch stoomschip en eene divisie der Turksche vloot, in de Grieksche wateren kruisende, hebben bij Salonica drie schepen met Grieksche vrij willigers in den grond geboord. Den 28 April had de stad Odessa, blij kens een’ brief van daar, haar gewoon aan zien hernomen. De bewoners, die gevlugt waren, kwamen er allengs terug. De maga zijnen en kantoren werden weder geopend. De meest gegoede gezinnen hadden zich bij het begin van het bombardement naar Gross-Lie- benthal begeven; de zetel der regering en de openbare kassen werden naar Wosnesenks over- gebragt. De brieven uit Konstantinopel van 24 en 25 April behelzen weinig bijzonders. Noch van de eskadersnoch van het Donau-leger waren aldaar stellige berigten ontvangen ook was er het bombardement van Odessa nog niet bekend. Het eenige belangrijke feit, dat die brieven vermelden 2 is een conflictdat ont staan zou zijn tusschen den Franschen gezant en de porte, welke laatste steun moet vinden bij den Britschen gezant. De heer Baraguay d’Hilliers eischtdat de Katholieke Grieksche onderdanen niet zullen worden begrepen on der den maatregel van uitzetting, ten aanzien van al de Hellenen genomen de porte echter beweert, dat, aangezien die maatregel alge meen is, zij eene zoo groote uitzondering niet kan gedoogenen wordt daarin ondersteund door lord Stratford de Redcliffe. Naar men wilzou ten gevolge dezer aan gelegenheidReschid-pacha, die door den sul tan er over onderhouden was, zijn ontslag hebben aangeboden, dat niet is aangenomen. [Een later berigt zegt, dat dit geschil geluk kig uit den weg geruimd is doordien de Fran- sche gezant het voorstel heeft aangenomen, hem door de porte gedaan, en strekkende, om aan de Grieksche onderdanen tot die kategorie behoorende, individuele vergunningen tot ver blijf te verleenen.] Het keizerlijk paleis Desterdar-Burente Konstantinopel, bestemd voor prins Napoleon is prachtig gemeubileerd. De sultan heeft in de stallen tien heerlijke Arabische hengsten en vijf merriën allen van het edelste ras, doen plaatsen. Twintig Arabieren zijn met de ver zorging dezer dieren belast. De stallen van het voor den hertog van Cambridge bestemde paleis Feri Jalle, nabij Tscheraganzijn op gelijke wijze voorzien. Uit Konstantinopel zijn met den Thabor berigten van den 25 April ontvangen te Mar seille, uit welke plaats de volgende telegrafi sche depêche wordt medegedeeld: Tusschen Rusland en Perzië is de vrede verbroken, schah van Perzië zou 50,000 man grenzen hebben doen oprukken.” Het Journal de Francfort behelst eenen brief uit Weenen, van 2 Mei, waaruit blijkt, dat is de briefschrijver wel onderrigt de ontruiming van Klein-Wallachije door de Russen geenszins geschied is, om Oostenrijk te believenmaar alleen als een gevolg is te be schouwen van eene door vorst Paskewitsch ge- bragte wijziging in het operatie-plan. SNEEK12 Mei. De tweede kamer der staten-generaal heeft het wets-ontwerp tot het verleenen van pensioenen aan mindere geëm- ploijeerden, werklieden en bedienden, op dag geld werkzaam bij inrigtingen van ’s rijks zee- en landmagt, met 52 tegen 19 stemmen, en het wets-ontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1851 met algemeene stemmen aangenomen. De op gisteren alhier gehoudene paarde- markt was juist niet druk bezocht, waarvan de reden vooral gezocht zal moeten worden in het op denzelfdeu dag plaats hebben van mark ten in verschillende andere gemeenten in deze provincie echter moeten er nog al hooge prij zen besteed zijn. De staten van Friesland hebben heldoor de rijks-commissie voorgestelde plan nopens de bedijking der Lauwerzee verworpen en verklaard, dat zij de ten uitvoerlegging van dat plan niet wensehelijk achten. Men verneemt, dat, ingevolge aanschrij ving van den minister van oorlog, de mili ciens der ligting van 1849 tegen den 15 Mei aanst. zullen worden ontslagen. Wij vernemen, zegt de’.s Gravenhaagsche Nieuwsbodedat de adressanten die bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te ’s Gra- venhage zijn opgekomen tegen het beroep van dr. Zaalberg, geen genoegen hebben genomen met de beslissing van het klassikaal bestuur en zich in hooger beroep zullen begeven bij het provinciaal kerkbestuur. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland heeft, in zijne vergadering van 4 de zer, uitspraak gedaan ter zake der beroeping van dr. L. S. P. Meyboom door den kerke raad der Nederd. Herv. gemeente te Amster dam uitgebragt, Drie van de zeven ingeko men bezwaarschriften tegen de beslissing van het klassikaal bestuur, zijn ontvankelijk ver klaard in het gedaan beroep; wijders met al gemeene stemmen hunne appellen onvoldoende verklaard en het klassikaal bestuur voornoemd gemagtigd tot de kerkelijke approbatie der be roeping. Het 5de maandberigt van het Nederl. Zendelinggenootschap brengt de gewigtige tij ding, dat het Amerikaansche Zendelinggenoot schap zijnen arbeid op de Sandwich-eilanden als voltooid mag beschouwen en die eilanden niet meer als eene zijner zendingen beschouwt, leant daar zijn geene Heidenen meer —Op eenige dorpen, in den omtrek van ’s Her- togenbosch, en dus in het aartsbisdom van den heer Zwijsen, is naar ons uit goede bron nen verzekerd wordt onlangs door de pas toors aan hunne gemeentenaren bet verbod uit gevaardigd, om Protestanten als kostgangers aan te nemen of aan Protestanten eigendom men te verhuren onder bedreiging van ont houding der absolutie. Lezers! ziet gij niet, hoe de Roomsche gees telijkheid Noord-Brabant tot eene aan haar geheel onderworpene provincie vernederen wil En is het vreemd dat de Protestanten aldaar hunne noordelijke geloofsgenooten onophoude lijk toeroepen «Komt over en helpt ons, of wij vergaan!”? (fVaakzj Gisteren was de toeloop van bedevaart gangers naar het miraculeuze beeld van O.L.V. van ’s Hertogenbosch bijzonder groot; alleen uit Tilburg werd gerekend, dat 600 menschen waren overgekomen ook uit de Langestraat was de toeloop buitengewoon, (’s Bossche Ct.) Te Londen is een penning geslagen ter gedachtenis aan het verbond tusschen Frank rijk en Engeland. Op de eene zijde ziet men twee grenadiers, een’ Franschen en een’ En gelschen die met het geweer bij den voet el kander in de armen houdenboven hen wap peren de vereenigde vaandels der beide natiën bij een stuk geschut; het omschrift luidt: The holy alliance. (Het heilig verbond van 1854). De keerzijde vertoont twee lauwer takken met de woorden England and Fran ce united to defend the oppressed and avenge insulted Europe. (Engeland en Frankrijk ver- eenigdom de onderdrukten te verdedigen en het gehoonde Europa te wreken.) SNEEKER COURANT t II t i 11 it l r F l 3 2 cr I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1