NIEUWS- EN ADWTfflTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Kr WOENSDAG 1854. No. 39. den 17 Mei. P I- d >k it nN SNEEKER 1- BINNEN- EN BUITENLAND. ■r met den 12 dezer, =3 I* 1. te et ie 8 n n ii n h n n r e n 11 12 i- n, )e O’ a ’smorg. ’smidd. t, le ?n ie ee ts ‘ii e- n d ‘g i’ ll i- Le Maandag den 22 Mei 1854, van om SNEEK, 1G Mei. Het kunsthondje van den heer Van Straalen waarvan wij vrueger mel ding maakten, hebben wij zelven alhier dan nu ook zien werken en moeten verklaren dat het de gunstige verwachting, die wij daar van hadden opgevat, geenszins teleurgesteld, maar integendeel veeleer overtroffen heeft. Het domino- en kaartspelhet formeren van ge tallen het aanwijzen van den juisten tijd op een horologiealsmede eene voorstelling van hondentrouw, kortom, al de toeren, welke wij het lieve beestje zagen verrigten werden met eene onbegrijpelijke vlugheid en naauw- keurigbeid uitgevoerd; zoodat wij waarlijk niet weten wat bet meest te bewonderen of de kennis en het geduld van den meester, zoo zeer vereischt bij de opleiding van het dier, of de schranderheid van het dier zelf; terwijl wij volstrekt niets bespeuren konden van eene verstandhouding tusschen meester en hond die echter ongetwijfeld bestaan moet. Jam mer maar, dat iets van zoodanigen aard, hetwelk vast maar zelden voorkomt, bier zoo weinig ja te weinig belangstelling heeft on dervonden. Van den 6 tot en zijn 75 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuari] dezes jaars 1880. Z. M. heeft aan den minister van staat en generaal der infanterie, baron R. Fagel, laatst Zr. Ms. buitengewoon gezant en geverl- magtigd minister bij het hof van Frankrijk, een pensioen verleend van ƒ4000. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken de gedeputeerde sta ten der verschillende provinciën uitgenoodigd de gemeente-besturen aan te schrijven, om, hoezeer het gebruik van gekleurd papier voor de stemming ter keuze van leden der tweede kamer der staten-generaal en van leden der provinciale staten door de wet niet bepaal delijk verboden is, echter dat papier voor de stembiljetten niet mag gebruikt wordenver mits daardoor aan ieder, die bij het openen der stembriefjes tegenwoordig is, kan blijken van waar de biljetten afkomstig zijn en alzoo de bepalingen van art. 59 der kieswet hare bedoeling missenwaarbij voorgeschreven wordt dat de briefjes zoo er verschillende Bussen te ledigen zijnongeopend moeten worden on dereen gemengd.” Dingsdag namiddag had eene met koop waren, garen, lint enz. reizende vrouw, ge naamd Hendrika Hagens geb. De Jongen te Leeuwarden woonachtig, het ongeluk nabij het dorp Menaldum, bij een gesloten hek, waarvan de omloop brakin het water te vallen. Een uur lang had zij gepoogd uit de moddersloot te gerakendaar de op haar rug gebondene, steeds door water en slijk zwaarder w'ordende korf met koopwaren haar daarin verhinderdetoen eene oude bolle- vrouw” haar vond, die, na zelve vruchteloos te hebben gepoogd haar te reddenzoo hard zij kon naar het dorp liep en t,._kl- mannen 1 niets meer dan keling te zien. Zij verpleegd. Te Groningen bragt een persoon BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat ter Secretarij ter lezing ligt eene Circulaire, uitnoodiging bevattende tot het verstrekken van bijdragen voor een bin nen Amsterdam op te rigten nationaal ge- denkteekenten einde het aandenken aan het Metalen Kruis voor het nageslacht te bewa ren, terwijl er tevens is bijgevoegd eene lijst ter inteekening voor bijdragen. Sneek den 15 Mei 1854. Burgemeester en TVethouders voornoemd, 9. TEN CATE. De Secretaris HAGA. twee wakkere medebragt. Bij hunne aankomst was neus en mond van de dren- werd gered en liefderijk is gevankelijk binnenge- oud omstreeks 40 jaren verdacht van eenen afschuwelijken moord, na voorafgaande mishandeling, gepleegd op een meisje van ongeveer 15 jaren te Zevenhuizen, gemeente Leek. Op het Stads-Kanaal wandelde in den nacht van G op 7 jl. een rooverkorps rond en kenmerkte zijn spoor door de volgende we- derregtelijke benaderingen: Uit het hok van J. Schuitema een haan. Uit de woning van den veldwachter al het kindergoed, hangende op een rek, alsmede roode manshemden. Van den logementhouder Trox een haan en drie hennen. Van den daglooner Wats een schaap met een Lam van 5 weken. Het schaap vond men 10 11 12 uur BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle mans personen, binnen deze Stad en Jurisdictie V oonachtig, welke op den 1 Januarij 1854 hun 25ste jaar zullen zijn ingetredenen mits dien allen, die geboren zijn in den jare!829, ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijvenzullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op de Stads Secretarij worden gevaceerd 9 tot 10 uur voor wijk 1 2 en 5; 45 en 6; 78 en 9; 10; dat de zoodanigen, welke, schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze Gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat Register, loopende over een der jaren 1820 tot en met 1828, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren dat een ieder, zonder onderscheid, of zij vermeenen al of niet tot de vrijgestelden ot uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrij ving verpligt is dat voor Ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle Vreemdelingen, binnen deze Gemeente woonachtig, welke hun voor nemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hooldmiddelen van hun bestaan dat zijdie in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de in schrijving verpligt zijn binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend, en op den 1 Junij daaraan volgende gesloten worden, en dat allen, die bevonden wordenzich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens artikel 9 der wei op de Schutterijen door het Stedelijk Bestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting hij de Schutterij zullen worden ingelijfd, in dien het zal geblijken dat er tijdens de ver zuimde inschrijving geene redenen tot uitslui ting of vrijstelling ten hunnen aanzien be stonden dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouder dom te verzekeren ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf, bij het aangehaald artikel 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden af- gekondigd, zoo als te geschieden gebruike lijk is. Sneek den 26 April 1854. Burgemeester en TEethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris II AG A gebonden aan eenen boommaar het lamdat zeer schoon was werd medegenomen. In het bijenhok van den landbouwer Banes de honig uit eenen korf. Van den schrijnwerker Ratel de eijeren uit een kippenhok. Van diens buurman Dopper twee kippen. En ten slotte van een goud- en zilversmid, en passanteenige kleinigheden van de bleek. De justitie doet ijverig onderzoek. In den nacht van 2 op 5 dezer zijn te Sint-Hubert dieven in de St. Gilleskapel ge slopen en hebben de miskelk en andere voor werpen van edel metaal gestolen. Een der kinderen van eenen herbergier in het Luxemburgsche deed onlangs zijne eer ste communie. De priester heeft het kind de. absolutie geweigerd, omdat zijn vader geabon neerd was op l'Echo de L uxembourgeen blad, dat trouw de volksverlichting poogt te bevorderen. Sedert twee jaren,” zegt l'Echo verdubbelt de geestelijkheid zijne aanvallen tegen ons blad, en sedert twee jaren zijn onze abonné’s verdubbeld.” Men is te Toulon zeer verlegen geweest met het diner, dat men prins Napoleon wilde aanbieden, vóór zijn vertrek naar het Oosten, ’t Was in de vasten en men wiilde niet vas ten. De Fransche dagbladen maken met op hef gewag van de tafel, waar alles maigr.e f en nogtans voortreffelijk was zij noemep dat de zegepraal der kookkunst. Eene zegepraal waarop Natuurlijk op de Roomsch-Katholieke godsdienst. Edele strijd voorwaar {Kerk. Cour.') Gelijk men weet, is de tegenwoordige Fransche keizer bijzonder gunstig jegens de geestelijkheid gestemd en wordt hij wederkee- rig door haar gesteund; men schijnt daar ech ter ook reeds te ondervindendat de eischen en begeerten der geestelijkheid nimmer bevre digd zijn, althans men schrijft: De houding van de geestelijkheid schijnt de Fransche re gering tegenwoordig eenigermate zorg te ba ren hetgeen daaruit blijkt, dat zij zich nu en dan tegen haren invloed begint te verzet ten. Zoo was onder anderen dezer dagen naauwelijks vernomen, dat de Jezuiten op het collegie Stanislas het oog gevestigd hadden, of de prefect van de Seine kreeg in lastom het collegie voor rekening van het departe ment te koopen. De Deutsche jKolkshalle zegt (no. 107), dat de pausen tegen de vroegere Spaanscbe staatsinstelling, onder den naam van inquisi tie bekend, voortdurend geprotesteerd hebben. De Deutsche Kolkshalle heeft ook gezegd (10 Jan. jl.), dat het een schoon, eerwaardig gebruik is, dat de pausen tot op den huidi- gen dag op kersmis een zwaard wijden ter belooning van dien vorst of veldheer, die het meest bij het bestrijden en vernietigen der Mohamedanen en ketters uitblinkt. Eene modemaakster te Weenen vervaar digt zeer doelmatige dievenknippen aan de vrouwelijke kleeding. Laatstleden zondag wan delde eene oude dame, welke een van zulk eenen dievenknip voorzien kleed aan had, in den Prater, en geraakte bij haren terugkeer in het gedrang. Fluks wilde een zakkenrol ler van deze gelegenheid gebruik makenom de dame van haren portemonnaye te ontlas ten, maar de zak met den knip liet de hand van den dief niet los en onder algemeen ge lach der wandelaars werd deze in hechtenis genomen. De korenvelden aan den Rijn beloven den rijksten oogst. Ook de wijnstokken hebben door de nachtvorsten van April niet zoo al gemeen en sterk geleden als men in den eer sten schrik vermoedde. Eindelijk kent men den woordelijken inhoud van het officiëele rapport van admiraal Hamelin over het bombardement van Odessa. Dat stuk toont klaar en eenvoudig den om vang aan van dat feit, door den admiraal zelven eene zaak van weinig belang” ge noemd, en bevestigt overigens de reeds be kende bijzonderheden. De admiraals hebben aan de stad geen kwaad gedaan en ook niet willen doenzij hebben alléén de militaire etablissementen aangetast, die grootendeels ver- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1