NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1834. No. 40. ZATURDAG den 20 Mei. t t °S en 'n- •n- >or SNEEKER COUR de paus geens- BINNEN- EN BUITENLAND. offer des wreedaards Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris IIAGA. ie a e >- it n 71, ie- De ■en it, ier S— f 5® Frankrijk vrijdom te van onzijdige schepen, in de Russische havens van bijdragen op 1 De vrouw SNEEK, 19 Mei. Men ziet de antwoorden der regering tegemoet op de bedenkingen, in de afdeelingen van de tweede kamer der sta- ten-generaal gemaaktten aanzien van het ontwerp van wet, strekkende tot uitbreiding van de regtsmagt der kantonregters in straf zaken welke antwoorden naar men ver neemt, van een gewijzigd wets-ontwerp ver gezeld gaan. [Later ingediend.] In de zitting van de tweede kamer van 15 dezer is ingekomen eene missive van den heer Groen van Prinsterer, ten geleide van een voorstel van wet tot wijziging van de bestaan de verordeningen tot oprigting van bijzondere scholen vergezeld van eene memorie van toe lichting. Bij beschikking van den 11 Mei 1854 no. 162, heeft de minister van binnenlandsche zaken 14 jongelieden als leerlingen voor de telegrafie toegelaten. De N. Rott. Cour, meldt het volgende: Gelijk men weet, hebben eenige handela ren zich tot onzen minister van buitenl. za ken gewend, ten einde langs diplomatieken weg van Engeland en verkrijgen ten gunste die bevracht zijn, om van de Oost- en Witte Zeeën de koopwaren te laden welke aldaar gekocht zijn vóór de oorlogsverklaring aan Rusland. Naar wij thans vernemen, moet de Fransche consul alhier van zijne regering het berigt ontvangen hebben dat Engeland en Frankrijk besloten zijn, aan een dergelijk verzoek in geen geval te voldoen. Behalve dat daardoor de blokkade van Russi sche havens geforceerd en de operation ter zee belemmerd zouden worden, moet door beide regeringen in aanmerking zijn genomen: dat, zoolang de Russische havens niet geblokkeerd zijn een onzijdig schip daar zijne lading kan innemen, met bestemming voor elders; dat, wanneer de blokkade voor eene Russische ha ven gelegd werd tijdens zulk een schip aan het laden of beladen was, het dan nog zou kunnen vertrekken, door gebruik te maken van den termijn, die in dergelijke omstan digheden gesteld wordt; dat, wel is waar, de vaart in de golven van Finland en Both- nië weldra door de krijgsoperatiën gestremd zal zijn, doch het geheel anders met de Wit te Zee gesteld is; dat Frankrijk en Engeland de havens aldaar voor alsnog wel niet zullen blokkeren en dus de onzijdige vlag daar wei nig kans heeft van bemoeijelijkt te worden.” De kermis te ’s Gravenhage wordt dit jaar drukker bezocht, dan in de laatstvoorgaande jaren. De bewoners der omliggende gemeen ten schijnen zich aldaar schadeloos te stellen voor de afschaffing van hunne kermissen. Die afschaffing is wel niet algemeen, maar in de provincie Zuid-Holland heeft zij toch in on geveer 100 gemeenten plaats gehad. Naar men verneemt, is tegen J. deVries, schrijver van het schotschrift: Een standbeeld in een zak, regts-ingang verleend, wegens hoon en laster tegen verscheidene leden van het koninklijk huis. Reeds heeft hij een ver hoor bij den regter van instructie ondergaan. De N. Drentsche Courant van jl. zatur- dag behelst het navolgend berigt uit Niebert over den in ons vorig nommer vermelden moord te Zevenhuizen Befreufpnsyyaardig was het voorval, dat lijk. kend met dat gevolg, dat de misdadige thans men zegtvoor den reeds naar Gro- op den 5 den. Aan een ingezonden stuk in de Prov. Gron. Cour, ontleenen wij het volgende: Naar wij vernemen '.heeft dr. Meijboom dezer dagen een’ zeer interessanten brief ont vangen uit Amsterdam, geteekend door zeke ren S. v. W. en uit naarn van velen hem toegezonden. Daarin bedreigt men hem en zijne familie, bij hunne komst in de hoofdstad, met eenen louterenden waterdoop en wel als het duister is. Het is niet twijfelachtig, wat hiermede bedoeld wordt. De Amsterdammers, zegt de schrijver, zijn geduldig, maar wreed, en hij besluit zijn’ brief met den zeer Chris- telijken wensch, dat Gods donder dr. Meij boom treffen moge.” [Als dat de geest is van echte orthodoxie dan beware ons de Almagtige ook tegen dien geest, niet minder dan tegen Rome en het Je- zuitisrae In het groothertogdom Baden wordt de verwarring, ten gevolge van den kerkdijken twist, steeds grooter. De geheele Katholieke gemeente Keplach heeft, met haren geestelijke aan het hoofd, de verklaring afgelegd, dat zij Katholiek wil blijven maar zich plegtig van den paus en den aartsbisschop afscheidt en den prins-regent tot kerkelijk opperhoofd wil erkennep. Men verzekert, dat dit voorbeeld npg door meer gemeenten zal gevolgd worden. onaangenaam is. Door het zenden van eene nieuwe nota, aan Rusland, houdende opeisching tot ont- - ruiming der vorstendommen, zullende bij ge breke daarvan Oostenrijk de langere bezetting als een casus belli beschouwenheeft de Oos tenrij ksche regering blijkbaar een’ stap nader lot de Westersche mogendheden gedaan. Het berigt dienaangaande is dus uit dat oogpunt hoogstbelangrijk te noemen. Wat Pruissen betreft, uit de aftreding van generaal von Bonin als minister van oorlog, en uit het op houden van de functiën van militairen gou verneur der Rijnprovinciën en van Westfa len door den prins van Pruissen bekleed een en ander in verband met de officiëele lo genstraffing der geruchten betreffende eene ka- binets-wijziging en meer bepaald de aftreding van den minister-president von Manteuffel mag men opmaken, dat Pruissen, met inacht neming van de door hem aangenomene stipte onzijdigheidhet evenwigt weet te behouden tusschen Rusland en de Westersche mogend heden en voor het oogenblikin weérwil van hét den 20 April geteekend tractaat met Oos tenrijk en van het Weener protocol van den 9 dier maandniet gezind isom werkdadig deel te nemen aan den oorlognoch voor de Westersche mogendheden, noch voor Rusland, Er is sprake van het toetreden van Zwe den tot het verbond tusschen Engeland en Frankrijk; zooveel is zeker, dat de gezindheid van Zweden en van Denemarken zeer gunstig is voor de Westersche mogendheden, die op eene toetreding dezer Noordsche staten hopen en zich eenen krachtigen steun daarvan voor spellen. De Russische regering heeft beslotendat de oorlogs-magazijnen de batterijen en al de verdedigingswerkendie te Odessa bij het bombardement zijn vernield of beschadigd, op kostep vap de stad zullen worden hersteld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen, dat ter Secretarij ter lezing ligt eene Circulaire, uitnoodiging bevattende tot het verstrekken van bijdragen voor een bin nen Amsterdam op te rigten nationaal ge- denkteeken ten einde het aandenken aan het Metalen Kruis voor het nageslacht te bewa ren, terwijl er tevens is bijgevoegd eene lijst ter inteekening voor bijdragen. Sneek den 15 Mei 1854. Burgemeester en zoo burgemeester bekend heeft en ningen overgebragt is. Mogt de weinige en vermoedelijke ver standsverbijstering den misdadiger eenigermate in het oog van sommigeh vrij pleiten dan ware het te wenschen, dat zulke halve gekken wat beter bewaakt werden, opdat zij de han den niet slaan aan het leven van als het ware weèrlooze kinderen - Teu aanzien van de veldvruchten in Drenthe verneemt men dat de winterrogge door de laatste regens sterk is gegroeid, zoo zelfs, dat ze op enkele plaatsen ging liggen zoodat de droogte van de laatste dagen daar op zeer goed heeft gewerkt; dit product staat over het algemeen zeer goed. Op weide- en hooilanden weert het ook goeder is zelfs veel gras. De aardappelen staan voordeelig. De algemeene vergadering der Nederland- sche vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal, volgens de Volksvriend, in dit jaar op den 5 en 6 Julij te Zwolle gehouden wor- Men verwacht nog steeds, dat de aartsbisschop van Freiburg over het geheele groothertogdom het interdict zal uitspreken. Volgens der Katholiek zou de paus geens zins voldaan zijn met de bewilligingen door de Wurtembergsche regering aan den bisschop van Rottenburg gedaan. Het is sints drie maanden dat tweeper sonen beschuldigd van goddeloosheid, in den kerker van Florence zuchten. Het zijn twee handwerkslieden, echtgenooten en vaders. De een, een metselaar, beet Pietro Baldi; de an dereen barbier, Stefano Menzuoli. Zij zijn uit de gemeente Sesto, bij Florence. Beide zijn achtingwaardige lieden en behooren tot geachte, schoon arme huisgezinnen. Zij zijn beschuldigd van den Bijbel gelezen, en ver klaard te hebben dat de ware leer des Hei- lands vervat is in het Evangelie en nergens anders. Deze «gronden” zijn toereikend ge weest, om hen op eene aanklagt van den pas toor van Sesto in den kerker te werpen. In de Sardinische kamer zijn de ultra- montanen weder hevig te werk gegaan tegen de regering. De graaf Della Marghereta beeft het o. a. een schanddaal genoemddat Pro- testantsche tempels in het koningrijk werden geduld. Men kan daaruit opmaken wat de geheele redevoering van dien heer is geweest. De minister van buitenlandsche zaken en de graaf de Cavour hebben daarop, onder de toe juichingen van de groote meerderheid der ka mer, de verklaring afgelegd, dat het gouver nement, hoewel aan de Katholieke godsdienst vasthoudende en den H. Vader vereerende, evenwel de regten van den staat moet hand haven en van die gedragslijn niet dacht af te wijken. Zekere Boggio, pastoor van Malangheso, zal dezer dagen voor de regtbank te Turyn verschijnen, ter zake van aanranding op de eerbaarheid van verscheidene jonge meisjes der leerschool, waaraan hij het ambt van direc teur bekleedt. In de zitting van het lagerhuis van vrij dag heeft sir James Graham verklaard, dat de Pruissische officieren, die aan boord der Brit- sche Oostzee-vloot dienen de vrijheid zullen hebben de bodems te verlatenindien eene ontmoeting met Russische oorlogsschepen hun was eene den 9 jl. onder het naburige Zevenhuizen plaats greep. In eene streek van het meergenoemde Ze venhuizen welke bijna niet bewoond wordt, was een persoon, welke in de wandeling meest Tamme Jaops genoemd wordt, met behulp van eenen twaalf- a dertienjarigen jongen, be zig eenigen veldarbeid te verrigten. Met etens tijd ging laatstgenoemde knaap huiswaarts en liet zijnen makker, die bleef voort arbeiden op het veld achter. Gedurende de afwezig heid van den knaap kwam een zestienjarig meisje, de dochter van zekeren Fokke van der Pomp, zoo noemt men hem dagelijksden arbeider T. J. voorbij. De veldarbeiderhet voorbijgaande meisje ontwarende, loopt naar haar toe en wil haar liefkozen. Het meisje, den onverwachten minnaar (die door dezen en genen voor een weinig van ^ijn verstand beroofd te zijn gehouden wordt) kennende, wil naar zijne woorden niet luisteren en was voornemens zich te verwijderen, toen de nieu we minnaar haar in het jaangezigt greep, haar ter neder wierp en deerlijk mishandelde. Het als het ware weerlooze meisjegedwongen daar nederliggende ontvangt i intusschen van ge noemden T. J. een’ trap op de borst en ligt dood ter neder. De moordenaar graaft intusschentoch nog zóóveel gezond verstand bezittende, eene soort van kuil en werpt het lijk daarin neder, het met eenige aarde bedekkende. Spoedig daarop kwam eene vrouw de plaats voorbij waar het jeugdige en onschuldige meisje het slagt- geworden en ont dekte, doordien eene slip van den bovenrok niet met aarde bedekt was geworden het maakt hare ontdekking be- reeds zijne misdaad,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1