NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 41. WOENSDAG den 24 Mei. BINNEN- EN BUITENLAND. aan de Utr. Ct. nachtdie op het bombardement volgdeeen groot aantal gesneuvelde soldatende berigt- gever zegt 3 a 600op eenen grooten afstand van de stad in stilte deed begravenom de be volking te doen gelooven dat het geleden ver lies der Russen onbeduidend was, terwijl hij den 24sten over dag en met grooten luister een 40tal gesneuvelde soldaten deed ter aarde bestellen onder grooten toeloop der bevolking. Een burgerdie de ware toedragt bad gezien en zulks zonder erg aan zijne familie had ver teld, werd in hechtenis genomen en door een’ krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij val- sche tijdingen had verspreid. Te Fockschani (op de grenzen van Mol davië en Wallachije) is het algemeen dépói van artillerie en amunitie der Russen, door eene wraakoefening dér ingezetenen, in brand gestoken en daardoor een zeer groot verlies aan de Russen berokkend. Den 12 dezer is een manifest van den czaar uitgevaardigd, houdende bevel tot eene buitengewone ligting, binnen den tijd van vier weken, voor de land- en zeemagt. Sedert het bombardement van Odessa zijn 22 Russische vaartuigen in de Zwarte Zee genomen. De huizen op den regter Newa-oever te Pe tersburg zijn, blijkens eene depêche uit Kop penhagen van Uit Kroonstad meldt de Russische vloot geheel is; alom wemelt het van troepen en matrozen. In de vesting forten liggen ongeveer 10,000 16 dezer, gesloopt. mendat aldaar en al slagvaardig zeesoldaten land en de manop de ei landen ten westen der vesting zijn tenten op geslagenwaarin insgelijks troepen liggen, en langs de kusten wemelt het eveneens van sol daten meest garden. Volgens een’ brief uit Galatzvan den 4 dezer, zijn de Russische kust-batterijen aan de Sulina-monding door eene afdeeling der vereenigde vloten geheel vernield. De Fransche Moniteur behelst een arti kel, waarin wordt bevestigd, dat de zeeroo- verij op nieuw uitbreiding erlangt in de Griek- sche waterenaangemoedigd als zij wordt door de onbewimpeld erkende medepligtigheid der Grieksche regering aan den opstand der aan de grenzen liggende Turksche gewesten. Door dien staat van zaken is aan den handel van Smirna een levendige schok toegebragt, en krachtdadige maatregelen zullen genomen worden om de veiligheid der vaart in den Archipel te herstellen. Men kan het als ze ker houdendat de czaar versterkingstroepen aan het Grieksche bewind doet toekomen. In Macedonië is, insgelijks volgens den Moni teur, een inval gedaan door 2000 gelukzoe kers, onder Chamikaratasso, voormalig adju dant van koning Otto. Deze bende volbrengt ongehoorde strooptogten. Naar men zegt, heb ben zij 130 Turken, mannen, vrouwen en kinderen die in eene kerk de wijk hadden genomen levend doen verbranden. ’s GRAVENIIAGE, 19 Mei. Z. M. heeft onder geleide van eenen zeer vleijenden brief, eene aanzienlijke gift doen geworden aan Louis van Asperen, koetsier van prof. Everard, voor zijn gehouden moedig gedrag bij het gebeurde met Hd. rijtuig op jl. maandag. AMSTERDAM, 18 Mei. Gisteren avond tusschen 8‘/2 en 9 ure heeft op den Amstel- veenschen weg, nabij Landzigteen vreesse- lijk ongeluk plaats gehad. Een rijtuig met twee heeren en twee dames, van de stad af komende, viel, door nog onbekende oorzaak, van den weg in de daarnevens gelegene sloot, met dat ongelukkig gevolg, dat ééne der zich in het rijtuig bevindende dames daarbij het leven verloren heeft, terwijl de andere dame in zorgelijken toestand verkeert. SPAARNDAM, 16 Mei. Ofschoon de ver melding van den stand der gewassen en van den oogst tot de alledaagsche berigten behoort kan toch de gang van den landbouw in den nieuwen Haarlemmermeerpolder niet anders dan zeer belangrijk genoemd worden. Zoo ver het oog reiktis de vroeger zilveren wa terspiegel veranderd in eene gouden zee van koolzaadgeheele scheepsladingen met bijen korven zijn uit Drenthe derwaarts overge- SNEEK, 23 Mei. Op donderdag den 18 de zer had de aangekondigde tweede provinciale vergadering van de Nederl. vereeniging, tot af schaffing van den sterken drank in dit gewest, plaats in het logement de Wijnberg. Des voormiddag» te half elf ure vereenigde zich een getal van ongeveer 100 bestuurders, cor respondenten, afgevaardigden en gewone leden ter aangeduide plaatse. De voorzitter, de wel- eerw. heer S. F. van Hasselt, opende de ver gadering met toespraak en gebed, waarna de werkzaamheden begonnen en tol ruim 12 ure voortgezet werden. Tegen half één ure be gaf men zich gemeenschappelijk naar de kerk der Doopsgezinden, waar de wejeerw. heer ds. P. Cool, van Harlingen, daartoe ten vorigen jare uitgenoodigd, eene openbare rede hield over het onverantwoordelijke van geen lid der afschaffingszaak te zijn. Ofschoon een vrij groot getal toehoorders uit verschillende stan den zich, buiten de leden, in het kerkgebouw bevond, had men dit getal echter grooter ge- wenscht, vooral, omdat de redenaar op eene zoo overtuigende wijze aantoonde, hoe ons land en onze tijd niet alleen behoefte hadden aan de vereeniging tot afschaffing van sterken drank, maar ook bij uitnemendheid daartoe geschikt waren, ja hoe beiden gebiedend eisebten, dat ieder, die het wel meent met zijne landgenoo- ten in het bijzonder en met de menschheid in het algemeen, zich niet langer terughoude, maar het «Kom over en help ons!” van den spreker ter harte neme en opvolge. Na het einde van deze zoo schoone rede werd de vergadering voortgezet en tegen vier uur met dankzegging aan God gesloten. Een vriendschappelijke maaltijd, mede met gebed begonnen en met lofzang en dankgebed geëin digd, bragt niet weinig toe tot versterking van den band tusschen de verschillende afdee- lingen en leden, en men scheidde met den hartelijken wensch, dat alles, wat men op dien dag hoorde en verrigtte, en vooral de re de van den geachten redenaar, die op ver zoek der leden zal worden gedrukt, dien in- druk moge achterlaten, dat de leden meer ijve rig en getrouw het zich voorgestelde edele doel zoeken te bereiken en velen gewonnen worden voor eene zaak, die zoo krachtig is be wezen te zijn een uitmuntend middel ter be vordering van bloei en weelvaart en, wat meer zegt, ter uitbreiding van het koningrijk Gods op aarde. Velen onzer lezers zullen zich herinne ren dat op den 24 Februarij jl. een agent van policie alhier door twee personen op eene schandelijke wijze werd aangerand, in de uit oefening zijner functiën belemmerd, en deer lijk mishandeld. Deze beide personen, Conradus Mensing en diens broeder Gerardus Mensing, vroeger reeds herhaalde malen wegens onderscheidene wan bedrijven gestraft geweest, stonden te dier zake gisteren voor het provinciaal geregtshof te Leeuwarden teregten werden deswege ver oordeeld tot correctionnele gevangenisstraf, de eerste voor den tijd van vier en de tweede voor den tijd van drie jaren, alsmede in de kosten. Van den 15 tot en met den 19 dezer, zijn 70 gevallen van besraettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor bet totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 1930. Uit eene officiéele opgave blijktdat ’s rijks middelen gedurende de vier eerste maan den van het loopende jaar 1834 hebben opge leverd een bedrag van ƒ18,860,436 terwijl de opbrengst gedurende de vier eerste maan den van het vorig jaar 1835 heeft bedragen ƒ18,646,719. De commissie van rapporteurs der tweede kamer heeft verslag uitgebragt omtrent het in overweging nemen van het voorstel des heeren Groen, ter wijziging van de bestaande veror deningen op de autorisatie voor bijzondere scholen. Daaruit blijkt, dat de groote meer derheid der in de afdeelingen aanwezige leden zich voor het nader onderzoek van het voor viel gunstig gestemd heeft getoond hebbende echter een deel dezer leden verklaardzich door het uiten van dit gevoelen geenszins tot medewerking aan het tot stand brengen der voorgestelde wet, of zelfs tot het geven van hunne stem aan het houden van het nader onderzoek bij de later plaats te hebben open bare beraadslaging over dat punt te verbinden. De overige leden hebben zich op onderschei dene gronden tegen het nader in overweging nemen van het voorstel verklaard. Bij de memorie van beantwoording op de gemaakte bedenkingen, heeft de minister van justitie een gewijzigd ontwerp op de uit breiding van de regtmagt der kantonregters ingediend. De commissie van rapporteurs heeft reeds een eindverslag deswege uitgebragt, en daarbij te kennen1 gegeven, dat zij geen nader onderzoek in de afdeelingen van dit gewijzigd ontwerp noodig heeft geacht dat zij tot dat besluit is geleid, omdat het gewijzigd ont werp een deel uitmaakt van het vorige, het welk reeds is onderzocht, en verder ten ge volge der medegedeelde bedenkingen is veran derd. De commissie heeft gemeendzich van het uitbrengen van een eigen oordeel om- tren de voordragt te kunnen onthouden. Het ministerie van oorlog zal, bij onder scheidene boekhandelaren in de voornaamste steden des rijks, spoedig tegen den prijs van ƒ1.20 verkrijgbaar doen stellen eene in drie kleuren gedrukte kaart (olifantsformaat) van het tooneel van den oorlog in het Oosten in 1834, bevattende bijna het geheele Turksche rijk, zoo in Europa als in Azië, benevens een gedeelte van Oostenrijk, Rusland, Grie kenland en Perzië, vervaardigd op het topo grafisch bureau van het ministerie van oorlog. Men leest in het Zondagsblad De hoofdstad ondervindt de nadeelige gevol gen van de Oostersche kwestie. Handel en nijverheid kwijnen, en menigeen, die de toe komst donker, welligt al te donker inziet, bekrimt zijne uitgaven, tot schade van de nij vere burgerklasse. Uit Winschoten wordt geschreven Men beeft onlangs in de dagbladen mel ding gemaakt van een congres van molenaars, hetwelk te dezer stede onder voorzitting van den heer Jan Freerks Zijlker, lid van de tweede kamer der staten-generaalzou plaats hebben. De juiste toedragt der zaak is deze: den 22 April jl. zijn de molenaars in deze omstreken door dien heer opgeroepeu ten huize van den kastelein E. van Dijk. De heer Zijlker heeft toen mededeelingen gedaan no pens het aanhangige wets-ontwerphoudende wijziging der belasting op het gemaal, en te vens voorgelezen een door hem lid van de tweede kamer opgemaakt concept-adres, aan die tweede kamer gerigt, met voorstel, om daar van honderd exemplaren te doen drukken om aan de zaak, zoo als hij zeide, meer ver- tooning te geven. Den 29 daaraanvolgende zijn de molenaars andermaal, bij eigenhandige briefjes door den heer Zijlker bijeengeroepen, ter zelfder plaatse bijeen gekomen, en is hun het sedert op zegel overgeschreven adres ter onderteekening voorgelegd. Dat stuk is daar op door de meesten der aanwezigen onder- teekend doch is zulks door sommigen gewei gerd die aan den heer Zijlker verklaarden dat het stuk hun te scherp voorkwam en zelfs beleedigend voor de wetgevende magt. De Hamburger Börsenhalle van den 18 dezer berigt, dat, blijkens eenen brief uit Lon den van den laden, een lid van het lager huis met een der ministers een onderhoud had over de verzending van waren uit Ar changel, en van dezen vernomen heeft: dat de regering voornemens is, de haven van Ar changel open te laten, om de verzending van daar in onzijdige schepen, van goederen, vóór de oorlogsverklaring gekocht, zonder eenig op onthoud en zonder tijdsbepaling te doen plaats hebben; dat echter het doel is, de noodzake lijkheid te voorkomen, dat Britsch of onzijdig eigendom in handen van den vijand verblijve.” Een brief uit Odessa van den 50 April meldt onder andere bijzonderheden, betreffen de het bombardement dier vesting dat de kom- mandant, graaf Osten-Sacken, gedurende den SNEEKER CODRANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1