NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1834. No. 42. den 27 Mei. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 27 MEI 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1 'P COUR SNEEKER L een’ post van het I niiHDiMiiHniMiiiiiHi;. den commissaris van policie,tot artikel in het policie-regle- n. I- WAhouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 26 Mei. Naar men verneemtzal bij het groot aantal reeds aangegevene voorwer pen ook de hengstehouder J. A. Vellinga, van Witmarsum de aangekondigde tentoonstelling van vee alhier, op den 29 dezer, met zijne twee schoone hengsten opluisteren. overschrijving van van hare administra- som van f 1765.15 ontoereikende bevonden zijnde tot het vermoedelijk tekort, heeft BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op de missive van den heer commissaris des konings in deze provin cie, van den 16 Mei 1854, 1ste afdeeling, no. 1055, brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat, ingevolge bepaling des ko nings in het belang van den landbouw en den landbouwenden stand, gedurende de maand October 1854 te Arnhem eene tentoonstelling zal worden gehouden van voortbrengselen van- en werktuigen voor den landbouw, uit het geheele rijk en zijne Overzeesche Bezit tingen; wordende mitsdien de landbouwende of in den landbouw belangstellende of hem bevorderende ingezetenen dezer gemeente uit- genoodigd, om tot het welslagen dezer onder neming, zoo veel in hun vermogen is, mede te werken; terwijl hun tevens wordt bekend gemaakt, dat eene provinciale en algemeene tentoonstelling van vee, landbouwkundige werktuigen enz. zal plaats hebben te Assen, gedurende de dagen van het IXde Landhuis- houdkundig Gongres aldaar. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 24 Mei 1854. Burgemeester en Besluit van heeren gedeputeerde statenhou dende goedkeuring tot het afstaan van grond op grondpacht. Idem tot af- en op de gemeente-begrooting. Idem tot verplaatsing der bergplaats asch enz. Adres van Trijntje Dnrks Steentra, om volle tractement als stads-vroedvrouw. Besluit nopens den verkoop van het brood. Concept-verordening dienaangaande. Missive van wijziging van een men t. Missive enz. betrekkelijk het aanleggen van een beurtveer tnsschen Deventer en Sneek. Voorstel tot af- en overschrijving. Voorstel tot onderhandsche verpachting van het grasgewas van den Ouden- en Hemdijk. Benoeming van twee stem-opnemers en plaats vervangers in het stembureau, ter benoeming van een lid in de 2de kamer der staten-gene- raal. Besluit betrekkelijk de herziening der plaat selijke belastingen. Missive van de plaatselijke schoolcommissie, betrekkelijk de Fransche school. Adres betrekkelijk de regeling der bestrating langs het Streekje. Besluit, regelende den tijd tot inzending der gemeente-rekening van 1855. Concept-instructie voor eenen doodgraver. Missive van R. K. armvoogden omtrent het tekort bij hunne administratie over 1855. Rekening over het laatste halfjaar van 1855, van den ontvanger der plaatselijke belastingen. Missive van heeren burgemeester en wethou ders van Dockum met een concept-reglement en vrachtlijst voor het veer tusschen Dockum en Sneek et vice versa. Missive ten geleide van een exemplaar van den nieuwen catalogus der provinciale biblio theek. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 25 dezer de armenwet aangenomen met 57 tegen 28 stemmen. De staatkundige vereenigingen Hervor ming zonder Wanorde, op het Bildt, en Uooruitgangte Leeuwardenhebben voor het district Leeuwarden tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal gesteld den oud-rainister van buitenl. zaken mr. J. J. P. baron van Zuy- len van Nyevelt; terwijl door de vereeniging: Staatsburgerschap, te Heerenveen, Orde en Bezuinigingte Dragten en Grondwet en Or de te Sneek, vooi- het district Sneek als kan didaat is gekozen de heer mr. H. U. Hugue- nin, oud lid der kamer. Op het Loo zijn ccnige kisten met on derscheidene soorten van fraaije werktuigen aangekomen waaronder bijzondere soorten van zaagmachines en eene om geweerloopen te bo ren afkomstig uit de fabrijk van Holtzapfel, te Londenen door Z. M. voor de school van Koning Willem III bestemd. Door de Nederlandsche handelmaatschap pij zijn wederom 51 schepen bevracht. Nederland telt 14 Israëlitische hoofdker ken 71 ringkerken 61 bijkerken en 2 ker ken voor afgescheidenen te zamen 148 ker ken. Het getal Nederlandsche Israëliten be draagt 55,510 en dat der Portugesche Israëli ten 5240 totaal 58,550. De Portugesche Is raëliten hebben te Amsterdam, ’s Hage en Naarden zelfstandige gemeenten, en de beide kerken der afgescheidenen zijn te Groningen en Steen wijk. De Israëlitische bevolking in ons rijk staat tot de geheele bevolking als ongeveer 152. Sedert 1821 is het getal kerken vermeerderd met ééne hoofdkerk en 12 ringkerken en de Israëlitische bevolking is sedert 1840 vermeer derd met 8000 zielen. In 1857 telden de gezamenlijke Israëlitische gemeenten een aantal van 25 armen-, gemeente- of commissie-scholen. Sedert is dat getal met 52 vermeerderd. Het -aantal wettig aangestel de onderwijzers bedroeg in 1859 124. Sedert zijn er tot 1854 nog geëxamineerd 145. In Wurtemherg heeft de landverhuizing van lieverlede een nieuw aanzieri gekregen namelijk, vele trouwlustige meisjes zijn voor nemens over het groote water te trekken om in Amerika met blanke, zwarte of koper kleurige wel te verstaan rijke mannen in den echt te treden. Velen behooren tot den landbouwersstand, doch dragen nu nieuw modische kleederen shwals hebben een’ hoed op het hoofd en een’ parasol in de hand, en spreken bovendien Hoogduitsch De groote ontdekking van den heer Payer- ne, de scheepvaart onder de zee door, zal nu in practijk gebragt worden. Het geheim be staat in de ontdekking van een middel, waar door kunstmatige lucht in genoegzame hoeveel heid voorlgebragt wordt, om veertien man in staat te stellen dat zij vier uren ongehinderd onder het water adem halen. Eene merk waardige proef werd reeds te Marseille geno men, waar dr. Payernein gezelschap van drie matrozen en in tegenwoordigheid van ee- nige honderden toeschouwers op den bodem der zee ging, op aanmerkelijken afstand we der opsteeg en de geschutpoorten van een oor logschip beklom zonder door de manschap be merkt te zijn. Men spreekt er reeds van, om eene flotille, onder de zee, van kleine booten, waarvan ieder twintig man bevatten zal, voor de Zwarte Zee te organiseren. Niet de minste beroering der zee schijnt de nadering van zulk een schip aan te duiden. Men voedt ook veel hoop op de groote voordeelenwelke uit deze nieuwe ontdekking zullen voortkomen, om de tot hiertoe onbekende diepten van den Oceaan nader te leeren kennen. Silistria wordt door Mussa-pacha, met 17,000 man, en Rustsuk door Said-pacha dap per verdedigd. Uit Petersburg is bevel ont vangen dat deze beide vestingen tot eiken prijs moeten genomen worden opdat daar door den Russen de weg tot Schumla worde geopend, en zij de bergpassen van den Balkan kunnen meester worden vóór de komst van het Fransch-Engelsch leger. Sommigen stellen de ontruiming van Klein-Wallachije door de Russen daarmede in verbande Dagelijks krijgt de Russische krijgsmagt in de vorstendommen versterking, en zelfs verwacht men er het be roemde korps dragondersdoor keizer Nico- laas zelf zamengesteld uit de keur zijner kava- lerie en infanterie. Eenige bladen berigten dat de Russen Klein-Wallachije op nieuw gaan bezetten andere spreken dit berigt tegen. Zeker is het dat de ontruiming heeft plaats gehad en dat de Turken achtereenvolgens de door de Rus sen verlatene stellingen innemen doch dat zij, blijkens de jongste berigten nog niet in Kra- jowa waren gerukt, hoezeer ook bet tegen deel bij herhaling is gemeld. De Fransche regering zendt 12,000 stuks slagtvee naar Adrianopel. Reeds is een ge deelte der bezending naar de bestemmings plaats op weg. In de kazernen te Konstantinopel Scu tari enz. heerscht zoodanige verregaande mor sigheid en zijn die verblijfplaatsen der mili tairen derwijze met ongedierte bezet, dat de Engelsche troepen veelal genoodzaakt zijn, in het open veld onder tenten te kamperen. In Zweden neemt alles meer en meer een oorlogzuchtig voorkomen aan. Het volk verlangt eene aansluiting met de Westelijke mogendheden en wil de gelegenheid waarne men om zich op vroegere veroveringen van Rusland te wreken de regering schijnt die zienswijze te deelen, zet hare wapeningen voort en wenscht, naar verzekerd wordt, een of- en defensief verbond met Engeland en Frankrijk te sluiten. De infanterie is 85,000 mande kavalerie 5569 mande artillerie 4816 man sterk, terwijl in Gothland en an dere provinciën nog 21,000 man op de been zouden kunnen gebragt worden. De vreemde ambassadeurs bevinden zich gedurig bij den koning. Tijdingen uit Shanghaein China, van 50 Maart, houden in, dat deze stad nog steeds in handen is van de opstandelingen. De gemeenschap van Shanghae met de om liggende streek is gestremd. Van het leger bij Peking is geen nieuws vernomen. Te Canton worden bij voortduring berigten ontvangen van binnenlandsche woelingen. Japan zal binnen een jaar voor den handel geopend worden, drie havens zijn voorloopig daartoe gekozen. LEEUWARDEN, 20 Mei. Eene onlangs door de diakonie der Herv. gemeente alhier beproefde inschrijving, ter voorziening in de buitengewone behoeften tie, heeft opgebragt de Deze som dekking van men besloten, baar niet in te vorderen, om, na verloop van het dienstjaar, eene nieuwe inschrijving te bewerkstelligen. ’s GRAVENHAGE, 21 Mei. Men verneemt, dat Z. M. de koning dingsdag as. en II. M. de koningin vrijdag daaraanvolgende naar het Loo zullen vertrekken. Naar men verneemtzal H. M. de ko- ningin-moeder zich den 1 Junij naar Soestdijk begeven en aldaar twee maanden verblijven waarna Hd. naar ’s Hage zal terugkeeren. -In Augustus wordt H. K. H. de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach alhier verwacht, om de baden te gebruiken. AMSTERDAM22 Mei. Nopens de dezer dagen alhier gehoudene verkooping van gron den in den Haarlemmermeer-polderverneemt men nader, dat van de 5750.45 in veilingge- bragte bunders 5510.81 bunders zij n verkoch t gezamenlijk voor ƒ1,557,900, en alzoo gemid deld voor ruim ƒ586 per bunder. De verkoop van 259.64 bunders is opgehouden. In het geheel hebben de tot dusverre verkochte 9952.75 bunders in de zes gehoudene verkoopingen op gebragt ƒ4,652,150. De brieven, welke van handelaren uit Rusland aan de graanhandelaren komen, zijn, blijkens een berigt ons heden uit Zwolle ge worden, zoo verschillend van inhoud, dat men te vergeefs trachtom er eenen goeden stand aard uit op te maken. Zoo gewaagt de een dat het gevaar in de onderscheidene handels-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1