NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1854. No. 43. 9de WOENSDAG den 31 Mei. n prijs 5 P. J. gratificatiën begiftigd geworden. COURANT SNEEKER premiën zijn behaald als volgt: k- iiii)iii)iiiiiiiiiiiiii!iinmi»iii in naar hoedje In geschillen zeer fens te Murmerwoude IJkemate Westhem. Driejarige Paarden: prijs ƒ15, S. Bloem hof, le Britswerd; premie ingehouden. Paarden, niet ouder dan 3 jaarprijsyiO, P. Walma, te Oppenhuizen; premie ƒ3, T. S. Klaversma, te Gauw. TVeidkoeijen prijs ƒ13, IJ. W. Pekema te Britswerd; premie flS. J. de Groot, te Sneek. Kalvekoeijen: prijs ingebonden; premie fl, H. O. Breeuwsma, te Sneek. Melkekoeijenouder dan Itrenferrieren prijs te Lyons Mantgum. Enterstierenprijs ƒ10, D. J. de Groot, te Schillaard; premie ƒ3, S. H. Boschmate IJsbrechtum. O verjaar» Rammen, Friesch ras: prijsyB, H. F. Engwerda, te Oosterwierum premie ƒ2.50, P. Walma, te Oppenhuizen. Idem, gekruist ras: prijs ƒ3, J. H. Giete- ma, te Folsgare; premie ƒ2.30, H. F. Eng werda, te Oosterwierum. Schapen met Lammeren prijs 5 P. J. van der Wier, te Goëngapremie ƒ2.50, W. M. de Boerte Sneek. TVeidschapen prijs ƒ5, S. J. Bakker, te Deerzum premie ƒ2.30, F. J. Postmate Oosterwierum. Vier stuks Biggen: prijs ƒ6, S. Bloemhof, te Britswerd; premie ƒ5, J. IJ. IJkema, te Westhem. Hoenders: i hennen met een’ haan, prijs ƒ2.50, H. T. Wiersma, te IJsbrechtum pre mie ƒ1.25, H. Jongbloed, te Sneek. Boter: prijs flT. T. van Scheltinga, te Scbarnegoutum premie ƒ2, P. Walma, te Oppenhuizen. Nagelkaasprijs ƒ5, J. T. van Scheltin ga, te Oosterwierum; premie ƒ2, T. T. van Scheltinga, te Scbarnegoutum. Gele Kaas: prijs ƒ3, R. J. Veldhuiste Uitwellingerga; premie ƒ2, IJ. K. Zandstra, te Sneek. Van de aangevoerde voorwerpen, tot op- - j..„ 'i. negell me( la i-» I luistering der tentoonstelling, zr gratificatiën begiftigd geworden. Intusschen had deze tentoonstelling, welke door een groot aantal vlaggen opgeluisterd werd, zeer vele belanghebbenden en nieuwsgierigen herwaarts gelokthetgeen aan de stad een fees telijk aanzien, eene bijzondere levendigheid en veel vertier gaf, welk een en ander zeer ver- S hoogd werd door uitnemend schoon weder. Alles is zonder eenig ongeluk en in de beste orde afgeloopen terwijl heeren directeuren en keurmeesters dit feest met eenen maaltijd, die tot laat in den avond duurde, en waar bij onderscheidene gepaste toasten werden in gesteld regt genoegelijk besloten. Wij hopen en vertrouwen dat deze eerste proeve verder met een goed gevolg zal worden bekroond. Van den 20 tot en met den 26 dezer zijn 63 gevallen van besmettelijke longziekta in deze provincie voorgekomen; bedragende daardoor het tolaal dier gevallen sedert I Ja- .nuarij dezes jaars 2013, ƒ13, W. T. Bootsma, te Scharnegouturn pre mie fl, G. Mantinghte Heeg, Melke-twenterrieren prijs ƒ15, H. L. Nau- ta te Hommerts; premie ƒ7, P. J. van der Wierte Goënga. Melke-enterrieren prijs ƒ10, S. S. Douma, premie ƒ5, J. W. Bekker, te Breda, heeft, ter gelegenheid der kruisdagen, een mandement uitgevaardigd, waarin hij klaagt over de meer en meer ingrijpende ont heiliging der zon- en feestdagen waarop het lof, de H. rozenkrans en krtiisweg-oefë- ning zoo weinig worden bezocht,” en ijverige gebeden voorschrijftvooral van het rozen en de litanie der H. Maagd.” het Nassausche nemen de kerkelijke met de Katholieke geestelijkheid in hevigheid toe. Onderscheidene amb tenaren, die door de regering met de tijde lijke administratie van goederen waren be last, zijn door den bisschop van Limburg in den ban gedaan. In berigten uit Odessa komt voor, dat de Russische bevelhebber verlof zou hebben gegeven aan de gezagvoerders van 150 met granen geladen neutrale schepen om des ver kiezende te vertrekken. Volgens eene depêche uit Parijs aan de Köln. Zeit.zou Reval door de Oostzee-vloot gebombardeerd zijn. Keizer Nicolaas heeft dezer dagen weder Kronstadt bezocht en de vestingwerken aldaar in oogenschouw genomen. Van het Turksche leger in Azië ontvangt men ongunstige berigten. Het moet te eenen- male uit tuchtelooze horden bestaan. Vooral bevinden zich de korpsendie in de omstre ken van Kars zijn gekantonneerdin eenen ellendigen toestand. Beter is het gesteld met het leger van Battoun. Op nieuw wordt ge meld, dat de Russen het kleine fort Uzurghete nabij Battoun ontruimd, en de Turken het bezet hebben. Een gedeelte der Londensche fashionabele wereld maakt zich gereed tot zomer-plaisier- togtjes van bijzonderen aard. De meeste ei genaars van jagten treffen maatregelen om zee te stekendoch men gaat nu niet Lissabon of Tenerifle of Napels, maar velen van hen willen naar de Oostzeeom den strijd die tusschen Napier en de Russen ver wacht wordtin de nabijheid te zien. Uit China wordt gemelddat het leger der patriotten op Peking aanrukt. De Amerikanen hebben zich op eenen vriend- schappelijken voet gesteld met de Japanezen. ’s GRAVENHAGE23 Mei. Naar men ver neemt, heeft het provinciaal kerkbestuur op de bezwarendie door sommige leden van de Hervormde gemeente alhier in het midden wa ren gebragtten aanzien van het gedane be roep van ds. Zaalberg, eene afwijzende be schikking genomen. AMSTERDAM, 25 Mei. Jongstl. zaturdag werden te Londen 24 Nederl. koopvaardij- bodems naar de havens van Australië beladen. Te Liverpool werden dien dag naar Australië beladen 5 Nederl. schepen. AMSTERDAM24 Mei. Onder een aantal van 8660 manschappen uitmakende het con tingent der nationale militie van den jare 1835, telde men 1905, die lezen noch schrijven kon den. Noord-Braband staat hier weder verre achter bij onze overige provinciën daar er op 1151 ingedeelde miliciens 457 in dezen staat van diepe onkunde verkeerden. Drenthe en Noord-Holland onderscheiden zich het gun stigst daar in de eerste provincie op 223 in- gedeelden slechts 24in de tweede op 1558 slechts 86 niet lezen of schrijven konden. (Voor Groningen is de verhouding 75 op 553.) BRIELLE, 24 Mei. Ten opzigte der te veld staande vruchten in deze streken, kunnen wij mededeelen, dat in het algemeen alles een vruchtbaar jaar belooft. Het in vollen bloei staande koolzaad laat niets te wenschen over, terwijl de geruchten betreffende de aardap pelen als zouden deze door de laatste vorst veel geleden hebben, van allen grond zijn ont bloot. GRONINGEN, 26 Mei. Na het stilzwij gen, dat over eene zoo gewigtige, in de be langen van het noordelijke gedeelte des rijks zoo diep ingrijpende zaak nu reeds weder se dert eenigen tijd heeft geheerschtdeelt men thans nopens den noordelijken spoorweg we der mede, dat de plannen, dienaangaande door den minister van binnenlandsche zaken ge vormd vooreerst in de portefeuille blijven rus- BIItfNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 50 Mei. De alhier op gisteren ge- houdene tentoonstelling van Vee enz. is, voor al in aanmerking genomen dat het eene eer ste proeve wasover het algemeen vrij goed bezocht geworden. Inzonderheid was dit het geval met de paarden wier aantal en schoon heid de verwachting ten eenemale heeft over troffen kunnende dit bovenal gezegd worden van de schoone hengsten van den hengstehou- der J. A. Vellingate Witmarsum; daaren tegen liet het aantal koeijen wel iets te wen schen over; terwijl weder over de schapen, varkens en het pluimgedierte niet valt aan te merken. Prijzen en premiën zijn behaald als volgt: Chaispaardenprijs ƒ20, door K. A. Klef- premie ƒ7, J. LI. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 24 Mei aangeno men 1’. het wets-ontwerp tot vaststelling der raming van uitgaven, wegens verstrekkingen voor het departement van marinedienst 1834 2". het wets-ontwerp tot vaststelling der raming van uitgaven, wegens verstrekkingen voor het departement van oorlog, dienst 1834; 5°. het wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting over 1835; alle drie zonder beraadslaging met algemeene stemmen 4°. het wets-ontwerp tot goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en het heemraadschap van Mark en Dintel, met 47 tegen 2 stemmen (die van de heeren Storm en Van Hoëvell), nadat de heer Storm en de ministers van buitcnlandsche zaken en van financiën daarover herhaaldelijk het woord gevoerd hadden. In de zitting van vrijdag 26 Mei is met 40 tegen 16 stemmen besloten, dat het voor stel van den heer Groenbetreffende de au torisatie voor het oprigten van bijzondere scho len, door de kamer zou worden overwogen. Alvorens over te gaan tot de beraadslaging over de wet, ter wijziging van de verorde ning op de heffing van de belasting op het gemaal, is verslag uitgebragt omtrent verschei dene petitiën, betreffende die aangelegenheid. Al deze zijn ter griffie nedergelegd, behalve eene van vijftig molenaars, meerendeels uit het district van Winschoten. DeheerWint- gens heeft begrepen, dat dit stuk, ter zake van de hoogst ongepaste en beleedigende uit drukkingen, die het behelsde, en de oneer biedige wijze, waarop daarin van de wetten des lands werd gewaagd, ter zijde behoorde te worden gelegd. Dit voorstel is door verschei dene leden ondersteund. Andere leden als de heeren v. d. Veen, De Poorter en Thor- beckehebben geoordeeld dat men meer op de zaken, dan op dpn vorm behoorde te let ten. Bij stemming is het voorstel van de com missie, om ook dit verzoekschrift ter griffie neder te leggen met 55 tegen 22 stemmen afgewezen, en is men diensvolgens omtrent dit stuk overgegaan tot de orde van den dag. De heer Donker heeft in de tweede ka mer de opmerking gemaaktdat er 500 rede voeringen over de armwet zijn gehouden, en dat geen der sprekers de voordragt onver deeld heeft goedgekeurd. De aanstaande verkiezingen houden de aandacht bezig. In de residentie had reeds eene stemming plaats, ter vervulling van de ledige plaats, veroorzaakt door het overlijden van den heer Rijk. Twee vijlde der stemge- regtigde burgers namen de moeite niet, om hun biljet in de stembus te brengen. Zijn zij onmondig of te mondig (Zondbl.) Men verneemtdat de heer J. F. Zijl- kerte Nieuw-Beerta, bij de afdeeling Win schoten, Vrijheid en Vooruitgangbenoemd is als kandidaat voor de 2de kamer der sta ten-generaal. De veld-producten staan onder de drie Bildt-dorpenSt. JacobiSt. Anna en St. Vrouwen Parochie, naar van daar wordt ge schreven, overheerlijk, en het is een lust, luidt dit berigtals men over de goede grind wegen gaat, de uitgestrekte en veelbelovende velden met koolzaad in vollen bloei te aan schouwen. Alle producten staan overheerlijk en beloven als er geene rampspoeden komen eenen overvloedigen oogst. Ook de aardappel oogst staat er gunstig voor. Uit andere streken van Friesland luiden de berigten mede zeer gewenscht. De provinciale staten van Groningen zijn dezer dagen buitengewoon vergaderd geweest, om te spreken over de inpoldering van de Lauwerzee en bij de discussiën daarover ge houden is hulde toegebragt aan de zorg van Z. M. den koning en aan het hooge lands bestuur voor de verwezenlijking van plannen tot algemeen nut. De hooge regering,” zeide een der sprekers, is boven en niet onder geschikt aan partijen.” Johannes van Hooydonk, bisschop van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1